Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλά σενάρια αλλά δυστυχώς είναι ακόμα μακριά και μπορεί να έχουμε αλλαγές....πάντως τα μοντέλα προσπαθούν να βρουν μια μέση λύση...ο ευρωπαίος που δεν έκανε καμια αξιόλογη αποκοπή στα προηγούμενα κάνει τώρα πάνω από τη κεντροβόρεια χώρα και τα δυτικά σενάρια άλλων μοντέλων τράβηξαν λίγο ανατολικά....κρίσιμη μέρα η αυριανή στα 12άρια....κατά τη γνώμη μου....πάντως με τα σημερινά δεδομένα είμαστε κατά 40-50% τουλάχιστον κοντά σε μια πολύ δυνατή αλλαγή και με ένταση και με διάρκεια.....πάντως μπορεί τα φαινόμενα να παίζουνε ακόμα και μέχρι το τέλος αλλά θερμοκρασιακά λογικά αν δεν αλλάξει κάτι συνταρακτικά θα μιλάμε για ένα αρκετά δροσερό πρώτο δεκαήμερο Αυγούστου που δεν θυμάμαι από πότε έχουμε να δούμε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

από την μουφα έβγαλε το έπος.. εμένα με απασχολούν τα φαινόμενα, δροσιά έτσι και αλλιώς θα έρθει. Δυστυχώς το 18αρι του τζίφου είναι το τέλειο σενάριο, ωστόσο ναι θα υπάρξουν αλλαγές. Αλλά τις θέλουμε αποκλειστικά προς τα δυτικά.

 

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

το παραπάνω είναι supercellaτη κατάσταση....

 

ta ενσεμπλ ξαναφτιάχνουν

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

από την μουφα έβγαλε το έπος.. εμένα με απασχολούν τα φαινόμενα, δροσιά έτσι και αλλιώς θα έρθει. Δυστυχώς το 18αρι του τζίφου είναι το τέλειο σενάριο, ωστόσο ναι θα υπάρξουν αλλαγές. Αλλά τις θέλουμε αποκλειστικά προς τα δυτικά.

 

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

το παραπάνω είναι supercellaτη κατάσταση....

 

ta ενσεμπλ ξαναφτιάχνουν

Πάμε σαν άλλοτε;;;; Τα θυμάσαι αυτά τα ένδοξα( και καταστροφικά);

archives-2005-8-5-12-0.png

archives-2007-8-5-12-0.png

gfs-0-114.png?18

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Πάμε σαν άλλοτε;;;; Τα θυμάσαι αυτά τα ένδοξα( και καταστροφικά);

archives-2005-8-5-12-0.png

archives-2007-8-5-12-0.png

gfs-0-114.png?18

καταιγίδες σαν εικόνες θυμάμαι πάρα πολλές, αλλά δυστυχως όχι ημερομηνίες Σωτήρη.. μακάρι να σκεφτόμουν να τα κρατήσω αυτά μικρός..

 

για πες 2 λόγια τι είχε γίνει αν μπορείς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

καταιγίδες σαν εικόνες θυμάμαι πάρα πολλές, αλλά δυστυχως όχι ημερομηνίες Σωτήρη.. μακάρι να σκεφτόμουν να τα κρατήσω αυτά μικρός..

 

για πες 2 λόγια τι είχε γίνει αν μπορείς

Το 2007 ήταν αμέσως μετά τον φοβερό καύσωνα του Ιουλίου. Θυμάμαι ότι είχε γίνει πανικός στη Χαλκιδική γιατί ήταν αμέσως μετά την μεγάλη φωτιά του 2006 στο πρώτο πόδι και εκκένωναν τουρίστες. Δες θρυλικό έκτακτο ΕΜΥ που έχω κρατήσει από τότε:

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ
ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΑ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ
ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ Η ΧΑΛΑΖΙ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΕΛΛΑΣ, ΚΙΛΚΙΣ,
ΗΜΑΘΙΑΣ, ΠΙΕΡΙΑΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ, ΣΕΡΡΩΝ, ΚΑΒΑΛΑΣ, ΔΡΑΜΑΣ
ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ.

Τελικά δεν είχε βγει τόσο καταστροφικό όσο φαινόταν.Φλώρινα τότε δεν είχε πέσει ούτε 1 κεραυνός. Είχε απλά φθινοπωρινη δυνατή βροχή όλη μέρα. Χαλκιδική είχε βρέξει πάρα πολύ αλλά όχι κάτι καταστροφικό. Λαρισα δεν ξέρω τι είχε κάνει Αυτό που θυμάμαι τότε είναι ότι είχαν κάνει μήνυση ο Δήμαρχος Κασσανδρας τότε στους μετεωρολόγους για αυτό το έκτακτο επειδή έκαναν ζημιά στον τουρισμό!!!!

 

Το 2005 όμως ήταν η απόλυτη καταστροφή στη Δ. Μακεδονία. Αυτό που μου χει μείνει από τότε είναι νύχτα 04 00 να βγαίνω στο μπαλκόνι να αστράφτει κάθε δευτερόλεπτο και μέχρι να ακουστεί ο κεραυνός να αστράφτει από απέναντι και μετά από 1 δευτερόλεπτα να αστραφτει από αλλού. Δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί άστραφτε από παντού ήμουν μικρός και ανιδεος τοτε. Πρέπει να χε supercell τότε. Πάντως από κεινη την ημέρα είναι το ρεκόρ υετού σε ένα 24ωρο στις περισσοτερες πόλεις... Είχαν πέσει και δρόμοι τότε και γενικά ένας πανικός.  Τα χειρότερα ήταν Α. Μακεδονία ομως. Θάσο τότε θυμάμαι είχε πει ο Σάκης ότι είχαν πεσει 350μμ σε ένα βράδυ και φέρναν σουπερ πουμα για να πάρει τους τουρίστες γιατί είχε φυγει όλο το βουνο στη πόλη. Σαν ύψη βροχής  και καταστροφές σε διάφορα μέρη πρέπει να ήταν πολύ πολύ πολύ μεγαλύτερο από το περσινό στη Χαλκιδική αφού ήταν κανονική λίμνη και όχι μέτωπο

https://www.in.gr/2005/08/07/greece/plimmyra-ta-problimata-sti-boreia-ellada-apo-tin-kakokairia-twn-teleytaiwn-24wrwn/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία μπαίνει φέτος ο Αύγουστος. Μακάρι να πάει με δροσιές όλος ο Αύγουστος. Θα είναι το ιδανικό. Αυτό που εγώ τρέμω είναι ότι θα κάνει τώρα δροσιές στις αρχές του και μετά στα τέλη του θα μας ξεσκίσει στις ζέστες. Και μετά αρχές Σεπτέμβρη βροχές και κρύο. Αυτό τρέμω μη γίνει (βέβαια έχει γίνει πολλάκις στο παρελθόν βλ 2003,2007 κ.α.).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Το 2007 ήταν αμέσως μετά τον φοβερό καύσωνα του Ιουλίου. Θυμάμαι ότι είχε γίνει πανικός στη Χαλκιδική γιατί ήταν αμέσως μετά την μεγάλη φωτιά του 2006 στο πρώτο πόδι και εκκένωναν τουρίστες. Δες θρυλικό έκτακτο ΕΜΥ που έχω κρατήσει από τότε:

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ
ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΑ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ
ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ Η ΧΑΛΑΖΙ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΕΛΛΑΣ, ΚΙΛΚΙΣ,
ΗΜΑΘΙΑΣ, ΠΙΕΡΙΑΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ, ΣΕΡΡΩΝ, ΚΑΒΑΛΑΣ, ΔΡΑΜΑΣ
ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ.

Τελικά δεν είχε βγει τόσο καταστροφικό όσο φαινόταν.Φλώρινα τότε δεν είχε πέσει ούτε 1 κεραυνός. Είχε απλά φθινοπωρινη δυνατή βροχή όλη μέρα. Χαλκιδική είχε βρέξει πάρα πολύ αλλά όχι κάτι καταστροφικό. Λαρισα δεν ξέρω τι είχε κάνει Αυτό που θυμάμαι τότε είναι ότι είχαν κάνει μήνυση ο Δήμαρχος Κασσανδρας τότε στους μετεωρολόγους για αυτό το έκτακτο επειδή έκαναν ζημιά στον τουρισμό!!!!

 

Το 2005 όμως ήταν η απόλυτη καταστροφή στη Δ. Μακεδονία. Αυτό που μου χει μείνει από τότε είναι νύχτα 04 00 να βγαίνω στο μπαλκόνι να αστράφτει κάθε δευτερόλεπτο και μέχρι να ακουστεί ο κεραυνός να αστράφτει από απέναντι και μετά από 1 δευτερόλεπτα να αστραφτει από αλλού. Δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί άστραφτε από παντού ήμουν μικρός και ανιδεος τοτε. Πρέπει να χε supercell τότε. Πάντως από κεινη την ημέρα είναι το ρεκόρ υετού σε ένα 24ωρο στις περισσοτερες πόλεις... Είχαν πέσει και δρόμοι τότε και γενικά ένας πανικός.  Τα χειρότερα ήταν Α. Μακεδονία ομως. Θάσο τότε θυμάμαι είχε πει ο Σάκης ότι είχαν πεσει 350μμ σε ένα βράδυ και φέρναν σουπερ πουμα για να πάρει τους τουρίστες γιατί είχε φυγει όλο το βουνο στη πόλη. Σαν ύψη βροχής  και καταστροφές σε διάφορα μέρη πρέπει να ήταν πολύ πολύ πολύ μεγαλύτερο από το περσινό στη Χαλκιδική αφού ήταν κανονική λίμνη και όχι μέτωπο

https://www.in.gr/2005/08/07/greece/plimmyra-ta-problimata-sti-boreia-ellada-apo-tin-kakokairia-twn-teleytaiwn-24wrwn/

μάλιστα σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αρχείο Σώτο! μακάρι να βγει η λίμνη μπας κα πάρω λίγο μάτι επιτέλους από κάτι πραγματικά δυνατό. βαρέθηκα τις μετριότητες. πάντως κοίτα πόσο μοάζει με το 2005 ειδικά χεχε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα, συνολικά θετικά τα πρωινά τρεξίματα, βελτιώθηκαν όλα πλην τζεμ που χάλασε αρκετά παραδόξως [τώρα θυμήθηκε και το τζέμ?]

 

σαν να βελτιώνεται σημαντικά επιτέλους το ευρωπαιοκό!

ECM1-72.GIF?01-12

 

MΠAM

ECM1-96.GIF?01-12

 

πιο δυτικά και από τζίφο πήγε, από το ένα άκρο στο άλλο

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρώτο επικίνδυνο από την ανάποδη τρέξιμο το 6αρι αικον με την λίμνη πολύ δυτικά.. για δούμε τζιφο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειροτερεύει το αικον.. ακόμα πιο δυτικά η λίμνη...

 

Αυτά για την Τετάρτη, καθώς μετά η λίμνη έτσι και αλλιώς θα έρθει, απλά δεν ξέρω πόσο cape θα εχουμε

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, apos είπε:

Μιχάλη μπορείς να μας πες μας εν ολίγοις τι να περιμένουμε από βδομάδα για θεσσαλονικη αν και είναι ακόμα νωρις.

Από την Τετάρτη και μετά ασταθείς και πιο ανθρώπινες θερμοκρασιακά συνθήκες. Τώρα για ακριβή φαινόμενα δεν ξέρω. Από ότι βλέπω δυτικίζει και ο τζίφος, οπότε μάλλον η τετάρτη θα χάσει δυναμική, και θα κερδίσει η Πέμπτη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει τις δυνατότητες για αυτα που έβγαζε την τετάρτη

 

Όμως περίπου μέχρι τις 10 Αυγούστου θα έχουμε σίγουρα ευχάριστες θερμοκρασίες και λογικά μερικώς ασταθείς συνθήκες

 

καλό για την Τετάρτη το τζεμ, άσχημη η λίμνη όμως, αδύναμη..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σάπιο το ευρωπαϊκό, πιο δυτικά από αιΚον αν είναι δυνατον🤬

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σάπιο το ευρωπαϊκό, πιο δυτικά από αιΚον αν είναι δυνατον🤬

Σφίξαμε τώρα.  Όλα το απόγευμα το πήγαν πιο δυτικά αλλα περισσότερο αλλα λιγοτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Xionoflorina είπε:

Σφίξαμε τώρα.  Όλα το απόγευμα το πήγαν πιο δυτικά αλλα περισσότερο αλλα λιγοτερο

Καλή η συνέχεια του ευτυχώς πάντως. εντωμεταξυ εχθές τέτοια ώρα φοβονασταν ότι δεν θα κατέβει! 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλή η συνέχεια του ευτυχώς πάντως. εντωμεταξυ εχθές τέτοια ώρα γινόμασταν ότι δεν θα κατέβει! 

Η συνέχεια του αν ας πουμε ηταν αυτο που δείχνει 7-9/8 αύριο δεν θα χε τις περισσότερες καταιγίδες από Στερεά και Πελοπόνησσο και στα Βόρεια λιγότερα; Αρκετά νότια δεν είναι η λίμνη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Η συνέχεια του αν ας πουμε ηταν αυτο που δείχνει 7-9/8 αύριο δεν θα χε τις περισσότερες καταιγίδες από Στερεά και Πελοπόνησσο και στα Βόρεια λιγότερα; Αρκετά νότια δεν είναι η λίμνη;

Ίσως να μην έβγαζε στην Θράκη αλλά μια από τις θα μέρες και εκεί θα είχε φαινόμενα. αν δεις τα 500 σε άλλο μοντέλο σε παρόμοια διάταξη έχουμε παντού καλά 500αρια από -10 και λίγο κατω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε κοίταξε να δεις που ο Αύγουστος θα κάνει την έκπληξη κατά πάσα πιθανότητα τουλάχιστον για το πρώτο δεκαήμερο ...αν κάτσουν για παράδειγμα οι χάρτες και τα διαγράμματα των δυο μεγάλων μοντέλων και όχι μόνο θα μιλάμε για το ποιο δροσερό πρώτο δεκαήμερο Αυγούστου εδώ και πάνω από 12-13 χρόνια......ίσως και το ποιο βροχερό για πολλές περιοχές....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Αττικη μαγκες βλεπετε βροχη αυριο;;; η μπα;;; μου φαινονται κουλα.ως εντελως κουλα.αυτα που δειχνουν τα.μοντελακια βροχη η τελοσπαντων υετο 9.00-12.00 το πρωι και μετα καθαριζει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω να καλυτερευουν Κι αλλο τα καλούδια που καλοφαινονται από τα μοντέλα για τις επόμενες μέρες. Καλώς να τα καλοδεχτουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, [weathermaniac] said:

Καλή η συνέχεια του ευτυχώς πάντως. εντωμεταξυ εχθές τέτοια ώρα φοβονασταν ότι δεν θα κατέβει! 

39,763 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επικο το 18αρι του τζιφου για πσκ!!!Ειδικα για Αττικοβοιωτια...Ελα ομως που εγω σαββατο πρωι φευγω για Τηνο... !!!Τωρα τι να κανω???Εχουμε ταμα στην Παναγιτσα...Θα της ζητησω νεα χαρη...Να ακυρωθει το ταξιδι...🙏..

😀

Περα απο την πλακιτσα...Ας κανει χαμο κι ας ειμαι στην Μεγαλοχαρη....Στην τελικη θα της αναψω αλλη μια λαμπαδα οσα τα χιλιοστα που θα ριξει..Ελπιζω μονο στο τελος να μην της αναψω κερακι...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με το δυτικότερο σενάριο το αικον δυτικίζει και άλλο, έλεος!

στο 90 χάνουμε την λίμνη βάσει αικον.. αισχρό πραγματικά...🤬

καθοριστικά τα σημερινά 12αρια.. αν βγει το αικον χάνουμε την καλύτερη λίμνη των τελευταίων ετών!! δεν το πιστεύω ότι εμφάνισε ιταλιία καθαρά.

 

 

δυτικίζει ο τζίφος.. χάνουμε το καράβι....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...