Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετή ζέστη και σήμερα στην Αττική με μέγιστη σχεδόν 38 βαθμούς Ελευσίνα (ΕΑΑ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/7/2020 at 5:38 ΜΜ, South Athens είπε:

Νομίζω η χειρότερη μέρα του θερμού κύματος ως τώρα. Τελικά χθές ο Σχοινιάς έδωσε 39.2 παρακαλώ από ΕΜΥ και μέγιστη Ελλάδας ενώ σήμερα οι μέγιστες Αττικής όπως βλέπω πάλι Χαροκόπειο και Σαλαμίνα ΕΑΑ με 38

Εδώ είναι σχετικά καλύτερα σήμερα συγκριτικά με τις 4 προηγούμενες μέρες. Για παράδειγμα σήμερα στην Πολίχνη είχα 20-35 (τώρα έχω 33) και αύριο δε θα ξεπεράσει τους 30-31. Τη δε Κυριακή δε βλέπω να είμαστε πάνω από 28-29.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια 23,8 - 32,8οC σήμερα....Aγρίνιο 37.1οC….Χόχλια 30οC…..

ΥΓ Καλά δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος ποιες θερμοκρασίες είναι μούφα και για γέλια....αν είχε 39,2οC ο Σχοινιάς, εδώ θα είχαμε 43 και το κέντρο 45+....Τα ίδια Παντελάκη μου δλδ….

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Αρκετή ζέστη και σήμερα στην Αττική με μέγιστη σχεδόν 38 βαθμούς Ελευσίνα (ΕΑΑ)

Υπομονή μέχρι 22 Σεπτεμβρίου είναι 2 μήνες και 20 μέρες χοντρικά άρα ήδη το 1ο 10ήμερο του καλοκαιριού (με την έννοια ότι 22 Ιουνίου περίπου ξεκινάει το καλοκαίρι από κλιματικής πλευράς) το φάγαμε σχεδόν αναίμακτα και το θετικό της όλης υπόθεσης είναι ότι δεν είδαμε τα τέρατα των ετών 2007 και 2017 που συνέβησαν από τέλη Ιουνίου ακόμη. Το κακό είναι ότι έχουμε 2 μήνες και 20 μέρες μπροστά μας καλοκαίρι και επειδή τα τελευταία χρόνια ο καιρός είναι περίεργος και κάνει ζέστες από 22 Μαΐου ενώ αυτές τραβάνε και μέχρι 22 Οκτωβρίου (μπορεί και κάνα 3μηνο+ δηλαδή) λέω ίσως και 3-3,5 μήνες.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35,1 βαθμοί η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχώρι αλλά με 50άρες υγρασίες η αίσθηση(heat index) ήταν στους 42 σχεδόν βαθμούς!!! η υγρασια ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα γιατί είχαμε και μπόρα ακριβώς το μεσημέρι...το όποιο νερό έπεσε (0,4 χιλιοστά στον σταθμό) εξατμίστηκαν σε χρόνο dt...κι έτσι έκαναν την ατμόσφαιρα αποπνικτική 

μπόρα τώρα και προς βόρεια και βορειοδυτικά ψιχάλες εδώ κι επιτέλους ένα δροσερό αεράκι....με τη θερμοκρασία στους 28...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

35,1 βαθμοί η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχώρι αλλά με 50άρες υγρασίες η αίσθηση(heat index) ήταν στους 42 σχεδόν βαθμούς!!! η υγρασια ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα γιατί είχαμε και μπόρα ακριβώς το μεσημέρι...το όποιο νερό έπεσε (0,4 χιλιοστά στον σταθμό) εξατμίστηκαν σε χρόνο dt...κι έτσι έκαναν την ατμόσφαιρα αποπνικτική 

μπόρα τώρα και προς βόρεια και βορειοδυτικά ψιχάλες εδώ κι επιτέλους ένα δροσερό αεράκι....με τη θερμοκρασία στους 28...

Οτι χειρότερο έζησες σήμερα φίλε .. 

Να έχει ζεστη και υγρασία και η ασταθεια να βγάλει ψίχουλα... Εκτοξεύεται η δυσφορία στα ύψη.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 7/1/2020 at 7:40 PM, sakis13 said:

Δυστυχως μαυρη πρωτια για την περιοχη μου...Θα μου πεις μονο τετοιες πρωτιες μπορει..Μακαρι να μπορουσε να εβγαινε πρωτη και σε χιλιοστα βροχης η εκατοστα χιονιου..Αλλα που τετοια τυχη..🙄

Έχεις δίκιο αλλά τι να πουν περιοχές όπως η Ελευσίνα και η Νέα Φιλαδέλφεια που είναι πραγματικά τα hot spots της Αττικής. Btw μιλώντας για την Ελευσίνα πρόσεξα χθές πως ο αυτόματος του ΕΑΑ έδωσε τη μέγιστη Αττικής με φόεν και έφτασε τους 37.8 ενώ ο σταθμός της ΕΜΥ στην Ελευσίνα έδωσε 36.4. Έχω προσέξει πως γενικά τις μέρες που οι άνεμοι είναι από διάφορες διευθύνσεις ο σταθμός της ΕΜΥ στο αεροδρόμιο δίνει συνήθως αρκετά πιο υψηλές θερμοκρασίες από το σταθμό του ΕΑΑ στο δημαρχείο της Ελευσίνας. Αντίθετα όμως τις μέρες με αμιγές φοέν για το κέντρο της Ελευσίνας , όπως ήταν η χθεσινή, τότε ο σταθμός του ΕΑΑ στην Ελευσίνα δίνει υψηλότερες θερμοκρασίες από αυτόν της ΕΜΥ.

Αντίστοιχο είχαμε δει και στον καύσωνα του 2017 όταν ο σταθμός του ΕΑΑ στην Ελευσίνα είχε δώσει 45.3 ενώ ο σταθμός της ΕΜΥ στην Ελευσίνα έδωσε  44.8 σε ημέρα με αμιγές φόεν σε όλο το Θριάσιο, κάτι που με κάνει να πιστεύω πως το κέντρο της Ελευσίνας τις μέρες που φοενιάζει τελικά είναι θερμότερο από το αεροδρόμιο της Ελευσίνας που έχει δώσει τα ιστορικά ρεκόρ. Αυτό όμως φαίνεται οτι περιορίζεται μόνο στις μέρες με ισχυρό φόεν στο κέντρο της Ελευσίνας ενώ αντίθετα όλες τις άλλες μέρες που είναι ψιλοντεμί οι άνεμοι το αεροδρόμιο της Ελευσίνας πάντα είναι πιο πάνω από το σταθμό του ΕΑΑ καθώς υποθέτω η θαλάσσια αύρα επηρεάζει πολύ περισσότερο το σταθμό του ΕΑΑ στην Ελευσίνα ο οποίος είναι πραγματικά δίπλα από τη θάλασσα. Δηλαδή δε μπορεί να αποκλειστεί οτι το κέντρο της Ελευσίνας θα είχε γράψει στο παρελθόν και υψηλότερες θερμοκρασίες από τα τρελά ρεκόρ του αεροδρομίου της Ελευσίνας όταν φοενιάζει.

Αντίστοιχα κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει και με το Χαροκόπειο. Απλά ακριβώς δεν έχω καταλάβει τον μηχανισμό που εσείς εκεί στη Καλλιθέα χτυπάτε τόσο υψηλές θερμοκρασίες τις μέρες με φόεν. Κάτι μου λέει οτι  η Καλλιθέα δεν επηρεάζεται τόσο ομοιόμορφα από τους θερμούς καταβατικούς ανέμους και αυτό περιορίζεται εκεί στο Χαροκόπειο και πέριξ. Έκτος αν ξέρεις να μας πεις ως κάτοικος της περιοχής τι ακριβώς συμβαίνει!

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Έχεις δίκιο αλλά τι να πουν περιοχές όπως η Ελευσίνα και η Νέα Φιλαδέλφεια που είναι πραγματικά τα hot spots της Αττικής. Btw μιλώντας για την Ελευσίνα πρόσεξα χθές πως ο αυτόματος του ΕΑΑ έδωσε τη μέγιστη Αττικής με φόεν και έφτασε τους 37.8 ενώ ο σταθμός της ΕΜΥ στην Ελευσίνα έδωσε 36.4. Έχω προσέξει πως γενικά τις μέρες που οι άνεμοι είναι από διάφορες διευθύνσεις ο σταθμός της ΕΜΥ στο αεροδρόμιο δίνει συνήθως αρκετά πιο υψηλές θερμοκρασίες από το σταθμό του ΕΑΑ στο δημαρχείο της Ελευσίνας. Αντίθετα όμως τις μέρες με αμιγές φοέν για το κέντρο της Ελευσίνας , όπως ήταν η χθεσινή, τότε ο σταθμός του ΕΑΑ στην Ελευσίνα δίνει υψηλότερες θερμοκρασίες από αυτόν της ΕΜΥ.

Αντίστοιχο είχαμε δει και στον καύσωνα του 2017 όταν ο σταθμός του ΕΑΑ στην Ελευσίνα είχε δώσει 45.3 ενώ ο σταθμός της ΕΜΥ στην Ελευσίνα έδωσε  44.8 σε ημέρα με αμιγές φόεν σε όλο το Θριάσιο, κάτι που με κάνει να πιστεύω πως το κέντρο της Ελευσίνας τις μέρες που φοενιάζει τελικά είναι θερμότερο από το αεροδρόμιο της Ελευσίνας που έχει δώσει τα ιστορικά ρεκόρ. Αυτό όμως φαίνεται οτι περιορίζεται μόνο στις μέρες με ισχυρό φόεν στο κέντρο της Ελευσίνας ενώ αντίθετα όλες τις άλλες μέρες που είναι ψιλοντεμί οι άνεμοι το αεροδρόμιο της Ελευσίνας πάντα είναι πιο πάνω από το σταθμό του ΕΑΑ καθώς υποθέτω η θαλάσσια αύρα επηρεάζει πολύ περισσότερο το σταθμό του ΕΑΑ στην Ελευσίνα ο οποίος είναι πραγματικά δίπλα από τη θάλασσα. Δηλαδή δε μπορεί να αποκλειστεί οτι το κέντρο της Ελευσίνας θα είχε γράψει στο παρελθόν και υψηλότερες θερμοκρασίες από τα τρελά ρεκόρ του αεροδρομίου της Ελευσίνας όταν φοενιάζει.

Αντίστοιχα κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει και με το Χαροκόπειο. Απλά ακριβώς δεν έχω καταλάβει τον μηχανισμό που εσείς εκεί στη Καλλιθέα χτυπάτε τόσο υψηλές θερμοκρασίες τις μέρες με φόεν. Κάτι μου λέει οτι  η Καλλιθέα δεν επηρεάζεται τόσο ομοιόμορφα από τους θερμούς καταβατικούς ανέμους και αυτό περιορίζεται εκεί στο Χαροκόπειο και πέριξ. Έκτος αν ξέρεις να μας πεις ως κάτοικος της περιοχής τι ακριβώς συμβαίνει!

Εχεις δικιο απολυτο στα οσα αναφερεις...Ειδικα για την ελευσινα..Για την Καλλιθεα εχω παρατηρησει μιας και μενω τα τελευταια δυο χρονια οτι παντα η περιοχη γυρω απο το χαροκοπειο τσιμπαει επικινδυνα..Εγω μενω δυο στενα πιο πανω και μπορω να το επιβεβαιωσω..Αντιθετα οσο πιο νοτια προς τζιτζιφιες τοσο πιο χαμηλες ειναι οι θερμοκρασιες..Ακομα και οταν η περιοχη επηρεαζεται απο βορειους ανεμους οπως τωρα,το Χαροκοπειο εχει 1-2 βαθμους πανω...

Αντιθετα με νοτιο stream λογω αυρας απο σαρωνικο οι θερμοκρασιες ακομα και σε θερμη εισβολη παραμενουν σχετικα χαμηλες...Οπως και να χει η περιοχη περιξ του χαροκοπειου ειτε φοενιασει ειτε οχι παντα εχει 1-2 βαθμους υψηλοτερη απο την υπολοιπη καλλιθεα..Ενας φιλος που παρακολουθει και τον σταθμο μου ειχε αναφερει οτι παιζει ρολο και το ποσο πυκνοκατοικημενη περιοχη ειναι..Η καλλιθεα ιδιως απο την πλατεια δαβακη εως το χαροκοπειο ειναι η δευτερη πιο πυκνοκατοικημενη περιοχη μετα την κυψελη στην Αθηνα αλλα και στην Ελλαδα...

Αυτο παντως που με εχει εντυπωσιασει ειναι οτι και στις καταιγιδες ειτε με οργανωμενο μετωπο ειτε με ασταθεια παλι στο χαροκοπειο πεφτει το πιο πολυ νερο..Λες και συμβαινει μια περιεργη συγκλιση που δινει εδω το πιο πολυ νερο...

Τελος να αναφερω ετσι για την ιστορια..Την τεταρτη που η Καλλιθεα εγραψε 38.5 στις τζιτζιφιες η μεγιστη δεν ξεπερασε τους 36..Και παρολο που δεν ειχαμε νοτια και αυρα..Αλλα βορειο ανεμο!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, sakis13 said:

Εχεις δικιο απολυτο στα οσα αναφερεις...Ειδικα για την ελευσινα..Για την Καλλιθεα εχω παρατηρησει μιας και μενω τα τελευταια δυο χρονια οτι παντα η περιοχη γυρω απο το χαροκοπειο τσιμπαει επικινδυνα..Εγω μενω δυο στενα πιο πανω και μπορω να το επιβεβαιωσω..Αντιθετα οσο πιο νοτια προς τζιτζιφιες τοσο πιο χαμηλες ειναι οι θερμοκρασιες..Ακομα και οταν η περιοχη επηρεαζεται απο βορειους ανεμους οπως τωρα,το Χαροκοπειο εχει 1-2 βαθμους πανω...

Αντιθετα με νοτιο stream λογω αυρας απο σαρωνικο οι θερμοκρασιες ακομα και σε θερμη εισβολη παραμενουν σχετικα χαμηλες...Οπως και να χει η περιοχη περιξ του χαροκοπειου ειτε φοενιασει ειτε οχι παντα εχει 1-2 βαθμους υψηλοτερη απο την υπολοιπη καλλιθεα..Ενας φιλος που παρακολουθει και τον σταθμο μου ειχε αναφερει οτι παιζει ρολο και το ποσο πυκνοκατοικημενη περιοχη ειναι..Η καλλιθεα ιδιως απο την πλατεια δαβακη εως το χαροκοπειο ειναι η δευτερη πιο πυκνοκατοικημενη περιοχη μετα την κυψελη στην Αθηνα αλλα και στην Ελλαδα...

Αυτο παντως που με εχει εντυπωσιασει ειναι οτι και στις καταιγιδες ειτε με οργανωμενο μετωπο ειτε με ασταθεια παλι στο χαροκοπειο πεφτει το πιο πολυ νερο..Λες και συμβαινει μια περιεργη συγκλιση που δινει εδω το πιο πολυ νερο...

Τελος να αναφερω ετσι για την ιστορια..Την τεταρτη που η Καλλιθεα εγραψε 38.5 στις τζιτζιφιες η μεγιστη δεν ξεπερασε τους 36..Και παρολο που δεν ειχαμε νοτια και αυρα..Αλλα βορειο ανεμο!!!

 

Καλά και σήμερα τα σπάει το Χαροκόπειο βλέπω ήδη στη κορυφή της Αττικής με Β/ΒΔ που αυτό μου εμένα μου λέει φόεν. Η άποψη μου βασικά είναι οτι εκείνο το σημείο φοενιάζει τοπικά καθώς αν προσέξεις ο προσανατολισμός του είναι ιδανικός για να τρώει όλο το θερμό αέρα που σκάει από ένα σωρό λόφους με κυριότερο αυτόν του Φιλοπάππου. Νομίζω η περιοχή ακριβώς πίσω από Φιλοπάππου μέχρι εκεί στο Χαροκόπειο τρώει τρελό φόεν τοπικά καθώς έχει διασχίσει ήδη 2-3 ακόμα λόφους πίσω από Φιλοπάππου. Δε ξέρω νομίζω με αρκετή σιγουριά αυτό συμβαίνει. Όταν έβλεπα το Χαροκόπειο στο χάρτη αυτο κατάλαβα.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νωρίς νωρίς φτανω τους 34 

Να φύγω μια εβδομάδα από Δευτέρα στο χωριό να κοιμάμαι με κουβέρτα το βράδυ να συνέλθω..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 minutes ago, sakis13 said:

 

Τελος να αναφερω ετσι για την ιστορια..Την τεταρτη που η Καλλιθεα εγραψε 38.5 στις τζιτζιφιες η μεγιστη δεν ξεπερασε τους 36..Και παρολο που δεν ειχαμε νοτια και αυρα..Αλλα βορειο ανεμο!!!

 

Επίσης πρόσεξα με το που το γύρισε πριν λίγο σε Ν έπεσε 2 βαθμούς Χαροκόπειο. Φόεν είναι καθαρό! Απλά έχει πολλές και γρήγορες αλλαγές ο άνεμος στη περιοχή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ειναι σε θεση μικροι λοφοι να δημιουργουν φοεν ανεμους φιλε south athens.Ειναι ενα φαινομενο αρκετα μεγαλυτερης κλιμακας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Δεν ειναι σε θεση μικροι λοφοι να δημιουργουν φοεν ανεμους φιλε south athens.Ειναι ενα φαινομενο αρκετα μεγαλυτερης κλιμακας.

Είναι συνεχόμενοι λόφοι που χρειάζεται να διασχίσουν οι άνεμοι σε αυτή τη περιοχή. Σε συνάρτηση με τη πυκνή αστική δόμηση εκεί ο άνεμος θερμαίνεται επαρκώς. Εξάλλου είναι προφανές οτι το Χαροκόπειο με Β το μεσημέρι τα σπάει και με τη παραμικρή αλλαγή σε Ν καταποντίζεται 1-2-3 βαθμούς άμεσα. Δεν υπάρχει άλλο δυναμικό φαινόμενο που να μπορεί να δικαιολογήσει αυτή τη συμπεριφορά. Για μένα είναι φοεν λόγω τοπικότητας και μικροκλίματος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έντονη δυσφορία και σημερα εδώ στην περιοχή με την αυξημένη υγρασία που βρίσκεται στο 45% τώρα και την αίσθηση να πλησιάζει τους 39 βαθμούς παρότι το θερμόμετρο του σταθμού δείχνει 34,5.....κατά τα άλλα ηλιοφάνεια και απλά κάποιες αναπτύξεις κυρίως στο Βέρμιο ......μια ανάπτυξη έδωσε νωρίτερα μπόρα στο νότιο Βέρμιο....λίγο δροσιά θέλουμε τίποτα παραπάνω....να φύγει αυτή η μπόχα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελάχιστη 26.6°C και μέγιστη 35.7°C έγγραψε σήμερα ο σταθμός μου.... 5 μέρες τώρα το ίδιο, μέγιστες πάνω από 35 και φλερτάροντας τους 36!

Edit: Εν τέλη σήμερα ανέβηκε λίγο ακόμη η Τ, οπότε καταφέραμε να τους πιάσουμε τους 36 βαθμούς σήμερα... 36.2°C κατ' ακρίβεια διορθώνω, η μέγιστη....

33.2°C σήμερα η μέγιστη μέσα στον Πύργο, όμως με 60αρα υγρασία......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35αρι και σήμερα και με αυξημένη υγρασία.... 

Δείξε λίγο έλεος ρε καιρε.... Λυπήσου μας.... 

27.0 τώρα και 63% υγρασια

Μόλις γύρισα από Λαγονήσι που ήμουν για μπάνιο.... Ακόμα και στις 10 το βράδυ πάνω στο κύμα υδρωνες.... 

Αρχίζω και πιστεύω πως έκανα μεγάλο λάθος που δεν έγινα καιρικος μετανάστης... Δε με σηκώνει το κλίμα αυτής της χωρας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ομορφιες σήμερα στον Ποταμό Κέρκυρας με 34.8 μέγιστη και αίσθηση 45.....φυσιολογικα πραγματα

42 αίσθηση ο σταθμός του ΕΑΑ στα Γουβια 1 μέτρο από το κύμα.... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...