Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Κώστας. said:

Αν υπηρχε σταθμος επανδρωμενος οπως ηταν παλια οι σταθμοι, τοτε μια καταμετρηση δεν σβηνεται λογω παλαιοτητας με κανέναν  τροπο. Η θερμοκρασια μετριοταν με ακρίβεια  εδω και 200 χρονια

Νομίζω είχε βγάλει κάτι ο WMO που έλεγε οτι οι μετρήσεις από τη δεκατία του 50 και πριν πρέπει να αναφέρονται μόνο ενδεικτικά οπότε λογικά αναγκάστηκε η ΕΜΥ να τον αφαιρέσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Κώστας. said:

Ο wmo μπορει να λεει οτι θελει. 

Στην Αγγλια  αναφέρονται  θερμοκρασιες  μεχρι και  150 χρονια πισω. 

 

''tentatively'' αναφέρει αυτές τις θερμοκρασίες το Metoffice 

η Ισπανία και η Πορτογαλία τις έχουν αφαιρέσει όλες πχ. Αλλιώς θα μέναμε με τα 50άρια της Πορτογαλίας και της Ισπανίας από τα τέλη του 1800

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Κώστας. said:

Δεν ξερω αν ανεφεραν 50 αρια αυτες οι χωρες ποτέ. 

Ανέφεραν 2-3 φορές νομίζω και η Πορτογαλία και η Ισπανία.

Οι τιμές και 150 ετών μπορούν να αναφέρονται για λόγους αρχείου (όπως πχ αυτές του σταθμού του Θησείου) αλλά όχι ως επίσημες μέγιστες/ελάχιστες αν είχαν σημειωθεί από τη δεκαετία του 50 και πριν κάτι τέτοιο έλεγε ο WMO. Δε το θυμάμαι όμως και ακριβώς πάει και 10 χρόνια που το είχα διαβάσει.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Αν υπηρχε σταθμος επανδρωμενος οπως ηταν παλια οι σταθμοι, τοτε μια καταμετρηση δεν σβηνεται λογω παλαιοτητας με κανέναν  τροπο. Η θερμοκρασια μετριοταν με ακρίβεια  εδω και 200 χρονια. Δεν μιλαμε για υπολογισμό  της τροχιας των ηλεκτρονιων. Για θερμοκρασια αερος μιλαμε που μετριοταν μια χαρα εδω και παρα πολλα χρονια. 

Έτσι είναι.Δε μπορεί να παραδέχεσαι κάτι για μεγάλο χρονικό διάστημα και μετα να αναιρείς τη μέτρηση σου,που ήταν και σε κλωβό stevenson με υδραργυρικό.Θα πρέπει να τις αναιρέσεις όλες τοτε.Και όχι μόνο εδω αλλά παγκοσμιως.

Τωρα όσο για το 47.5c της Φιλαδέλφειας απ' τον αυτόματο της ΕΜΥ έχω τις επιφυλαξεις μου.Σημερα τα ξημερωματα ανάρτησα τη διαφορά που βρήκαν στις μετρησεις μεταξύ ΑΜΣ και παλαιών με υδραργυρικό που έφτανε τον 1.1c. Και η διαφορά αυτή μεταξύ 46.2 και 47.5c επιβεβαιωνει κατά πολύ την έρευνα και τα αποτελέσματα της.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Στις 29/05/2008 36.8 ειχε καταγραψει το γκαζι..Νομιζω το θησειο ειχε φτασει 37.2..Αλλα δεν παιρνω ορκο..

Παντως τρομερη τοπικοτητα.Θησειο τωρα 38.2 και γκαζι 34.4..Που μαλλον δε θα σπασει το ρεκορ των 36.8 βαθμων του 2008.

29 όμως είναι τέλη Μαΐου που σημαίνει ότι για όλους τους μήνες από Φλεβάρη μέχρι Ιούνη τα ρεκόρ ζέστης είναι μετά τις 20 ενώ και τον Ιούλιο γύρω στις 20-25 είναι όλα τα ρεκόρ ζέστης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, teo_73 said:

Έτσι είναι.Δε μπορεί να παραδέχεσαι κάτι για μεγάλο χρονικό διάστημα και μετα να αναιρείς τη μέτρηση σου,που ήταν και σε κλωβό stevenson με υδραργυρικό.Θα πρέπει να τις αναιρέσεις όλες τοτε.Και όχι μόνο εδω αλλά παγκοσμιως.

Τωρα όσο για το 47.5c της Φιλαδέλφειας απ' τον αυτόματο της ΕΜΥ έχω τις επιφυλαξεις μου.Σημερα τα ξημερωματα ανάρτησα τη διαφορά που βρήκαν στις μετρησεις μεταξύ ΑΜΣ και παλαιών με υδραργυρικό που έφτανε τον 1.1c. Και η διαφορά αυτή μεταξύ 46.2 και 47.5c επιβεβαιωνει κατά πολύ την έρευνα και τα αποτελέσματα της.

Δεν νομίζω οτι αναιρούνται απλά δεν αναφέρονται ως επίσημες μέγιστες/ελάχιστες. Μπορούν να αναφέρονται κανονικά για λόγους αρχείου. Τώρα για τις διαφορές αυτόματων/κλωβών εξαρτάται τη μέρα πχ. Όταν μια μέρα με τρομερές ριπές ανέμου όπως τότε του 2007 υπάρχουν διαφορές τότε νομίζω είναι πιο αξιόπιστες. Εκεί που νομίζω είναι το πρόβλημα είναι στις ημέρες που υπάρχει σχετική άπνοια ή αποδυναμωμένο αεράκι. Τότε εκεί καταλαβαίνεις οτι ψήνεται ο ένας ή ο άλλος εαν υπάρχουν διαφορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Έτσι είναι.Δε μπορεί να παραδέχεσαι κάτι για μεγάλο χρονικό διάστημα και μετα να αναιρείς τη μέτρηση σου,που ήταν και σε κλωβό stevenson με υδραργυρικό.Θα πρέπει να τις αναιρέσεις όλες τοτε.Και όχι μόνο εδω αλλά παγκοσμιως.

Τωρα όσο για το 47.5c της Φιλαδέλφειας απ' τον αυτόματο της ΕΜΥ έχω τις επιφυλαξεις μου.Σημερα τα ξημερωματα ανάρτησα τη διαφορά που βρήκαν στις μετρησεις μεταξύ ΑΜΣ και παλαιών με υδραργυρικό που έφτανε τον 1.1c. Και η διαφορά αυτή μεταξύ 46.2 και 47.5c επιβεβαιωνει κατά πολύ την έρευνα και τα αποτελέσματα της.

Το μεγαλύτερο ρεκόρ μέγιστης θερμοκρασίας στην Ελλάδα πρέπει να έγινε τέλη Ιουλίου όχι αρχές. Νομίζω ήταν το 1987 η το 2007. Κάπου 23 η 24 αν δεν κάνω λάθος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Αυτον τον αρρωστο βρωμοηλιο εχει. Με το ζορι φαινεται η σκια.  Αισχος. Φρικη. Παω μεσα να μη βλεπω για να μη νευριαζω.  Γιατι οσο τα βλεπω δεν μπορω να ηρεμησω.

IMG-6b86cf488e10dc530e0722302532c25f-V.jpg

...... σηκώνεις και συ ...... το σταυρό σου ...... υπομονή ..... θα γιάνει ......!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Δεν νομίζω οτι αναιρούνται απλά δεν αναφέρονται ως επίσημες μέγιστες/ελάχιστες. Μπορούν να αναφέρονται κανονικά για λόγους αρχείου. Τώρα για τις διαφορές αυτόματων/κλωβών εξαρτάται τη μέρα πχ. Όταν μια μέρα με τρομερές ριπές ανέμου όπως τότε του 2007 υπάρχουν διαφορές τότε νομίζω είναι πιο αξιόπιστες. Εκεί που νομίζω είναι το πρόβλημα είναι στις ημέρες που υπάρχει σχετική άπνοια ή αποδυναμωμένο αεράκι. Τότε εκεί καταλαβαίνεις οτι ψήνεται ο ένας ή ο άλλος εαν υπάρχουν διαφορές.

Πως δεν αναφέρονται βρε? 🙂Δες έστω και άχνα μέσα στο site του wmo θερμοκρασίες ρεκόρ που έχουν αποδεχθεί.

https://wmo.asu.edu/#global

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

ούτε με χιονιά τόσες αναφορές...

 

χάρις την συννεφιά, ούτε 35 μέχρι στιγμής στην Λάρισα.

..... σε κάθε χωριό ένας τρελός ..... στο δικό μας ( .... βλέπε Forum ....) ..... ΟΛΟΙ .....!!!!!!!! ......🤪 .....😂🤣 ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Δεν νομίζω οτι αναιρούνται απλά δεν αναφέρονται ως επίσημες μέγιστες/ελάχιστες. Μπορούν να αναφέρονται κανονικά για λόγους αρχείου. Τώρα για τις διαφορές αυτόματων/κλωβών εξαρτάται τη μέρα πχ. Όταν μια μέρα με τρομερές ριπές ανέμου όπως τότε του 2007 υπάρχουν διαφορές τότε νομίζω είναι πιο αξιόπιστες. Εκεί που νομίζω είναι το πρόβλημα είναι στις ημέρες που υπάρχει σχετική άπνοια ή αποδυναμωμένο αεράκι. Τότε εκεί καταλαβαίνεις οτι ψήνεται ο ένας ή ο άλλος εαν υπάρχουν διαφορές.

Το 2007 λογικά θα είναι το πανελλαδικό ρεκόρ ζέστης που ήταν περίπου 23 η 24 Ιουλίου αν δεν κάνω λάθος. Μπορεί και το 1987 στις ίδιες ημερομηνίες. Η ζέστη στο 1ο 15ήμερο Ιουλίου δεν έχει την ίδια δυναμική με τη ζέστη στο 2ο 15ήμερο Ιουλίου. Το 1ο μισό του Ιούλη είναι σαν το 1-15 Αυγούστου όπως και το 1-15 Γενάρη το χειμώνα είναι σαν το 1-15 Φλεβάρη (στο περίπου οι μέρες). Το 1977 δύσκολα να είχαμε ρεκόρ ζέστης αν και δεν το αποκλείω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, teo_73 said:

Πως δεν αναφέρονται βρε? 🙂Δες έστω και άχνα μέσα στο site του wmo θερμοκρασίες ρεκόρ που έχουν αποδεχθεί.

https://wmo.asu.edu/#global

ναι αυτές που αναφέρονται ως ρεκόρ και είναι παλιές είναι αυτές που έχουν περάσει από επιτροπή. κάτι τέτοιο έλεγε ο WMO.

Όπως πχ επίσημη πλέον μέγιστη στον κόσμο στη Καλιφόρνια. Πέρασε επιτροπή, ακυρώσαν της Λιβύης και κράτησαν της Καλιφόρνια. Αμερικανιά λίγο φυσικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

23/8/1958 47.2c στα Τρίκαλα.

Όντως 23/8/1958 στα Τρίκαλα είχε ~47. Όμως 23/8 δεν έχει την ίδια δυναμική με 23/7. 23 Αυγούστου είναι σαν 20κατι Ιουνίου περίπου στη δυναμική ζέστης - κρύου. 20-25 συγκεκριμένα (αυτό παίζει). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Αν υπηρχε σταθμος επανδρωμενος οπως ηταν παλια οι σταθμοι, τοτε μια καταμετρηση δεν σβηνεται λογω παλαιοτητας με κανέναν  τροπο. Η θερμοκρασια μετριοταν με ακρίβεια  εδω και 200 χρονια. Δεν μιλαμε για υπολογισμό  της τροχιας των ηλεκτρονιων. Για θερμοκρασια αερος μιλαμε που μετριοταν μια χαρα εδω και παρα πολλα χρονια. 

..... αν και θερμόπληκτος ..... όρθα ομιλείς .....!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η Ωλένη ακόμα 40!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης μην ξεχνάτε ότι έχουμε ΜΆΙΟ. Που σημαίνει ότι μπορεί ναι μεν να καίει ο ήλιος και να είμαστε 35 μέρες πριν το θερινό ηλιοστάσιο (21/6) αλλά η θερμοκρασία μπορεί να φτάσει μέχρι ένα σημείο (εννοώ δυναμική ζέστης). Το θερμότερο διάστημα του έτους είναι ~1 μήνα μετά το θερινό ηλιοστάσιο δηλαδή 21-22 Ιουλίου. Αυτό σημαίνει ότι για να φτάσουμε σε δυναμική ζέστης στα ίδια επίπεδα θα πρέπει να φτάσουμε ~25 Σεπτεμβρίου όχι 15 που νομίζουν πολλοί. Με αυτό θέλω να πω ότι γενικά έχουμε μπροστά μας ολόκληρο το καλοκαίρι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, WEATHER-FUN said:

Επίσης μην ξεχνάτε ότι έχουμε ΜΆΙΟ

ε ναι! για αυτό είναι εντυπωσιακή η επίδοση της Σπάρτης με 3 μέρες συνεχόμενες 40.

Είμαι περίεργος να δούμε τι θα κάνει αύριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, South Athens είπε:

ναι αυτές που αναφέρονται ως ρεκόρ και είναι παλιές είναι αυτές που έχουν περάσει από επιτροπή. κάτι τέτοιο έλεγε ο WMO.

Όπως πχ επίσημη πλέον μέγιστη στον κόσμο στη Καλιφόρνια. Πέρασε επιτροπή, ακυρώσαν της Λιβύης και κράτησαν της Καλιφόρνια. Αμερικανιά λίγο φυσικά

..... τι λες τώρα ....??????... θα ανέχονταν οι Αμερικανοί ..... να μην έχουν την μεγαλύτερη  ................    (🌡️)....??????....ούτε λόγος ....!!!!!!!!  😅

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... εεε αφού είπατε όλοι πόσο την έχετε ..... να πω κα γω ...... τώρα 33.6 C με υγρασία 35 % ..... και μέγιστη 34.6 C (ώρα 15.12)  ..... ελάχιστη 24.5 C (ώρα 6.47 ) ......

ΥΓ...... μας έσωσε σήμερα, όπως και την πρώτη μέρα , ο ελαφρύς Ανατολικός ..... να'ναι καλά .....!!!!!!......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...