Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37.4 μέγιστη στην Λάρισα με λίγα νέφη αστάθειας στα γύρω ορεινά. Τπτ το ιδιαίτερο. Στην δυτική ΕΥρώπη πανικός με 26000+ κεραυνούς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

37.4 μέγιστη στην Λάρισα με λίγα νέφη αστάθειας στα γύρω ορεινά. Τπτ το ιδιαίτερο. Στην δυτική ΕΥρώπη πανικός με 26000+ κεραυνούς...

Αυτή η τεράστια λωρίδα από κεραυνούς είναι το super cell; Άσχετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Αυτή η τεράστια λωρίδα από κεραυνούς είναι το super cell; Άσχετο

Όχι φίλε μου, αυτό είναι διάφοροι πυρήνες καταιγίδων, και όχι ένας, δηλαδή δεν είναι όλο αυτό μία τεράστια καταιγίδα. Πάντως τα supercells δεν είναι απαραίτητο να είναι τεράστια σε μέγεθος, μπορεί να είναι και μικρά αρκεί να αποτελούνται από ένα ισχυρό περιστρεφόμενο ανοδικό ρεύμα. [δεν  περιστρέφονται όλα τα ανοδικά ρεύματα, τα περισσότερα απλά αποτελούνται από αέρα που ανηφορίζει, χωρίς να εκτελεί περιστροφική κίνηση]

Πέρα από κάποιες τρανταχτές δορυφορικές εικόνες που τα supercells σχηματίζουν ένα σχήμα που λέγεται Hook echo  [αυτό το στρογγυλάκι κάτω με άσπρο] και είναι σήμα ανεμοστροβίλου

of25cg.png

 

δεν υπάρχει ξεκάθαρος τρόπος να ξεχωρίσεις στην δορυφορική supercell.  Όμως μπορείς να κάνεις τα εξής πράγματα

Βλέπεις πόσο ισχυροί είναι οι δείκτες αστάθειας στην περιοχή βάσει μοντέλων, 

βλέπεις την περιοχή με τα περισσότερα ηλεκτρικά [συνήθως έχουν περισσότερα ηλεκτρικά τα supercells]

και βλέπεις στην δορυφορική εικόνα αν στις καταιγίδες ξεπετάνε "καρφάκια" νέφους προς τα πάνω. Αυτό συμβαίνει εξαιτίας ενός πολύ ισχυρού ανοδικού ρεύματος που τρυπάει τα χαμηλά τμήματα της στρατόσφαιρας. Αυτό υποδηλώνει ισχυρή καταιγίδα και άρα πιθανό supercell. μπορεί να υπάρχουν και 2 supercell που να βρίσκονται κοντά και να φέρονται σαν πολυκυτταρική καταιγίδα με υπερκύτταρους πυρήνες.

Σου έχω μια εικόνα κάτω. Στους κόκκινους κύκλους στα δυτικά Βαλκάνια βρίσκονται αυτά τα καρφάκια με μέγιστη ηλεκτρική δραστηριότητα που θεωρώ ότι μπορεί να είναι supercells. Τον άλλο κύκλο στην Γαλλία τον έχω επειδή ναι μεν η καταιγίδα είναι μεγαλύτερη σε έκταση, αλλά βλέπεις ότι δεν έχει τα ίδια καρφάκια, είναι πιο ομαλή. Οπότε έχει μικρότερη ένταση ή έχει εξασθενήσει ε σχέση με πριν [αλλά παραμένει ακόμα ενεργή].

thunderstorms europe 1-7-2020.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σου έχω μια εικόνα κάτω. Στους κόκκινους κύκλους στα δυτικά Βαλκάνια βρίσκονται αυτά τα καρφάκια με μέγιστη ηλεκτρική δραστηριότητα που θεωρώ ότι μπορεί να είναι supercells. Τον άλλο κύκλο στην Γαλλία τον έχω επειδή ναι μεν η καταιγίδα είναι μεγαλύτερη σε έκταση, αλλά βλέπεις ότι δεν έχει τα ίδια καρφάκια, είναι πιο ομαλή. Οπότε έχει μικρότερη ένταση ή έχει εξασθενήσει ε σχέση με πριν [αλλά παραμένει ακόμα ενεργή].

..... όπως πάντα ..... άμεσος στις απαντήσεις και αναλυτικότατος , με παραδείγματα ..... αγαπάς πολύ αυτό που κάνεις και φαίνεται ....... μπράβο για ακόμη μιά φορά βρε Μιχάλη ......!!!!!!!......(.....φυσικά  δεν αποτελούσε έκπληξη η απάντηση σου ...... αλλά ...... τα συγχαρητήρια σίγουρα τα δικαιούσε γιά άλλη μιά φορά .....!!!!!!....)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έχω ένα φίλο πυροσβέστη πιλότο στα canadair.... 

Αν του πω να περάσει να αδειάσει από πάνω στην πολυκατοικία 5 τόνους νερό θα γίνει δουλείτσα???? 

...... να βάλεις τη ταυτότητα στο στόμα μόνο ........ 😋

2030893614_01072020CANADER-.thumb.jpg.4998d132c67e8545eaa589918c59ef10.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... όπως πάντα ..... άμεσος στις απαντήσεις και αναλυτικότατος , με παραδείγματα ..... αγαπάς πολύ αυτό που κάνεις και φαίνεται ....... μπράβο για ακόμη μιά φορά βρε Μιχάλη ......!!!!!!!......(.....φυσικά  δεν αποτελούσε έκπληξη η απάντηση σου ...... αλλά ...... τα συγχαρητήρια σίγουρα τα δικαιούσε γιά άλλη μιά φορά .....!!!!!!....)

Αν είσαι πωρωμένος φίλε από κούνια έτσι είναι😃 Και όμως θυμάμαι την πρώτη μου καταιγίδα που όντως ήμουν στην κούνια🤣 Θυμάμαι ήταν νύχτα και άστραφτε και σκεφτόμουν πόσο μου άρεσαν τα φώτα στον ουρανό. χαχαχα.

 

Αν πάει καλά το υπόλοιπο καλοκαίρι σε συνδυασμό με την προσωπική μου εμβάθυνση να αναμένεις και άλλα πιο αναλυτικά ποστς που θα μπούνε στιο ανάλογο θέμα φυσικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 βαθμοι αυτη την ωρα στην Καλλιθεα...Δε στεκεσαι εξω ουτε λεπτο...Απιστευτη δυσφορια...Ειδικα τωρα που συνεχως εχω κλιματισμο,βγαινεις στο μπαλκονι και νομιζεις οτι μπαινεις σε φουρνο...Σιχαμενες καταστασεις...Πραγματικα η μονη λεξη συνωνυμη στο καλοκαιρι ειναι η λεξη σιχαμα...Τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28,8oC εδώ στα Μελίσσια και 33% υγρασία, πιο χαλαρά.....κι όταν φυσάει το ευεργετικό αεράκι, απολαμβάνεις!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερη ζεστη σημερα απογειωση για την.Αττικη στους 38.5 η μεγιστη και πολλα πολλα 36-36.5-37....

Δυστυχως 36.2 κι εδω μεγιστη μολις γυρισα η πιο ζεστη ημερα του 2020 λοιπον κ εχει κ συνεχεια...

29 τωρα και προσπαθουμε να ανασανουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36,7 εδώ στο Μακροχώρι η μέγιστη με το μέγιστο heat index στους 40,6 πάλι λόγο υγρασίας ..ευτυχώς κάπως δρόσισε τώρα με την θερμοκρασία στους 25,8....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... θερμοκρασία 28.8 C τώρα με υγρασία 41% ..... και ελαφρύ αεράκι αρκετά δροσιστικό για τις μέρες .....

...... τελικά max T 33.1 C στις 17.47 .......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το μονο ομορφο,αξιο αναφορας ειναι το κτηνος-αγριογουρουνο που.μολις περασε εξω απο το σπιτι

 

IMG_20200701_231052.jpg

ότι πρέπει για λουκανικάκι το ΣΚ. μιαμ μιαμ😁

 

βέβαια δεν ξέρω αν όντως τρώγονται ή μόνο τα κανονικά γουρουνάκια κάνουν για λουκάνικα κ.α.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Τρομερη ζεστη σημερα απογειωση για την.Αττικη στους 38.5 η μεγιστη και πολλα πολλα 36-36.5-37....

Δυστυχως 36.2 κι εδω μεγιστη μολις γυρισα η πιο ζεστη ημερα του 2020 λοιπον κ εχει κ συνεχεια...

29 τωρα και προσπαθουμε να ανασανουμε

Εδώ Γιώργη 34.9 έγραψα μεγιστη

28.8 τώρα και 43% υγρασια

Φρικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παίδες! 33,6 μέγιστη στο χωριό, μάλλον χαμηλότερη πρέπει να ήταν η μέγιστη στο Κρυονέρι .Φυσικά και τα δύο μέρη τα σώζει το Αιγαίο  .

Η Θήβα στα 255μ έφτασε τους 38,1( ! ) που είναι στο "εσωτερικό " του νομού .Αναλόγως την εποχή υπάρχουν αρνητικά και θετικά να είσαι πιο εκτεθειμένος στον βοριά . 

Εγώ ήμουν Λαμια σημερα μέχρι αργά το απόγευμα . Το ευχαριστήθηκα 🤬🤬🤬

Άντε καλό βράδυ σε όλους! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ότι πρέπει για λουκανικάκι το ΣΚ. μιαμ μιαμ😁

 

βέβαια δεν ξέρω αν όντως τρώγονται ή μόνο τα κανονικά γουρουνάκια κάνουν για λουκάνικα κ.α.

Ο Γιωργος ειναι βιγκαν ρε Μιχαηλ..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπω παίδες! Τι Τ είναι αυτή επάνω (Περιστέρι) τώρα περασμένα πλεον μεσανυχτα.....;; 29.6°C γράφει τωρα κι ο σταθμός μου στη Χρυσούπολη!! 30αρι καθαρό νωριτερα.. Πύργο ειμαστε αυτη την ωρα 5 βαθμούς πιο κάτω.....

Καλό βράδυ και καλή δυναμη φιλοι μου!! Ηδη το χθεσινο βραδυ ήταν εφιαλτικο χωρις κλιματιστικο σε εμάς (πριν φύγω)..... σημερα ευτυχως θα κοιμηθω πιο ανθρωπινα!!! Στη τροχοβιλα μας καταλαβαίνετε τωρα, φυσικο κλιματιστικο μπαινει ξημερώνοντας!! 

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.... έχει καμμιά ώρα περίπου που φυσάει ένας θεϊκός ΒΑ αρκούντως δροσερός και αναζωογονητικός ..... 

...... έτσι τώρα έχουμε Τ 28.2 C με υγρασία 42 % ...... καλό βράδυ ......

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Αρκετά cumulus τώρα. Από αύριο ξεκινάει σιγά σιγά η αστάθεια.

IMG_20200702_014137.jpg

Μπραβο ρε Μιχαηλ..Εμεις εδω κατω 25 βαθμους ελαχιστη..Δραμα η κατασταση..Στον ουρανο εντωμεταξυ ειχαμε και μεις νεφη..Τα λεγομενα...papariamulus..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μπραβο ρε Μιχαηλ..Εμεις εδω κατω 25 βαθμους ελαχιστη..Δραμα η κατασταση..Στον ουρανο εντωμεταξυ ειχαμε και μεις νεφη..Τα λεγομενα...papariamulus..

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ πέθανα papariamulus..... Καλημέρα αραιή συννεφιά τώρα στο Πλατύ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26.9 ελαχιστη.... Τραγωδία.... 

Φυσικά εδώ και μέρες το κλιματιστικό δουλεύει npn stop 24ωρες το 24ωρο....

Απο Δευτέρα ύπνος με κουβέρτα στο χωριό μου.... Αν δεν υπήρχε και η προοπτική για βροχές θα ήμουν ακόμη καλύτερα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...