Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Για που λες για Πάρνηθα 

Θανάση είσαι μικρός ακόμα.... προφανώς αστειεύεται ο φίλος ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

Για που λες για Πάρνηθα 

ΧΑΧΑΧΑ black humor έχει ο φίλος Brain φίλε, και εμένα μου πήρε καρό για να το κατανοήσω χαχαχαχα.

 

12αρια. ΧΑΛΙΑ. Το ψήσιμο είναι δεδομένο, αλλά υπάρχου διαφορές. Το ευρωπαικό έχει καλοκαιρία διαρκείας αλλά χωρίς τρελές Τ. Ο τζίφος μπορεί να βγάλει κακοκαιρία, αλλά με ψήσιμο 40αρια + πρώτα.

 

Για Σάββατο μόνςο ο τζίφος, δυστυχώς τα υπόλοιπα δεν δίνουν κάτι. [κάτι δίνει το τζέμ που ανανέωσε]

 

 

άνοιξαν οι πύλες της κολάσεως

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

ΧΑΧΑΧΑ black humor έχει ο φίλος Brain φίλε, και εμένα μου πήρε καρό για να το κατανοήσω χαχαχαχα.

 

12αρια. ΧΑΛΙΑ. Το ψήσιμο είναι δεδομένο, αλλά υπάρχου διαφορές. Το ευρωπαικό έχει καλοκαιρία διαρκείας αλλά χωρίς τρελές Τ. Ο τζίφος μπορεί να βγάλει κακοκαιρία, αλλά με ψήσιμο 40αρια + πρώτα.

 

Για Σάββατο μόνςο ο τζίφος, δυστυχώς τα υπόλοιπα δεν δίνουν κάτι. [κάτι δίνει το τζέμ που ανανέωσε]

 

 

άνοιξαν οι πύλες της κολάσεως

Modele GFS - Carte prévisions

..... και κάπου εδώ θα εμφανιστεί και ..... ο Καυσωνούλης ......😂 .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τούμπιασε μεταβλητικά ο ευρωπαίος. Για εμένα είναι καλό ακόμα και αν σημαίνει πιθανό ψήσιμο, εφόσον είναι πιο πιθανό μετά να φέρει κάποια κακοκαιρία.

 

Κάνω πως δεν βλέπω την συνεχεια😅

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, THUNDERSNOW1965 said:

..... και κάπου εδώ θα εμφανιστεί και ..... ο Καυσωνούλης ......😂 .....

Ο καυσωνουλης παρατηρεί . Μη κοιτας που δεν σχολιαζει τα συννεφα και τις βροχες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Ο καυσωνουλης παρατηρεί . Μη κοιτας που δεν σχολιαζει τα συννεφα και τις βροχες.

..... είμαι σίγουρος ότι είσαι σε 24 ωρη ετοιμότητα ...... καραδοκείς για τη revanche .....😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Ο καυσωνουλης παρατηρεί . Μη κοιτας που δεν σχολιαζει τα συννεφα και τις βροχες.

Μην δεις καύσωνα εσύ.....αλλά έφυγες πλέον ...δεν θα τον απολαύσεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όχι απλά τα δύσκολα αλλά τα πολύ δύσκολα .......αν βγει η παρακάτω διάταξη του μέσου όρου στο 10ήμερο του ευρωπαίου προμηνύεται καυτή είσοδος Αυγούστου αφού στον επόμενο τόνο της συγκεκριμένης διάταξης του συγκεκριμένου χάρτη θα είναι η κάθοδος χαμηλών πιέσεων στην Ιβηρική και η άνοδος των γεωδυναμικών και των πολύ υψηλών θερμοκρασιών από την Αφρική προς την ανατολική Μεσόγειο και τα Βαλκάνια ........ας ευχηθούμε να αλλάξει ....

ECMAVGEU12_240_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την εξαφανησε την αλλαγή του Σαββάτου ο Τζιφός.. ελπίζω να επανέλθει αύριο.. και να μην διαρκέσειμετα τις 2 Αυγούστου το σιχαμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω την προσμονή για ενδιαφέρον καιρό και καταιγίδες στα τέλη Ιουλίου-μέχρι, τουλάχιστον, τα μέσα του Αυγούστου. Πάντα αυτήν την περίοδο ξεχνάμε τι θα πει σύννεφο, και αν συμβεί κάτι ενδιαφέρον θα είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Σαν να περιμένουμε σοβαρό πεδινό χιόνι το Μάρτη ένα πράγμα. Προσωπικά δεν έχω κουραστεί καθόλου από την ζέστη φέτος αφού δεν υπάρχει μέχρι στιγμής. Εντάξει και να κάνει ένα μήνα από εδώ και πέρα δυνατές ζέστες, ε εντάξει δεν είναι κάτι που δεν περιμένουμε ή δεν μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε. Το καλό είναι ότι ουσιαστικά έφυγε και ο Ιούλιος "αναίμακτα"..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η καινούργια μεταβλητή και τελευταία που μας διαχωρίζει τον εφιάλτη από το ΄κάτι πολύ καλύτερο είναι πάλι ένα χαμηλό στον Καναδά. Στον ευρωπαίο είναι πολύ μικρότερο, και τελικά έρχεται πάνω μας και τα διαλύει όλα. Στον τζίφο μένει εκεί για περισσότερες μέρες και είναι πιο μεγάλο, με αποτέλεσμα να εμφανίζει αυτές τις ομορφιές. 

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

 

εχθές μιλούσα για το τούμπιασμα του ευρωπαίου στις μεταβλητές προς τζίφο, και είχα πει, καλύτερα καύσωνας για 45 μέρες και μετά λίμνη, παρά καλοκαιριία 15 μέρες+ Ο ευρωπαίος βρήκε τρόπο να συνδυάσει καύσωνικές θερμοκρασίες και διάρκεια.. Η σημαντικότερη μεταβλητή όλου του καλοκαιριού. Και η τελευταία μεταβλητή που θα καθορίσει αυτούς τους 2 διαχωριστικούς δρόμους. ΠΑΣΙ ΘΥΣΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ δεν καταλαβαίνω την προσμονή για ενδιαφέρον καιρό και καταιγίδες στα τέλη Ιουλίου-μέχρι, τουλάχιστον, τα μέσα του Αυγούστου. Πάντα αυτήν την περίοδο ξεχνάμε τι θα πει σύννεφο, και αν συμβεί κάτι ενδιαφέρον θα είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Σαν να περιμένουμε σοβαρό πεδινό χιόνι το Μάρτη ένα πράγμα. Προσωπικά δεν έχω κουραστεί καθόλου από την ζέστη φέτος αφού δεν υπάρχει μέχρι στιγμής. Εντάξει και να κάνει ένα μήνα από εδώ και πέρα δυνατές ζέστες, ε εντάξει δεν είναι κάτι που δεν περιμένουμε ή δεν μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε. Το καλό είναι ότι ουσιαστικά έφυγε και ο Ιούλιος "αναίμακτα"..

Γιατί αν είσαι καιρόφιλος σαν εμένα το να είχε δροσιά όλο το καλοκαίρι δεν μου λέει τίποτα αν δεν έχει καταιγίδες. Περιμένω 2 εποχές εγώ, τον χειμώνα και το καλοκαίρι. Τον χειμώνα περιμένω το χιόνι, και το καλοκαίρι τις καταιγίδες. Ε στα Γιάννενα λοιπόν με το που πήγα διαλύθηκε το σύμπαν, ούτε στο Μιτσικέλι δεν χιονίζει, οι χειμώνες έχουν καταντήσει 10 μέρες, και το υπόλοιπο έχει πάλι μόνο ήλιο ούτε καν βροχές. Οπότε πάει αυτό. Το καλοκαίρι, θέλω μεγάλες καταιγίδες ακόμα και με το τίμημα να σκάει ο τζίτζικας, αρκεί να έχει καταιγίδες. Ε πόση υπομονή να κάνεις πια, όταν έχεις να ευχαριστηθείς κάτι από πάνω σου και εγώ δεν ξέρω πόσο καιρό. Πάλι καλά που έκανε την καταιγίδα στις 6/6 γιατί θα είχα παλαβώσει τελείως τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαλάει ο τζίφος για τα μακρινά δυστυχώς... για στα κοντινά όμως που είχε το χειρότερο σενάριο, παρέμεινε στα ίδια χάλια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Γιατί αν είσαι καιρόφιλος σαν εμένα το να είχε δροσιά όλο το καλοκαίρι δεν μου λέει τίποτα αν δεν έχει καταιγίδες. Περιμένω 2 εποχές εγώ, τον χειμώνα και το καλοκαίρι. Τον χειμώνα περιμένω το χιόνι, και το καλοκαίρι τις καταιγίδες. Ε στα Γιάννενα λοιπόν με το που πήγα διαλύθηκε το σύμπαν, ούτε στο Μιτσικέλι δεν χιονίζει, οι χειμώνες έχουν καταντήσει 10 μέρες, και το υπόλοιπο έχει πάλι μόνο ήλιο ούτε καν βροχές. Οπότε πάει αυτό. Το καλοκαίρι, θέλω μεγάλες καταιγίδες ακόμα και με το τίμημα να σκάει ο τζίτζικας, αρκεί να έχει καταιγίδες. Ε πόση υπομονή να κάνεις πια, όταν έχεις να ευχαριστηθείς κάτι από πάνω σου και εγώ δεν ξέρω πόσο καιρό. Πάλι καλά που έκανε την καταιγίδα στις 6/6 γιατί θα είχα παλαβώσει τελείως τώρα...

Βρε και εγώ θέλω καταιγίδες αλλά αυτή η περίοδος είναι πάντα τέρμα βαρετή..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από μέγιστες δεν ξέρω τι θα κάνει, λογικά μέτρια πράγματα. Δεν φαίνεται δυναμική για επικίνδυνο καύσωνα, 44-45 γιοκ.

Αλλά οι μέγιστες( σχεδόν) ποτέ δεν είναι πρόβλημα τα τελευταία χρόνια. Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ είναι. Και τα ενσέμπλ είναι αμείλικτα. Δεν φαίνεται ανάσα ούτε στην γιορτή μου. 'Όσο πάει το μάτι +22 και πάνω στα 850. Άλλες χρονιές ξεκινούσε από αρχές Αυγούστου, φέτος αρχίζει από 23-24 Ιουλίου. Δεν θα ναι καθόλου έκπληξη έτσι πως έχει καταντήσει το καλοκαίρι να πάει αυτο το πράγμα μέχρι Δεκαπενταύγουστο τουλάχιστον.  Έχει κάνει αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια 15-20-25 σερί μέρες μίνι καύσωνες με 37-38-39 κάθε μεσημέρι για βδομάδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχως επιβεβαιωνομαστε για ακομα μια φορα οτι απο το συγκεκριμενο διαστημα που ειμαστε, το καλοκαιρι τωρα αρχιζει

Χαρας στο κουραγιο μας παιδια.Και υπομονη

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα καούμε ζωντανοί και πάλι! Ειδικά από 23/7 μέχρι 22/8 πιστεύω έτσι θα μας πάει. Μετά τις 23/8 μπορεί να αρχίσουν και οι πρώτες δροσιές!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για τα κοντινά το αικον για μια φορά έκανε το αντίθετο της λογικής του. Οπότε αντί να έχει το χειρότερο σενάριο και να χειροτερεύει, έχει το καλύτερο και καλυτερεύει και άλλο. Οπότε μπορεί να βγάλει φαινόμενα το Σάββατο για να δούμε. Μια αναλαμπή πριν τον θάνατο...

 

σχεδόν μέχρι την Λάρισα βγάζει υετό το αικον για Σάββατο. και ολα αυτά σε ισχυρές καταιγίδες [και ας δείχνει λίγο υετό]

 

ο τζίφος δεν τουμπιάζει  ιδιαίτερα και είμαστε στις αρχικές συνθήκες..

ούτε το ούκμο καλό.. 

 

τούμπα τζίφου προς ετρωαπαίο στην Αμερική και ο εφιάλτης ξεκινά.. Απλά περιμένω να δω το τρέξιμο να το σιγουρέψω λόγω αλλαγής σε κάποια άλλα πράγματα στηνΕυρώπη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το Σάββαο και το τζεμ που είχε το καλύτερο σενάριο βελτιώθηκε και άλλο. Οπότε τζεμ και αικον είναι καλά. [βγάζουν φαινόμενα μέχρι πεδινή Θεσσαλία] ευρωπαίος μέτριος [φαινόμενα μέχρι πεδινή Μακεδονία] ούκμο κακό [φαινόμενα μόνο στα βόρεια ορεινά] τζίφος χάλια [πουθενά φαινόμενα...]

 

η συνέχεια πολύπλοκη ακόμα. ο τζίφος κατάφερε και έβγαλε λίμνη πχ, το τζεμ έβγαλε κόλαση το ούκμο κάτι ενδιάμεσο. να δούμε συνέχεια ευρωπαικού.

δεν υπάρχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...