Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Για εδω χαλια ειναι το Ευρωπαικο...Ουτε 10 mm δεν μας δινει

Όντως? Μπορείς να βάλεις τον υετό επειδή είμαι από κινητό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

 

Screenshot_2020-05-16-10-38-11-387.jpeg

Έλα βρε μια χαρά είναι. Μην λαμβάνεις υπόψιν υετοτρυπες που μπορεί να βγάζει. Κάλλιστα αυτές βγαίνουν άλλου. Η γενική εικόνα είναι καλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έλα βρε μια χαρά είναι. Μην λαμβάνεις υπόψιν υετοτρυπες που μπορεί να βγάζει. Κάλλιστα αυτές βγαίνουν άλλου. Η γενική εικόνα είναι καλη

Υπαρχει η δυνατοτητα να πεσουν 40+ mm?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Υπαρχει η δυνατοτητα να πεσουν 40+ mm?

Φυσικά. έχεις πολύ cape, σε καλή λίμνη, άρα αν σε πετύχει σωστά μια καταιγίδα μπορούν να πέσουν αυτά τα χιλιοστά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι προσπαθεί να μας δείξει ο μέσος όρος του ευρωπαίου και για την συνέχεια

EDM1-240.GIF?16-12

 

ενώ μια σύγκριση διαγραμμάτων που έκανε ο Χρήστος πριν, εγώ απλά θα την κάνω με το 12αρι και το 00αρι.. εκεί να δείτε διαφορές, και το πόσο πάτο έχουν φτάσει τα ενσέμπλς του τζίφου.

 

12ζ

graphe9_1000___22.2641509434_39.8785425101_.gif

00ζ

graphe9_1000___22.2641509434_39.8785425101_.gif

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

πριν 10 μέρες οι ανατολικές πολιτείες χιονιζόντουσαν, και σε λίγες μέρες θα τους επισκεφτεί τροπική διαταραχή, ή τυφώνας αν προλάβει να ενισχυθεί!! Αυτά είναι!

 

Τώρα για τα 6αρια. Καλό το αικον. Ο τζίφος μετά από πολλές συνεχόμενες βελτιώσεις, νομίζω πως δεν κάνει τα βήματα που θα ήθελα [όσο αφορά τον αυλώνα που μειώνει διάρκεια της λίμνης], αλλά περιμένω να το δω σαν αποτέλεσμα. Ωστόσο  όπως είπα η λίμνη της Ισπανίας πλέον δεν θα υπάρξει, μιας και η μεταβλητή τυφώνα στην Αμερική κλείδωσε σε καλή θέση.

Και αφού γλυτώσαμε αυτό το κύμα ζέστης, πάμε να προσπαθήσουμε να φέρουμε δεύτερη λίμνη/κατάβαση εκεί στις 27 Μαίου χοντρικά.

δυστυχώς όντως κακό βήμα. Λογικά θα μειώσει τα φαινόμενα της  Παρασκευής αφού κατεβαίνει ο άχρηστος αυλώνας και ρουφάει την λίμνη.. Αλλά τουλάχιστον τα αύξησε και άλλο για την Πέμπτη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

ενα περασμα απο βροχες και στην Αττικη βλεπει το 6αρι gfs 21 και μετα με βαση τον χαρτη.. anim_bwy7.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ασταθεια θα έχουμε μία ημέρα. Που φαίνεται πώς θα είναι δυνατή. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Δυστυχώς οι ασταθειες μειώθηκανε σε μία μέρα. 

Άρα ασταθεια θα έχουμε μία ημέρα. Που φαίνεται πώς θα είναι δυνατή. 

μπορεί να ξαναεπιστρέψει Βασίλη στο αμέσως επόμενο τρέξιμο. Πάντως Η Πέμπτη πλέον δεν χάνεται. δεν νομίζω ότι μπορεί να εξαφανιστεί ο υετός για την Ήπειρο. Πάντως ακόμα και μετα το πέρασμα της λίμνης επιτέλους φαίνεται πως θα υπάρχουν κάποιες μπόρες στην Ήπειρο, απλά δεν θα είναι γενικευμένες. Εδώ αν έβγαινε το 6αρι θα ήταν χάρμα οφθαλμών

Modele GFS - Carte prévisions

 

μετά το μενού του 6αριού ειναι ζωνική η οποία όμως βγάζει φαινόμενα λόγω χαμηλών θερμοκρασιών στα 500

μέσος όρος σαφώς βελτιωμένος για Πέμπτη

gens-21-2-132.png

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απλά γελάω. Δεν ξέρω τι άλλο θα μου δείξει στα επόμενα τρεξίματα ο μέσος όρος και τα ενσέμπλς του τζίφου, αλλά το 6αρι, πλέον με επιπλέον πτώση, στα 850 και αστάθεια [ειδικά στην αγαπημένη μου Ήπειρο] λέει πως τα δύσκολα πέρασαν προς το παρόν. Αλλά έχω κάποιες μεταβλητές στο κεφάλι μου για το πως θα χαλούσε μια σχετικά καλή συνέχεια, οπότε αναμένουμε. 

 

12αρι εχθές

graphe9_1000___22.2641509434_39.8785425101_.gif

 

6αρι σήμερα.

graphe9_1000___22.2641509434_39.8785425101_.gif

 

 

ενώ για τα αγαπημένα μου Γιάννενα, καθυστέρησε, αλλά επιτέλους το φυσιολογικό έρχεται, καθημερινές αστάθειες δηλαδή.

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθομαι κάτω από τη δροσιά του κλιματιστικού/air condition και βλέπω τον καιρό μέχρι 25 Μαΐου. Βλέπω ζέστη μέχρι αηδίας έως 20/5 ενώ 21/5 και 22/5 δίνει καλές βροχές ευτυχώς χωρίς κρύο για την εποχή. Το δε Σάββατο 23/5 ξαναέρχεται το καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως και οι δύο εφαρμογές μου η μια πέρνει στοιχεία από τον τζίφο και η άλλη από τον ευρωπαίο....μου δίνουν συνεχόμενα όλη μέρα καταιγίδες για Τεταρτη βράδυ μέχρι Παρασκευή......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Πάντως και οι δύο εφαρμογές μου η μια πέρνει στοιχεία από τον τζίφο και η άλλη από τον ευρωπαίο....μου δίνουν συνεχόμενα όλη μέρα καταιγίδες για Τεταρτη βράδυ μέχρι Παρασκευή......

δεν ξέρω για την τετάρτη φίλε.. Η πέμπτη η πιο πιθανή μέρα. ενώ η Παρασκευή είναι επίσης δύσκολη για την περιοχή σου, μιας και φαίνεται να επικεντρώνεται σε πιο ορεινές περιοχές το απόγευμα της [εφόσον υπάρξει αστάθεια] Κατά τα άλλα με το αικον έρχεται η ία λίμνη μετά την άλλη. Αναμονή για τζίφο. Αν δεν αλλάξει κάτι δεν φαίνεται καύσωνας πουθενά ευτυχώς.

 

 

Συγκινούμε μόνο και μόνο που βλέπω την λίμνη να πλησιάζει μοντελικά. Το πιστεύαμε με την καρδιά μας 10 μέρες τώρα και να που θα έρθει η γλυκούλα!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν ξέρω για την τετάρτη φίλε.. Η πέμπτη η πιο πιθανή μέρα. ενώ η Παρασκευή είναι επίσης δύσκολη για την περιοχή σου, μιας και φαίνεται να επικεντρώνεται σε πιο ορεινές περιοχές το απόγευμα της [εφόσον υπάρξει αστάθεια] Κατά τα άλλα με το αικον έρχεται η ία λίμνη μετά την άλλη. Αναμονή για τζίφο. Αν δεν αλλάξει κάτι δεν φαίνεται καύσωνας πουθενά ευτυχώς.

 

 

Συγκινούμε μόνο και μόνο που βλέπω την λίμνη να πλησιάζει μοντελικά. Το πιστεύαμε με την καρδιά μας 10 μέρες τώρα και να που θα έρθει η γλυκούλα!!

Θυμαμαι ενα ποστ σου πριν απο καμια 8-9 μερες που ειχες γραψει " Η λιμνη της Ισπανιας καραδοκει"Μπραβο σου!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Θυμαμαι ενα ποστ σου πριν απο καμια 8-9 μερες που ειχες γραψει " Η λιμνη της Ισπανιας καραδοκει"Μπραβο σου!!

Άρες Χρήστο ναι για αυτό είναι "συγκινημένος" χεχε. Αν και δεν θυμάμαι πότε, το έχω ξαναδει αυτό το έργο και για αυτό το πίστεψα ότι είναι εφικτό να έρθει. Μιας και υπήρχαν πολλά στοιχεία που έδιναν μη αποκοπή και εγκλωβισμό της στην δυτική μεσόγειο [αν και υπήρξαν και τέτοια τρεξίματα] και άρα η λίμνη θα ακολουθήσει την κυκλοφορία περιστροφής της Γης😀

Φυσικά δεν αποτελεί κάτι τέτοιο πρόβλεψη, αλλά  μια τέτοια "μαντεψια" τέτοια εποχή σίγουρα είναι πολύ πιο δύσκολη από μαντεψιά θερμού κύματος ή ζέστης και καλοκαιρίας γενικότερα.

 

Τώρα το μόνο που έμεινε είναι να έχουμε  ένα σωστό Timing Και θέση. Και έπειτα θα ψάξουμε για την επόμενη λίμνη που το γυροφέρνουν τα μοντέλα, αλλά όχι από συγκεκριμένες μεταβλητές. ΑΝαμονή

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ο τζιφος μοιαζει διαταξιακα με το χθεσινο 12αρι icon η κανω λαθος? (Μακαρι να μην κανω)

νομίζω ότι πάει πιο νότια [κακό για εσάς] αλλά αποκόβεται καλύτερα, που είναι καλό για διάρκεια φαινομένων. Απλά παρατηρώ στα 12αρια με έντονη τάση για πιο νότια τροχιά.. Δεν είμαι σίγουρος. Πάντως για βόρεια χώρα προσπάθησε κάτι να δέιξει την Τετάρτη, αλλά μείωσε το cape Της Πέμπτης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ωραία μέχρι στιγμής τα απογευματινά. 3 διαφορετικά μοντέλα με 3 τελείως διαφορετικά σενάρια, αλλά και τα τρία έχουν λίμνη

αικον

icon-0-180.png?16-12

 

ούκμο

Modele UKMO - Carte prévisions

 

τζίφος

gfs-0-300.png?12

 

 

[αικον και ούκμο μοιάζουν κάπως περισσότερο, ενώ ο τζίφος έκανε βήμα προς αυτή την λογική, απλά βγάζει κάτι άσχετο μετά]

 

 

και το τζεμ

gem-0-216.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισως εαν υπαρξουν ακομα καποιες βελτιωσεις απο τα μοντελα,μπορει εν τελει να δει φαινομενα και ο νομος Αττικης..Η λιμνη μετατοπιστηκε ελαφρως νοτιοτερα και αυτο ειναι ακρως θετικο..Στην παρουσα φαση τα φαινομενα πρεπει να θεωρουνται σιγουρα για τα κεντροβορεια...Και ο μεσος ορος του τζιφου ειναι καλος...

Νομιζω το ουκμο εχει το καλυτερο σεναριο για την Αττικη..Καλα παμε..Ας ξεχαρμανιασουμε με μια δυνατη καταιγιδα και μετα θα εστιασουμε στη νεα λιμνη απο 25 και μετα..Θα την φερουμε και αυτην γιατι ετσι μας αρεσει..!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Πολυ καλο το ukmo...40-50 mm για Θεσσαλονικη

όντως χαμό δίνει και εδώ σε αντίθεση με το προηγούμενο τρέξιμο του!! πωωωω!

https://meteologix.com/gr/model-charts/gbr/greece/accumulated-precipitation/20200522-1200z.html

 

μια χαρά τα ενσεμπλς!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...