Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Κοιτώντας την προοπτική μόνο χαρούμενος μπορεί να είναι.Το μοτίβο που έχει κολησει είναι άκρως ευνοϊκό με αναδιπλώσεις του αζορικου στο ιδανικό σημείο όπου μόλις πάει να μας πλησιασει η κόκκινη λαίλαπα οπισθοχωρεί κι εμείς για όσο πάει το μάτι δεν θα βράζουμε σ ένα ενοχλητικό συνεχόμενο ζεστό καζάνι ούτε θα κάουμε σε κάποιον ακραίο καύσωνα.

Μετά τις 20/07 δε φοβάμαι τόσο τους καύσωνες. Άλλωστε θέλω να είναι όψιμες ως προς το ημερολόγιο οι εποχές.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τη βδομάδα 12-18/7 θα την περάσουμε αέρα χωρίς να κουραστούμε καθόλου. Μέχρι 11/7 έχει κάτι 33-34αρια αλλά από 12/7 και μετά αυτά εξαφανίζονται. Μάλιστα εκεί περί τις 15/7 μέχρι 31-32 το πολύ να φτάσει. Άλλωστε δε θέλουμε πολύ ζέστη αυτήν τη βδομάδα. Την πολλή τη ζέστη τη θέλουμε προς τα τέλη Ιουλίου και τον Αύγουστο μέχρι τις 15-20.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να δούμε μήπως μπορεί να εμφανιστεί κάποια αστάθεια την Κυριακή ,αν και είναι αρκετά απίθανο. Ο τζίφος το έδειξε στο 6αρι, αλλά το αικον δεν έχει τπτ στο 12αρι. Δεν θα βρίσω γιατί έτσι και αλλιώς δεν περίμενα κάτι με τέτοιους χάρτες, ωστόσο τα 500αρια δεν είναι άσχημα. Βασικά είναι καλύτερα από τα σημερινά.

 

βλέπω τα συνεχόμενα καλά 1 Mois για την επόμενη εβδομάδα και έχω βάλει στόχο στο μυαλό μου. Να δούμε αν υπάρξει διάθεση και από τα κανονικά παγκόσμια μοντέλα για κάτι τέτοιο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή μέχρι να εμφανιστεί  κάτι, αλλά με προβληματίζει έντονα η έλλειψη Cape! βαριέμαι τις μετριότητες, θέλω κάτι δυνατό πάνω μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο το μακροπροθεσμο του ευρωπαικου για 30 ημερες μπροστα,θεωρω η ταση για κατι προς το ζεστοτερο ειναι την τελευταια βδομαδα του Ιουλιου χοντρικα με αρχες Αυγουστου.Μεχρι τοτε πιστευω παμε στο ρελαντι με νορμαλ θερμοκρασιες και βροχερες διακοπες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάπως βελτιώθηκε η Κυριακή. Στην οποία θα έχουμε βορειοδυτικό ρεύμα. Αν βγει όπως στον τζιφο θα είχαμε καλή κΑταιγιδοκατασταση στις αδικημένες περιοχές.  Για την συνέχεια μια μεταβλητή κλείνει σε καλό σημείο μάλλον, θα δούμε κατά πόσο αλλάζει αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κάπως βελτιώθηκε η Κυριακή. Στην οποία θα έχουμε βορειοδυτικό ρεύμα. Αν βγει όπως στον τζιφο θα είχαμε καλή κΑταιγιδοκατασταση στις αδικημένες περιοχές.  Για την συνέχεια μια μεταβλητή κλείνει σε καλό σημείο μάλλον, θα δούμε κατά πόσο αλλάζει αυτό. 

Σε ποιες περιοχες θα εχει ασταθεια την Κυριακη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χρηστος είπε:

Σε ποιες περιοχες θα εχει ασταθεια την Κυριακη?

Σάββατο δυτική Μακεδονία και Ήπειρος λίγο

Κυριακή ολόκληρη η Μακεδονία και η Θεσσαλία [αν πάνε όλα καλά]

Δευτέρα Ήπειρος και δυτική Θεσσαλία και Στερεά [κυρίως ορεινές περιοχές όμως] ίσως και η Πελοπόννησος.

Θα το κοιτάξουμε αναλυτικότερα για την Κυριακή μεθαύριο. Αν πάνε όλα καλά θα υπάρξει αρχικά κυρίως ορεινή αστάθεια και προς την δύση του ήλιου θα έχουμε αρκετές καταιγίδες και στα πεδινά. Εδώ και το διόλου ευκαταφρόνητο cape του τζίφου [θα αλλάξει]

101-109GR-1H.GIF?08-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα το κοιτάξουμε αναλυτικότερα για την Κυριακή μεθαύριο. Αν πάνε όλα καλά θα υπάρξει αρχικά κυρίως ορεινή αστάθεια και προς την δύση του ήλιου θα έχουμε αρκετές καταιγίδες και στα πεδινά. Εδώ και το διόλου ευκαταφρόνητο cape του τζίφου [θα αλλάξει]

101-109GR-1H.GIF?08-12

μαλιστα βλέπω ισχυρό cape πάνω μου ελπίζω να μην πέσει κάνα χαλάζι με τόσο cape 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξακολουθεί το Ιόνιο να βάζει φράχτη στην κόκκινη λαίλαπα για όσο πάει το μάτι...πλέον θεωρώ ότι ο Ιούλιος πέρασε και γενικά έφυγε το καλοκαίρι..τίποτα δεν έμεινε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν είμαι ευχαριστημένος με τα 00αρια, δεν έχουν βγάλει ούτε σαν εικόνα κάποια λίμνη, ενώ η Κυριακή κινδυνεύει αν βγει ποιο άλλο? το βρωμοαικον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ICON πάντως πέτυχε τέλεια τον υετό εδώ στην αστάθεια που μας πέρασε, και βλέπω ότι γενικά και τις θερμοκρασίες τις βγάζει με μεγάλη ακρίβεια. "Deutschland uber alles" 😛 Ο τζίφος δείχνει ότι να 'ναι. Είναι σαν να μην βλέπει το Πήλιο καν, το έχω παρατηρήσει πολλές φορές. Δίνει πολλά χιλιοστά με Α ρεύμα όταν είναι φυσικό ότι ο Βόλος τρώει την ομβροσκιά του Πηλίου. Ή κάτι παίζει με την ανάλυση, γιατί όταν δείχνει κάτι μαύρες μπάλες υετού στα ανατολικά του Πηλίου, τις δείχνει να πιάνουν και Βόλο κάτι που φυσικά δεν συμβαίνει ποτέ στην πραγματικότητα. Και το βλέπεις ότι δείχνει πολύ πιο χοντροκομμένη την κατανομή του υετού σε σχέση με το ICON. Από εδώ και πέρα κοιτάω κυρίως ICON και για μέχρι και 72 ώρες μπροστά..

Y.Γ. To ICON δείχνει το CAPE στο meteologix;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Το ICON πάντως πέτυχε τέλεια τον υετό εδώ στην αστάθεια που μας πέρασε, και βλέπω ότι γενικά και τις θερμοκρασίες τις βγάζει με μεγάλη ακρίβεια. "Deutschland uber alles" 😛 Ο τζίφος δείχνει ότι να 'ναι. Είναι σαν να μην βλέπει το Πήλιο καν, το έχω παρατηρήσει πολλές φορές. Δίνει πολλά χιλιοστά με Α ρεύμα όταν είναι φυσικό ότι ο Βόλος τρώει την ομβροσκιά του Πηλίου. Ή κάτι παίζει με την ανάλυση, γιατί όταν δείχνει κάτι μαύρες μπάλες υετού στα ανατολικά του Πηλίου, τις δείχνει να πιάνουν και Βόλο κάτι που φυσικά δεν συμβαίνει ποτέ στην πραγματικότητα. Και το βλέπεις ότι δείχνει πολύ πιο χοντροκομμένη την κατανομή του υετού σε σχέση με το ICON. Από εδώ και πέρα κοιτάω κυρίως ICON και για μέχρι και 72 ώρες μπροστά..

Y.Γ. To ICON δείχνει το CAPE στο meteologix;

Δεν ξερω για το meteorologix αλλα στο wetterzentrale το δειχνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Το ICON πάντως πέτυχε τέλεια τον υετό εδώ στην αστάθεια που μας πέρασε, και βλέπω ότι γενικά και τις θερμοκρασίες τις βγάζει με μεγάλη ακρίβεια. "Deutschland uber alles" 😛 Ο τζίφος δείχνει ότι να 'ναι. Είναι σαν να μην βλέπει το Πήλιο καν, το έχω παρατηρήσει πολλές φορές. Δίνει πολλά χιλιοστά με Α ρεύμα όταν είναι φυσικό ότι ο Βόλος τρώει την ομβροσκιά του Πηλίου. Ή κάτι παίζει με την ανάλυση, γιατί όταν δείχνει κάτι μαύρες μπάλες υετού στα ανατολικά του Πηλίου, τις δείχνει να πιάνουν και Βόλο κάτι που φυσικά δεν συμβαίνει ποτέ στην πραγματικότητα. Και το βλέπεις ότι δείχνει πολύ πιο χοντροκομμένη την κατανομή του υετού σε σχέση με το ICON. Από εδώ και πέρα κοιτάω κυρίως ICON και για μέχρι και 72 ώρες μπροστά..

Y.Γ. To ICON δείχνει το CAPE στο meteologix;

ναι μπορείς να το δείς

https://meteologix.com/gr/model-charts/deu-hd/greece/mixed-layer-cape/20200709-1500z.html

αλλά μπορείς να το δεις και στο wx charts μου αρέσει πολύ σαν σαιτ

https://www.wxcharts.com/?panel=default&model=icon_eu,icon_eu,icon_eu,icon_eu&region=greece&chart=cape,850temp,wind10mkph,snowdepth&run=06&step=001&plottype=10&lat=51.500&lon=-0.250&skewtstep=0

 

Γενικά θα συμφωνήσω για τον υετό, ωστόσο την Δευτέρα εκείνη που έγινε ο πανικός σε δυτική βόρεια και βορειοανατολική Θεσσαλία  το αικον έδινε τον περισσότερο υετό ακριβώς στις ανάποδες περιοχές της Θεσσαλίας [πλην της βορειοανατολικής περιοχή Ολύμπου]. Επίσης έδινε υετό μέσα στον Θερμαϊκό όπως κάθε μοντέλο [και όπως θα έδινα και εγώ όσες φορές να έβλεπα εκείνη την διάταξη] και τελικά δεν βγήκε υετός του Θερμαϊκού. Κάτι το οποίο θα ήθελα να διερευνήσω, αλλά δεν θα έχω σίγουρη απάντηση. Ωστόσο ναι καλό είναι να μην κοιτάμε μόνο τον υετό του τζίφου γιατί καήκαμε. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

@[weathermaniac] Τι καταπληκτικό site το WXCHARTS! Ωραίος Μιχαήλ!!

έχει πάρα πολλά πράγματα το άτιμο! Σε μια σελίδα που δεν χρειάζεται καν να κάνεις σκρολ. Έχει και τεφιγράμματα που παίρνει δεδομένα από το Gfs αν μη τι άλλο πολύ σημαντικά  για τις καταιγίδες. Άντε να δώσω το τελευταίο μάθημα και να ψακτώ μόνος μου στα τεφιγράμματα παραπάνω!

skew-T.thumb.JPG.b4647cd9ceac513153d9a86d1e10e624.JPG

Επίσης στο πανεπιστήμιο ένας φίλος φοιτητής μεταπτυχιακός μας είπε για ένα σαιτ που δίνεις συνδρομή και είναι ότι πρέπει να τεφιγράμματα και έχει πάρα πολλές πληροφορίες. Θα βάλω και εγώ το λιθαράκι μου να δώσω κανένα ψιλό, και φυσικά το επόμενο καλοκαίρι θα βάζω εικόνες και από εκεί.😁

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα από την Κυριακή που θα έχουμε μάλλον κάποια ενδιαφέρουσα κατάσταση [αλλά θα περιμένω μέχρι τέλους γιατί ποτέ δεν ξέρεις] δυστυχώς τα τρεξίματα είναι πάρα μα πάρα πολύ βαρετά. Δεν υπάρχει καύσωνας, αλλά δεν υπάρχει καμία προοπτική για βροχές και καταιγίδες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Πέρα από την Κυριακή που θα έχουμε μάλλον κάποια ενδιαφέρουσα κατάσταση [αλλά θα περιμένω μέχρι τέλους γιατί ποτέ δεν ξέρεις] δυστυχώς τα τρεξίματα είναι πάρα μα πάρα πολύ βαρετά. Δεν υπάρχει καύσωνας, αλλά δεν υπάρχει καμία προοπτική για βροχές και καταιγίδες...

..... δεν πειράζει βρε Μιχάλη ..... και το καλοκαιράκι δεν είναι άσχημο ......🏖️🏊‍♂️🚣‍♂️🏄‍♂️🏝️......⛰️🚴‍♂️🚵‍♂️🧗‍♂️🏡.......(....αρκεί να μην έχει πάνω από 35 C ..... για τα δικά μου standards .....) ..... μπορείς να κάνεις πράγματα που είναι σχεδόν αδύνατον το χειμώνα ....😀........

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... δεν πειράζει βρε Μιχάλη ..... και το καλοκαιράκι δεν είναι άσχημο ......🏖️🏊‍♂️🚣‍♂️🏄‍♂️🏝️......⛰️🚴‍♂️🚵‍♂️🧗‍♂️🏡.......(....αρκεί να μην έχει πάνω από 35 C ..... για τα δικά μου standars .....) ..... μπορείς να κάνεις πράγματα που είναι σχεδόν αδύνατον το χειμώνα ....😀........

Πειράζει, πειράζει [αν και καταλαβαίνω τι εννοείς]!! Ειδικά αν προέρχεσαι από μούφα στην  περιοχή σου είναι επι δύο φορές κακό. Και προσωπικά είμαι βαθιά ξενερωμένος. Είμαι ακραίος καιρόφιλος που σημαίνει πάνω από όλα καιρός. Θα ήθελα να έχω   6/7 μέρες της εβδομάδας καταιγίδες, και μία για να βγαίνω έξω. Όχι ότι δεν βγαίνω έξω επειδή με εμποδίζουν οι καταιγίδες λόγω βροχής [δεν είμαστε από ζάχαρη και εξάλλου μπορείς να πιεις και κανένα καφέ, άσε που οι καταιγίδες που ψάχνω δεν διαρκούν προφανώς όλη μέρα] αλλά δεν βγαίνω έξω αν έχει καταιγίδες γιατί θέλω να τις παρακολουθήσω. 

Και έτσι εμένα ένα καλοκαίρι μούφα, με απογοητεύει όσο ένας σάπιος χειμώνας. Βέβαια για να μην παρεξηγηθώ, μέχρι στιγμής από λίμνες καλά πάμε, αλλά για μαι ακόμη φορά βρίσκομαι στο επίκεντρο της ατυχίας, δεδομένου του αν δεν υπήρχε κορωνοιός θα είχα φάει τριπλάσιες καταιγίδες στα Γιάννενα. Μόνο που τις άλλες φορές που δεν υπήρχε και έδινα κανονικά τη εξεταστική μου, είχε καταιγίδες στην Λάρισα. 

 

ΑΜΑΝ ΠΙΑ🤬

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέγιστο cape τζίφου Για Κυριακή

Modele GFS - Carte prévisions

 

μακάρι να βγει, μιας και θα έχουμε γενικά ένα βορειοδυτικό ρεύμα. Θα με βοηθήσει να ξελαμπικάρω λίγο. 

Πάω για ποδήλατο και αν πέσει κάτι από τον ουρανό και πάλι θα το πάρω και φωτογραφία χαχαχα. Με προσοχή φυσικά γιατί ο κορονοιός δείχνει τα δόντια του...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλο το ζητούμενο είναι το Δ-ΒΔ ρεύμα. Άμα υπάρχει αυτό υπάρχουν και ελπίδες. Άλλωστε έχουν βγει μια χαρά καταιγίδες και με λιγότερο CAPE από αυτό που δείχνει για την Κυριακή. Το ICON διαφωνεί βέβαια, τα έχει ανάποδα. Δίνει σε εμάς CAPE και στην πεδιάδα ανύπαρκτο..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν ξέρω γιατί αλλά το αικον δεν βγάζει τπτ πλέον Για Κυριακή.. ελπίζω να διαψευστεί πανηγυρικά...

 

μείωση Cape Μείωση υετού από τζίφο.. ο εφιάλτης παίρνει σάρκα και οστά..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φρικιαστικό το 18αρι του τζίφου μακριά .μας αυτή η σάπια συνέχεια. Δεν ανέχομαι μπούρδες φέτος. Καλοκαιρια μεγαλύτερη από 10 συνεχόμενες μέρες απαγορεύεται!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα πλέον θα πάμε μάλλον σε μία περίοδο βαρετό καλοκαίριας ούτε καταιγίδες ή κάτι το ενδιαφέρον υπομονή 2 -3-4 μήνες όσο θέλει ο καθένας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...