Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ομορφιες σήμερα στον Ποταμό Κέρκυρας με 34.8 μέγιστη και αίσθηση 45.....φυσιολογικα πραγματα

42 αίσθηση ο σταθμός του ΕΑΑ στα Γουβια 1 μέτρο από το κύμα.... 

 

.... βγαίνεις από τη θάλασσα παγωμένος ..... και γίνεσαι κακαβιά στο λεπτό .....χαχαχαχαχαχαχα ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... βγαίνεις από τη θάλασσα παγωμένος ..... και γίνεσαι κακαβιά στο λεπτό .....χαχαχαχαχαχαχα ....

Άστο δεν υπάρχει το νησί... Είναι καιρικος εφιάλτης.... Χτυπάει 50+ αίσθηση για πλάκα και για πολλές σερί μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

22 βαθμοι τωρα στα 1230μ. της Παρνηθας....μιλαμε για αισχος....δεν την παλευω καθολου αποψε

Ναι ενώ τις άλλες μέρες την παλευες... Είμαι σίγουρος.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Άστο δεν υπάρχει το νησί... Είναι καιρικος εφιάλτης.... Χτυπάει 50+ αίσθηση για πλάκα και για πολλές σερί μερες

.......... γεγονός..... η φάση η τρελή είναι με τη θάλασσα..... έχω πετύχει μετά από καταιγίδα μισής ώρας  και ύστερα από δύο ώρες μετά τη λήξη της ,τέλη Ιουλίου στον Αρρίλα θερμοκρασία επιφάνειας θάλασσας18 C.....!!!!!..... αυτά μόνο στην Κέρκυρα και στο Θρακικό τα συναντάς ....!!!!!!...χαχαχαχαχα .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά θερμή ημέρα και η σημερινή για την Αττική.

Βλέπω τοπικά 35-36 σε Ελευσίνα, Πέραμα, Σαλαμίνα και 36άρι ακριβώς έδωσε το Χαροκόπειο. Χθές μέχρι 38.3 η Αττική στο Σχοινία μιας και είχε πρόσεξα δυνατούς ανέμους που δρουν ως φόεν στην Ανατολική Αττική.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 τσίμπησε και η Ελευσίνα (ΕΑΑ) νωρίτερα με καθαρό φόεν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 7/3/2020 at 6:01 PM, Beach-snow NG said:

ΥΓ Καλά δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος ποιες θερμοκρασίες είναι μούφα και για γέλια....αν είχε 39,2οC ο Σχοινιάς, εδώ θα είχαμε 43 και το κέντρο 45+....Τα ίδια Παντελάκη μου δλδ….

 

Βασικά η Αττική είναι εξαιρετικά πολύπλοκη γεωμορφολογικά. Για την έκταση της πιστεύω ίσως και από τις πιο πολύπλοκες χερσoνήσους στο κόσμο και αυτό δεν νομίζω είναι υπερβολή. Όταν σε μια τόσο μικρή χερσόνησο έχουμε 4 μεγάλα βουνά και 15 όρη/χαμηλά βουνά συν άλλους τόσους λόφους τότε πραγματικά νομίζω κάθε σπιθαμή της είναι και μια μετεωρολογική έκπληξη. Ο Σχοινιάς στη προκειμένη αν προσέξουμε τη γεωμορφολογία του θα δούμε οτι περικλείεται από 2 ορεινούς όγκος, ο πρώτος στα 3χλμ Β με το όρος Σταυροκοράκι (περίπου 370 υψόμετρο η μεγαλύτερη κορυφή του) και Α με το όρος Σκάρπα  (570 η μεγαλύτερη κορυφή του) που προφανώς δίνουν καταβάτες για να βλέπουμε αυτές τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες μόνο τις ημέρες που έχουμε τέτοιους ανέμους. 'Ολες τις υπόλοιπες μέρες ο Σχoινιάς είναι όντως καμιά 5-7 βαθμούς κάτω από το λεκανοπέδιο που σημαίνει οτι κύριο αίτιο είναι οι καταβάτες για συγκεκριμένες μέρες αλλιώς αν ήταν ''μούφα'' θα είχε κάθε μέρα πιο πάνω από το λεκανοπέδιο.

Αλλά για να μη βγαίνουμε εκτός θέματος βλέπω οτι η υγρασία κάνει αφόρητη τη ζέστη αυτή τη στιγμή στο λεκανοπέδιο. Βλέπω σταθμούς στα ΝΠ που είναι ακόμα και στο 60% σχ. υγρασία. Άντε από αύριο να δροσιστούμε λίγο!!

 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους! 2ημερο στον Όλυμπο αυτό το ΣΚ με καταιγίδες αλλά όχι κάτι το φοβερό  . Την Παρασκευή είχε ρίξει πολύ νερό από ότι μας είπανε ενώ είχε και πολύ έντονη χαλαζόπτωση .

Σήμερα  μας έπιασε έντονη χαλαζόπτωση στην επιστροφή  γύρω στις 13:00 και για περίπου 30 λεπτά με αποτέλεσμα να ασπρισουν οι κορυφές.Μάλιστα μέχρι αργά  το απόγευμα που φύγαμε το χαλάζι είχε διατηρηθεί . 

Μαγικό 2ημερο,  ξέχασα ότι είναι καλοκαίρι και χάθηκα στις ομορφιές  .Αν μπορούσα θα ξαναπήγαινα αύριο πάλι ( ! ) ή μάλλον δεν θα έφευγα ποτέ  .Καλό βράδυ σε όλους!

20200705_134658.jpg

20200704_163000.jpg

20200704_175306.jpg

20200704_175801.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδία έχει πιάσει φωτιά κάπου ΒΑ μου....από εδώ Γέρακα είναι ορατή αλλά δεν ξέρω που ακριβώς είναι...κατά τις 1:30 πέρασαν πυροσβεστικά αλλά δεν ξέρω τι εξέλιξη έχει....έχει παρατηρήσει κανείς κάτι γιατί δεν αναφέρουν πουθενά τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Παιδία έχει πιάσει φωτιά κάπου ΒΑ μου....από εδώ Γέρακα είναι ορατή αλλά δεν ξέρω που ακριβώς είναι...κατά τις 1:30 πέρασαν πυροσβεστικά αλλά δεν ξέρω τι εξέλιξη έχει....έχει παρατηρήσει κανείς κάτι γιατί δεν αναφέρουν πουθενά τιποτα

Καλημερα δυστηχως εχει πιασει Αγ. Στεφανο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Δυστυχως εμεις χαμπαρι δεν εχουμε παρει απο την λιμνη..Και χθες αρκετη ζεστη με την υγρασια να κανει την ατμοσφαιρα πιο αποπνικτικη..

Ηδη εχουμε εναν ισχυρο πυρηνα στο Ιονιο..Αν και εφοσον επηρεαστει η Αττικη εστω και προσκαιρα αυτο θα γινει αυριο..Σημερα τουλαχιστον τωρα νωρις το πρωι επιτελους δεν εχουμε ζεστη..Ενα αερακι φυσα αρκετα δροσερο..Καλη εβδομαδα σε ολους!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλασμός όλη την νύχτα από τους ΒΔ ανέμους που έφθασαν σε ένταση τα 70χλμ την ώρα! 
Νεφώσεις του βοριά στα ορεινά μας κ μια Διρφυ που έσπασε πάλι ρεκόρ φέτος! 
Μια από τις εναπομείνασες χιονουρες! 

A481DF0F-6727-48D4-8093-9C41FE52486E.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας..Συγχωρεστε με προκαταβολικα για το εκτος θεματος αλλα καθε αθηναιος καταιγιδακιας εχει χρεος να θυμαται αυτη την μερα..8-7-2002.

Σαν σημερα λοιπον ξεσπασε κατα την προσωπικη μου αποψη η κορυφαια καταιγιδα ολων των εποχων για το κεντρο της αθηνας..Ο σταθμος του θησειου κατεγραψε πανω απο 92 χιλιοστα βροχης σε κατι λιγοτερο απο 3 ωρες...

Φυσικα στην αθηνα εχουν πεσει και πανω απο 100mm αλλα οχι σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα..Και αν λαβουμε υποψιν οτι αναφερομαι στον Ιουλιο και οχι στον Οκρωβρη η τον Νοεμβρη που παραδοσιακα εκει χτυπανε οι φονικες καταιγιδες,καταλαβαινετε γιατι ειναι η νουμερο ενα καταιγιδα..

Υπηρετουσα τοτε στο χαιδαρι ως διαβιβαστης..Ηξερα οτι θα εβγαινε ασταθεια εκεινη την μερα αλλα ολοι εκαναν λογο για τα βορεια και τα δυτικα..Και ομως..Ενα ειδους συγκλισης εφερε την ασταθεια πανω απο το κεντρο...Ασυλληπτο νερο..Το μεσημερι εκανα 2,5 ωρες να φτασω στα πετραλωνα απο το χαιδαρι..Ακομα και το βρακι μου εσταζε..Αλλα εγω στην κοσμαρα μου...Τρεις φορες χρειαστηκε να βγω απο το αμαξι λογω νερων..Μεχρι που κολλησα οριστικα λιγο πριν το σπιτι μου..Χαμοστερνας και πειραιως στο γνωστο σημειο που παντα πλυμμηριζει..

Και παμε αρκετα πιο προσφατα..8-7-2018.Μολις το προηγουμενο βραδυ ειχα παντρευτει..Ηξερα οτι την Κυριακη θα εβγαζε ασταθεια..Αλλα που μυαλο για να δω τα καιρικα δρωμενα..Αφενος ημουν κομματια απο το γαμηλιο γλεντι και αφετερου επρεπε να ετοιμαστουμε για το γαμηλιο ταξιδι μας στην Κουβα την επομενη μολις μερα.

Το απογευμα ξεκινησαμε να παμε Αμπελοκηπους στους κουμπαρους μας..Ειχε γενεθλεια το παραγαμπρακι μου..Περνωντας απο το ναο της λεωφορου για να βγω Πανορμου ξεσπα καταιγιδα..Μεχρι να φτασω στον Αγιο Δημητριο επι της Πανορμου το νερο ηδη ξεπερναγε τα πεζοδρομια..

Απο το ρετιρε του σπιτιου του κουμπαρου μου εβλεπα την καταιγιδα να απλωνεται σε ολο το λεκανοπεδιο..Τοτε χτυπα το τηλεφωνο..Ηταν το καλο το φιλαρακι απο Περαμα,ο θοδωρακος μου για να μου πει τα μαντατα..Ταξε μου Σακη. Καλλιθεα και γκαζι πανω απο 30mm..Φυσικα γελαγαν και τα μουστακια μου...Η βροχη κρατησε μεχρι τις πρωτες βραδυνες ωρες και περιπου 40 χιλιοστα προστεθηκαν στα βροχομετρα της αθηνας..Τοπικα επεσαν και παραπανω..

Αυτα λοιπον για τις 8 του Ιουλη..Περεπιπτοντως το παραγαμπρακι μου που γεννηθηκε σαν σημερα ειναι καταιγιδακιας..Τι αλλο θα μπορουσε να ηταν μια τετοια μερα αλλωστε που ηρθε στον κοσμο??

08-07-2002-2018.Δε ξεχνω..Αναπολω και προσδοκω..Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.Και με συγχωρειτε για το μακροσκελες και off topic κειμενο..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oasis είπε:

Και επιτέλους ξανά καλοκαίρι, 24° ελάχιστη σε άνοδο τώρα 26°.

Πραγματι επιτελους..Γιατι τις προηγουμενες μερες ειχαμε κρυο και πλυμμηρες που επληξαν την αθηνα..Επιτελους ηλιος...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19.6 ελαχιστη και τωρα στους 22.7...

19.8 ελαχιστη στον μετεοθες και τωρα στους 23.6

Ο Ιουλιος μεχρι τωρα ειναι +0.6 βαθμους απο τα κλιματικα του σταθμου που λειτουργει απο το 2005 (χθες το πρωι ηταν στους +1.1)

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μηδεν εις το πηλικο για Ζωγραφου τις προηγουμενες ασταθειομερες...ισα ισα σκασαμε απο υγρασια κ δυσφορια...αντε να δουμε απο σημερα μπας κ δροσιστουμε λιγακι με το μελτεμι...φανερη η αλλαγη ατμοσφαιρας κ αισθησης...

Ελαχιστη 24 και τωρα μολις 26.5 με βοριαδακι ευχαριστο οταν αλλες ημερες ειχε ηδη καβαλησει τους 30...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Πραγματι επιτελους..Γιατι τις προηγουμενες μερες ειχαμε κρυο και πλυμμηρες που επληξαν την αθηνα..Επιτελους ηλιος...😋

😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...