Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνοιξαν τα σύνορα όποτε εξαφανίστηκα... 23 βαθμοί με βοριαδάκι στο χωριό , 28,8 μέγιστη έκανε σήμερα. Ενδεικτικά να πω ότι στον κάμπο της Θήβας θερίζανε σήμερα, μάλλον Κριθάρι . Θυμήθηκα όταν ήμουν στην Κύπρο που θερίζανε τέλη Απριλίου.

*Να πω βέβαια ότι και πριν κανά δύο χρόνια θερίζανε αρχές Μαΐου στην Θήβα και μετά είχαμε φοβερο καλοκαίρι ! ⛈⛈⛈

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Άνοιξαν τα σύνορα όποτε εξαφανίστηκα... 23 βαθμοί με βοριαδάκι στο χωριό , 28,8 μέγιστη έκανε σήμερα. Ενδεικτικά να πω ότι στον κάμπο της Θήβας θερίζανε σήμερα, μάλλον Κριθάρι . Θυμήθηκα όταν ήμουν στην Κύπρο που θερίζανε τέλη Απριλίου.

*Να πω βέβαια ότι και πριν κανά δύο χρόνια θερίζανε αρχές Μαΐου στην Θήβα και μετά είχαμε φοβερο καλοκαίρι ! ⛈⛈⛈

Ανεβηκες χωριο τελικα ρε θηριο...??Αντε κοντοζυγωνει η ωρα που θα ρθουμε και μεις..Να σου πω την αληθεια το πρωι που σε ειδα,δε στο χα οτι θ ανεβαινες🤔..Καλα εκανες..

Καμια αναφορα για την ρεματια??😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς τα βράδια εδώ ακόμα είναι πολύ δροσερά..και προς το ξημέρωμα έως και ψυχρά....μια χαρά αίσθηση....όλο το πρόβλημα είναι μεταξύ 11 το πρωί και 7 το απόγευμα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Ανεβηκες χωριο τελικα ρε θηριο...??Αντε κοντοζυγωνει η ωρα που θα ρθουμε και μεις..Να σου πω την αληθεια το πρωι που σε ειδα,δε στο χα οτι θ ανεβαινες🤔..Καλα εκανες..

Καμια αναφορα για την ρεματια??😋

Μήπως το περίμενα εγώ ότι θα ανέβω; Αλλά έτσι είναι οι έρωτες 😄. Η ρεματιά εχει σιωπήσει εδώ, έχει βοριαδάκι 😋.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24.3c η Πάρνηθα την 18η Μαΐου την νύχτα! Απίστευτο αυτό που βιώνουν τα βουνά μας!

28.2c το Γκάζι και 23.2c η Χαλκίδα με βοριαδάκι από το μεσημέρι κ μετά... μέγιστη γύρω στους 30-32c

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

MaxT_May181.jpg

Σημαντική αύξηση της θερμοκρασίας των θαλασσών στα νότια πελάγη

Σύνταξη άρθρου: Στρ. Βουγιούκας, Στ. Ντάφης, Κ. Λαγουβάρδος
ΕΑΑ – Πεντέλη, Δευτέρα 18 Μαΐου 2020, 18:00

Λόγω των εξαιρετικά θερμών για την εποχή αερίων μαζών που μεταφέρθηκαν στη χώρα μας από τα νοτιοδυτικά, τα νοτιότερα πελάγη έχουν θερμανθεί σε επίπεδα έως και 6 βαθμούς υψηλότερα από τα κανονικά επίπεδα των τελευταίων 12 ετών. Αυτό αποτυπώνεται στο χάρτη που ακολουθεί, όπου παρουσιάζεται η απόκλιση της επιφανειακής θερμοκρασίας της θάλασσας σε σχέση με τις κανονικές για εποχή τιμές της.

SST_Ananomaly_May18.png

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άνοιξη προς καλοκαίρι μεταίχμιο εδώ πέρα. 17-30 και σήμερα και με ανοίγματα. Καλός καιρός με αρκετή ζέστη και λίγη συννεφιά. Από τις λίγες φορές που οι ζέστες πιάνουν τόσο νωρίς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλο ένα δύσκολο βράδυ.... 

Έχω κλειστεί μέσα με τους Ιάπωνες και δεν ξεμυταω.... 

Αυτές είναι οι συνθήκες έξω τώρα.... 

Εν τω μεταξύ έχει τρομακτική άπνοια... 

 

Screenshot_20200519-014454.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... η αναφορά στις 2.22 .....  θερμοκρασία τώρα 23.4 C με υγρασία 54% ..... και στο μπαλκόνι  αυτή την ώρα έχει μιά ιδανική δροσιά .... σίγουρα το καλύτερο βράδυ της θερμής εισβολής .....!!!!!......

..... να δούμε και τι παίζει στην Πάρνηθα αυτή την ώρα .......

Current Weather in Parnitha, 2:20,19/05/20

OutsideTempHistory.gif  photo.jpg

OutsideHumidityHistory.gif  BarometerHistory.gif

RainHistory.gif  RainRateHistory.gif

WindChillHistory.gif  DewPointHistory.gif

WindSpeedHistory.gif  WindDirectionHistory.gif

WindDirection.gif WindSpeed.gif 10MinAvgWindSpeed.gif

Rain.gif RainStorm.gif RainRate.gif MonthlyRain.gif YearlyRain.gif

 

Temperature
Θερμοκρασία
22.8°C
Humidity
Υγρασία
51%
Dewpoint
Σημείο Δρόσου
12.1°C
Wind
Ανεμος
8.0  km/h at NNE
Barometer
Βαρόμετρο
1014.7 & Steady
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Ευτυχώς τα βράδια εδώ ακόμα είναι πολύ δροσερά..και προς το ξημέρωμα έως και ψυχρά....μια χαρά αίσθηση....όλο το πρόβλημα είναι μεταξύ 11 το πρωί και 7 το απόγευμα.....

Συμφωνώ. Συνήθως όμως το Θερμοκρασιακό εύρος την Άνοιξη είναι μικρότερο από αυτό του φθινοπώρου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 15/5/2020 at 4:50 ΜΜ, Xionoflorina είπε:

Τεταρτη 28/5/2008 ηταν αυτό. Έδινα πανελλήνιες Ιστορία  εκείνη την ημέρα και θυμάμαι όταν βγήκα την κάψα που είχε. Σήμερα έσπασε πανηγυρικα αυτό 33.3 τότε, 33.7 σημερα. Νέο ρεκόρ σταθμού. Εντύπωση πάντως ότι τότε Πτολεμαΐδα είχε 36 και σήμερα μόνο 32.7 σπανια εχει χαμηλότερη μεγιστη.παίζει ρόλο καθαρά ο ΝΔ που έχει αντί για το συνηθισμένο Βοριά στους καύσωνες.

 

Τι σπούδασες; Ήσουν θεωρητική κατεύθυνση; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην μετεοπαρεα...για τις επόμενες μέρες θα δίνω τις αναφορές μου απ' το χωριό μου τον Μύτικα Πρέβεζας...καμιά σχέση εδώ με Αθήνα βέβαια από θέμα θερμοκρασιών αλλά έρχεται με το τίμημα της υγρασίας....26.5 βαθμούς τώρα εδώ με κάποια υψισυννεφιά...ελάχιστη το πρωί 20 ακριβώς....μου κάνει λίγο εντύπωση το 30.6 που δίνει ο μετεωρολογικός σταθμός της Πρέβεζας που είναι σε απόσταση 2 χιλιομέτρων μόλις από μένα σε ευθεία βέβαια λίγο πιο μέσα στα χωράφια...ο σταθμός της ΕΜΥ στο Άκτιο 8 χιλιόμετρα νοτιότερα δίνει 28...

Edit:ανανέωσε ξανά στους 31.8😲...δεν έχει σε καμία περίπτωση τόσο δεν ξέρω αν έχει θέμα συντήρησης

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

,21,1οC η ελάχιστη στα Μελίσσια.....

Ελαφρώς βελτιωμένη η βραδιά απόψε, αναμένοντας πλέον την σημαντική αλλαγή και την κατακόρυφη πτώση της θερμοκρασίας, που θα φτάσει ως και 20οC, σε ορισμένες περιοχές!!

ΥΓ Έχουμε πει για να γίνουν θερμοκρασιακές συγκρίσεις ετών, πρέπει να υπάρχει ίδιος σταθμός και περιοχή, αλλά  να συμπεριλαμβάνονται μέσα (μαθηματικοί υπολογισμοί, αλγόριθμοι κλπ) και οι όποιες οικιστικές προσαρτήσεις, στην πορεία των ετών....οι φορείς πρέπει να χωρίσουν σε κατηγορίες τα τελευταία 100 χρόνια, ώστε να παίρνουμε πιο αξιόπιστες καταγραφές, ανά εποχή!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Καλημέρα στην μετεοπαρεα...για τις επόμενες μέρες θα δίνω τις αναφορές μου απ' το χωριό μου τον Μύτικα Πρέβεζας...καμιά σχέση εδώ με Αθήνα βέβαια από θέμα θερμοκρασιών αλλά έρχεται με το τίμημα της υγρασίας....26.5 βαθμούς τώρα εδώ με κάποια υψισυννεφιά...ελάχιστη το πρωί 20 ακριβώς....μου κάνει λίγο εντύπωση το 30.6 που δίνει ο μετεωρολογικός σταθμός της Πρέβεζας που είναι σε απόσταση 2 χιλιομέτρων μόλις από μένα σε ευθεία βέβαια λίγο πιο μέσα στα χωράφια...ο σταθμός της ΕΜΥ στο Άκτιο 8 χιλιόμετρα νοτιότερα δίνει 28...

Από το μυτικα είσαι ρ. Εγώ από νέα σαμσουντα από μεριάς πατέρα. 

Στην πρεβεζα μένω δίπλα στο νοσοκομείο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Από το μυτικα είσαι ρ. Εγώ από νέα σαμσουντα από μεριάς πατέρα. 

Στην πρεβεζα μένω δίπλα στο νοσοκομείο. 

Ναι ναι από μικρό παιδί εδώ καλοκαίρι Πάσχα...κοίτα να δεις μικρός που ναι ο κόσμος...τυχερός που έχω το Μονολίθι δίπλα η θάλασσα σήμερα είναι λάδι...βέβαια κλασικά εδώ γυρίζει ο άνεμος κατά τη 1-1:30 σε βδ και την ταράζει λίγο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Ναι ναι από μικρό παιδί εδώ καλοκαίρι Πάσχα...κοίτα να δεις μικρός που ναι ο κόσμος...τυχερός που έχω το Μονολίθι δίπλα η θάλασσα σήμερα είναι λάδι...βέβαια κλασικά εδώ γυρίζει ο άνεμος κατά τη 1-1:30 σε βδ και την ταράζει λίγο...

Και εμείς μονολιθι παμε για μπάνιο. Στήν αρχή του. Λίγο πιο περα απο εκεί που βγάζει τα φυκια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Και εμείς μονολιθι παμε για μπάνιο. Στήν αρχή του. Λίγο πιο περα απο εκεί που βγάζει τα φυκια

Και μεις λίγο πιο μετά κοντά στις ομπρέλες του λίθος αν ξέρεις...αυτά είναι συμπατριώτες παντού!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Καλημέρα στην μετεοπαρεα...για τις επόμενες μέρες θα δίνω τις αναφορές μου απ' το χωριό μου τον Μύτικα Πρέβεζας...καμιά σχέση εδώ με Αθήνα βέβαια από θέμα θερμοκρασιών αλλά έρχεται με το τίμημα της υγρασίας....26.5 βαθμούς τώρα εδώ με κάποια υψισυννεφιά...ελάχιστη το πρωί 20 ακριβώς....μου κάνει λίγο εντύπωση το 30.6 που δίνει ο μετεωρολογικός σταθμός της Πρέβεζας που είναι σε απόσταση 2 χιλιομέτρων μόλις από μένα σε ευθεία βέβαια λίγο πιο μέσα στα χωράφια...ο σταθμός της ΕΜΥ στο Άκτιο 8 χιλιόμετρα νοτιότερα δίνει 28...

Edit:ανανέωσε ξανά στους 31.8😲...δεν έχει σε καμία περίπτωση τόσο δεν ξέρω αν έχει θέμα συντήρησης

Ενδεχομένως και να έχει.... 

Ήδη ο σταθμός μου στον Ποταμό Κέρκυρας δείχνει 30.5 όταν αυτός στη μαρίνα στα Γουβια δείχνει 29 και είναι 1 μέτρο από το κύμα.... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα το πρωι στο δελτίο των 10 σε σταθμό που αρχίζει από Π.......... είπαν ότι η θερμοκρασία στην Αθήνα θα φτάσει τους 38c.Μπορει να το πουν και στα επόμενα δελτία.

Και τους ακούει κόσμος αυτούς..

Υγ Δεν ακούω αυτόν τον σταθμό αλλά έπεσε το αυτί μου.

30.5c στον Ταύρο τώρα από ένα υδραργυρικό θερμόμετρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θοδωρή, η ΕΜΥ δίνει 38 για Αθήνα σήμερα, το ΕΑΑ 35 και ο Ζιακο 34 κι ο Σάκης Αρν. 33, από αυτά που είδα προχειρα....

30-31 έχει το κεντρο τώρα....28,5 στα Μελίσσια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...