Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές ισχυρής ασταθειολίμνης ''Θάλεια'' 5-9/8/2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Απο τον σταθμο Ε.Α.Α στα Γρεβενα εβαλα που λειτουργει αυτες τις μερες κανονικα.Εχει ολες τις καταγραφες.

http://penteli.meteo.gr/stations/grevena/

 

 

2 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Οποτε Γρεβενα δεν υπαρχει καταγραφη απο καποιον αλλο σταθμο online??

Μπα οχι καθολου...αυτο εννοουσα οτι χαλασε το βροχομετρο δε καταγραφει οχι οτι κ σταθμος δεν ειναι ονλαιν...το πικ κοντινο ειναι ενα τετραγωνο πλαστικο που χω στεριωσει στη ταρατσα μου και εχει 9 και κατι ποντους νερο χαχαχαχαχαχ

Επισης να πω οτι ο σταθμος εχει κυριως προβλημα το καλοκαιρι γιατι ειναι βαλμενος στο τεχνικο λυκειο...και δε δουλευει το καλοκαιρι κανενας μαλλον

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό μεσημέρι σε όλα τα παιδιά! Ήτανε να πω καλημέρα νωρίτερα, έστω και λίγο αργά αλλα τέλος πάντων.. την έπεσα το πρωί ξανά διότι ήμουνα ξενύχτης χαχα..

Τρομακτικό και εν τέλη τραγικό αυτό που συνέβη στην Εύβοια απόψε.. απίστευτη εμμονή εκεί ολόκληρη τη νύχτα από χθες αργά το βράδυ μέχρι σήμερα το πρωί, για πολλές ώρες... υπερκαταιγίδα με λίγα λόγια.. τέραςς.. τρελάθηκε ο Δίας..... εδώ ήταν σίγουρα απ' τις πιο δυνατές νύχτες που θυμάμαι καλοκαίρι και 'γω δε ξέρω, μόνο και μόνο με τα μπαμ μπουμ, τις λάμψεις και το αέρα.. τρελή εμμονή.. το ακούσαμε και καλύτερα που δε το ζήσαμε.. ακούω για καταστροφές και μερικούς νεκρούς, πλημμύρες και τεράστια ποσά υετού...... δεν έχω κάτι άλλο να πω για αυτό.. η δύναμη και η εμμονή της φύσης είναι το κάτι άλλο ώρες ώρες, τη λες κι απρόβλεπτη μερικές φορές κι απόψε λύσαξε.....

Χθές μετά τις 11 το βράδυ κι όλας η Θάλεια, με 'βαλε στο κόπο να κάνω μια απόπειρα φωτογράφισης και να ανέβω ταράτσα.. αλλά ο ''Δίας'' ήταν απρόβλεπτος προφανώς, οπότε και δε πήρα κάτι το ιδιαίτερο... παρακάτω κοιτώντας βόρεια κι ελαφρώς βορειοδυτικά...... φαίνονται και τα φώτα του καζίνου της Πάρνηθας...

2143594397_.thumb.jpg.2bada9b6238a78196cfcd7dc983a83f0.jpg

..εμένα όλο αυτό με κράτησε ξύπνιο όλη νύχτα απόψε, σαν τις νύχτες αναμονής χιονιά.. και παρ' ότι ο σταθμός μου έγραψε μονάχα 0.4 mm σήμερα το πρωί, αυτή η νύχτα και γενικότερα η Θάλεια έχει ήδη χαρακτεί στη μνήμη μου....... σίγουρα εμένα στα δυτικά με ευνόησε χθες και ειδικά προχθές, που ο σταθμός μου ήρθε 2ος στο νομό ή αν όχι, σίγουρα ήταν στους top στο νομό από χιλιοστά.... οπότε από χιλιοστά δεν έχω κανένα παράπονο.. μου έδωσε πολύ περισσότερα απ' ότι ανέμενα και βάση των μοντέλων παράλληλα τις προηγούμενες ημέρες.. οπότε είχε και κάτι το απρόβλεπτο σε έναν βαθμό...

Συνοψίζοντας.. δε ξέρω αν μπορεί να δώσει αργότερα τίποτα, κανα ψίχουλο ας πούμε ή ότι άλλο ξέρω 'γω, λέμε τώρα αλλά όπως και 'να χει......

Χρυσούπολη Περιστέρι - κακοκαιρία ΘΑΛΕΙΑ με κεφαλαία γράμματα.. για 'μενα είχε κάτι το μαγικό:   (μέχρι τις 13:00 σήμερα)

1300053605_.jpg.9d617285f9be1228ace4a59aec68958e.jpg

Αντίστοιχα κάτι το μαγικό για 'μενα είχε και η Μέδουσα (ήμουν Πύργο).. αυτή βέβαια ήτανε πιο σύντομη και με πολύ πιο βίαιο χαρακτήρα σε μένα.. έβλεπα τα κεραυνίδια να σκάνε στα χωράφια και να μας έχουνε περικυκλώσει, να σκάνε παντού τριγύρω.. υπέροχο αλλά τρομακτικό συνάμα θέαμα... για τη Θάλεια τώρα αντίστοιχο πράγμα Αύγουστο μήνα εδώ δε θυμάμαι στο παρελθόν όσο τραβά η μνήμη μου..... αυτά... τη καταχωρώ κι αυτή στις αναμνήσεις μου αντιστοίχως.....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βουλωμένο και το βροχόμετρο στο Ζερίκι από αργά το βράδυ χθες. Κρίμα κρίμα. Αν σκεφτούμε ότι σήμερα έπεσαν 42mm στο καραυπήνεμο Κυριάκι, άγνωστο το πόσα mm έχουν χαθεί στο Ζερίκι.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Galanto είπε:

 

Μπα οχι καθολου...αυτο εννοουσα οτι χαλασε το βροχομετρο δε καταγραφει οχι οτι κ σταθμος δεν ειναι ονλαιν...το πικ κοντινο ειναι ενα τετραγωνο πλαστικο που χω στεριωσει στη ταρατσα μου και εχει 9 και κατι ποντους νερο χαχαχαχαχαχ

Επισης να πω οτι ο σταθμος εχει κυριως προβλημα το καλοκαιρι γιατι ειναι βαλμενος στο τεχνικο λυκειο...και δε δουλευει το καλοκαιρι κανενας μαλλον

Γραφει κανονικα υετο ο σταθμος του Ε.Α.Α στα Γρεβενα..Δεν ξερω αν ειδε καποιος οτι εχει οντως προβλημα...για τον αυγουστο ο υετος που κατεγραψε  ειναι ο εξης τις μερες με βροχη 0,6 - 6,8 - 1,2 - 0,6 - (και 0,4 ο σημερινος) 

http://penteli.meteo.gr/stations/grevena/NOAAMO.TXT


 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/8/2020 at 1:17 ΠΜ, kouvanos είπε:

Καλησπερα κι απο μενα....μια καταπληκτικη φθινοπωρινη Παρασκευη στην Αττικη κι ομως στην καρδια του Αυγουστου συννεφιαζει βρεχει και κανει τοπικα οσχυρες καταιγιδες !!!!

Αρκετο ως πολυ νερο ειδικα στα Δυτικα Φυλη 41 μμ !!! Χαιδαρι χαμος και γενικα οσο δυτικοτερα τοσο καλυτερα....

Εμεις Ζωγραφου μειναμε στα 5-6 μμ (γιωργη επειδη ξερω οτι λειπεις αποκλειεται αδερφε να εριξε 0.8 μμ .... 8 μμ ισως ειναι πιο λογικο)...

Πανω απο 2 ωρες υετου ποτε ψιλοβροχο ποτε κανονικη ποτιστικη....πηγα για βολτα στο δασος στον Υμηττο κατα τις 21.00....το βουνο ελαμπε κ ευωδιαζε ξεπλυθηκε ολη η φυση τα παντα ολα....

10-15 μμ λοιπον.ενας μεσος ορος πολυ πολυ πολυ ικανοποιητικα για 1η ημερα.....αυριο κ Κυριακη το κυριως πιατο παλι με.τοπικοτητες αλλα ποτε δεν ξερεις....

Θερμοκρασια σε πτωση απο τα.φαινομενα κ μετα οριστικα στους 22.1.τωρα και παρα τα 73% υγρασια ειναι δροσια φθινοπωρινη.....

Αντε πολυ τραβηξε το καλοκαιρι καλο φθινοπωρο παιδιααααα

Φέτος δεν έκανε καύσωνες. Παρά μόνον 2-3. Καλό αυτό βέβαια μισώ τους καύσωνες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις έφτασα στον Ποταμό...

Καλωσηρθα στην υγρη κόλαση.... 

Εξωτερική θερμοκρασία 35.4 και 44% υγρασια.... Αίσθηση 40

Εσωτερική 30.1 και 43% υγρασια.... 

Κι όποιος αντέξει..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μόλις έφτασα στον Ποταμό...

Καλωσηρθα στην υγρη κόλαση.... 

Εξωτερική θερμοκρασία 35.4 και 44% υγρασια.... Αίσθηση 40

Εσωτερική 30.1 και 43% υγρασια.... 

Κι όποιος αντέξει..... 

Οτι χειροτερο να βραζεις το καλοκαιρι.....

Γιαννενα 28,4 τωρα αλλα φτασαμε ομως τους 30,5 Η ελαχιστη στους 16 βαθμους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Οτι χειροτερο να βραζεις το καλοκαιρι.....

Γιαννενα 28,4 τωρα αλλα φτασαμε ομως τους 30,5 Η ελαχιστη στους 16 βαθμους.

18 χρόνια έρχομαι κάθε καλοκαίρι από 20-25 μέρες..... Πάνω από 2-3 νορμάλ μέρες κάθε χρόνο δεν έχω ζησει.... Το χειρότερο είναι ότι αυτοί εδώ είναι συνηθισμένοι σ αυτήν την αηδία... Εγώ όμως όχι....Ανοιγω το κλιματιστικό πριν λίγο στο σπίτι και με κοιτάει η πεθερά μου και μου λέει.... '' καλά είναι δυνατόν  να ζεστενεσαι σήμερα ''????

Την κοιτάω κουνάω το κεφάλι και της λέω πηγαίνοντας να ανοίξω και το δεύτερο κλιματιστικο.... '' με ανώμαλους δε μιλαω''.... 

😅😅😅😅😅

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα συμφορουμήτες ... ετοιμάζεται στα νοτιοανατολικά της πολης η καταιγίδα ενω κάπου προς χαλκιδική πρέπει να ρίχνει εικόνα τωρα .... στα αριστερά αυτό που έρχεται και στα δεξια χαλκιδική

2020-08-09_17-12-15_812.jpg.592a53dbaf8a02114aed9c303268d24f.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σφυριξε τη ληξη για το λεκανοπεδιο ο Μελτεμης που ενισχυεται διαρκως και πλεον μιλαμε για 50-55αρες ριπες διαρκως.....ο κλασικος νεφοδιαλυτης ανεμος διελυσε σαν παιχνιδακια τα οποια νεφικα ειχαν αναπτυχθει....

Μελτεμοβδομαδα λοιπον και βλεπουμε....στο τελος της μεσιαζει ο Αυγουστος και το φετινο καλοκαιρι οδευει προς το τελος!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Γραφει κανονικα υετο ο σταθμος του Ε.Α.Α στα Γρεβενα..Δεν ξερω αν ειδε καποιος οτι εχει οντως προβλημα...για τον αυγουστο ο υετος που κατεγραψε  ειναι ο εξης τις μερες με βροχη 0,6 - 6,8 - 1,2 - 0,6 - (και 0,4 ο σημερινος) 

http://penteli.meteo.gr/stations/grevena/NOAAMO.TXT


 

Εχει βουλωσει..καταγραφει 0,2 χωρις να ριχνει τιποτα....σημερα καταγραφει ενω εχουμε ηλιο..και τη πεμπτη το ιδιο..και οταν εριχνε καταιγιδα παλι 0,2 κατεγραφε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... καλησπέρα παιδιά από Μαρμάρι ..... θερμοκρασία τώρα 27 C με υγρασία  58 %  και βόρειους 5-6 bf ..... 

..... να συμπληρώσω λίγα στοιχεία ακόμη  σχετικά με την πρωινή ''φθινοπωρινού'' τύπου βροχή ..... η υγρασία ήταν 78 % , Τ 19 C , και οι άνεμοι ήταν μεταβλητοί ΒΔ - Β - ΒΑ , 6+ bf κατά τη διάρκεια των φαινομένων ..... ..... όμως πιό πριν ..... τα ξημερώματα ξύπνησα 2 φορές από τον ισχυρό(6 Bf )  Πουνέντη (Δυτικός) ..... είναι ο καιρός που κάνει όλο το λιμάνι του Μαρμαρίου να χορεύει brake dance (.... αφού ουσιαστικά είναι ανοχύροτο απ'αυτό τον καιρό ) ..... έχει σπάσει πολλά καϊκια και έχουμε δυστυχώς χάσει και ανθρώπους εξαιτίας του στο παρελθόν..... ότι χειρότερο υπάρχει σε καιρό για το Μαρμάρι και για τους ανθρώπους της θάλασσας που ζουν εδώ ..... είναι συγκλονιστική  εμπειρία  να ζήσεις 8 - 9 Bf  πουνέντη εδώ .....(.... ευτυχώς δεν συμβαίνει συχνά....)......

..... και κάτι τελευταίο ..... η συχνότητα των αστραπών χθες το βράδυ προς τα βόρεια ..... προς Στύρα - Χαλκίδα (...νοητή γραμμή ....) .... ήταν περίπου   (15 - 20 )  / min όπως φαίνονταν από Μαρμάρι ....

...... και μερικές μεσημεριανές photos από τη φορτωμένη Όχη πηγαίνοντας προς Κάρυστο .....

DSCN9885.thumb.JPG.64fb2237c7236a9ee9efec407b648f8a.JPG

DSCN9887.thumb.JPG.ab16f11ca7affd9c056b48e1c36b4381.JPG

DSCN9888.thumb.JPG.fa1e3305979f1456903fe84ad7e853fa.JPG

DSCN9889.thumb.JPG.69240974b3e17a851ab1ddfd8fd9ea7b.JPG

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κάμερα του νοεσις όλα τα λεφτά ... σε εμάς μετά τις ψιχ'αλες σταμάτησε πρέπει να κινείται λίγο πιο βόρεια ... πανόραμα χορτιάτης χαμός 

webcam.thumb.jpg.d1cfdb70d3816c9dc81ab72f126ca690.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ακούγονται μπουμπουνητα αλλά είναι πολύ νότια δεν θα μας πιάσει 

20200809_180505.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Τι πουλιά είναι αυτά και τι σημαίνει για τον καιρό;;;;;;Έρχεται βαρύς χειμώνας;;;;

20200809_175839.jpg

20200809_175851.jpg

..... για πελαργούς τους κάνω .... όσο μπορώ να καταλάβω από τη μεγέθυνση ...... προς τα που πήγαιναν ....  Β ή Ν ??????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... για πελαργούς τους κάνω .... όσο μπορώ να καταλάβω από τη μεγέθυνση ...... προς τα που πήγαιναν ....  Β ή Ν ??????

Από νότια προς βόρεια...ίσως πάνε στην Κερκίνη.....

....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...