Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αρχιζουν κι εμφανιζονται εφιαλτικα σεναρια

Για τον υπόλοιπο Αύγουστο ή και για μετέπειτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μπηκα ετσι για πλακα να δω gfs και φρικαρα! η διαρκεια της ζεστης ειναι το χειροτερο. ακομα ειναι μακαροναδα τα ensembles , ο μεσος ορος ειναι ok

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολοταχώς προς καύσωνα μεταξύ 20-25 του μήνα σύμφωνα με τα ανσάμπλ του τζίφου αλλά και γενικά όλα τα μοντέλα ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω πω είδα τους χάρτες και άναψα  ήδη😓.  Κρίμα τα καλά λόγια που είπα για αυτόν τον Αύγουστο, μόνο μπινελίκι θέλει τελικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Πω πω είδα τους χάρτες και άναψα  ήδη😓.  Κρίμα τα καλά λόγια που είπα για αυτόν τον Αύγουστο, μόνο μπινελίκι θέλει τελικά

Ο ευρωπαίος επιμένει Σώτο για μετά τις 20 ..το θέμα όμως είναι ότι έτσι όπως στήνει την διάταξη λογικά αν κάτσει έτσι φυσικά....θα έχουμε μετά από 2-3 μέρες το πολύ κατέβασμα μετώπου από τη βορειοδυτική ευρώπη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ο ευρωπαίος επιμένει Σώτο για μετά τις 20 ..το θέμα όμως είναι ότι έτσι όπως στήνει την διάταξη λογικά αν κάτσει έτσι φυσικά....θα έχουμε μετά από 2-3 μέρες το πολύ κατέβασμα μετώπου από τη βορειοδυτική ευρώπη....

Καλά αυτό έλειπε. Αν βλέπαμε 25 Αυγούστου 7μερο+ καύσωνα όπως κάνει αρχές Ιουλίου να το κλείναμε το μαγαζι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όμως ο μέσος όρος του Ευρωπαίου επιμένει σε σαφώς πολύ ποιο δροσερά μονοπάτια κακιά υποψία για καύσωνα τα ανσάμπλ του Ευρωπαίου έως τις 240 ώρες τουλάχιστον .... φυσικά αυτά αλλάζουν άνετα από τρέξιμο σε τρέξιμο ... θα δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/8/2020 at 10:31 ΜΜ, thanasismtrk είπε:

Καλύτερα.....Μετά από καύσωνες συνήθως έρχονται λίμνες με καταιγίδες.....αλλά ακόμα νωρίς είναι 

Τι; Τέλη Αυγούστου καύσωνας και αρχές Σεπτέμβρη κρύο με βροχές; Α πα πα δε θα πάρω ευχαριστώ! Το αντίθετο μάλιστα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/8/2020 at 10:42 ΜΜ, sotos*snow είπε:

Αν κάτσει χαμηλό δυτική ευρώπη-δυτική Μεσόγειο λογικό είναι να βρεθούμε εμείς στον θερμό τομέα..να σηκώσει δηλαδή η διάταξη τα γεωδυναμικά κι έτσι τις θερμές αέριες μάζες στα 850 και άρα και στο έδαφος προς τη νοτιοανατολική ευρώπη-Βαλκάνια και τη χώρα μας φυσικά.....αλλά επειδή ούτως ή άλλως είναι πολύ μακριά έχουμε ακόμα μέλλον.....το μόνο καλό είναι ότι πλέον θα μιλ'αμε για το τελευτα'ίο δεκαήμερο του Αυγούστου ούτε για το πρώτο δεκαήμερο ούτε για Ιούλη.....με τουλάχιστον μισή ώρα σχεδόν παραπάνω νύχτα από ότι σήμερα....και 1 από την καρδιά του Ιουλίου....!!! άλλη αίσθηση ...περισσότερες ώρες δροσιάς...εκτός και αν έρθει το +30 στα 850 εκεί δεν πα να είναι και Οκτώβρης....θα ταλαιπωρηθούμε ....

Ο Οκτώβρης αν και λίγο θερμότερος του Απριλίου (20 Οκτωβρίου έχει περίπου ίσες Τ με 20 Απριλίου στατιστικά, εμπειρικά αυτό) δε φέρνει +30 στα 850 με τίποτα. Μέχρι +20 αν φέρει δηλαδή ένα 32-35 στην επιφάνεια κι αυτό στις αρχές του. Υπάρχουν χρονιές που 1-10 Οκτωβρίου είχαμε σχεδόν +20 στα 850 (όπως επίσης και 1-10 Μαΐου έχει συμβεί το ίδιο).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Πω πω είδα τους χάρτες και άναψα  ήδη😓.  Κρίμα τα καλά λόγια που είπα για αυτόν τον Αύγουστο, μόνο μπινελίκι θέλει τελικά

Πάντα έτσι κάνει ο Αύγουστος. Μπαίνει με δροσιές και βγαίνει με καύσωνα φτου κι απ' την αρχή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρίχνει λιγάκι τις Τ (όχι όμως πολύ) μετά τις 27. Ο φετινός Αύγουστος είναι σκέτη ανωμαλία πάντως! Μπήκε με δροσιές/ψύχρες και καταιγίδες/πλημμύρες και κατά 99% θα βγει με καύσωνα η μεγάλη ζέστη έστω. Το αντίθετο πρέπει να συμβαίνει όχι μόνο τον Αύγουστο αλλά όλους τους μήνες από Αύγουστο έως και Γενάρη (κι ο Γενάρης μέσα). Φλεβάρης - Ιούλης πρέπει να ξεκινούν με κρύο και να τελειώνουν με ζέστη όχι το αντίθετο (όπως έκανε και πάλι ο φετινός ανώμαλος Μάης).

MS_2341_ens (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είχα δει για ελάχιστο το σενάριο του ,6αριου και τρελαθηκα στα νεύρα. Δεν είχα και σήμα και ήθελα να σπάσω το κινητό . Δυστυχως δεν έχω χρόνο για αναλύσεις το 12αρι υου τζίφου σίγουρα καλύτερο. Αύριο το βράδυ πάλι θα έχω σήμα μάλλον..

 

Μειώθηκαν και τα νερά του σκ... 2 χρόνια συνεχόμενα όπου βρίσκομαι μούφα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Είχα δει για ελάχιστο το σενάριο του ,6αριου και τρελαθηκα στα νεύρα. Δεν είχα και σήμα και ήθελα να σπάσω το κινητό . Δυστυχως δεν έχω χρόνο για αναλύσεις το 12αρι υου τζίφου σίγουρα καλύτερο. Αύριο το βράδυ πάλι θα έχω σήμα μάλλον..

 

Μειώθηκαν και τα νερά του σκ... 2 χρόνια συνεχόμενα όπου βρίσκομαι μούφα...

γραψε για ΣΑΒ-ΚΥΡ όταν μπορεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε θα αποφύγουμε τη φρίκη τέλος Αυγούστου! Και ξέρετε τι σημαίνει αυτό ε; Δυνατή είσοδος φθινοπώρου! Τι να πω μακάρι να ρίξει λίγο τις Τ στο τέλος!

MS_2341_ens (2).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, bill snow είπε:

γραψε για ΣΑΒ-ΚΥΡ όταν μπορεις

Δεν μπορώ να μπω στον meteoci l φίλε, μόνο στο φόρουμ μπορώ να μπω. Δ ν ξέρω τι μου γίνεται πάλι !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μπορώ να μπω στον meteoci l φίλε, μόνο στο φόρουμ μπορώ να μπω. Δ ν ξέρω τι μου γίνεται πάλι !

Θες να σου στείλω κάποια φώτο του τρεξίματος? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλο και δυναμώνει ο καύσωνας τέλος Αυγούστου! Καλύτερα όμως φέτος που είμαστε με κορονοϊό κι όχι άλλη χρονιά. Πάντα ο χειμώνας είναι δύσκολη εποχή. Μακάρι φέτος να τον περάσουμε όσο πιο αναίμακτα γίνεται τόσο από πλευράς κορονοϊού όσο κι από πλευράς καιρού - ανέμων - θερμοκρασίας.

MS_2341_ens (3).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Θες να σου στείλω κάποια φώτο του τρεξίματος? 

Γεια σου Χρήστο, ναι και ευχαριστώ! Αύριο το πρωί, αν μπορείς βάλε 144 ώρες από Τζιφο ουκμο Τζεμ ευρωπαϊκό και αικον δηλαδή τα μοντέλα που βλέπω. Υπάρχει πιθανή λίμνη και ακόμα δεν χάθηκαν οι ελπίδες για κάτι τέτοιο. Δυστυχώς με δυσκολία μπαίνω στο meteociel για 2 λεπτά στα γρήγορα από κάθε μοντέλο και πέφτει το σήμα. Δεν έχω δει πχ καθόλου 0.25 μοίρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Γεια σου Χρήστο, ναι και ευχαριστώ! Αύριο το πρωί, αν μπορείς βάλε 144 ώρες από Τζιφο ουκμο Τζεμ ευρωπαϊκό και αικον δηλαδή τα μοντέλα που βλέπω. Υπάρχει πιθανή λίμνη και ακόμα δεν χάθηκαν οι ελπίδες για κάτι τέτοιο. Δυστυχώς με δυσκολία μπαίνω στο meteociel για 2 λεπτά στα γρήγορα από κάθε μοντέλο και πέφτει το σήμα. Δεν έχω δει πχ καθόλου 0.25 μοίρες

 

icon-0-144.png

gem-0-144.png

gfs-0-144.png

UW144-21.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Θες να σου στείλω κάποια φώτο του τρεξίματος? 

Μάλιστα.. τεράστιο πισωγυρισμα τα πρωινά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...