Jump to content
weatherforattica

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Χρηστος είπε:

Καταστροφη και για εδω?

Για τα βόρεια μείωση έντασης και διάρκειας φαινομένων, αλλά μέχρι εκεί. Παλεύουμε για νέα ευκαιρία από το ερχόμενο Σάββατο.

56 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καταστράφκαμ'!!!!

Να περάσω από την δροσοπηγουλα μια μέρα?😃

 

 

Ευρωπαϊκό Τζεμ τελευταίες ελπίδες .

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Τα βορεια κλειδωνουν..Τα κεντρικα μαλλον θα ειναι στο παιχνιδι και η Αττικη μαλλον μενει εκτος..Δυστυχως η βορεια μετατοπιση της λιμνης ειναι καταστροφικη για την Αττικη..Αυριο θα ξεκαθαρισει πληρως το τοπιο..Αλλα εχω την αισθηση οτι εχει ερθει πλεον για τα καλα η ωρα της βορειας Ελλαδας και της θεσσαλονικης να καλυψει τα σπασμενα προηγουμενων ετων με δυνατες και συνεχεις ασταθειες..Μονο το τζεμ και το γαλλικο σωζουν τα προσχηματα για τον νομο.

Τυχεροί είστε! Αλλά καλύτερα τώρα οι λίμνες, οι πλημμύρες και οι βροχές παρά το Σεπτέμβρη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτίωση του αικον στος 6αρι. Κάθε βελτίωση σημαντική για την Θεσσαλία, έστω και για μια μέρα καλής αστάθειας. Ευτυχώς φαίνονται πολλές ευκαιρίες, και μια από αυτές, θα είναι η καταραμένη αποκοπή που θα μπει στην κυκλοφορία της Ευρώπης που μπορεί να δώσει καλά Capes.. Θα το παλέψουμε. Τουλάχιστον κύμα ζέστης/καύσωνα δεν θα υπάρχει πουθενά τουλάχιστον μέχρι τις 25 Ιουνίου, οπότε περάσαμε έναν μήνα αναίμακτα. Αλλά για εμένα δεν φτάνει αυτό. Θέλω καταιγίδες επιπέδου του Σαββάτου που είχε γίνει χαμός και πάνω. 

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Κλασσικό Ελληνικό καλοκαίρι το οποίο τώρα αρχίζει, το ζήτημα είναι μέχρι πόσο θα κρατήσει...

Μέχρι 31/8 είναι ημερολογιακά. Εγώ πιστεύω για βόρεια χώρα έως 20/9.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oasis είπε:

Ευτυχώς φαίνεται να γλιτώνουμε τις βροχές στην Αττική από Τρίτη !!!

Γιατί χαίρεσαι που δε θα βρέξει;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, WEATHER-FUN said:

Τυχεροί είστε! Αλλά καλύτερα τώρα οι λίμνες, οι πλημμύρες και οι βροχές παρά το Σεπτέμβρη!

Γιατι οχι το Σεπτεμβρη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Πανω ακριβως εγραψες οτι μεχρι 31/8 ειναι το καλοκαιρι.

Ημερολογιακά εννοούσα. Όχι καιρικά.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασήμαντη η βελτίωση του τζίφου διαταξιακά συνολικά. Χειροτέρεψε η τρίτη, αλλά συνολικά μιλώντας προτιμώ το σενάριο του ευρωπαικού μέχρι το τέλος, καθώς η μεγάλη λίμνη που βγάζει ο τζίφος είναι αδύνατο να κινηθεί αρκετά νότια για γενικευμένη αστάθεια. Βέβαια η συνέχεια είναι καλή, αλλά παραέιναι μακριά. Πρέπει να καθίσει κάτι καλό όμως. Τι να την κάνω την αστάθεια του Μαιόυ με τα χιόνια στον Όλυμπο? Θέλω μαυρίλα, χαλάζι και βία...

 

Τι όμορφη διάταξη που βγήκε για μετά.. Αλλά πάλι υπομονή και υπομονή και υπομονή.. Και φυσικά όταν τελικά βγαίνει η διάταξη δεν σημαίνει ότι θα πάνε καλά όλα κιόλας και ότι θα ε πετύχει η καταιγίδα. Πολύ αδικία στον κόσμο. Έπρεπε να έχει 2 κύματα καύσωνα όλο το καλοκαίρι και αυτό. τίποτα άλλο.

 

καλίω, πόσο θέλω μια μέρα να έχει την διάταξη

 

gfs-0-222.png?6

 

 

και τις παρακάτω παραμέτερους!!! [άντε λίγο πιο δυτικό το ρεύμα στα χαμηλά]

 

222-308GR.GIF?13-6222-314GR.GIF?13-6222-322GR.GIF?13-6222-505GR.GIF?13-6228-779GR.GIF?13-6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ασήμαντη η βελτίωση του τζίφου διαταξιακά συνολικά. Χειροτέρεψε η τρίτη, αλλά συνολικά μιλώντας προτιμώ το σενάριο του ευρωπαικού μέχρι το τέλος, καθώς η μεγάλη λίμνη που βγάζει ο τζίφος είναι αδύνατο να κινηθεί αρκετά νότια για γενικευμένη αστάθεια. Βέβαια η συνέχεια είναι καλή, αλλά παραέιναι μακριά. Πρέπει να καθίσει κάτι καλό όμως. Τι να την κάνω την αστάθεια του Μαιόυ με τα χιόνια στον Όλυμπο? Θέλω μαυρίλα, χαλάζι και βία...

 

Τι όμορφη διάταξη που βγήκε για μετά.. Αλλά πάλι υπομονή και υπομονή και υπομονή.. Και φυσικά όταν τελικά βγαίνει η διάταξη δεν σημαίνει ότι θα πάνε καλά όλα κιόλας και ότι θα ε πετύχει η καταιγίδα. Πολύ αδικία στον κόσμο. Έπρεπε να έχει 2 κύματα καύσωνα όλο το καλοκαίρι και αυτό. τίποτα άλλο.

Κι αυτά τα 2 κύματα προς τον Αύγουστο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνατη μερα φαινεται να ειναι η Τριτη για εδω.. την ωρα που εχει το καλο cape ο αερας θα ειναι ασθενης σχεδον σε ολα τα στρωματα οποτε δεν νομιζω να μην βγαλει κατι

IMG_20200613_155233.jpg

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, [weathermaniac] said:

Οριστική καταστροφή ακόμα και για εδώ.. τι να πω.. όταν το ουκμο έβγαζε το κακό σενάριο για αυτήν την εβδομάδα ήταν ακλόνητο, τώρα που έβγαζε το καλό σενάριο τούμπαρα του κερατα...

Χάσαμε 2 συνεχόμενες επικά ευκαιρίες στο τσακ για ολόκληρη εβδομάδα με αστάθεια. Δεν θα μείνει έτσι αυτό.

Στον δι@ολο.

Μιχάλη Κάνε αποχή από το φόρουμ κάνα μήνα μπας και δούμε κανένα σοβαρό φαινόμενο. Ε? Ξανά μανά έρχεται και έρχεται και μετά έκανε τούμπα ο τζίφος κουράσκαμε ρε συ χαχαχαχα 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάγραμμα κεντρικής Εύβοιας, εμφανής η απουσία βροχών και θερμοκρασίακα περίπου στο μ.ο., ότι πρέπει για εξορμήσεις στις παραλίες τριγύρω μας.

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BrainA είπε:

Μιχάλη Κάνε αποχή από το φόρουμ κάνα μήνα μπας και δούμε κανένα σοβαρό φαινόμενο. Ε? Ξανά μανά έρχεται και έρχεται και μετά έκανε τούμπα ο τζίφος κουράσκαμε ρε συ χαχαχαχα 

Τιιι? δεν μπορώ να το κάνω αυτό! χαχαχααχ. Όσο έχουμε καλοκαίρι, και πιθανές ψυχρές λίμνες  θα είμαι εδώ συνέχεια ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΚΑι επειδή πλέον έχω smartphone, ακόμα και όταν θα είμαι στα άγνωστα Μεσάγκαλα θα γράφω και από εκεί. χαχαχαχαχαΧΑΧΑΧΑΑ.

 

ΕΛπίζω να μην χρειαστεί να βρίσω πάλι στα 12αρια. Θέλω ΒΙΑ ΤΩΡΑ. [ΚΑΙΙΡΚΉ ΕΕΕ ΟΧΙ ΤΠΤ ΑΛΛΟ]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερες...Εχουμε και λεμε...

Αρχικα οπως τονισα και το πρωι η λιμνη χαθηκε οριστικα για την Αττικη και μαζι της και οι οποιες βροχες και καταιγιδες..

Η βορεια χωρα παραμενει ακομα το μεγαλο φαβορι κατεμε μεχρι και τα τελη του μηνα να εχει πολυ συχνα ασταθειες..Για την τριτη μαλιστα και για την Τεταρτη οι βροχες ειναι κλειδωμενες..Μαχη θα δωσει η θεσσαλια μπας και καταφερει να μπει στις περιοχες που θα επηρεαστουν..

Παμε παρακατω..Για την Αττικη ο ιουνιος μεχρι τωρα μετα βιας φερνει θερμοκρασιες κοντα στους 30 ενω αρκετες νυχτες η θερμοκρασια επεσε κατω απο τους 20..Αρα??Κανενα καλοκαιρι δεν εχει ερθει ακομα...Εαν οι θερμοκρασιες καθημερινα δεν φλερταρουν με τους 35 τοτε το καλοκαιρι απλα αγνοειται..Ποσο μαλλον οταν οι συννεφιες ειναι καθημερινες ασχετα εαν δεν βρεχει. 

Για πειτε μου ποτε ηταν η τελευταια μερα στην Αθηνα η και στην Ελλαδα που ξυπνησαμε με καταγαλανο ουρανο και παρεμεινε ετσι μεχρι αργα το απογευμα..

Στο τυπικο ελληνικο καλοκαιρι τα συννεφα αγνοουνται και ψαχνεις με το κυαλι να τα βρεις..

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα φυσικα..Αλλα επειδη ακριβως ζουμε στο νοτιοτερο σημειο της Ευρωπης...Μια χαρα παει εως τωρα...Μακρυα απο μας οι καυσωνες,η βρωμια και η ζεστη...Θα ρθουν φυσικα ειναι μαθηματικα βεβαιο..Αλλα οπως εγραψα και τις προαλλες..Αφου δεν ηρθε ποτε χειμωνας φετος μην σωσει να ρθει και το καλοκαιρι...Στην τελικη καιρικο φορουμ ειμαστε...

Υπαρχει και η επιλογη οι σαυρες να ανοιξουν ενα φορουμ hot weather και να εμφανιζονται μονο το βρωμοκαλοκαιρο η να πανε στο Αττικο παρκο παιανιας να τους παρεχουν δωρεαν κουνουπια...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τιιι? δεν μπορώ να το κάνω αυτό! χαχαχααχ. Όσο έχουμε καλοκαίρι, και πιθανές ψυχρές λίμνες  θα είμαι εδώ συνέχεια ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΚΑι επειδή πλέον έχω smartphone, ακόμα και όταν θα είμαι στα άγνωστα Μεσάγκαλα θα γράφω και από εκεί. χαχαχαχαχαΧΑΧΑΧΑΑ.

 

ΕΛπίζω να μην χρειαστεί να βρίσω πάλι στα 12αρια. Θέλω ΒΙΑ ΤΩΡΑ. [ΚΑΙΙΡΚΉ ΕΕΕ ΟΧΙ ΤΠΤ ΑΛΛΟ]

Θελεις βια τωρα???Αχ αχ..Ατιθασο αγορι...Πες μου κι αλλα...Πες μου που εισαι και τι κανεις..Τελος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Θελεις βια τωρα???Αχ αχ..Ατιθασο αγορι...Πες μου κι αλλα...Πες μου που εισαι και τι κανεις..Τελος.

Βλέπω τις 3 πρώτες ώρες του αικον. Μάλλον θα υπάρξει βία τελικά, αλλά όχι καιρική. Από εμένα στο γραφείο μου που θα σπάσω από τα νεύρα μου...

 

από το κακό στο χειρότερο.. τέλος για εμάς.. Αρχίζει να κινδυνεύει η Μακεδονία [πλέον, κυρίως η δυτική... το ευρωπαικό θα τουμπιάσει μετά.. Βγήκε το χειρότερο δυνατό σενάριο..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βλέπω τις 3 πρώτες ώρες του αικον. Μάλλον θα υπάρξει βία τελικά, αλλά όχι καιρική. Από εμένα στο γραφείο μου που θα σπάσω από τα νεύρα μου...

 

από το κακό στο χειρότερο.. τέλος για εμάς.. Αρχίζει να κινδυνεύει η Μακεδονία [πλέον, κυρίως η δυτική... το ευρωπαικό θα τουμπιάσει μετά.. Βγήκε το χειρότερο δυνατό σενάριο..

Βιτριολι και αυτομαστιγωση..🤬

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καμία ουσιαστική βελτίωση από τζίφο.. Θα ήθελα τόσο πολύ το 12αρι του γαλλικού. Βγάζει πολύ καλά φαινόμενα σε όλη την Θεσσαλία με εξαιρετικά Capes. Γιατί να μην βγει!!! 🤬

 

στις 96 ώρες το ούκμο μοιάζει με γαλλικό, να δούμε τι θα δείξει στις προηγούμενες ώρες. Θέλω καταιγίδες ΤΩΡΑ δυνατές καταιγίδες, κανένα έλεος φέτος.

 

ελαφρώς καλύτερο το ούκμο από γαλλικό.και παραδόξως πολύ καλύτερο από το πρωινό του τρέξιμο. Αν βγει σώζουμε την κατάσταση. 

ΒΓΕΣ ΒΓΕΣ ΒΓΕΣ ΒΓΕΣ ΒΓΕΣ ΒΓΕΣ

ΒΓΕΣ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καμία ουσιαστική βελτίωση από τζίφο.. Θα ήθελα τόσο πολύ το 12αρι του γαλλικού. Βγάζει πολύ καλά φαινόμενα σε όλη την Θεσσαλία με εξαιρετικά Capes. Γιατί να μην βγει!!! 🤬

 

στις 96 ώρες το ούκμο μοιάζει με γαλλικό, να δούμε τι θα δείξει στις προηγούμενες ώρες. Θέλω καταιγίδες ΤΩΡΑ δυνατές καταιγίδες, κανένα έλεος φέτος.

 

ελαφρώς καλύτερο το ούκμο από γαλλικό.

Μεγαλη μειωση απο τζιφο για εδω..

Αρα παιζετε ακομα μπαλα εσεις? Μακαρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μεγαλη μειωση απο τζιφο για εδω..

Αρα παιζετε ακομα μπαλα εσεις? Μακαρι

Άσε για  μια ακόμη φορά πάντα μια μέρα πριν την κακοκαιρία θα ξέρουμε. Κυρίως επειδή είμαστε πάντα στις οριακές καταστάσεις. Άρα ούτε σήμερα θα ξέρουμε, για να μην πω ούτε αύριο.  Αυτό το πράγμα με την έλλειψη μετρήσεων τα έχει καταστρέψει όλα. Βλέπεις στις 6 ώρες σημαντικές διαφορές, και άρα δεν ξέρεις τι να πρωτοεμπιστευτείς. Επίσης από ότι κατάλαβα, λογικά πάμε σε μια λίμνη προς Παρασκευή τελικά και όχι πιο μόνο πιο μετά [βέβαια περιμένω να δω και το ευρωπαικό τι θα δείξει] που όμως θα είναι πάλι κυρίως για εσάς αλλά και για τα δυτικά [κυρίως Ήπειρο].

 

 

οι τελευταιες ώρες στις 0.25 ειναι το κάτι άλλο...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...