Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

ακόμα ισχυρότερη η διαταραχή της Τρίτης από τα 12αρια. Πάμε για δυνατές καταστάσεις.! Το μόνο κακό είναι η αύξηση των πιθανοτήτων για νέα μεγάλη λίμνη η οποία δυνητικά θα μπορούσε να φέρει αρνητικά αποτελέσματα σε εμάς. οπότε πάμε να την φέρουμε πάνω μας

......."..... οπότε πάμε να την φέρουμε πάνω μας ..... '' ......

.... ΟΜΜΜΜΜΜΜΜ !!!!!!!!!........... ΟΜΜΜΜΜΜΜ !!!!!!!!!!! ........ 😋

Τι θα θέλατε να βρείτε; - Η Ανθρώπινη Νοημοσύνη - Ευάγγελου ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

......."..... οπότε πάμε να την φέρουμε πάνω μας ..... '' ......

.... ΟΜΜΜΜΜΜΜΜ !!!!!!!!!........... ΟΜΜΜΜΜΜΜ !!!!!!!!!!! ........ 😋

Τι θα θέλατε να βρείτε; - Η Ανθρώπινη Νοημοσύνη - Ευάγγελου ...

όπα...... μαύρη μαγεία θα κανουμε κιόλας στο τέλος 🤪🤪🤪🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, baristrs είπε:

Ολη την εβδομαδα θα υπαρχουν ασταθειες..

Εγώ μέχρι 27/5 θα έχω εδώ με τα τωρινά στοιχεία. Από την άλλη καλύτερα τώρα οι αστάθειες παρά το Σεπτέμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Εννοει οτι θα ξεπλυθει η ξεφτιλα της θερμης εισβολης με τις ασταθειες που ερχονται...

Μπορεί να μισώ τις θερμές εισβολές ειδικά μήνα Μάη αλλά να μη μας ξεσκίσει και στα νερά. Από την άλλη βέβαια καλύτερα τώρα πολλά νερά, βροχές, πλημμύρες, χαλάζια, καταιγίδες, έντονες φθινοπωρινές ψύχρες, 16-18οC μέγιστες Τ και τα τελευταία χιόνια στον Όλυμπο και το Σεπτέμβρη ζέστες, ξηρασίες και 30αρια++ παρά το αντίθετο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Προφανως..Με 100mm ετησιο ειμαι..Και οχι μονο εγω..

Προσωπικά δε θα με πείραζε καθόλου και να μην έβρεχε. Επειδή όμως τη βροχή τη θέλουν τα φυτά (και γενικά η φύση) είμαι υπέρ της βροχής έστω και λίγο. Αλλά μη λες ότι είναι λίγο το να ρίξει 100mm μέχρι μέσα προς τέλη Μάη. Ναι μπορεί οι ΜΟ να είναι πιο πάνω αλλά εγώ θεωρώ ότι και λίγο κάτω να είμαστε δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάνω είναι το θέμα. Προσωπικά εγώ σήμερα απόλαυσα τον ανοιξιάτικο καιρό εδώ στην Πολίχνη με απογευματινή βόλτα και απογευματινό καφέ και τώρα είμαι σπίτι. Το πρωί διάβαζα για την εξεταστική 1 μάθημα (σιγά μην πάω να το δώσω βέβαια ειδικά αν μας το βάλουν για μετά τις 20/6).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

Μπορεί να μισώ τις θερμές εισβολές ειδικά μήνα Μάη αλλά να μη μας ξεσκίσει και στα νερά. Από την άλλη βέβαια καλύτερα τώρα πολλά νερά, βροχές, πλημμύρες, χαλάζια, καταιγίδες, έντονες φθινοπωρινές ψύχρες, 16-18οC μέγιστες Τ και τα τελευταία χιόνια στον Όλυμπο και το Σεπτέμβρη ζέστες, ξηρασίες και 30αρια++ παρά το αντίθετο.

Ε οχι και καλυτερο η ζεστη το σεπτεμβρη....παλια ολο πρωτοβροχια ειχαμε και καταιγιδατα πολλες φορες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ε οχι και καλυτερο η ζεστη το σεπτεμβρη....παλια ολο πρωτοβροχια ειχαμε και καταιγιδατα πολλες φορες 

Τι θερμοκρασίες είχαμε; Μη μου πεις ότι ανάβαμε και θέρμανση. Έχω γενέθλια Σεπτέμβρη και με την εξεταστική τα γιορτάζω η τέλη Σεπτέμβρη η Οκτώβρη. Επίσης ο Μάιος είναι αρκετά ψυχρότερος του Σεπτέμβρη. Μη μου πεις ότι είναι το ίδιο θερμοκρασιακά! Εγώ και παλιά καλοκαιρινό το θυμάμαι το Σεπτέμβρη. Τα δε πρωτοβρόχια) άρχιζαν πάντα μετά τις 20/9.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, WEATHER-FUN είπε:

Τι θερμοκρασίες είχαμε; Μη μου πεις ότι ανάβαμε και θέρμανση. Έχω γενέθλια Σεπτέμβρη και με την εξεταστική τα γιορτάζω η τέλη Σεπτέμβρη η Οκτώβρη. Επίσης ο Μάιος είναι αρκετά ψυχρότερος του Σεπτέμβρη. Μη μου πεις ότι είναι το ίδιο θερμοκρασιακά! Εγώ και παλιά καλοκαιρινό το θυμάμαι το Σεπτέμβρη. Τα δε πρωτοβρόχια) άρχιζαν πάντα μετά τις 20/9.

Αναλογα που εμενες φιλε...εχω μαζεψει πολλες χρονιες πριν το 2016 μανιταρια μετα τις 20 σεπτεμβρη...και για να βγουν πρεπει να ριξει τουλαχιστον 60  χιλιοστα νερο μετα τον αβροχο αυγουστο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Αναλογα που εμενες φιλε...εχω μαζεψει πολλες χρονιες πριν το 2016 μανιταρια μετα τις 20 σεπτεμβρη...και για να βγουν πρεπει να ριξει τουλαχιστον 60  χιλιοστα νερο μετα τον αβροχο αυγουστο

Μετά τις 20/9 όμως. Μέχρι τότε τίποτα. Εγώ μένω Πολίχνη Θεσσαλονίκης. Μετά τις 20/9 είναι οι βροχές.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Όσες περισσότερες μέρες είναι κάτω από τα κλιματικά ή έχουν βροχές από Μάη μέχρι και Σεπτέμβρη κέρδος είναι. Η ζέστη είναι άχρηστη έτσι και αλλιώς. Μπάνιο στη θάλασσα μια χαρά κάνεις και με θερμοκρασίες 28-30 μαξ..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Όσες περισσότερες μέρες είναι κάτω από τα κλιματικά ή έχουν βροχές από Μάη μέχρι και Σεπτέμβρη κέρδος είναι. Η ζέστη είναι άχρηστη έτσι και αλλιώς. Μπάνιο στη θάλασσα μια χαρά κάνεις και με θερμοκρασίες 28-30 μαξ..

Έτσι ακριβώς..δεν υπάρχει κανένα νόημα να βράζουμε σε θερμοκρασία άνω των 33-34....προσωπικά το όριό μου είναι οι 32 βαθμοί χωρίς υγρασία....από εκεί και πάνω με ζορίζει..φυσικά χάλια αίσθηση είναι να έχει και 30-32 με φουλ υγρασία..ότι χειρότερο.......που είναι οι εποχές οι παλιές που μιλούσανε για μίνι καύσωνα όταν οι θερμοκρασίες ξεπερνούσαν τους 35-36 και τώρα για να μιλήσουν για καύσωνα πρέπει να πιάσει 40άρια και βάλε όλη η χώρα....αλλάξανε οι εποχές δυστυχώς....ας ελπίσουμε όμως φέτος το καλοκαίρι να ξεπληρώσει το ανύπαρκτο χειμώνα....ως αντιστάθμισμα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Για δώσε λεπτομέρειες... λίμνη πού; Ισπανία; 

Δεν είναι ότι θα πάει Ισπανία κατευθείαν, αλλά πες ότι έχουμε μια κατάβαση τύπου ούκμο στο 12αρι του

Modele UKMO - Carte prévisions

 

βλέπεις την μεγάλη λίμνη βόρειά μας, αλλά ταυτόχρονα δυτικά της Αγγλίας υπάρχουν ανοιχτά γεωδυναμικά, που σε συνεργασία με την λίμνη που έχουμε στα βόρειά μας, μπορεί να προκαλέσουν διάλυση του αντικυκλώνα και κατεύθυνση όλου του κρύου προς Ισπανία μεριά.

Αυτά χοντρικά. Ο ευρωπαίος ευτυχώς συνεχίζει να δίνει αρκετά πιο εξασθενημένη την λίμνη βόρειά μας, αν και στην συνέχεια λογικά θα ανέβαζε τις θερμοκρασίες. Ωστόσο υπάρχει μετά τις 2-3 Ιουνίου υπαρκτός κίνδυνος για κάτι μεγάλο καυσωνικό βάση των μεταβλητών που βλέπω. Ευτυχώς είμαστε μακριά και μπορεί μια μεταβλητή να αλλάξει τελείως οπότε να σωθούμε από δεύτερο ολοκαύτωμα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν είναι ότι θα πάει Ισπανία κατευθείαν, αλλά πες ότι έχουμε μια κατάβαση τύπου ούκμο στο 12αρι του

Modele UKMO - Carte prévisions

 

βλέπεις την μεγάλη λίμνη βόρειά μας, αλλά ταυτόχρονα δυτικά της Αγγλίας υπάρχουν ανοιχτά γεωδυναμικά, που σε συνεργασία με την λίμνη που έχουμε στα βόρειά μας, μπορεί να προκαλέσουν διάλυση του αντικυκλώνα και κατεύθυνση όλου του κρύου προς Ισπανία μεριά.

Αυτά χοντρικά. Ο ευρωπαίος ευτυχώς συνεχίζει να δίνει αρκετά πιο εξασθενημένη την λίμνη βόρειά μας, αν και στην συνέχεια λογικά θα ανέβαζε τις θερμοκρασίες. Ωστόσο υπάρχει μετά τις 2-3 Ιουνίου υπαρκτός κίνδυνος για κάτι μεγάλο καυσωνικό βάση των μεταβλητών που βλέπω. Ευτυχώς είμαστε μακριά και μπορεί μια μεταβλητή να αλλάξει τελείως οπότε να σωθούμε από δεύτερο ολοκαύτωμα

 

Θα έρθει κ ο καλοκαρινος καύσωνας, αλλά όχι τόσο γρήγορα ρε παιδί μου! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

καλημέρα, βλέπω ότι συνολικά στα μοντέλα η επόμενη πράσινη λίμνη αποδυναμώθηκε αρκετά, οπότε αυτό θα βοηθήσει στο να έχουμε κάποιες επιπλέον μέρες αστάθειας [δεν εχει κλειδωσει τελείως]. Τώρα υπάρχει μια αποκοπή που πάει να γίνει στην Ισπανία, και την θέλουμε  να έρθει όσο πιο κοντά μας γίνεται για να μας επηρεάσει, ή όσο πιο δυτικά της Ισπανίας γίνεται ώστε να έχουμε την συνέχεια του ευρωπαικού

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τις καταιγίδες τι άλλο κοιτάμε εκτός από το CAPE; Το αίτιο τι μπορεί να είναι; Μια λίμνη ας πούμε; Και ανέμους στα 700 ή γενικά σε όλα τα στρώματα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Για τις καταιγίδες τι άλλο κοιτάμε εκτός από το CAPE; Το αίτιο τι μπορεί να είναι; Μια λίμνη ας πούμε; Και ανέμους στα 700 ή γενικά σε όλα τα στρώματα;

Υπάρχουν και άλλοι δείκτες όπως ο K-index showalter index, αν και δεν ξέρω τους κάποιο σαιτ με τέτοιους χάρτες που να παίρνουν δεδομένα από το Gfs ή το ecmwf. Κατά τα άλλα ναι, υπάρχουν και άλλα πράγματα. Σίγουρα όσο πιο βαθιά είναι η λίμνη τόσο πιο εύκολα σχηματίζεται συννεφιά και άρα δεν θες να είναι υπερβολικά βαθιά [καλή ώρα όπως τώρα] καθώς είναι πιθανό να υπάρξουν περιοχές με αρκετή συννεφιά, οπότε δεν θα έχουν την δυναμική οι καταιγίδες που θα μπορούσαν να είχαν, αν είχες όλη την ώρα ήλιο.

 

ευτυχώς επειδή η ερχόμενη λίμνη παρά το βάθος της έρχεται από περιοχές με χαμηλή υγρασία, δεν θα έχει τόση μουφοσυννεφιά σε σχέση με μια ίδια λίμνη που θα ερχόταν από Μεσόγειο

Το καλοκαίρι τα καλύτερα γεωδυναμικά για καταιγίδες είναι ένα-δύο χρώματα πάνω από το μπεζ του meteociel. δηλαδή κοίτα τον χάρτη της Ελλάδας, τα χρώματα γεωδυναμικών που έχεις πάνω από Βόλο και Αθήνα. Αυτά θέλουμε σε μορφή λίμνης όμως

gfs-0-42.png?0

και έτσι έχεις συνήθως και ήλιο το πρωί, και Cape . Ενώ σίγουρα δεν θες μια λίμνη που βλέπεις μεγάλη αλλαγή γεωδυναμικών με τον χώρο, καθώς αυτό σημαίνει άνεμοι στα ψηλά και άρα κακό για καλές καταιγίδες[πχ η παραπάνω εικόνα έχει αρκετά ισχυρούς ανέμους]

 

Έπειτα είναι φυσικά και η διεύθυνση των ανέμων στα διάφορα στρώματα. Είχα ξαναγράψει ότι γενικά δεν θέλουμε να έχουν διαφορετική σχετική ταχύτητα [και ιδιαίτερα διαφορετική σχετική ταχύτητα με τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις] γιατί έτσι μια καταιγίδα  στην ουσία κόβεται σε διάφορα μέρη, και δεν είναι πλέον καταιγίδα. Αν έχεις διαφορετικές κατευθύνσεις, αλλά η διαφορά ταχυτήτων είναι μικρή, δεν υπάρχει θέμα.

 Το καλύτερο όμως είναι να έχεις παρόμοιας έντασης και διεύθυνσης ρεύμα σε όλες τις στάθμες της τροπόσφαιρας για  μέγιστη απόδοση, ενώ εμείς που είμαστε στα ανατολικά  της Θεσσαλίας, θέλουμε από βορειοδυτικό  [το καλύτερο για εσένα δυτικό-βορειοδυτικό] έως νοτιοδυτικό ρεύμα για να έχουμε την μέγιστη ένταση της καταιγίδας, και να προλάβει να γίνει και μεγάλο. Με ανατολικό ρεύμα ότι δημιουργείται πάνω σου θα φεύγει ενισχυόμενο στην δυτική Θεσσαλία. 

Πάνω κάτω αυτά

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

μεγάλη δυτίκιση ετοιμάζει το αικον, ήδη από τις 30 ώρες φάνηκε αυτό! Και είχε έτσι και αλλιώς δυνατό σενάριο, ανυπομονώ για αποτέλεσμα!

 

χαχα ότι να ναι, μείωσε τα φαινόμενα στα ηπειρωτικά με πολύ ανώτερη διάταξη🤯

icon-0-66.png?24-06

 

 

έβγαλε Mcs στο Αιγαίο και όποιον πάρει ο χάρος!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μεγάλη δυτίκιση ετοιμάζει το αικον, ήδη από τις 30 ώρες φάνηκε αυτό! Και είχε έτσι και αλλιώς δυνατό σενάριο, ανυπομονώ για αποτέλεσμα!χαχα ότι να ναι, μείωσε τα φαινόμενα στα ηπειρωτικά με πολύ ανώτερη διάταξη🤯

icon-0-66.png?24-06έβγαλε Mcs στο Αιγαίο και όποιον πάρει ο χάρος!

Αυτό θα έβγαζε συνεχόμενες βροχές όμως....όχι καταιγίδες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Αυτό θα έβγαζε συνεχόμενες βροχές όμως....όχι καταιγίδες 

έτσι και αλλιώς αυτή η διάταξη δεν είναι για καταιγίδες με πολλά ηλεκτρικά Θανάση. Στην προκειμένη όντως λόγω των ανοιγμάτων που θα είχες σε μια πιο ανατολική θέση της λίμνης, να μπορούσες να δεις καταιγίδες σε σχέση με την παραπάνω του αικον. Απλά εμένα με βολεύει μια δυτικίση λόγω καλύτερου ρεύματος. Πάντως αν μπορούσε να πάει και άλλο δυτικά τότε θα ήταν ακόμα καλύτερα γιατί θα είχαμε παραπάνω cape και πολύ πιο καταιγιδάτα χαρακτηριστικά. Αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνουμε για κάτι τέτοιο. Πάντως ανάλογα με το βάθος της κάθε λίμνης, σε μια περιοχή μπορεί να θες διαφορετική θέση για το μέγιστο δυνατό.

Για καλές καταιγίδες με πιο καλοκαιρινά χαρακτηριστικά μάλλον πρέπει να φτάσουμε προς το επόμενο Σκ, που όλη η λίμνη θα αρχίζει να εξασθενεί

 

Η δυτίκιση της λίμνης σε συνδυασμό με κάποια πράγματα που έχω στο μυαλό μου μπορούν να βοηθήσουν σε επέκταση της αστάθειας. Όλα μέσα στο σχέδιο είναι😎

 

 

δυτικίζει ο τζίφος, αλλά όχι τόσο όσο το τρελό 6αρι του αικον, ελπίζω για το 12αρι

 

χάρμα καιροοφθαλμών το 6αρι στην πρώτη καρτέλα!!

anim_bsj3.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...