Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Που μπορώ να βρω τέτοια διαγράμματα για μια περιοχή παλαιότερα; πχ τι Τ είχε στα 850 με τι υετό στις 9 Σεπτεμβρίου 1999 για Θεσσαλονίκη; 

Διάγραμμα δεν γνωρίζω αλλά σχετικές πληροφορίες φαίνονται στους παρακάτω χάρτες: http://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php?day=9&month=9&year=1999&hour=0&type=era&map=0&type=era&region=&mode=0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίες δροσιές δίνει ο ευρωπαίος από τις 16 του μήνα και μετά το θέμα είναι να βγουν.....χάρτες που για Αύγουστο μηνα είναι τελείως σπάνιοι ειδικά τα τελευταία πολλά χρόνια..κοιτάξτε πόσο κάτω στα 850  υπάρχει περίπτωση να είμαστε και για αρκετές ημέρες αν βγει φυσικά πάντα:

 

ECMOPEU12_168_34.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πολύ ωραίες δροσιές δίνει ο ευρωπαίος από τις 16 του μήνα και μετά το θέμα είναι να βγουν.....χάρτες που για Αύγουστο μηνα είναι τελείως σπάνιοι ειδικά τα τελευταία πολλά χρόνια..κοιτάξτε πόσο κάτω στα 850  υπάρχει περίπτωση να είμαστε και για αρκετές ημέρες αν βγει φυσικά πάντα:

 

ECMOPEU12_168_34.png

Αρκεί να μην το πληρώσουμε αυτό αργότερα και να είναι προπομπός ενός καλού χειμώνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Διάγραμμα δεν γνωρίζω αλλά σχετικές πληροφορίες φαίνονται στους παρακάτω χάρτες: http://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php?day=9&month=9&year=1999&hour=0&type=era&map=0&type=era&region=&mode=0

Τίποτα δεν εμφάνιζε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Τίποτα δεν εμφάνιζε.

http://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php

 Στο meteociel.fr κάτω αριστερά στην σελίδα επιλέγεις Archives .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα.Ακομα επιμενουν καποια σεναρια για ασταθεια ανημερα της Παναγιας...Θα αφορα κυριως ορεινες περιοχες της ηπειρωτικης χωρας και ισως σε πιο τοπικο επιπεδο καποιες πεδινες περιοχες στην Κεντρικη Μακεδονια...Σε γενικες γραμμες ομως τα φαινομενα θα ειναι σχετικως ηπια..Καλημερες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μου πολυαρεσαν τα πρωινά για την συνέχεια.. απαιτείται βελτίωση.

Τέλη Αυγούστου πάλι με καύσωνα θα κλείσει. Και κλασικά με το που θα μπει Σεπτέμβρης θα πιάσουν τα αηδιαστικά πρωτοβρόχια. Πάντα αυτό γίνεται τα τελευταία χρόνια όποτε βγαίνει με καύσωνα ο Αύγουστος, ο Σεπτέμβρης ξεκινάει με βροχές και ψύχρα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το 2003. Όπως είπε κι ο Μιχαήλ ΑΠΑΙΤΕΊΤΑΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ!!! Τουλάχιστον 9 Σεπτέμβρη απαιτώ καλό καιρό με ήπιες Τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καιρός με τα ατελείωτα ξενερώματα και την ατέλειωτη ανωμαλία. Ξεκινάει πχ ο μήνας περισσότερο με καταιγίδες, βροχές, ψύχρα κλπ και καταλήγει ζεστός και ενίοτε καυσωνάτος αντί να γίνει το αντίθετο όπως είναι το φυσιολογικό. Η αλήθεια είναι ότι το έτρεμα αυτό για το φετινό Αύγουστο. Ότι θα βγει θερμότερος στο 2ο μισό και ψυχρότερος στο 1ο μισό.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μου πολυαρεσαν τα πρωινά για την συνέχεια.. απαιτείται βελτίωση.

Τι βελτίωση μωρέ μιχαηλ?τι άλλο θες από το φετινό καλοκαίρι?😁..προοπτική βούτυρο και μέλι,ειδικά για τα ανατολικά το καλοκαίρι τελείωσε θεωρώ με την έννοια του αφορητου καύσωνα.Οχι ότι φαίνεται και στα δυτικά τίποτα άξιο λόγου από ζέστη.ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΛΕΜΕ !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μικρή βελτίωση σε σχέση με πριν ενώ μετά τις 25 κάτι πάει να βγάλει σε καταιγίδες εκεί 22-30 είναι το επικίνδυνο σημείο μη βγάλει μεγάλη ζέστη και χαλάσει όλο το καλοκαίρι. Αν φύγει κι αυτό το διάστημα αναίμακτα μετά τέλος.

MS_2341_ens.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ακούω το 12αρι του τζίφου!! Δεν έχω δει τα υπόλοιπα μοντέλα, τώρα βρήκα σήμα 

 

Χάλασε τα νεραα του σκ όμως... Ουστ!

 

Gem και μόνο Τζεμ.!!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Τι βελτίωση μωρέ μιχαηλ?τι άλλο θες από το φετινό καλοκαίρι?😁..προοπτική βούτυρο και μέλι,ειδικά για τα ανατολικά το καλοκαίρι τελείωσε θεωρώ με την έννοια του αφορητου καύσωνα.Οχι ότι φαίνεται και στα δυτικά τίποτα άξιο λόγου από ζέστη.ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΛΕΜΕ !!!!

Όσο δεν περνάει μια επική καταιγίδα ακριβώς από πάνω μου τόσο θα συνεχίζω να παραπονιέμαι Βάγγο..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όσο δεν περνάει μια επική καταιγίδα ακριβώς από πάνω μου τόσο θα συνεχίζω να παραπονιέμαι Βάγγο..

Τι ραγδαιοτητες θες δηλαδή? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Τι ραγδαιοτητες θες δηλαδή? 

200αρι και πάνω, ( όχι πως με χαλάει το 150 πχ προφανώς) και χαλάζι. Θέλω να δω χαλάζι και microburst πάνω μου.. όλα τα καλά περνάνε δίπλα, μόνο οι φλωριές με επηρεάζουν...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

200αρι και πάνω, ( όχι πως με χαλάει το 150 πχ προφανώς) και χαλάζι. Θέλω να δω χαλάζι και microburst πάνω μου.. όλα τα καλά περνάνε δίπλα, μόνο οι φλωριές με επηρεάζουν...

Άσχετο,αλλά για Κάρπαθο θα έχουμε τίποτα το συνταρακτικό τις επόμενες μέρες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

200αρι και πάνω, ( όχι πως με χαλάει το 150 πχ προφανώς) και χαλάζι. Θέλω να δω χαλάζι και microburst πάνω μου.. όλα τα καλά περνάνε δίπλα, μόνο οι φλωριές με επηρεάζουν...

Μακάρι να στο κάνει...Εδω φέτος έκανε μια 300αρα στα μέσα Ιουλίου και οι υπόλοιπες είχαν μέγιστη ραγδ. κάτω από 150 αν θυμάμαι καλα

*μέσα Ιουνιου

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πολυ πιθανο το ψησιμο μετα τις 21 του μηνα.

Καλύτερα.....Μετά από καύσωνες συνήθως έρχονται λίμνες με καταιγίδες.....αλλά ακόμα νωρίς είναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πολυ πιθανο το ψησιμο μετα τις 21 του μηνα.

Ο Τζιφος για Δυτική Ελλάδα είναι όντως σίγουρος για 20++ στα 850 . Για τα Ανατολικά το μελτέμι δεν θα σταματήσει από ότι φαίνεται χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα ζεσταθούμε κιόλας . Δεν βαριέσαι, εδώ που φτάσαμε ας κάνει ότι θέλει . Ο Σεπτέμβρης να έρθει όπως πρέπει . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν κάτσει χαμηλό δυτική ευρώπη-δυτική Μεσόγειο λογικό είναι να βρεθούμε εμείς στον θερμό τομέα..να σηκώσει δηλαδή η διάταξη τα γεωδυναμικά κι έτσι τις θερμές αέριες μάζες στα 850 και άρα και στο έδαφος προς τη νοτιοανατολική ευρώπη-Βαλκάνια και τη χώρα μας φυσικά.....αλλά επειδή ούτως ή άλλως είναι πολύ μακριά έχουμε ακόμα μέλλον.....το μόνο καλό είναι ότι πλέον θα μιλ'αμε για το τελευτα'ίο δεκαήμερο του Αυγούστου ούτε για το πρώτο δεκαήμερο ούτε για Ιούλη.....με τουλάχιστον μισή ώρα σχεδόν παραπάνω νύχτα από ότι σήμερα....και 1 από την καρδιά του Ιουλίου....!!! άλλη αίσθηση ...περισσότερες ώρες δροσιάς...εκτός και αν έρθει το +30 στα 850 εκεί δεν πα να είναι και Οκτώβρης....θα ταλαιπωρηθούμε ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...