Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Limnostorm είπε:

Α ναι; 

Σε γενικές γραμμές πρέπει να είχε περίπου όσο και το Λιβαδοχώρι. Πάνω κάτω 17-20mm! 😁

Ήμουν δόκιμος και είχα δηλώσει Λήμνο λόγω ότι ήταν ο αδερφός μου εκεί στην πολεμική αεροπορία..3 μετακομίσεις έκανα🤣από το Πλατύ πήγα στον Κορνό και από Κορνό πήγα στο Βάρος😃Το Πλατύ μ'άρεσε πιο πολύ απ'όλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πρωτη καταγραφη του φαινομενου ''red sprite'' στη Σαμο σημερα τα ξημερωματα οπως απαθανατιστηκε απο τον Μανωλη Θραβαλο,στη σελιδα του στο fb https://www.facebook.com/Meteographer

Πρόκειται για ένα ηλεκτρικό - οπτικό φαινόμενο, το οποίο συνδέεται με τις καταιγίδες, όπως και ο κεραυνός, αλλά έχει δύο σημαντικές διαφορές με αυτόν. Πρώτον, είναι πολύ πιο δύσκολα παρατηρήσιμο μιας και είναι οριακά ορατό με γυμνό μάτι, και δεύτερον, είναι εξαιρετικά πιο σπάνιο από τις ηλεκτρικές εκκενώσεις.

Σε αντίθεση με τις καταιγίδες και τους κεραυνούς που μένονται στην τροπόσφαιρα, σε μέγιστο ύψος δηλαδή περί τα 12-13 χιλιόμετρα, τα red sprites, όπως και τα περισσότερα ατμοσφαιρικά φαινόμενα της κατηγορίας TLE (Transient Luminous Event - Παροδικό Φωτεινό Γεγονός) εμφανίζονται στη μεσόσφαιρα στο ύψος των 35 περίπου χιλιομέτρων με την κορυφή τους να φτάνει έως και τα 90 km!!

98599526_1118836188491177_5377061426936414208_o.jpg?_nc_cat=109&_nc_sid=730e14&_nc_eui2=AeGOK7w73Y-C0YTx1rC7Jr-MqzELayEq9QOrMQtrISr1A7YemwFBrazd8awHOBuNh7kFRlBLhm_WQpKyHwSUOsCL&_nc_ohc=woHZwMUyalUAX8pOHDA&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=eace4a91fc87248ca78b240b894dbcf0&oe=5EED3EC0

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Πολύ ευχάριστη η σημερινή μέρα και εδώ στην Πρέβεζα με μέγιστη στο θερμομετράκι μου 24.6 και ελάχιστη 16.3....κλασικα ΒΑ άνεμος μέχρι τη 1 στο Μονολίθι και η θάλασσα λάδι ενώ μετα στροφή σε ΒΔ και πτώση της Τ με θαλάσσια αύρα...τώρα 21 ανοιχτά όλα τα παράθυρα και εσωτερική 22.5...να και μια φωτό απ' το λιμάνι της Πρέβεζας το μεσημερι

IMG_20200522_204547.jpg

Στη καινουργια μαρινα πηγες? Την έχει ο κουμπάρος μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Στη καινουργια μαρινα πηγες? Την έχει ο κουμπάρος μου

Έλα ρε πλάκα κάνεις....είναι απίστευτη κατασκευή γενικότερα με ότι περιλαμβάνει πάνω του...θα χει ενδιαφερον όταν ανοίξουν και τα μαγαζιά εκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Έλα ρε πλάκα κάνεις....είναι απίστευτη κατασκευή γενικότερα με ότι περιλαμβάνει πάνω του...θα χει ενδιαφερον όταν ανοίξουν και τα μαγαζιά εκει

Διάβασα ότι έχτες πλημυρισε η διασταύρωση στη Νικόπολη και διεκόπη η κυκλοφορία. Έπεσε πολυ νερό στην ευρύτερη περιοχη. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15.8 αυτήν την ώρα ο σταθμός μου στην ταρατσα.. Υπέροχη δροσια με πλήρη άπνοια σε αντίθεση με πριν λίγες ώρες που χάλαγε ο κόσμος από τις ριπες του βορια.... Στους 9.5 ήταν τα μεσάνυχτα η θερμοκρασία στα Καλάβρυτα στα 730μ και στους 13.1 πάλι τα μεσάνυχτα στον Ποταμό Κέρκυρας παντού σε συνθήκες αναστροφης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φουλ μονοψηφιες τη νυχτα και προς τα ξημερωματα.5,6 και 9 οι δυο σταθμοι στην Ιπποκρατειο.Αν λειτουργουσε ο πολυ αναστροφικος θα βλεπαμε ως και 3,5 ανετα.Καπου στους 7,5 με 8 εδω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Στους 10 βαθμούς η ελάχιστη στην Ν.Αγχίαλο, λίγο ήθελε για μονοψήφια. Όπως και να'χει, ψύχρα για την εποχή...

Στους 12 η ελάχιστη στον Βόλο.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11c ελάχιστη και ψηλή κουβερτούλα την νύχτα!!! Ποσό ευχάριστη ατμόσφαιρα-υγεία και πραγματικά απορώ με κάποιους που ηδονίζονται με καύσωνες και 40+...☹️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Στους 10 βαθμούς η ελάχιστη κι εδώ στο Μακροχωρι στο δυτικό άκρο του κάμπου της Ημαθίας .... και από νωρίς χτες το βράδυ είχε κάτω από 15-16 βαθμούς .... μιλάμε για κρυο για την περίοδο που διανύουμε .... με κλειστές πόρτες κοιμηθήκαμε και κουβερτούλες!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι έρχονται ακόμα ποιο ψυχρές μέρες από βδομάδα!!! Είναι μάλλον η εξισορρόπηση από τα 40αρια της περασμένης εβδομάδας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11,7οC η ελάχιστη θερμοκρασία εδώ στα Μελίσσια, με ζωντανό πλέον και το κολυμβητήριο....κρύοοο....άφησα ανοιχτά τα τζάμια, για να ξαναδροσιστεί το σπίτι, από την πρόσκαιρη δυνατή θέρμανση του θερμού κύματος....ξαναβγήκαν οι ελαφρές κουβερτούλες επίσης....

Τώρα στο δυτικό μπαλκόνι με δυτικό πολύ δροσερό άνεμο (κρυώνεις με κοντομάνικο) και 17-18οC, με πλήρη ηλιοφάνεια....

Καλημέρες, Χριστός Ανέστη και καλό Σ/Κ

IMG_20200523_102147.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14.7 ελαχιστη στην ταράτσα μου.... Στους 20.3 τώρα με λιακαδα και σχετική άπνοια... 

10.9 ελαχιστη στον Ποταμό Κέρκυρας 

5.2 ελαχιστη στα Καλάβρυτα στα 730μ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημέρα..!! 9,4 C η ελάχιστη και στους 20,7C τώρα με σκορπιες νεφώσεις αραιές ....  Ωραία μέρα φαίνεται ...

Εν τω μεταξύ ο σταθμός από το χαλάζι τραυματίστηκε ελαφρά ευτυχώς έσπασε ένα κομματάκι από πάνω στο βροχόμετρο... Μικρό το κακό..την κουτσουλια την καθάρισα 😎

IMG_20200523_111707.thumb.jpg.0358cedb773b1298f8ba432b9f06fd0f.jpg

 

 

 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, freeze είπε:

Καλημέρα..!! 9,4 C η ελάχιστη και στους 20,7C τώρα με σκορπιες νεφώσεις αραιές ....  Ωραία μέρα φαίνεται ...

Εν τω μεταξύ ο σταθμός από το χαλάζι τραυματίστηκε ελαφρά ευτυχώς έσπασε ένα κομματάκι από πάνω στο βροχόμετρο... Μικρό το κακό..την κουτσουλια την καθάρισα 😎

IMG_20200523_111707.thumb.jpg.0358cedb773b1298f8ba432b9f06fd0f.jpg

 

 

 

Μια χαρα ειναι το βροχομετρακι...Για 100mm και χαλαζι την παλεψε και επεζησε..😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δροσερή καλημέρα! Στους 22.5°C τώρα η Τ.... ελάχιστη 14.7°C νωρίς το πρωί..

Η εσωτερική temp. σχεδον επανήλθε στα επίπεδα που ήταν λίγο πριν το "καύσωνα" εδώ ...!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπέροχος καιρός με συννεφια και φθινοπωρινές θερμοκρασίες.... 

14.7 ελαχιστη (ταράτσα) 

24.7 μεγιστη πριν λιγο

Ριπες ΒΒΔ ανεμου στα 30+χλμ/ωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαι Γιάννενα για μια ημέρα σήμερα για κάτι δουλειές [με αυτοκίνητο] 26 βαθμοί αναπτύξεις και ευχάριστη υγιεινή ατμόσφαιρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, ssalonikios είπε:

9.8 - 23.5 στη Λητή σήμερα. Πρώτη μονοψήφια μετά από 11 μέρες. Εννοείται τα κοντομάνικα μπήκαν στη ντουλάπα για λίγο καιρό... 

Εγώ και 15 μέγιστες να κάνει η 5 ελάχιστες με κοντομάνικο είμαι. Ζεσταίνομαι πολύ εύκολα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...