Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αντέχω άλλο. Αποχωρώ για κάποιον καιρό μέχρι να εμφανιστεί πραγματικό καιρικό ενδιαφέρον ...  Εξαλλου δεν θα με χρειαστείτε  μέχρι τότε. Το σιχαμα έφτασε και φέτος...

 

Θα βάζω μόνο χάρτες του CFS.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν Μ αρέσει η προοπτική μάλλον το κόβω ζωηρό και πολύ ζεστό το 3δεκαημερο του Ιουλίου.Βεβαια τα μωβ χρώματα είναι μακριά αλλά αν καταφέρει και ξαπλώσει ο αζορικος μέσα στη Μεσόγειο και βόρεια μας τότε ο εφιάλτης του Αυγούστου ξανάρχεται για ακόμα μια χρονιά.ελπιζω ότι είναι να έρθει να με πρόσκαιρο γιατί πραγματικά το μισό και παραπάνω καλοκαιρι έχει βγει σούπερ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Δεν Μ αρέσει η προοπτική μάλλον το κόβω ζωηρό και πολύ ζεστό το 3δεκαημερο του Ιουλίου.Βεβαια τα μωβ χρώματα είναι μακριά αλλά αν καταφέρει και ξαπλώσει ο αζορικος μέσα στη Μεσόγειο και βόρεια μας τότε ο εφιάλτης του Αυγούστου ξανάρχεται για ακόμα μια χρονιά.ελπιζω ότι είναι να έρθει να με πρόσκαιρο γιατί πραγματικά το μισό και παραπάνω καλοκαιρι έχει βγει σούπερ.

Έτσι ακριβώς.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Δεν Μ αρέσει η προοπτική μάλλον το κόβω ζωηρό και πολύ ζεστό το 3δεκαημερο του Ιουλίου.Βεβαια τα μωβ χρώματα είναι μακριά αλλά αν καταφέρει και ξαπλώσει ο αζορικος μέσα στη Μεσόγειο και βόρεια μας τότε ο εφιάλτης του Αυγούστου ξανάρχεται για ακόμα μια χρονιά.ελπιζω ότι είναι να έρθει να με πρόσκαιρο γιατί πραγματικά το μισό και παραπάνω καλοκαιρι έχει βγει σούπερ.

Να θυμάσαι ότι τέλη Ιουλίου κι Αύγουστο κάνει στατιστικά τους μεγάλους καύσωνες κι όχι τον Ιούνιο και τον Ιούλιο μέχρι τα μέσα του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Τι ωραία 12αρια έκπληξη...ανάσες δροσιάς προ των πυλών και όχι απειλη κόκκινης αφρικανικης σιχαμαρας

Παρόλο που το 20-25/7 στατιστικά φέρνει τους μεγαλύτερους καύσωνες (έχει μεγαλύτερη δυναμική) και οι εποχές είναι καμιά βδομάδα περίπου μετατοπισμένες σε σχέση με το ημερολόγιο πάντα το διάστημα 12-18 στο περίπου το τρέμω και το καταριέται περισσότερο στο καλοκαίρι. Καυτό 12-18/7 έχει να κάνει από το 2012 ενώ από τότε προσπάθησε να κάνει κάτι τα έτη 2015, 2016, 2018 αλλά τίποτα δεν κατάφερε. Και τα 3 αυτά καλοκαίρια υπήρξαν πολύ μεγαλύτερες ζέστες τόσο σε ένταση όσο και σε διάρκεια. Θυμίζω ότι πέρσι η μέγιστη έτους ήρθε λιγάκι όψιμα (13/8) ενώ πρόπερσι ήρθε ακριβώς στην καρδιά του καλοκαιριού (22/7).

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα μετά από πολύ καιρό ! [λολ]

Προχθές το βράδυ είχαμε βελτιώσεις σε σχέση με προχθές το πρωί, και ξαφνικά εχθές το πρωί τα τρεξίματα έγιναν χειρότερα από προχθές το πρωί. Και για αυτό τον λόγο απογοητεύτηκα, γιατί λέω δεν είναι δυνατόν όσο πλησιάζουμε, να γίνονται μεγαλύτερες αλλαγές! Και να που στα 12αρια εχθές πήγαμε στα καλύτερα σενάρια όλου του περασμένου διημέρου.

Στόχος είναι το τζεμ. Βέβαια ήδη φαίνεται ότι δεν θα έχουμε Cape Κάτι που με απογοητεύει. Αλλά καλύτερα καταιγίδες χωρίς ιδιαίτερο cape παρά να έχουμε μόνο τον κιτρινιάρη [που στην πραγματικότητα είναι άσπρος χεχε]

 

Η λίμνη θα είναι σίγουρα σε σχετικά βόρεια θέση [η μεγάλη εφόσον έρθει] ο τζίφος έχει μι κατάσταση παρόμοια με την προηγούμενη φορά με ανατολικό ρεύμα.

Θα δούμε.

 

 

 

βελτίωση λογικής, αλλά χειρότερο αποτέλεσμα στο 6αρι του τζίφου. Αλλά η λογική μετράει στην χρονική απόσταση

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμφανές ότι το πρόβλημα θα είναι η βόρεια θέση της λίμνης. Κρίμα γιατί και δεν κερδίζουμε cape. Οπότε θα βόλευε μια νοτιοτεεη θέση ακόμα και με ανατολικό ρεύμα, μιας και είναι πολύ βαθιά οπότε το Αιγαίο θα έβγαζε πολλά φαινομενα, αν και πιο φθινοπωρινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,, για τα κεντροβόρεια στην καλύτερη περίπτωση πάμε για κακοκαιρία διημέρου [ή τριημέρου στα βόρεια] στην χειρότερη απλά αύξηση αστάθειας στα βόρεια ορεινά και τπτ άλλο. Ακόμα παίζει πολύ. Τα σενάρια έχουν μεγαλύτερη διασπορά σήμερα από ότι εχθές. Εδώ βολεύει το τζεμ με τέλεια διάταξη.

 

Άσχημο το 6αρι του τζίφου... Οπωσδήποτε βελτίωση.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως ούτε καν υποψία καύσωνα ή έστω δυνατής ζέστης δεν υπάρχει στον ορίζοντα. Αν βγει έτσι και ο υπόλοιπος Ιούλιος είμαστε άρχοντες..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μας τα λέει καλά το 12 αρι αικον, δεν μου αρέσουν οι  αλλαγές που κάνει καθόλου. Διαφορετικός από τζιφο, αλλά κακό σενάριο για διαφορετικό λόγο.. ας ελπίσουμε να βελτιωθεί ο τζίφος μετά και να κρατήσουν γαλλικό και τσ Μ που έχουν καλά σενάρια.

Ήθελα να μικρύνει η λίμνη και να πάει νοτιότερα δύο μεταβλητές που δεν συνδέονται μεταξύ τους στην προκειμένη περίπτωση. Και στο αικον η λίμνη και μεγαλώνει και πάει βορειότερα... 

 

το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι γλυτώσαμε από τις βλακείες που μας έδειχναν τα μοντέλα μέχρι πριν 3 μέρες. Με ήλιο και μελτέμι [και πιο μακριά χωρίς μελτέμι και έντονη ζέστη] και τπτ άλλο..

 

 

δεν μου αρέσει καθόλου όπως το πάει ο τζίφος με το χειρότερο σενάριο χειροτερεύει και άλλο...

 

υποχωρεί ο γ'άλλος.. πάλι καλά που δεν είναι χειμώνας γιατί θα χάναμε ένα θάψιμο στα Γιάννενα με τέτοια διάταξη

 

με αυτά και με αυτά φτάσαμε στα προχθεσινά τρεξίματα του τζίφου, τα 12αριατου.. ευτυχώς δεν γίνεται να φτάσουμε στο αίσχρων των προχθεσινών μηδεναριών γιατί εκεί το σίχαμα θα ερχόταν ασταμάτητο.. ωστόσο με τόσο μεγάλες αλλαγές σίγουρα μου προκαλούν άγχος εκ νέου.. π[ρέπει να βελτιωθούν οπωςδήποτε τα αυριανά..

 

δραματικό το ούκμο.. τέλος στην κακοκαιρία του ΣΚ.. ε μαν πια!!!🤬

 

αναμονή μέχρι αύριο γιατί τα μοντέλα είναι τελείως ασταθή, και μήπως ίνει το θαύμα. Αφού έγινε ήδη μια φορά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μπορούσα να χαρακτηρίσω τα 12αρια είναι ότι ραγίζουν τις καιροψυχούλες μας... ΚΑι το χειρότερο είναι ότι μιλάμε για αρχικές συνθήκες μεταβλητών πλέον, και τέτοιες αλλαγές είναι εξαιρετικά αρνητικές σε τέτοιο χρονικό σημείο. Μέχρι αύριο τέτοια ώρα αν δεν γίνουν διορθώσεις τελειωσαμε δυστυχώς με αυτή την κακοκαιρία.. Κάποτε είχαμε πιο συχνές καλές καταιγίδες εδώ στην Λάρισα και την Θεσσαλία γενικότερα.. Που πήγαν αυτά τα μεγαλεία αναρωτιέμαι.. θυμάμαι ή το 2010 ή το 2011 που τις 3 πρώτες μέρες του Αυγούστου είχαμε συνεχόμενα τεράστιες καταιγίδες στην Λάρισα λίγο πριν δύσει ο ήλιος. Περασμένα μεγαλεία.. Μειώνονται και τα χιόνια και οι καταιγίδες και η μεσόγειος πέρα από οικονομικά γίνεται και καιρικά τελείως ξενέρωτη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν μπορούσα να χαρακτηρίσω τα 12αρια είναι ότι ραγίζουν τις καιροψυχούλες μας... ΚΑι το χειρότερο είναι ότι μιλάμε για αρχικές συνθήκες μεταβλητών πλέον, και τέτοιες αλλαγές είναι εξαιρετικά αρνητικές σε τέτοιο χρονικό σημείο. Μέχρι αύριο τέτοια ώρα αν δεν γίνουν διορθώσεις τελειωσαμε δυστυχώς με αυτή την κακοκαιρία.. Κάποτε είχαμε πιο συχνές καλές καταιγίδες εδώ στην Λάρισα και την Θεσσαλία γενικότερα.. Που πήγαν αυτά τα μεγαλεία αναρωτιέμαι.. θυμάμαι ή το 2010 ή το 2011 που τις 3 πρώτες μέρες του Αυγούστου είχαμε συνεχόμενα τεράστιες καταιγίδες στην Λάρισα λίγο πριν δύσει ο ήλιος. Περασμένα μεγαλεία.. Μειώνονται και τα χιόνια και οι καταιγίδες και η μεσόγειος πέρα από οικονομικά γίνεται και καιρικά τελείως ξενέρωτη..

Μία χαρά μας πάει φέτος... (εδώ τουλάχιστον, δεν ξέρω για εσάς μέσους όρους κλπ) 

 

Μέχρι τώρα έχουμε 340 mm ενώ πέρσι μέχρι Ιούλιο είχαμε 241 mm...

2018 - 370 mm

2017 - 208 mm

2016 - 256 mm

2015 - 216 mm

2014 - 345 mm

2013 - 182 mm (!) 

2012 - 195 mm

2011 - 183 mm

2010 - 284 mm

2009 - 194 mm

2008 - 148 mm (!) 

2007 - 131 mm (!) 

2006 - 243 mm

Τα ποσά υετου μέχρι τέλη Ιουλίου από τον μετεοθες.. Συμπερασμα: ονειρικό 2020 (καιρικά φυσικά), και που να είχαμε έστω κανονικό χειμώνα... 

Άσε που ο μετεοθες εχει αποκλιση -1.1 βαθμους από τα κλιματικά του μέχρι τώρα (βάσει δεδομένων του σταθμό από το 2005 μέχρι και σήμερα) 

Μακάρι να συνεχίσουμε ετσι

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Να ενημερωσω οτι βρισκομαστε στα μεσα Ιουλιου στη χωρα Ελλαδα!

Η προσωπική εμπειρία δείχνει συνεχώς μειούμενο διαχρονικά καιρικό ενδιαφέρον, όλες τις εποχές του χρόνου... Για Λάρισα πάντα.

 

 

Για τα Γιάννενα αν ήμουν μόνιμος κάτοικος θα έβλεπα πως η αλλαγή είναι σίγουρα πιο δραματικη. Η πιο ηλιόλουστη πόλη θα γίνει στο τέλος...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με πρόλαβε ο Θάνος μόνο το ευρωπαικό κρατάει κάποιες ελπίδες [αν το ταιμινγκ είναι για τα σκουπίδια]

 

στην προκειμένη κανένα μοντελο δεν ειναι πιο αξιόπιστο από το άλλο. άνετα χαλάει και άλλο ο τζίφος στο 18αρι του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Η προσωπική εμπειρία δείχνει συνεχώς μειούμενο διαχρονικά καιρικό ενδιαφέρον, όλες τις εποχές του χρόνου... Για Λάρισα πάντα.

 

 

Για τα Γιάννενα αν ήμουν μόνιμος κάτοικος θα έβλεπα πως η αλλαγή είναι σίγουρα πιο δραματικη. Η πιο ηλιόλουστη πόλη θα γίνει στο τέλος...

Η προσωπικη σου εμπειρια περιοριζεται σε 10 χρονια βρε Μιχαλη.

Κατα δευτερον εγω τονισα οτι ειμαστε στα μεσα του καλοκαιριου και ειναι λογικο να υπαρχουν πολλες μερες α-καιριας.

Τριτον θα ειχε ενδιαφερον να παραθεσεις στατιστικα γοα τους καλοκαιρινους μηνες στην πολη σου τα τελευταια ας πουμε 10,15 χρονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η προσωπικη σου εμπειρια περιοριζεται σε 10 χρονια βρε Μιχαλη.

Κατα δευτερον εγω τονισα οτι ειμαστε στα μεσα του καλοκαιριου και ειναι λογικο να υπαρχουν πολλες μερες α-καιριας.

Τριτον θα ειχε ενδιαφερον να παραθεσεις στατιστικα γοα τους καλοκαιρινους μηνες στην πολη σου τα τελευταια ας πουμε 10,15 χρονια.

10 χρόνια ?? what?? Άρα από αρχές Λυκείου? nope. Η εμπειρία ειδικά όσο αφορά τις καταιγίδες  [παρατηρησιακά πάντα και μόνο] ξεκινάει από το δημοτικό, όσο και να ακούγεται γραφικό. Προφανώς δεν θυμάμαι τα πάντα, αλλά ξέρω τι έβλεπαν τα ματάκια μου [νταξ τι 10 τι 15 θα μου πεις, δεν πειράζει, τα μετράμε και αυτά].

Για στατιστικά όσο φορά τις καταιγίδες είναι ανούσιο αφού μιλάμε για αστάθεια, αλλού γίνεται χαμός και αλλού όχι οπότε θα μιλήσω γενικά για Θεσσαλία. Στην προκειμένη ασχολούμαι περισσότερο με τις καταιγίδες που η αλλαγή είναι πιο αισθητή] Και άσε που η Θεσσαλία είναι φτωχή από σταθμούς πόσο μάλλον πριν 10 χρόνια. Μάλιστα το μέγιστο των καταιγίδων σε συχνότητα και ένταση παρατηρείται στην κεντρική Θεσσαλία σε κάτι λοφάκια  που το όνομά τους δεν το ξέρω [μπορεί να το ξέρει ο Θάνος δεν βρίσκω υπαρκτή ονομασία] Εκεί ούτε τώρα δεν έχουμε σταθμούς να φανταστείς...

Για την δεύτερη πρόταση δεν έχω κάτι να αντιπαραθέσω. Εξάλλου ακόμα και αυτές οι ημέρες ακαιρίας είναι πολύ λιγότερες από τον χειμώνα που πέρασε οπότε.. Απλά για εμένα (γενικά μιλώντας και όχι για φέτος) το μούφα καλοκαίρι με στεναχωρεί όσο ο μούφα χειμώνας. Μόνο τον χειμώνα μπορείς να δεις καλό χιόνι, και μόνο το καλοκαίρι μπορείς να δεις ισχυρές θερμικές καταιγίδες [συμπεριλαμβάνοντας τον Σεπτέμβριο]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ είσαι στα μέσα Ιουλίου και είμαστε Ελλάδα.Οποτε για Ελλάδα τα πράγματα είναι απίστευτα ωραία.Απομακρυνετσι ο κίνδυνος όχι μόνο για μεγάλο καύσωνα αλλά και για μεγάλη περίοδο με σταθερά μεγάλες θερμοκρασίες.Ενω φαινόταν μέχρι και πριν λίγες μέρες ότι πάμε για θερμή περίοδο με ξαπλωμένο αζορικου πλέον αυτό δεν υπάρχει ενώ φέτος οι ευλογημένες χαμηλές πιεσεις στην αν.μεδογειο μας χαρίζουν δροσερό αέρα όχι μόνο στα νησιά αλλά και απομακρύνουν κάθε πιθανότητα να μας πλησιάσουν τα φα-μωβ και τα ντιπ Ρεντ....😀.ΤΟ ΦΑΓΑΜΕΕΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΜΙΧΑΗΛΛΛΛ...😀😀😀😀😀😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Μιχαήλ είσαι στα μέσα Ιουλίου και είμαστε Ελλάδα.Οποτε για Ελλάδα τα πράγματα είναι απίστευτα ωραία.Απομακρυνετσι ο κίνδυνος όχι μόνο για μεγάλο καύσωνα αλλά και για μεγάλη περίοδο με σταθερά μεγάλες θερμοκρασίες.Ενω φαινόταν μέχρι και πριν λίγες μέρες ότι πάμε για θερμή περίοδο με ξαπλωμένο αζορικου πλέον αυτό δεν υπάρχει ενώ φέτος οι ευλογημένες χαμηλές πιεσεις στην αν.μεδογειο μας χαρίζουν δροσερό αέρα όχι μόνο στα νησιά αλλά και απομακρύνουν κάθε πιθανότητα να μας πλησιάσουν τα φα-μωβ και τα ντιπ Ρεντ....😀.ΤΟ ΦΑΓΑΜΕΕΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΜΙΧΑΗΛΛΛΛ...😀😀😀😀😀😀

Αυτό είναι το πρόβλημα τον φάγαμε χωρίς να δω μεγάλη καταιγίδα να είναι πάνω μου ή έστω κοντά μου😩. Σαν καλοκαίρι δεν είπα ποτέ ότι ήταν κακό, απλά έτυχε να πέσει μεγάλη ατυχια.. 

 

Υ.Γ Γιώργο θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν ακόμα πήγαινα πρώτη ή δευτέρα δημοτικού, έτρωγα στο εστιατόριο του σχολείου. Φυσικά η τρέλα υπήρχε ήδη από τότε και ακόμα νωρίτερα. Να φανταστείς πως σε εκείνη την φάση που ήμουν με μια συμμαθήτρια, σε κάποια στιγμή της εξήγησα για ποιον λόγο εκείνο το σύννεφο που έβλεπα στον ουρανό θα γινόταν από κίτρινοπορτοκαλί σε γκρι το επόμενο λεπτό! ή μια φορά που έλεγα ποίημα στον ανοικτό χώρο του σχολείου, πάλι ή πρώτη δημοτικού, και έβλεπα πως έπεφταν σταγόνες πάνω  μου από ένα διαλύμένο μικρό cumulus που έτρεχε πολύ γρήγορα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...