Jump to content
weatherforattica

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Υετότρυπα φυσικά εδώ στην περιοχή 

Αν έβγαινε η διάταξη δεν λαμβάνουμε υπόψιν υετότρυπές Θανάση, τις καλύτερες καταιγίδες τις έχω δει με υετότρυπες χαχαχα . βέβαια αν έβγαινε θα είχες και τεράστιο χαλάζι που δεν θα το θες για τις αγροτικές σου δραστηριότητες

 

εντωμεταξύ ποιος θα το περίμενε ότι με κέντρο λίμνης στην Ισπανία ο υετός στον μέσο όρο είναι περισσότερος από ότι τώρα που το έφερε κοντά  μας Έχω δει σε ποιες περιπτώσεις γίνεται αυτό, αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς το γιατί.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω για αύριο θα έχουμε και μεταφορά σκόνης, πάντως είναι λίγο κακό το timing που έρχεται το χαμηλό γιατί μάλλον από το πρωί θα έχουμε βροχές και συννεφιές..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, MeteoTirnavos είπε:

Βλέπω για αύριο θα έχουμε και μεταφορά σκόνης, πάντως είναι λίγο κακό το timing που έρχεται το χαμηλό γιατί μάλλον από το πρωί θα έχουμε βροχές και συννεφιές..

Θάνο θεωρώ ότι με βάση το ότι η λίμνη είναι τόση δα [τα καλά 500αρια είναι μόλις το μέγεθος της Ελλάδας] πως έχει το καλύτερο δυνατό Timing. Έτσι και αλλιώς ότι ώρα θα ερχόταν θα έβγαζε συννεφιές, λόγω της ισχύος της  Οπότε αν πχ ερχόταν το πέρασμα ένα 8ωρο νωρίτερα πες, θα είχαμε τις βροχές και τις συννεφιές, αλλά αύριο τις θερμές ώρες της ημέρας ήδη θα βρισκόταν σε πολύ βορειοανατολική θέση, οπότε με τον ήλιο που θα έβγαζε δεν νομίζω να είχαμε τόση αστάθεια τελικά

 

να δες πχ ένα τρέξιμο που εξαιτίας της όχι τόσο πετυχημένης αποκοπής η λίμνη έρχεται γρηγορότερα

http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=2&mois=6&annee=2020&archive=1

τα φαινόμενα αστάθειας είναι πιο περιορισμένα και βορειότερα. Δεδομένης της κατάστασης θεωρώ πως για αύριο συνολικά σαν Ελλάδα έχουμε το καλύτερο δυνατό σενάριο. όταν πριν λίγες μέρες ετοιμαζόμασταν για αυτό!!! [ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω]

 

gfs-0-150.png?6gfs-1-150.png?6

 

και τι θα έχουμε

gfs-0-30.png?6gfs-1-30.png?6

 

 

Ίσως να υπήρχε δυνατότητα για καλύτερες αστάθειες, παρά συνεχόμενες βροχές αν η λίμνη πήγαινε με ταχύτητα χελώνας ή ήταν στάσιμη.

 

πάντως ο τζίφος αύριο δεν δίνει τελείως κλειστό καιρό το μεσημέρι, οπότε με το λίγο cape ίσως να παιχτεί κάτι. 

Tα τελευταία ρανς αν εξαιρέσουμε το ούκμο που έτρεχε λάθος, έχουν την τάση να πάνε πιο βόρεια την λίμνη. Καλό για τα βόρεια και δυτικά, όχι όμως για την Θεσσαλία.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και για την συνέχεια το αικον έκανε βήματα προς ούκμο στο 12αρι του που δεν θέλω [ήταν λογικό, ήταν στο άλλο άκρο] αυτό που έβγαλε σαν σενάριο παίρνει όσκαρ... μακάρι να βελτιωθεί το ούκμο και να μην αφήσει όλη την πράσινη λίμνη να εισέλθει στην δυτική Ευρώπη.  Αν προσπαθήσει και δεν τα καταφέρει, φαίνεται πως φέρνει την ήδη εβρισκόεμνη λίμνη της Μεσογείου πάνω μας. ότι καλύτερο. Αν το κλείσουμε αυτό, κλειδώνουμε καθημερινά αστάθειες, τουλάχιστον έως τις 15 Ιουνίου

 

 

το ούκμο θα μας φάει την ψυχή.. δεν βλέπω υποχώρηση το 12αρι του.. αντίθετα κακή κίνηση από τζίφο πφφφφ

Βρωμοουκμο τι μας κάνεις... Καμία απολύτως αλλαγή.. μπετόν αρμέ... Ότι και α δείξει ο Τζιφός δεν έχει σημασία. Αύριο θα είναι η ώρα της αλήθειας γιατί με το ουκμο η Δευτέρα και η τρίτη τουλάχιστον πετάγονται στο καλάθι των αχρήστων..

 

Καταστροφή το Τζεμ!!! Ας ελπισουμε να μην χαλάσει το όνειρο στο οποίο ήμασταν τόσο κοντά να το ζήσουμε!🤬

 

έβγαλε αστάθειες ακόμα και έτσι.. αλλά σίγουρα θα είναι χωρίς καλό Cape Βάση διάταξης και λιγότερες μέρες...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως εντυπωσιακό είναι ότι έχουμε ήδη 5 Ιουνίου και ακόμα δεν έχουμε ζήσει καλοκαίρι. Τα τελευταία χρόνια εκεί γύρω στα μέσα Ιουνίου αρχίζουμε να νιώθουμε καλοκαίρι. Μάλιστα αντί αυτού αναμένονται και νέες αστάθειες όχι μόνο αύριο αλλά και το επόμενο Σαββατοκύριακο και δη τη Δευτέρα 15/6.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τούμπαρα ο ευρωπαιος🤬

 

θα τα σπάσω όλα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, billipiros12 είπε:

Μειώθηκε πολυ ο υετος για άυριο. 

Προλαβαίνει σε 10  ώρες να εξαφανίσει όλη την κακοκαιρία. 

δεν γίνεται αυτό Βασίλη, ότι και να δείξει το μοντέλο τώρα τέλος. Η δορυφορική είναι δυνατή και αυτό μετράει. Μόνο διάταξη και δορυφορική. Για μετά τα νεύρα μου έσπασαν, αλλά πάμε για αναδιοργάνωση. Μήπως μπορεί να αλλάξει κάτι τελευταία στιγμή λόγω έλλειψης μετρήσεων. 

Αλλά κατά πάσα πιθανότητα το απόλυτο όνειρο τελειώνει εδώ... [πχ το 12αρι του τζίφου ήταν το όνειρο....]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν γίνεται αυτό Βασίλη, ότι και να δείξει το μοντέλο τώρα τέλος. Η δορυφορική είναι δυνατή και αυτό μετράει. Μόνο διάταξη και δορυφορική. Για μετά τα νεύρα μου έσπασαν, αλλά πάμε για αναδιοργάνωση. Μήπως μπορεί να αλλάξει κάτι τελευταία στιγμή λόγω έλλειψης μετρήσεων. 

Αλλά κατά πάσα πιθανότητα το απόλυτο όνειρο τελειώνει εδώ... [πχ το 12αρι του τζίφου ήταν το όνειρο....]

..... βάση Αμερικάνου τα λες αυτά  Μιχάλη ....?????....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο όμως θα είναι κρύο(σχετικα) και βροχή και όχι καταιγίδες σωστά??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... βάση Αμερικάνου τα λες αυτά  Μιχάλη ....?????....

ποια από όλα?😅

3 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Αύριο όμως θα είναι κρύο(σχετικα) και βροχή και όχι καταιγίδες σωστά??

Θα έχει και καταιγίδες κυρίως βροχή βέβαια, αλλά καμία σχέση με τα τέρατα που θα μπορούσαν να βγούνε δυνητικά την επόμενη εβδομάδα. Ειλικρινά ας έκανε 50 βαθμούς αντί την  προηγούμενη σάπια λίμνη, για να κάνει αυτή που θα ερχόταν. Αλλά τώρα θα δείξει τι θα γίνει. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 ώρες δείτε διαφορές στις ανατολικές ακτές των ΗΠΑ, τζεμ και αικον

gemna-0-36.png?12

iconna-0-30.png?05-18

 

δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα βγάλει το αικον [σίγουρα χειρότερο], αλλά το μόνο σίγουρο  είναι πως αυτές οι διαφορές παίζουν τεράστιο ρόλο για τα της επόμενης εβδομάδας. 30 ώρες είναι Οπότε σε 30 ώρες δεν γίνεται να μην ξέρουμε τι θα γίνει.

 

και όμως καλύτερο σαν λογική!!🤯να δούμε ο τζίφος τι θα κάνει.. θα πέσουν παρακάλια και καρδιοχτύπια, και μάλλον και βρισίδια αύριο

 

αν και στην αρχή μου άρεσε, τελικά λογικά ο τζίφος χειροτερεύει. Βέβαια είναι σχετικά μικρή κίνηση.. Ας ελπίσουμε να υποχωρήσει αρχικά οπωσδήποτε το τζεμ [λογικά θα το κάνει παρατραβηγμένο το κόβω] αλλά το ούκμο και ο ευρωπαίος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Για μετά τα νεύρα μου έσπασαν, αλλά πάμε για αναδιοργάνωση. Μήπως μπορεί να αλλάξει κάτι τελευταία στιγμή λόγω έλλειψης μετρήσεων. 

Αλλά κατά πάσα πιθανότητα το απόλυτο όνειρο τελειώνει εδώ... [πχ το 12αρι του τζίφου ήταν το όνειρο....]

...... έχεις δίκιο βρε  Μιχάλη  😀......!!!!!!......σ'αυτό αναφερόμουν ..... αν τα όποια συμπεράσματα τα έβγαλες βάση του αμερικάνικου ..... γιατί και εγώ που το είδα ο υετός που δίνει γιά Ήπειρο από τις 8 - 13 είναι σχεδόν μηδενικός .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... έχεις δίκιο βρε Μιχάλη ...... σ'αυτό αναφερόμουν ..... αν τα όποια συμπεράσματα τα έβγαλες βάση του αμερικάνικου ..... γιατί και εγώ που το είδα ο υετός που δίνει γιά Ήπειρο από τις 8 - 13 είναι σχεδόν μηδενικός .....

Είναι η λογική των σεναρίων φίλε, και όχι τόσο το 12αρι αυτούσιο [αν και στην δεύτερη καρτέλα είναι ο ορισμός της διάταξης που ψάχνω και είναι απλοϊκή] Εξάλλου είμαι Λάρισα τώρα, και με ενδιαφέρουν να βγουνε οι παλιές καλές καταιγίδες που έχουν τεράστια μεγέθη. Έχω χάσει πάρα πολλές καταιγίδες επειδή ήμουν στα Γιάννενα τα προηγούμενα χρόνια, αλλά όταν είμαι Λάρισα όλες με αποφεύγουν. Βέβαια αυτά είναι μικρά πράγματα.  Προφανώς και είμαι άτυχος εκεί. Εδώ σήμερα πήγε να με χτυπήσει το παντζούρι την τύχη μου μέσα χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ σήμερα πήγε να με χτυπήσει το παντζούρι την τύχη μου μέσα χαχαχαχα

Ειδοποιησες την αστυνομια Μιχαλη;;;Δεν παιζουν μ'αυτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιώσεις σε όλα τα 00αρια, β γκρίνια έπιασε τόπο.

 

Δεν βελτιώθηκε ο Ευρωπαίος... Θα βελτιωθείς ρε 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξεκινάνε τα 6αρια. Είναι εντυπωσιακό πως το αικόν είχε βελτιωθεί και άλλο σήμερα το πρωί. Περιμένω να χειροτερέψει, ελπίζω όχι πολύ στο 6αρι, για να πάμε δυνατά για 10ημερο αστάθειας. τουλάχιστον. Και να μην βγει το ευρωπαικό.

 

Σημαντική υποχώρηση του αικον δυστυχώς... Δύσκολο το στοίχημα σήμερα.. 

 

Παρόλα αυτά θέλω να πιστεύω πως αυτού του είδους αλλαγές δεν επηρεάζουν την Τρίτη, την πρώτη μέρα εκρηκτικής αστάθειας.

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Παρόλα αυτά θέλω να πιστεύω πως αυτού του είδους αλλαγές δεν επηρεάζουν την Τρίτη, την πρώτη μέρα εκρηκτικής αστάθειας.

Modele GFS - Carte prévisions

Χαλαζί θα έχει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Χαλαζί θα έχει?

Αν βγει η εικόνα του cape της Τρίτης με φαινόμενα θα έχει χαλάζι σε μέγεθος κερασιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

8 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Για σήμερα περιμένουμε κάτι ουσιαστικό;

Έχει βγάλει ήλιο στην δυτική Θεσσαλία και έχουμε κάποιο cape βλέπω και από εδώ αναπτύξεις. Ο Τζιφός βγάζει εντωμεταξυ και όχι μόνο αυτός πολλά φαινόμενα . Έχουμε νοτιοδυτικό στριμ και πιστεύω ότι θα βγούνε καταιγίδες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν να σας πετύχουν και εσάς καθώς για εκεί το δυτικό βορειοδυτικό στριμ είναι καλύτερο. Σαν Θεσσαλία γενικά πιστεύω σε μια

ενδιαφέρουσα μέρα χωρίς όμως κάτι το εξτριμ.

 

Πάντως ο Τζιφός θα χαλάσει ξανά εκ νέου για μετά και μάλλον περισσότερο οπότε η γκρίνια δεν έπιασε τόπο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταστροφή τούμπαρα τζίφου.. πΕι η τρίτη κόπηκε το cape και τα φαινόμενα... Και θα χειροτερέψει μαζί η συνέχεια πολύ... Τόσο κοντά ήμασταν. Χειρότερο από ουκμο θα βγει μου φαινεται....

Εντωμεταξύ τέτοιες αρνητικές αλλαγές για το καλοκαίρι, είναι απαραίτητες για δυτικό χιονιά τον χειμώνα, αλλά τον χειμώνα, πάντα γίνεται ακριβώς το ανάπδο. ΠΑΝΤΑ. θα είχαμε πάλι δυτικό χιονιά με τέτοια τρεξίματα που το καλοκαίρι είναι άχρηστες διατάξεις ακόμα και για Ήπειρο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&runpara=1

 

artes du modèle GFS Europe ( run pré-parallèle GFSv16 )

 

τι είναι πάλι τούτο, προ-παράλληλο! Δηλαδή ο παλιός ο τζίφος? Να μας φάει και άλλο μοντέλο την ψυχή???

 

είναι και χαλασμένο δείτε cape...

gfs-11-132.png?18

 

Και μάλιστα μέγιστο το πρωί..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...