Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις γύρισα από την παραλία με ευχάριστο καιρό και 23,5 βαθμούς τώρα. Επιτέλους η ζακέτα έγινε περιττό αξεσουάρ και μπορείς να κάτσεις σαν άνθρωπος να πιεις το ποτό σου,να κάνεις τη βόλτα σου,να παίξεις το μπασκετάκι σου ή ό,τι άλλο θέλει ο καθένας,χωρίς να έχεις στο μυαλό σου ότι την ώρα που θα γυρίσεις θα πρέπει να κουβαλάς κάτι μαζί σου,το οποίο την ώρα που βγήκες σου ήταν όχι απλά αχρείαστο,αλλά σε ζέσταινε κιόλας. πλέον τα βράδια ζεσταίνουν και οι ελάχιστες θα είναι πάνω από τους 20 εκτός λίγων περιπτώσεων,σε θερμοκρασίες που είναι πολύ καλές για τον ανθρώπινο οργανισμό,ώστε να μην ζεσταίνεται,αλλά και να μην κρυώνει κιόλας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

προσωπικά η γνώμη μου είναι κάθε περιοχή να έχει τον σταθμό της....κάθε μεγάλο χωριό...δεν μιλάω καν για κωμοπόλεις και πόλεις που εκεί εξυπακούεται φυσικά σε ειδικές περιοχές ανοιχτές-πάρκα........για παράδειγμα στην Ημαθία που κατάγομαι...εκτός από τους σταθμούς που ήδη υπάρχουν σε Νάουσα και Μακροχώρι και τους υπόλοιπους σε μεγάλα υψόμετρα.. θα έπρεπε να έχει δυο σταθμούς στη Βέροια τουλάχιστον έναν στην Αλεξάνδρεια έναν στη Μελίκη- Βεργίνα στην Ειρηνούπολη τον Κοπανό ή τα Λευκάδια και το Πλατύ.......

Συμφωνω !!!!! Πολλές διαφορές υπάρχουν σε όλες αυτές τις περιοχές....στις μέγιστες στις ελάχιστες θερμοκρασίες......στους ανέμους και αλλά πολλά ......σκέφτομαι αν όχι σταθμό να βάλω έστω ένα θερμομετρο-υγρασιομετρο εδώ στο σπίτι μου έτσι για το χόμπι... Αν θα είχατε κάτι σε χαμηλή τιμή να προτείνετε!

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21.4 η ελαχιστη στο γκαζι και 21.3 στην καλλιθεα..Σημερα προς το παρον εχουμε βα ανεμο..Κατι μου λεει οτι εδω κατω η πιο ζεστη μερα θα ναι σημερα...Ηδη αυτη την ωρα 22 βαθμοι..Ηταν παντως η πιο ζεστη νυχτα..Καθως για πρωτη φορα η ελαχιστη δεν επεσε κατω απο τους 20 βαθμους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους!!! 25.1°C η ελάχιστη εδώ...

Εφιαλτικό κατακαλοκαιρινο (δηλ. "μακαρι" να ηταν όντως..) βραδυ.. χθες βραδυ ήταν λιγο καλυτερα, αλλα απόψε το καταλαβαινες να ιδρωνεις... τοποθέτησα χθες τον παλιο μου αισθητήρα στο σαλόνι του σπιτιου, όπως είπα εχθες! Παρόμοια κι εκει... οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος αμφιβολίας! Και η κονσολα του davis, του παλιου μου αισθητηρα στο δωμάρτιο αλλα και ο αισθητηρας στο σαλονι εν τελη, δινουν 30αρες εσωτερική! Αυτη ειναι η πραγματικοτητα χρονια εδώ.. μόνο το κλιματιστικο μας σώζει, που λογικα θα το ανοιξω όχι μονο το μεσημερι σημερα, αλλα και το βραδυ πλεον..

Σπασαμε ρεκορ εδω!! Για την εσωτερική μήπως φταιει το γεγονος ότι ειμαστε το τελευταιο σπιτι πανω πάνω?.. δηλ..η πλακα της ταρατσας ειναι από πάνω μας! Από κάτω μένει η θεια μου για την ώρα, κι εχω τη περιέργεια να δω εσωτερική κι εκεί...

Άσχετο τώρα αλλα παίζει να μετακομισω εκει σε λίγο να ξερετε, γι' αυτο και ειπα για την ωρα χαχα.. ήδη εχουν βρει μεγαλυτερο σπίτι και σε καλή τιμή απ' ότι καταλαβαινω.. εαν οντως μετακομισουν αλλου, δε θα πανε πολύ μακριά μας για να μαστε κοντα! Ειμαστε δεμενοι ολοι σε αυτη την οικογ. πολυκατοικια κι οσα παει θα επεκτεινομαστε! Το ιδιο κανει και η ξαδερφη μου που συγκατοικει με τον παππου για την ώρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρωτιέμαι πόσο θα φτασει η Τ σημερα, μετα και το χθεσινο 38αρι εδω...... τα γραφηματα απ' το σταθμό μου...

OutsideTempHistory.gif.93600bdb394bdbdcf9d08a1c696a77d9.gif

WindDirectionHistory.gif.9f1c9e32a8fb68b188e53af0de9ced40.gif

Χθες επικρατησαν ΝΝΑ ανεμοι εδω..... σημερα να δουμε τι ρολο θα παίξουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 hours ago, Μεσσήνιος said:

Τρομακτική επίδοση!!! Όταν μπορεί και γράφει τέτοια νούμερα μέσα Μαΐου με ένα 25 στα 850, σε ακραίο καύσωνα Ιουλίου τι θα γράψει!😮

Λογικά αυτή η περιοχή της Κρήτης δεν έχει αντίπαλο από τους υπάρχοντες σταθμούς στην Ελλάδα.

Καλημερα

Αντωνη δεν ξερω κατα ποσο η Πλωρα υπερτερει του Πετροκεφαλιου Μοιρων,χθες παντως το Πετροκεφαλι επιασε 40 μολις στις 11:30 οταν και γυρισε Δ ΒΔ και διεκοψε την ανοδο αντιθετα η Πλωρα επαιζε μαλλον με ευνοικο stream καθ ολη τη διαρκεια και επιασε τους 40 μιαμιση ωρα αργοτερα και peak στις΄14:00-14:30,Το διαγραμμα θερμοκρασιας στην Πλωρα ειναι 2 ωρες πισω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Καλημερα

Αντωνη δεν ξερω κατα ποσο η Πλωρα υπερτερει του Πετροκεφαλιου Μοιρων,χθες παντως το Πετροκεφαλι επιασε 40 μολις στις 11:30 οταν και γυρισε Δ ΒΔ και διεκοψε την ανοδο αντιθετα η Πλωρα επαιζε μαλλον με ευνοικο stream καθ ολη τη διαρκεια και επιασε τους 40 μιαμιση ωρα αργοτερα και peak στις΄14:00-14:30,Το διαγραμμα θερμοκρασιας στην Πλωρα ειναι 2 ωρες πισω.

Πως είναι σε θέματα νερου  η Κρήτη αυτήν τη περίοδο; έχει καιρό να βρέξει κάτω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, billipiros12 said:

Πως είναι σε θέματα νερου  η Κρήτη αυτήν τη περίοδο; έχει καιρό να βρέξει κάτω. 

Τα φραγματα ειναι γεματα αποσο ξερω αλλα ετσι κιαλλιως οι βροχες σχεδον σταματανε απο μεσα Απριλη μεχρι μεσα Σεπτεμβρη οποτε φυσιολογικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, korfalonas said:

Καλημερα

Αντωνη δεν ξερω κατα ποσο η Πλωρα υπερτερει του Πετροκεφαλιου Μοιρων,χθες παντως το Πετροκεφαλι επιασε 40 μολις στις 11:30 οταν και γυρισε Δ ΒΔ και διεκοψε την ανοδο αντιθετα η Πλωρα επαιζε μαλλον με ευνοικο stream καθ ολη τη διαρκεια και επιασε τους 40 μιαμιση ωρα αργοτερα και peak στις΄14:00-14:30,Το διαγραμμα θερμοκρασιας στην Πλωρα ειναι 2 ωρες πισω.

Ευνοικο stream μεχρι τις 14:30.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχεδον 30 ηδη καλλιθεα και γκαζι..Και οι δυο σταθμοι στους 29.9!!!Σημερα θα σπασπουν οι χθεσινες μεγιστες..Που επαιξαν λιγο πανω απο τους 36 στην καλλιθεα και λιγο πανω απο τους 35 στο γκαζι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν εχω θερμομετρο πλεον,αλλα καθαρα απο θεμα αισθησης και Τ αυτοκινητου,αυτην την ωρα εχω 24(!!!!) βαθμους!!!!Περυσι το καλοκαιρι δεν θυμαμαι να βγηκε τετοια Τ,ισως αν κανω λαθος να βγηκε για ενα βραδυ.Εμετος,αηδια και σιχασια.

Μητσακο  το αυτοκινητο εδειξε 1 βαθμο λιγοτερο στο Κρυονερι

Καλημέρα! Γιώργο, η θερμοκρασία είναι χαμηλή μόνο κοντά στην ρεματιά όπου κατεβάζει αέρα. Δεν είναι σε ολο το Κρυονέρι.Για αυτό γράφω για την ρεματιά , για αυτο έγραψα και την Παρασκευή στον Κώστα ( αν το είδες) οτι οι αναστοφικές θερμοκρασίες δεν "πραγματικές".Anyway , θα κανονίσουμε βραδινή σύναξη την επόμενη φορά 🙂.

Κατά τα λοιπά φοβερή ζεστή!Απιστευτα πραγματα για Μάιο και ακραια θα ελεγα για τις ηπειρωτικές περιοχές για καλοκαίρι .Μας σώζει η χαμηλή υγρασία. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Winterlove είπε:

Καλημέρα σε όλους!!! 25.1°C η ελάχιστη εδώ...

Εφιαλτικό κατακαλοκαιρινο (δηλ. "μακαρι" να ηταν όντως..) βραδυ.. χθες βραδυ ήταν λιγο καλυτερα, αλλα απόψε το καταλαβαινες να ιδρωνεις... τοποθέτησα χθες τον παλιο μου αισθητήρα στο σαλόνι του σπιτιου, όπως είπα εχθες! Παρόμοια κι εκει... οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος αμφιβολίας! Και η κονσολα του davis, του παλιου μου αισθητηρα στο δωμάρτιο αλλα και ο αισθητηρας στο σαλονι εν τελη, δινουν 30αρες εσωτερική! Αυτη ειναι η πραγματικοτητα χρονια εδώ.. μόνο το κλιματιστικο μας σώζει, που λογικα θα το ανοιξω όχι μονο το μεσημερι σημερα, αλλα και το βραδυ πλεον..

Σπασαμε ρεκορ εδω!! Για την εσωτερική μήπως φταιει το γεγονος ότι ειμαστε το τελευταιο σπιτι πανω πάνω?.. δηλ..η πλακα της ταρατσας ειναι από πάνω μας! Από κάτω μένει η θεια μου για την ώρα, κι εχω τη περιέργεια να δω εσωτερική κι εκεί...

Άσχετο τώρα αλλα παίζει να μετακομισω εκει σε λίγο να ξερετε, γι' αυτο και ειπα για την ωρα χαχα.. ήδη εχουν βρει μεγαλυτερο σπίτι και σε καλή τιμή απ' ότι καταλαβαινω.. εαν οντως μετακομισουν αλλου, δε θα πανε πολύ μακριά μας για να μαστε κοντα! Ειμαστε δεμενοι ολοι σε αυτη την οικογ. πολυκατοικια κι οσα παει θα επεκτεινομαστε! Το ιδιο κανει και η ξαδερφη μου που συγκατοικει με τον παππου για την ώρα!

Φιλε μου καλημερα. Εσωτερικη 23 σαλονι 22 στα δωματια. Ακριβως διπλα μου( 1νας τοιχος μας χωριζει) οι γειτονες εσωτερικη 28!!! οχι σε αλλη γειτονια,στην ιδια πολυκατοικια!!με τον ιδιο ηλιο να μας χτυπα!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βαλε τα σκυλια να δουλευουν Γιωργη!!!Αλλα μην τολμησεις να ξεμυτισεις στην σκ@τιλα εξω!!!!Μιλαμε για αρρωστια...για ανωμαλια και παρανοια τετοια εποχη..

Προσωπικα ΔΕΝ την παλευω,οχι τοσο λογω της ζεστης,αλλα λογω της ανωμαλιας!!!

Έχω άδεια απ τη δουλειά και δεν βγαίνω ούτε λεπτό... Έκανα το λάθος να βγω το βράδυ χθες για λίγο τρέξιμο και βελαξα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24.4 ελαχιστη στην ταράτσα μου και η παρανοια συνεχίζεται.... 

Αδιανόητη άπνοια με 5.2χλμ/ωρα μεγιστη ριπη ΆΒΑ ανεμου..

Θερμοκρασια τώρα 30.5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, THUNDERSNOW1965 said:

..... δηλαδή εάν μιά γενικευμένη περιοχή της Φλώρινας έκανε - 20 C ,την ώρα που εμφανίστηκε τοπικά το 25 C , και αντίστοιχα εάν στη πεδιάδα της Μεσσαράς έκανε 40 C όταν έδειξε το 41.8 C αυτό τι σημαίνει .....???? ..... δεν νομίζω ότι έχει τόσο τεράστια αξία .... παρά μόνο για τις Στατιστικές ...... γιατί και το - 20 C είναι ''ψόφος'' και το 40 είναι ''σκασμός'' ....... πολλή κουβέντα για το τίποτα .....!!!!!! 

Μα για τις στατιστικές γίνεται η κουβέντα.  Αυτό λέω. Όχι για το αν στη Φλώρινα κάνει κρύο και στη Μεσσαρά ζέστη. 

 Οι στατιστικές θέλουν να βάλουμε κάποια νούμερα μεσα.  Αυτό λέω. Ότι τι νούμερα θα βάλουμε στις στατιστικές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα παιδες.Μια παρατηρηση για τον σταθμο Φαληρο ΣΕΦ που και σημερα δινει t πολυ πιο κατω απ τους γειτονικους.Ο εν λογω σταθμος λοιπον φτανει κοντα στο 75% υγρασια ενω ολοι οι γειτονικοι,αλλα και γενικοτερα ειναι πολυ πιο χαμηλα και δε ξεπερνουν το 45%. Ολοι με υποπνεοντες ΝΝΑ και ΝΝΔ.

         image.png.bd4f5d9f4e82ed243f9745e8d7370adf.png        image.png.da6027e7e96e953ea996a2a1d20784b7.png

 

Στους 29.5c ηδη εδω... 38.3c και η Κατταβια Ροδου που βρηκε τον ΒΒΑ λιβα της.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38.7 Γόρτυνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλημερα παιδες.Μια παρατηρηση για τον σταθμο Φαληρο ΣΕΦ που και σημερα δινει t πολυ πιο κατω απ τους γειτονικους.Ο εν λογω σταθμος λοιπον φτανει κοντα στο 75% υγρασια ενω ολοι οι γειτονικοι,αλλα και γενικοτερα ειναι πολυ πιο χαμηλα και δε ξεπερνουν το 45%. Ολοι με υποπνεοντες ΝΝΑ και ΝΝΔ.

         image.png.bd4f5d9f4e82ed243f9745e8d7370adf.png        image.png.da6027e7e96e953ea996a2a1d20784b7.png

 

Στους 29.5c ηδη εδω...

Θοδωρακο ανεκαθεν ειχε θεμα ο σταθμος αυτος και με τις τιμες της θερμοκρασιας και με την υγρασια..Πριν λιγο ειδα τις αναφορες σου για τον σταθμο και χθες...

Και το χειμωνα σκεψου οταν εγω ειχα 13-14 ο σταθμος στο σεφ εγραφε 10-11...Και διαφορα 15-20%στην υγρασια..Δεν παιζει...

Θα μιλησω και με το ΕΑΑ..Κριμα ειναι..Ειναι το αγαπημενο μας εξοχικο εκει...😜

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Καύσωνας τέλος στη Βόρεια Ελλαδα. Πυκνή συννεφιά και κρύο πλέον.23c 

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά!

Δεν το λες και κρύο με συννεφιά η ώρα 11 στους 27......γιατί κι εμείς εδώ Βόρεια Ελλάδα είμαστε.....😜

Κατά τα άλλα ναι το πρωί είχε αρκετή δροσιά έως και κρύο σε σχέση με τα 35άρια του μεσημεριού...πέσαμε στους 18.....

και ναι πάει να βγει ο ήλιος σιγά σιγά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι 11 η ώρα και είμαστε ήδη στους 40°C στην Παρεκκλησιά με την συνοδεία ενός ασθενούς Δυτικού και 14% υγρασίας. Τραγικός ο Μάιος, χειρότερος και από τον περσινό. Ελπίζω σε καμία αστάθεια προς τα τέλη του μήνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Θοδωρακο ανεκαθεν ειχε θεμα ο σταθμος αυτος και με τις τιμες της θερμοκρασιας και με την υγρασια..Πριν λιγο ειδα τις αναφορες σου για τον σταθμο και χθες...

Και το χειμωνα σκεψου οταν εγω ειχα 13-14 ο σταθμος στο σεφ εγραφε 10-11...Και διαφορα 15-20%στην υγρασια..Δεν παιζει...

Θα μιλησω και με το ΕΑΑ..Κριμα ειναι..Ειναι το αγαπημενο μας εξοχικο εκει...😜

Δε ξερω πραγματικα τι μπορει να παιζει ρε συ.Οταν ο αισθητηρας με τους ιδιους ανεμους σου παρουσιαζει αυτες τις υγρασιες ενω διπλα ειναι ''ξεραιλα'' παει παντου το μυαλο.Απο ελλατωματικο αισθητηρα,μεχρι καταβρεγμα του...Ξερω γω τι να πω.🙄Θελω να παω καποια στιγμη με ενα ηλεκτρονικο αξιοπιστο tfa και να το βαλω σε μερος χωρις ηλιακη ακτινοβολια,οπου θα εχει επαρκη αερισμο να δω τι θα καταγραψει τοσο απο υγρασια οσο και απο θερμοκρασια.

30.1c με 36% υγρασια και ανευ μεγαλου απροοπτου (ανεμος-συννεφια) θα υπερβω το χθεσινο 32.3c

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, g_ar said:

Είναι 11 η ώρα και είμαστε ήδη στους 40°C στην Παρεκκλησιά με την συνοδεία ενός ασθενούς Δυτικού και 14% υγρασίας. Τραγικός ο Μάιος, χειρότερος και από τον περσινό. Ελπίζω σε καμία αστάθεια προς τα τέλη του μήνα...

Πόσο έφτασε αυτές τις μέρες η μέγιστη στη Κύπρο και που;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...