Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγιστη στο γκαζι 29.3 και καλλιθεα 30.8..Τωρα εχουμε μια προσκαιρη πτωση...Οπως και να χει οι δυνατες θερμοκρασιες θα ειναι απο Παρασκευη μεχρι Τριτη...Καθημερινα για 5 μερες οι μεγιστες θα φτανουν και θα ξεπερνουν τους 35 βαθμους..

Το χειροτερο για μενα παντως ειναι οτι θα παρουν την ανιουσα και οι ελαχιστες...Μεχρι και σημερα θα ειναι καλα..Αλλα απο αυριο βραδυ θα καταλαβουμε την διαφορα...Απο Παρασκευη εγκαινιαζω κλιματισμο...Σκαω με το παραμικρο οποτε και τα 4 κλιματιστικα του σπιτιου θα παρουν φωτια..Η εποχη της μπιχλας ηρθε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14-29 η Τ εδώ στην Πολίχνη σήμερα. Στους 28 τώρα με καλό σχετικά καιρό, με αρκετή ζέστη και αραιά συννεφάκια. Τ που συνήθως πιάνουμε στο 1ο μισό Ιουνίου και στο 1ο μισό Σεπτεμβρίου μας ήρθαν φέτος λίγο νωρίς! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

....... Από τις Πάχνες ,Λευκά Όρη (2453 υψόμετρο) αυτές τις μέρες!! Φωτ: Robert Outram........ 

Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, υπαίθριες δραστηριότητες και φύση

...... κατα τ'άλλα ..... τώρα 27.6 C με υγρασία 38 % ..... μέγιστη 28.7 C (ώρα 15.07 ....... μας έσωσε ο Ανατολικός που σιγοφυσάει από το πρωί ) ..... ελάχιστη 19.2 (ώρα 6.37 ) ....... καλές ''δροσιές'' να'χουμε ....!!!!!😀

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστη 32.8 στην Λάρισα, 3.7 χαμηλότερη σε σχέση με εχθές, λόγω ανατολικού ανέμου, και πτώση στα 850.

 

έρχονται σιγά σιγά οι σκονοσυννεφιές

 

13-5-2020 2.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29.4 μέγιστη εδω.... Στους 27.6 τωρα με στροφή ανέμων από ΝΔ σε ΝΝΑ που έριξε τη θερμοκρασία 2 βαθμους 

Εσωτερική 23-23.5 στο σπίτι και ύπνος με κουβέρτα ακόμα... Για λίγο βέβαια ακόμα.... 

Η μισητή εποχη ήρθε δυστυχώς πολύ νωρίς φέτος.. 

Τελικά τα γενικευμένα 30αρια που έβλεπα για σήμερα στο νομο δεν ήρθαν ποτέ.... Το 1/4 μονο των σταθμών του νομου έγραψε 30+

 

Και μια φώτο από τα όμορφα που συμβαίνουν στον καιρό.... 

 

Screenshot_20200513-165051.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναφορές από τα χωριά μου όπου η αναστροφη είναι πάντα πολύ έντονη...

Παος Καλαβρύτων 650μ

Ελαχιστη 3.2 και Μεγιστη 31.6

 

Καλαβρυτα 730μ

Ελαχιστη 4.7 και μεγιστη 31.0

 

Ποταμος Κέρκυρας 0μ

Ελαχιστη 9.4 και Μεγιστη 27.9

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Εγω ειχα θερμομετρο υδραργυρου εξω στο μπαλκόνι πριν το 2015 ... κολλημένο με τσίχλα στον τοιχο .. ξερεις τωρα απ' αυτες που κολλάνε🤣..... ουτε καρφια ουτε τιποτα!

Μέσα ειχα ενα τεραστιο έξυπνο στρογγυλο ψηφιακο ρολοι, που σου λεγε extra και την inside temp. και υγρασία.... αλλά για έξω, επειδη έχω και μυωπία και δεν επιθυμούσα να στραβώνομαι.. οπότε λέω χρειάζομαι ψηφιακο..

Τώρα έχω τον παλιο μου αισθητηρα του 2015, ένα μινι hama μετεωρολογικο σταθμο που μετρα υγρασια και θερμ. μεσα - έξω και λάθος βαρομετρική πίεση (την βαρομετρική πιεση απλα δε τη λαμβανα υπ' όψη.. την έβλεπα απ' τους σταθμους στο meteo) ...... το hama αυτον σταθμο τον χρησιμοποιω παραλληλα τωρα συγκριτικα.. το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω για τον εξωτ. αισθητήρα του, θα ταν να φτιαχνα κι εναν ξυλινο κλωβο απεναντι του vue ή να τον χρησιμοποιώ για μετρηση εσωτερικής, καπου καλύτερα στο σπίτι... η κονσολα του ήδη μου δειχνει συγκριτικα με τον vue στο δωματιο, οπότε έτσι και μαζι με τον vue,  θα μετρουσα 3 εσωτερικές! 2 δωματιου, και μια πιο γενική!

Επίσης εχω και τον περσινο του 2019, sencor, κανονικο πλεον μετεωρολογικο σταθμο .. που το παραεκανε με την εξωτερικη τα μεσημερια και δεν έδινε αξιόπιστες T με το που τον χτυπουσε ο ήλιος.... δε τον χρησιμοποιώ τώρα, αφού τον αντικατέστησα αρχες Μαρτίου φετος με τον davis vantage vue... που μου έλυσε κυριολεκτικά τα χέρια!

χαχα κι επειδή ειπα αρκετά μάλλον, ας κάνω παράλληλα κι ακόμη μια αναφορά... η temp. έξω τώρα στους 28.9 βαθμούς με 30% υγρασία! 30.3 βαθμοί η μέγιστη, αν δεν αλλάξει κάτι!

πωωωω ολόκληρη ιστορία βρε hercules! Να σου πω ίσως να μην μετράει λάθος, απλά να σου δίνει την πραγματική πίεση και όχι την ανηγμένη στην θάλασσα . Οπότε σου μετράει πιο κάτω από ότι στην πραγματικότητα? Αν ναι είναι λόγω του υψομέτρου σου. ΑΝ όχι, τότε όντως απλά μετρά λάθος

 

Υ.Γ Κλαίω για την τσίχλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι απίστευτο το ποσό επηρεάζει τις δυο πλευρές τις πόλης ο βόρειος κ νότιος Ευβοϊκός! 
Μέχρι πριν λίγη ώρα ο βοριάς κράταγε δροσερή την μισή πόλη με θερμ κάτω από τους 30c... κ η υπόλοιπη 32c...

Με την στροφή σε ΝΑ τώρα η περιοχή μου (νότια) έπεσε κάτω από τους 30c και η βόρεια (σταθμός Χαλκίδας) ξεπέρασε τους 30c... 30.6c) με τάση ανόδου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πωωωω ολόκληρη ιστορία βρε hercules! Να σου πω ίσως να μην μετράει λάθος, απλά να σου δίνει την πραγματική πίεση και όχι την ανηγμένη στην θάλασσα . Οπότε σου μετράει πιο κάτω από ότι στην πραγματικότητα? Αν ναι είναι λόγω του υψομέτρου σου. ΑΝ όχι, τότε όντως απλά μετρά λάθος

Πιο κάτω μετράει ναι.. αν την έχω στο sea level είναι γεγονός πως δείχνει πολύ καλύτερα.. γενικότερα πάντως δείχνει πιο χαμηλά συγκριτικά με τους σταθμούς στο meteo και με τον δικό μου vue, που δείχνει τώρα 1015.9 hPa and steady..

local δείχνει 1001 hPa.. sea level 1013.... δε το 'χα σκεφτεί έτσι.. thanks!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ανεμολογικό θα παίζει σπουδαίο ρόλο έως την Δευτέρα.....άλλες περιοχές που είχαν αύρα θα ψηθούν παρακάτω με τον ΒΑ και άλλες θα χαλαρώνουν....επίσης με ανατολικό ή ΑΝΑ εδώ θα έχει αύρα και θα μειώνονται οι διαφορές με τα κεντρονότια, ενώ δεν αποκλείεται και ανάμεικτες συνθήκες, κυρίως το Σάββατο.....

Σήμερα 15,6-29οC εδώ στα Μελίσσια....32,3οC έφτασε το Αγρίνιο και 27,5οC η Χόχλια, αλλά με 7οC ελάχιστη…..ευλογημένο και ευεργετικό 5ήμερο μπροστά μας!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και από μένα...σήμερα ήταν πιο θερμή μέρα και απ' την χθεσινή κυρίως λόγω της ελάχιστης θερμοκρασίας που με έναν ασθενή άνεμο δεν επέτρεψε καθόλου αναστροφή και κατέγραψα ελάχιστη 19.3...μεγιστη στις 3 περίπου 28.5 και τώρα δρόσισε κάπως με 23.6...εν αναμονή του πολύ θερμού πσκ...ήδη εσωτερική έχω 24.5 δυστυχως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

19.2 - 28.4 σημερα στον Ευοσμο...Χθες χτυπησαμε 29αρι

Εγώ εδώ είχα 14-29 σήμερα και 15-30 χθες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16,2 βαθμοί και στο Κρυονέρι . Καλά πέρασαν αυτές οι μέρες,λίγο σκόνη,λίγη μουφοσυννεφιά κράτησαν την σε  Θ normal επίπεδα . Πάμε για δυνατό 6ημερο . Το καλο είναι ότι είμαστε ακόμη στα μέσα Μαΐου όποτε έχουμε χρόνο να ρεφάρουμε στην συνέχεια . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 ..... σήμερα μας δρόσισε ο ανατολικός και τη βγάλαμε καλά με ..... 19.2 - 28.7 C ..... τώρα   22 C με υγρασία 48 % ..... από αύριο όμως .....????? .......🔥🔥🔥 .......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...