Jump to content
weatherforattica

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...... έχεις δίκιο βρε  Μιχάλη  😀......!!!!!!......σ'αυτό αναφερόμουν ..... αν τα όποια συμπεράσματα τα έβγαλες βάση του αμερικάνικου ..... γιατί και εγώ που το είδα ο υετός που δίνει γιά Ήπειρο από τις 8 - 13 είναι σχεδόν μηδενικός .....

Βασικά 9-13 θα έχεις κάτι 33αρια ξεγυρισμένα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας γυρίσουμε στα μοντελικά. Ευτυχώς που περάσαμε καλά σήμερα, γιατί θα έβριζα για τα 12αρια μέχρι στιγμής. Που όμως είναι τα αναμενόμενα. Αικον χειροτέρευσε, τζίφος και άλλο. Όπως είπα ελπίζω να μην επηρεαστεί αρνητικά η Τρίτη, καθώς  Τετάρτη μια γίνεται φοβερή μέρα, μια εξαφανίζεται. Και ο τζίφος χειρότερος, οπότε ο μόνος σύμμαχος πλέον είναι το γαλλικό.. Περιμένω να δω πόσο θα χειροτερέψουν εκ νέου ούκμο ευρωπαίος τζεμ. Πάντως κατά πάσα πιθανότητα το ούκμο τα πήγε εξαιρετικά.

 

ζωντανή μένει η Τρίτη από τζίφο [και με ακόμα περισσότερο cape μου φαίνται]

 

σταθερό το ούκμο, πολύ μικρές αλλαγές και τώρα. Βέβαια το προτιμώ από το χθεσινό 12αρι του..

 

ο τζίφος χειρότερος πλεον από το ούκμο, και ετοιμάζει κάτι ζεστό μάλιστα..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

Την Τρίτη περιμένουμε καταιγίδες?

Μάλλον ναι, ίσως κα την Δευτέρα τελικά το απόγευμα-βράδυ. Εφόσον έρθουν θα είναι με πολλά ηλεκτρικά και μεγάλο χαλάζι κατά τόπους. Για αυτό προσοχή!

 

Εντωμεταξύ έχουμε παράλληλο και από ευρωπαίο!!!

http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf.php?ech=72&mode=1&map=0&type=0&para=1

 

μόλις ξεκίνησε να ανανεώνει το ευρωπαικό [παράλληλο, 2 ώρες μετά από το κανονικό παράλληλο. Το προπαράλληλο του τζίφου ανανεώνει τυχαία

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δευτέρα και Τρίτη λοιπόν καταιγίδες κυρίως στα βόρια.  Ειδικά την Τρίτη το στριμ στην Θεσσαλία δεν θα μας πολυευνοήσει, καθώς οι περισσότερες αστάθειες θα είναι κυρίως στην περιοχή του Ολύμπου και βόρεια, ενώ θα έχουμε νοτιοδυτικό στριμ που θα διώχνει τις καταιγίδες. Αν όμως γίνει κάποιο θαύμα και φτιαχτεί κάτι στην νοτιοδυτική Θεσσαλία τότε πάμε για μεγάλης έκτασης και έντασης καταιγίδα πιο επικίνδυνη από την σημερινή. Το ίδιο πρόβλημα με το στριμ θα έχουμε και την Δευτέρα οι Θεσσαλοί, ειδικά η νότια. Πάντως προσωπικά περιμένω να δω έστω και απομακρυσμένα ένα ηλεκτρικό σόου. 

τετάρτη θα σημειωθούν δυνατές καταιγίδες μόνο στην Μακεδονία. Πέμπτη παρασκευή βλέπουμε υπάρχει κάποια αβεβαιότητα αλλά μάλλον θα έρθει το επίκεντρο τςη λίμνης, και ανάλογα με το Timing θα έχουμε πιο γενικευμένα, αλλά πιο ήπια φαινόμενα σε σχέση με αυτά των προηγούμενων ημερών

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.  Έγινε προσπάθεια για να μην κατέβει ολόκληρη η πράσινη λίμνη, αλλά και ο Ευρωπαίος που την κατεβάζει όλη έβγαλε πάλι ασταθειες, οπότε νο προμπλεμ. Η τρίτη ενισχύθηκε λίγο.

Τουλάχιστον τώρα θα έχουμε και ασταθειες και θερμοκρασίες φυσιολογικές για την εποχή .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναβαθμίζεται συνεχώς η Τρίτη. Αυτά είναι. Σίγουρα η κεντροβόρεια χώρα θα δει εντυπωσιακές καταιγίδες εκείνη την ημέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αναβαθμίζεται συνεχώς η Τρίτη. Αυτά είναι. Σίγουρα η κεντροβόρεια χώρα θα δει εντυπωσιακές καταιγίδες εκείνη την ημέρα.

Θα εχουμε ισχυρες καταιγιδες και εδω Θεσσαλονικη? 1000 cape μας δινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Θα εχουμε ισχυρες καταιγιδες και εδω Θεσσαλονικη? 1000 cape μας δινει

Προφανώς δεν ξέρω αν έχει καταιγίδα ο Εύοσμος ή το κέντρο, αλλά γενικά στην περιοχή της Κεντρικής Μακεδονίας, και όχι μόνο υπάρχουν συνθήκες για μεγάλης έντασης και έκτασης καταιγίδα, οπότε είναι πολύ πιθανό να επηρεαστεί και η Θεσσαλονίκη. Από  το Βέρμιο θα ξεκινούν οι καταιγίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Προφανώς δεν ξέρω αν έχει καταιγίδα ο Εύοσμος ή το κέντρο, αλλά γενικά στην περιοχή της Κεντρικής Μακεδονίας, και όχι μόνο υπάρχουν συνθήκες για μεγάλης έντασης και έκτασης καταιγίδα, οπότε είναι πολύ πιθανό να επηρεαστεί και η Θεσσαλονίκη. Από  το Βέρμιο θα ξεκινούν οι καταιγίδες

Οποτε αν ερθει κατι θα ερθει απο τα δυτικα?

Χτυπαει και 1500αρι εκει...

GFSOPIT06_57_11.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Οποτε αν ερθει κατι θα ερθει απο τα δυτικα?

Χτυπαει και 1500αρι εκει...

GFSOPIT06_57_11.png

Ναι σε όλα τα στρώματα έχετε ένα δυτικό νοτιοδυτικό ρεύμα. Σαν εχθές περίπου, αλλά όχι τόσο νότιο όσο εχθές. Ήδη από το πρωί θα βλέπετε τις εκρηκτικές αναπτύξεις στα γύρω βουνά. Και έπειτα θα υπάρξει οργάνωση  και δημιουργία ισχυρών καταιγίδων στα πεδινά. Οπότε κάτι θα σας επηρεάσει, δύσκολο να μείνετε στην απ έξω. ΟΙ καταιγίδες θα έχουν πιθανότατα χαλάζι [μέχρι μέγεθος κερασιού το μέγιστο όπου πέσει στην κεντρική Μακεδονία] και πολλά ηλεκτρικά.

Όλα τα άλλα μοντέλα δίνουν επίσης ανάλογες τιμές cape

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι σε όλα τα στρώματα έχετε ένα δυτικό νοτιοδυτικό ρεύμα. Σαν εχθές περίπου, αλλά όχι τόσο νότιο όσο εχθές. Ήδη από το πρωί θα βλέπετε τις εκρηκτικές αναπτύξεις στα γύρω βουνά. Και έπειτα θα υπάρξει οργάνωση  και δημιουργία ισχυρών καταιγίδων στα πεδινά. Οπότε κάτι θα σας επηρεάσει, δύσκολο να μείνετε στην απ έξω. ΟΙ καταιγίδες θα έχουν πιθανότατα χαλάζι [μέχρι μέγεθος κερασιού το μέγιστο όπου πέσει στην κεντρική Μακεδονία] και πολλά ηλεκτρικά.

Όλα τα άλλα μοντέλα δίνουν επίσης ανάλογες τιμές cape

ειδικά εδώ θα μας ριμαξουν οι καταιγίδες 

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

ειδικά εδώ θα μας ριμαξουν 

Ναι το ξέρω😅  Πάρε τα μέτρα σου Θανάση, ακόμα και αν είναι να βάλεις ομπρέλες στις αγροτικές δραστηριότητες. Για κήπο δεν μιλάμε, ή για κάτι μεγάλο και εκτεταμένο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι το ξέρω😅  Πάρε τα μέτρα σου Θανάση, ακόμα και αν είναι να βάλεις ομπρέλες στις αγροτικές δραστηριότητες. Για κήπο δεν μιλάμε, ή για κάτι μεγάλο και εκτεταμένο?

Έχω 200 στρέμματα βαμβάκι και 60 καλαμπόκι (του πατέρα μου είναι ....αλλά φυσικά και εγώ δουλεύω στα χωράφια (βοηθάω ας πούμε)))αν και δεν είναι το κύριο εισόδημα μου ....και ναι έχουμε και κήπο αλλά είναι το λιγότερο που μετράει 

και σήμερα έχουμε αναπτύξεις?

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

Έχω 200 στρέμματα βαμβάκι και 60 καλαμπόκι (του πατέρα μου είναι ....αλλά φυσικά και εγώ δουλεύω στα χωράφια (βοηθάω ας πούμε)))αν και δεν είναι το κύριο εισόδημα μου ....και ναι έχουμε και κήπο αλλά είναι το λιγότερο που μετράει 

και σήμερα έχουμε αναπτύξεις?

Ω. Μάλιστα, κατάλαβα. όλη η κεντρική Μακεδονία δικιά σου είναι χαχαχα. 

Και σήμερα και αύριο αναπτύξεις θα υπάρχουν, αλλά δεν θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια, αύριο είναι λίγο αμφιλεγόμενη μέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ω. Μάλιστα, κατάλαβα. όλη η κεντρική Μακεδονία δικιά σου είναι χαχαχα. 

Και σήμερα και αύριο αναπτύξεις θα υπάρχουν, αλλά δεν θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια, αύριο είναι λίγο αμφιλεγόμενη μέρα.

Όχι δεν είναι όλη η Κεντρική Μακεδονία δικιά μου 🤣🤣🤣🤣 ένας εδώ στο χωριό έχει συνολικά 1500 στρέμματα χαχαχαχα Τέλος πάντων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

Έχω 200 στρέμματα βαμβάκι και 60 καλαμπόκι (του πατέρα μου είναι ....αλλά φυσικά και εγώ δουλεύω στα χωράφια (βοηθάω ας πούμε)))αν και δεν είναι το κύριο εισόδημα μου ....και ναι έχουμε και κήπο αλλά είναι το λιγότερο που μετράει 

και σήμερα έχουμε αναπτύξεις?

Εσύ μεγαλοαγρότης είσαι,βαμβάκια βλέπω,καλαμπόκια βλέπω..😀πέρα από την πλάκα μακάρι να μην ρίξει πουθενά χαλάζι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε Μιχαλη δεν μου λες.. την Τριτη στην ορεινη Χαλκιδικη θα βγαλει καμια καταιγιδαρα γιατι βλεπω ο τζιφος να μην δινει φαινομενα στην περιοχη αλλα το cape να ειναι στον Θεο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Καταστροφή ο τζίφος καί εξαφανιζολ οι ασταθειες

Μην κλειδωνεις τιποτα..Αφενος γιατι τα υπολοιπα μοντελα ειναι καλυτερα και αφετερου και ο μεσος ορος του τζιφου ειναι καλυτερος απο το 12αρι του..Εγω πιστευω οτι απο αυριο θα αρχισουν βελτιωσεις..

Ισως μεχρι την Παρασκευη να υπαρξει μια μερα με γενικευμενη ασταθεια πανελλαδικως..Ισως..Καλο βραδυ και καλη βδομαδα σε ολους..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, baristrs είπε:

Ρε Μιχαλη δεν μου λες.. την Τριτη στην ορεινη Χαλκιδικη θα βγαλει καμια καταιγιδαρα γιατι βλεπω ο τζιφος να μην δινει φαινομενα στην περιοχη αλλα το cape να ειναι στον Θεο

Κάτι θα βγάλει και η Χαλκιδική φίλε, δεν γίνεται, απλά το στριμ δεν είναι ευνοϊκό για εσάς, θα πρέπει να περιμένετε από κάποια ισχυρή καταιγίδα της Θεσσαλίας να μπει Θερμαϊκό και έπειτα να σας φτάσει. Ωστόσο οι θάλασσες είναι κρύες που αποτελεί έναν καταλυτικό παράγοντα για την ισχύ της καταιγίδας

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...