Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 32,8 Αθήνα και 26,6 Θεσσαλονίκη ήταν καύσωνας;;; Και με διαφορές θερμοκρασίας στο Θεό;;; Kύμα ζέστης ναι.....

ΥΓ Μακάρι να ήταν έτσι όλοι οι καύσωνες Γιώργο....που δεν θάναι βέβαια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Κωστα καλημερα ,μια άποψη....Λανθάνουσα* είναι η αναστροφική θερμοκρασία, όχι αυτή την Ταράτσας. Αυτή της ταράτσας ακολουθεί την Θ στα 850 εκτός και αν ο σταθμός είναι τοποθετημένος ένα μετρο από το δάπεδο και έχει άπνοια  όποτε Ναι,  δέχεται κάποια ακτινοβολία θερμότητας από εκεί .Δεν συζητάμε για τραγικές εγκαταστάσεις ,μιλάμε για εγκαταστάσεις που έχουν γίνει αποδεκτές από το ΕΑΑ .

Η Θ λοιπόν στην ταράτσα του δίπλα στην Αθήνα, είναι η Θ που έχει πολλες φορες ο γείτονας  στο μπαλκόνι του στον  2ο όροφο.  

*"...Αυτό είναι μια απόκλιση από την κανονική κατάσταση και καλείται θερμοκρασιακή ή θερμική αναστροφή".

Διαφωνώ και κάθετα μάλιστα Δημήτρη....η αναστροφική θερμοκρασία έρχεται ως αποτέλεσμα ενός φαινομένου και είναι η πραγματική....η θερμοκρασία που αισθάνεσαι έξω....της ταράτσας είναι η λανθάνουσα και μάλλον η λάθος αν θέλεις.....και όσον αφορά το αν έχουν γίνει αποδεκτές οι εγκαταστάσεις από το ΕΑΑ, είναι το μοναδικό που δεν εχει αρμοδιότητα από την στιγμή που δεν έχει καμια πιστοποίηση ή αν θελεις καμια αποδοχή των κανόνων του ΝοΑΑ…..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Με 32,8 Αθήνα και 26,6 Θεσσαλονίκη ήταν καύσωνας;;; Και με διαφορές θερμοκρασίας στο Θεό;;; Μακάρι να ήταν έτσι όλοι Γιώργο....

26.6 Θεσσαλονίκη;;; Εγώ εδώ μέχρι 32 πάρα κάτι έπιασα στην Πολίχνη. Μήπως έχει πρόβλημα η εφαρμογή μου;;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

26.6 Θεσσαλονίκη;;; Εγώ εδώ μέχρι 32 πάρα κάτι έπιασα στην Πολίχνη. Μήπως έχει πρόβλημα η εφαρμογή μου;;; 

https://penteli.meteo.gr/stations/thessaloniki/NOAAMO.TXT

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Beach-snow NG είπε:

Αυτό είναι για κέντρο Θεσσαλονίκης;;; Γιατί εγώ εδώ στην Πολίχνη η εφαρμογή μου έδειξε 32.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Εν τέλη το συντομότερο θα βάλω το παλιό μου αισθητήρα να καταγραφει εσωτρική σε άλλο χώρο του σπιτιού.. στο σαλόνι λογικά και μακριά από τοίχους, σε ανοιχτό σημείο........

Για να μη τρομάξει κανείς, όπως ξέρετε, δε θα αναφέρω εσωτερική.. θα πω μόνο πως κάνει πραγματικά ζέστη εδω μέσα... η Τ είναι στο 100% βγαλμένη από τα βάθυ του ελληνικού καλοκαιριου..

δε θυμαμαι άλλη χρονιά αυτό το πράγμα από τόσο νωρίς.. σα να ψιλοκαίει το φανελάκι που φορώ, ιδρώνουν πατουσίτσες εδώ, ακόμη και ο κ***ς μου απ' ότι βλέπω τώρα εδώ που κάθομαι! Τη νιώθεις στο πετσί εδω μέσα και ΜΑΗ μήνα!!!

Το απόγευμα έφαγα μια μπανάνα κι ένα μήλο.. τα βαλα στη κατάψυξη για καμια ώρα και μετά τα 'φαγα... πέρυσι ή πρόπεσρυ δε θυμάμαι, είχα κάνει το ίδιο τεστ με το σταφύλι, ίσως και για παραπάνω! Οι δικοί μου εδώ το καλοκαίρι προτιμούν να τρώνε ξεπαγωμένα τα φρούτά απ' το ψυγείο ή ζεστά! Τουλάχιστον δε τους χαλάει ούτε λιγάκι αυτό.. για μένα είναι τρελοί χαχαχα!

Αυριο λεω να βρώ μια όαση δροσιάς μέσα στη μπανιέρα και να με λούζει δροσερούτσικο νεράκι😁..

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Με 32,8 Αθήνα και 26,6 Θεσσαλονίκη ήταν καύσωνας;;; Και με διαφορές θερμοκρασίας στο Θεό;;; Kύμα ζέστης ναι.....

ΥΓ Μακάρι να ήταν έτσι όλοι οι καύσωνες Γιώργο....που δεν θάναι βέβαια....

Κώστα μη λέμε ότι θέλουμε.... Τα 3/4 του λεκανοπέδιου κάηκαν όλη μερα και καίγονται και μέσα στη νύχτα....

Η Πάρνηθα την ώρα που γράφω έχει 25.3 βαθμους στα 1230μ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Την ώρα αυτή οι μισοί σταθμοί πανελλαδικά γράφουν 25+

Μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε Ιούλιο αλλά Μάη.... 

 

 

Screenshot_20200516-023405.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Κώστα μη λέμε ότι θέλουμε.... Τα 3/4 του λεκανοπέδιου κάηκαν όλη μερα και καίγονται και μέσα στη νύχτα....

Η Πάρνηθα την ώρα που γράφω έχει 25.3 βαθμους στα 1230μ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Την ώρα αυτή οι μισοί σταθμοί πανελλαδικά γράφουν 25+

Μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε Ιούλιο αλλά Μάη.... 

 

Ασε να λέω εγώ ό,τι θέλω Γιώργο....αν αυτό είναι καύσωνας, εγώ είμαι αστροναύτης....και μιλάω με τη σημασία της λέξης, ασχέτου εποχής....δυνατό κύμα ζέστης για Μάη μήνα, αναμφισβήτητα είναι....αλλά και ευεργετικό συνάμα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κωστα το ιδιο λεμε...μην κοιτας οτι τα κεντρα των μεγαλουπολεων τη *γλιτωσαν* φθηνα με 33αρια λογω αυρας....ειδες θερμοκρασιες Παρνασσο; ειδες παρνηθα; το ΚΤΗΝΟΣ αυτο που ηρθε Μαη μηνα βαραει 25αρια και 27αρια στα 850 για πλακα...

Αυτο ειναι πολυ πολυ ανησυχητικο για το καλοκαιρι που ερχεται....φυσικα κ εχει ξανακανει ζεστες Μαιο και 30αρια Αθηνα πολλα αλλα τετοιο πραγμα με απιστυετες συνθηκες στα ορεινα κ ρεκορ ολων των εποχων στη Σπαρτη ε, δεν εχει ξανασυμβει...

Ριξε μια ματια ηδη τη 2η μερα πως ΕΒΡΑΣΑΝ τα μπετα στο κεντρο....25αρια παντου οπου πιανει το ματι 3.00 τα ξημερωματα.. 

Αμα αρχισουμε απο 15 Μαιου αγκαλια το κλιματιστικο 24/24 δεν παμε καθολου καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Οι σημερινές μέγιστες Θερμοκρασίες.

max150520a.thumb.png.14119cee0b7db716867b0d596e8e3813.png

max_pel_150520a.thumb.png.3ac00867026a39b062f1e3bb76351044.png

epikrateia.thumb.png.0993320eb327cdc563ed1ed15c5cb3a4.png

LIVE Μετεωρολογικά Δεδομένα

Επεξεργάστηκε από george-kozanh
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Παιδιά ας κρατήσουμε απλά το ότι βιώνουμε συνθήκες Ιουλίου μέσα Μάη... και στο 100%, πράγμα ιστορικό!

Τον εαν μπορεί να χαρακτηριστεί καύσωνας αυτό, θα έλεγα πως είναι κάτι σχετικό... τους 34 βαθμούς μέγιστη εδώ ξερω 'γω, δε θα τους χαρακτήριζα καύσωνα αν ήταν καλοκαίρι! Στα ενδότερα του νομού και του λεκανοπεδίου σημειώθηκαν μεγαλύτερες θερμοκρασίες! Και η Τ έφτασε σε αρκετές περιοχές της χώρας σε επίπεδα ''καλοκαιρινού'' καύσωνα!

Αλλά τόσο ζεστό βράδυ στα μέσα Μάη είναι ασυνηθιστο! Εχει να κανει και ανα περιοχή! Ψιλοείναι φούρνος εδω μέσα απόψε... φούρνος κατακαλοκαιρινός!!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Άγγελος είπε:

33.9c Αγοριανη πριν λίγο! 

Δεν υπάρχει αυτό που γίνετε στα ορεινά της Κεντρικής Ελλάδας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διόνυσος 500μ  26,8 η ελάχιστη με άπνοια από τις 4 και μετά... Στους 29 τώρα.  Στους 27 πλέον εδώ με άπνοια παρότι πέσαμε κάτω από τους 20 το βράδυ . Σε γενικές γραμμές όλη η ευρύτερη περιοχή έχει 32-33 βαθμούς ήδη . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...