Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Οπωτε καλα θυμηθηκα σακη

Μιλαμε για το νερο καλοκαιριατικα

Ο κηφισος ηταν στα ορια στο να υπερχειλισει τοτες

Ετσι ακριβως φιλαρακι..Επικη χρονια και δυσκολα θα δουμε να σπανε τα υετικα ρεκορ εκεινης της χρονιας για την αθηνα..Στο τεφτερι μου εχω καταγραψει 52 καταιγιδες στο κεντρο..Τι να λεμε...Δεος!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Spartan είπε:

Οπωτε καλα θυμηθηκα σακη

Μιλαμε για το νερο καλοκαιριατικα

Ο κηφισος ηταν στα ορια στο να υπερχειλισει τοτες

 

1 ώρα πριν, Spartan είπε:

Αν τελικα βγει η συγκεκριμενη λιμνη

Κατα 99.9 κλειδωνει η θεση της την τριτη

Τοτε θα μιλαμε για εναν αυγουστο απο τα παλια

Το 2002 αν θυμαμαι καλα ειχαμε παρομοιο αυγουστο στην χωρα μας

Ioύνιος 2002: 0μμ

Ιούλιος 2002: 91.2μμ

Αύγουστος 2002: 52μμ

Σεπτέμβριος 2002: 214μμ

Αυτό με το Κηφισό πρέπει να ταν 2-14 Σεπτεμβρίου 2002 που 12 σερί μέρες είχε κάθε μέρα καταιγίδα στην Αθήνα καθε μεσημέρι

Τον Ιούλιο τα 91.2 πέσαν σε μία μέρα!!! 8/7/2002 είχε 91.2μμ το Θησείο λογικά πρέπει να το θυμούνται κάποιοι αυτό δεν κάνει και κάθε μέρα 90μμ καλοκαίρι Αθήνα

Τον Αύγουστο τα 52 ήταν σε 2 μέρες. 18/8/2002 είχε 50.8μμ κ 29/8 1.2μμ  σε άλλη  εντυπωσιακή καταιγίδα, μακράν μεγαλύτερη όλων των εποχών Αυγούστου Αθήνα

Σεπτέμβριο είχε 87μμ 3/9/2002 και πρώτο 15μερο 13/15 μέρες καταιγίδες

Επίσης είχε 195μμ Νοέμβριο

Και 236μμ Δεκέμβριο 

Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος είναι ρεκόρ όλων των εποχών από την ίδια χρόνια

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Η λίμνη θα βγει σίγουρα στην περιοχή μας έχει κλειδώσει αυτό η θέση της όμως η συγκεκριμένη όπως λες δεν έχει κλειδώσει και θα παίζει συνεχώς....μέχρι και τελευταίες μέρες θα έχει διακυμάνσεις ακόμα και για 24ωρο μπροστά....

Ο παίος είναι πολύ πιο φειδωλός από το τζίφο. Ο Τζίφος δίνει τα πάντα, μπούκα με 1200 cape, χαλάζια, κατακλυσμιαία βροχή, μετά Πέμπτη ξανά καταιγίδες, μετά βράδυ Πέμπτης φθινοπωρινό κατακλυσμό με ομίχλη στα βουνά κλπ. Ο παίος ενώ συνήθως αυτός δίνει τα ακραία και τα μαζεύει είναι πολύ πιο φειδωλός. Και το ΟΥΚΜΟ το ίδιο. Θα δούμε τι θα βγει τελικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κλείδωσε ότι η θέση της λίμνης θα είναι μέσα στο Ιόνιο και ευτυχώς όχι Ιταλία. Το μέτωπο της τετάρτης εφόσον βγει [γιατί ο τζίφος έχει πιο επιμήκη λίμνη[] θα είναι φοβερό. Μακάρι να αλλάξουν παίος/ούκμο για Τετάρτη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Τετάρτη, μάλλον χάνεται από Θεσσαλία και κάτω δυστυχώς.. Διαφορετικά σενάρια κάθε μοντέλο κατά λίγο. Ο ευρωπαίος έχει μεγαλύτερη διάρκεια από όλους πάντως για την λίμνη. Πιο μετά και η συνέχεια ίσως είναι καλή. το τζεμ με το που τελειώνει η λίμνη βγάζει πάλι κάθε μέρα δυνατές αστάθειες με δυτικό ρεύμα μέχρι τις 13 Αυγούστου. Φοβερό σενάριο 

 

πάντως με αυτούς τους χάρτες όπως το πάει για πρώτη φορά ο Αύγουστος θα βγει καλύτερος από τον Ιούλιο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η Τετάρτη, μάλλον χάνεται από Θεσσαλία και κάτω δυστυχώς.. Διαφορετικά σενάρια κάθε μοντέλο κατά λίγο. Ο ευρωπαίος έχει μεγαλύτερη διάρκεια από όλους πάντως για την λίμνη. Πιο μετά και η συνέχεια ίσως είναι καλή. το τζεμ με το που τελειώνει η λίμνη βγάζει πάλι κάθε μέρα δυνατές αστάθειες με δυτικό ρεύμα μέχρι τις 13 Αυγούστου. Φοβερό σενάριο 

 

πάντως με αυτούς τους χάρτες όπως το πάει για πρώτη φορά ο Αύγουστος θα βγει καλύτερος από τον Ιούλιο

δηλαδή από τέταρτη και μετά πιθανότατα να έχουμε καταιγίδες ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

δηλαδή από τέταρτη και μετά πιθανότατα να έχουμε καταιγίδες ?

ναι. αλλά γενικά δεν νομίζω να έχουν χαλάζι πλην τετάρτης. αν έχουν χαλάζι θα είναι μικρό γενικά, ετκ΄ςο από την τετάρτη, που όπου υπάρξουν θα είναι σχετικά χοντρό το χαλάζι.

 

Σίγουρα καθημερινά φαινόμενα μέχρι Σάββατο, πιθανότητες για φαινόμενα επιπλέον μέρες αμέσως  μετά [λιγότερο φθινοπωρινά]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι. αλλά γενικά δεν νομίζω να έχουν χαλάζι πλην τετάρτης. αν έχουν χαλάζι θα είναι μικρό γενικά, ετκ΄ςο από την τετάρτη, που όπου υπάρξουν θα είναι σχετικά χοντρό το χαλάζι.

 

Σίγουρα καθημερινά φαινόμενα μέχρι Σάββατο, πιθανότητες για φαινόμενα επιπλέον μέρες αμέσως  μετά [λιγότερο φθινοπωρινά]

Δηλαδή αυτό που θα μας επηρεάσει θα είναι τύπου φθινοπωρινή βροχή με συννεφιά όλη μέρα και όχι καταιγίδες τις θερμές ώρες κου του λου κου του λου ;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Δηλαδή αυτό που θα μας επηρεάσει θα είναι τύπου φθινοπωρινή βροχή με συννεφιά όλη μέρα και όχι καταιγίδες τις θερμές ώρες κου του λου κου του λου ;;;;

θα έχει και καταιγίδες, αλλά γενικότερα θα είναι πιο φθινοπωρινού τύπου μετά την τετάρτη. και γενικά δεν θα έχει αίθριο καιρό το πρωί. Μάλιστα θα υπάρχουν καταιγίδες και μέσα στο θερμαικό, που θα χτυπάνε τις πρωινές ώρες τις περιοχές τριγύρω.

 

αναλυτικά θα τα κοιτάξουμε αύριο και μεθάυριο για κάθε μέρα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

θα έχει και καταιγίδες, αλλά γενικότερα θα είναι πιο φθινοπωρινού τύπου μετά την τετάρτη. και γενικά δεν θα έχει αίθριο καιρό το πρωί. Μάλιστα θα υπάρχουν καταιγίδες και μέσα στο θερμαικό, που θα χτυπάνε τις πρωινές ώρες τις περιοχές τριγύρω.

 

αναλυτικά θα τα κοιτάξουμε αύριο και μεθάυριο για κάθε μέρα

Τέλεια τέτοιου τύπου καταιγίδες φέρνουν πολύ δροσιά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν και τώρα ψάχνω λεπτομέρειες, θα ήθελα την  μεγάλή διάρκεια του ευρωπαικού. Ο τζίφος με την  μικρότερη διάρκεια λογικά το μικραίνει και άλλο [πάει νοτιοανατολικότερα την λίμνη πιο γρήγορα δηλαδή..] οπότε ας βάλω ένα θυμωμένο σήμα🤬

 

πάντως για μέγιστη διάρκεια για μετά, θέλουμε όσο καλύτερο κλείδωμα γίνεται, δηλαδή να μην έχουμε σημαντική αποκοπή μέσα στον ατλαντικό., νομίζω εκεί βελτιώνεται

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η Αττικοβοιοτία χάνεται από τον χάρτη το Σάββατο στο 6αρι, τρόμος!

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Το τυλίγω από τώρα!

114-779GR.GIF?03-6

είσαι Λεπτοκαρυά ακόμα Θάνο? αν ναι θα περάσεις καλά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

είσαι Λεπτοκαρυά ακόμα Θάνο? αν ναι θα περάσεις καλά!!

Όχι τώρα γύρισα αλλά από Παρασκευή απόγευμα θα είμαι εκεί ξανά και ενθουσιάστηκα με αυτά που βγάζει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

η Αττικοβοιοτία χάνεται από τον χάρτη το Σάββατο στο 6αρι, τρόμος!

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Εμείς στη Χαλκίδα είμαστε στο κέντρο των φαινομένων (εάν και εφόσον επαληθευτεί τέτοιος χάρτης).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι Ασπρονερι Φθιώτιδας από Παρασκευή. Να δώσω αμπελαλε Δάσκαλε Μιχαηλ? Με βλέπω στα πορτοκαλοκοκκινα 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάγραμμα για το χωριό...τζάμπα μας καψουρεύει ο τζιφουλας και ας μην τον πιστεύουμε. Το καλύτερο καλοκαιρινό ΣΚ της ζωής μου θα ήταν! 

graphe3_1000___23.3018867925_38.1781376518_.gif.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, BrainA είπε:

Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι Ασπρονερι Φθιώτιδας από Παρασκευή. Να δώσω αμπελαλε Δάσκαλε Μιχαηλ? Με βλέπω στα πορτοκαλοκοκκινα 

Θα δούμε, θέλω να δω την τελική θέση της αποκοπής, καθώς έτσι αλλάζει η ώρα και η περιοχή του χαμού.

Για τα δεδομένα της ώρας δυτικιζει αρκετά το αικον, και μονο δυτική Μακεδονία βλέπω να κάνει κάτι ψηλά την Τετάρτη.

 

Α καλά πουθενά δεν βγάζει φαινόμενα την Τετάρτη...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυτικίζει αναμενόμενα ο τζίφος και επειδή βρισκόμααστε στις αρχικές συνθήκες θα δούμε ένα σενάριο πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα.. για να δούμε..

πολύ μικρότερη δυτίκιση από αικον, παράξενο..δεν μου αρέσει η λογική του τζίφου στον ατλαντικό.. θα κάνει κάποια αποκοή και θα μικρύνει η διάρκεια της κακοκαιρίας...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Διάγραμμα για το χωριό...τζάμπα μας καψουρεύει ο τζιφουλας και ας μην τον πιστεύουμε. Το καλύτερο καλοκαιρινό ΣΚ της ζωής μου θα ήταν! 

graphe3_1000___23.3018867925_38.1781376518_.gif.png

Εγω ρε Μητσακο ουτε στο χωριο θα μαι ουτε αθηνα. Τηνο θα παω και βρηκα τη μερα...Πως πιστολιαζω την βιβη να παει μονη της,μου λες.. ???🤔Σαββατο πρωι φευγω,κυριακη γυριζω..Χανω ολο το πικ...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...