Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές ισχυρής ασταθειολίμνης ''Θάλεια'' 5-9/8/2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η σχετική αναφορά από Σέττα. 

https://m.facebook.com/groups/165574590161030?view=permalink&id=3390542794330844

886mm/hr

Καλημέρα. Έχω ζήσει πολλά φαινόμενα μεγάλης έντασης και ποσότητας υετού εδώ στην Αμπουδιώτισσα τής ορεινής κεντρικής Εύβοιας . Η θεομηνία που βίωσα όμως χτες βράδυ επί ώρες από τις 23:00 και μετά, ήταν κάτι ασύλληπτο για τον ανθρώπινο νου Δυστυχώς, εν μέσω της θεομηνίας (και πολύ νωρίς, κατά τις 12μιση) σταμάτησε να καταγράφει το βροχόμετρο. Δεν ξέρω τι έχει συμβεί που το προκάλεσε· πιθανόν να βουλωσε από φύλλα και άλλα οργανικά σκουπίδια. Εάν δεν είχε σταματήσει θεωρώ ότι θα είχε καταγράψει κοντά στα 500 χιλιοστά, καθότι τα φαινόμενα σταμάτησαν κατά τις 9 το πρωί και όλη τη νύχτα έβρεχε ισχυρά. Δείτε την καταγραφείσα ραγδαιότητα τής βροχόπτωσης : 886mm/hr για τη χτεσινή μέρα (πριν τα μεσάνυχτα), 426mm/hr για τη σημερινή (αμέσως μετά τα μεσάνυχτα, όταν λίγο μετά οι καταγραφές σταμάτησαν) . Επειδή για ένα διάστημα ήμουν έξω προσπαθώντας εναγωνίως να αποσοβήσω πλημμύρες στο σπίτι, τη ραγδαιοτητα την έζησα κυριολεκτικά στο πετσί μου. Δεν έχω ξανανιώσει ποτέ μου φόβο αισθήματος αυτοσυντήρησης μόνο και μόνο από βίωμα βροχόπτωσης . Η έννοια τής λέξης "βροχή", σε αυτή τη θεομηνία, είχε χάσει παντελώς το νόημά της. Δεν ήταν βροχή αυτό. Το νερό στην ατμόσφαιρα ήταν παντού και μου δημιουργούσε ένα αίσθημα ιδιότυπης ασφυξίας. Είναι πολύ κρίμα που το βροχόμετρο δεν μπόρεσε να καταγράψει αυτή τη σπάνιας έντασης θεομηνία. Διπλό κρίμα, διότι ο σταθμός είχε υποστεί πλήρη συντήρηση μόλις πριν από ένα μήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tα mm στους σταθμους του Ε.Α.Α της χθεσινης κακοκαιριας σε πολεις της ηπειρου και της δυτικης μακεδονιας.

Γρεβενα 0,6 mm   

Kαστορια 3,8

Φλωρινα 7,8 mm

Κοζανη 10,6 mm

Ιωαννινα 4,8 mm

Δωδωνη 22,4 mm

Παργα 3,2 mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

115 χιλιοστά στον λόφο Αγίας Μαρίνας, χωρίς ζημιές η Χαλκίδα... αλλά οι παραλίες της πόλης, θυμίζουν βομβαρδισμένο τοπίο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Tα mm στους σταθμους του Ε.Α.Α της χθεσινης κακοκαιριας σε πολεις της ηπειρου και της δυτικης μακεδονιας.

Γρεβενα 0,6 mm   

Kαστορια 3,8

Φλωρινα 7,8 mm

Κοζανη 10,6 mm

Ιωαννινα 4,8 mm

Δωδωνη 22,4 mm

Παργα 3,2 mm

Ο σταθμος στα γρεβενα ειναι χαλασμενος απο πεμπτη πρωι...εχει ριξρει γυρω στα 30μμ χθες βραδυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από την ηλιόλουστη Ιστιαία, όπου κατάφερε και πάλι να μη ρίξει ούτε σταγόνα!!! Δηλαδή έριξε 0,2μμ........ 

Στη Λίμνη έριξε 21,6μμ.......

Βεβαια βλέποντας το τι συνέβη στην κεντρική Εύβοια όλοι εδώ λένε πόσο τυχεροί είμαστε, φυσικά προτιστως για  τις ανθρώπινες ζωές αλλά και για σοδειες κλπ.

Ο δρόμος μάλλον κλειστός όπως διάβασα προς Χαλκίδα, υπάρχουν θέματα και σε περιοχές της Λίμνης.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ο σταθμος στα γρεβενα ειναι χαλασμενος απο πεμπτη πρωι...εχει ριξρει γυρω στα 30μμ χθες βραδυ

Απο τον σταθμο Ε.Α.Α στα Γρεβενα εβαλα που λειτουργει αυτες τις μερες κανονικα.Εχει ολες τις καταγραφες.

http://penteli.meteo.gr/stations/grevena/

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Απο τον σταθμο Ε.Α.Α στα Γρεβενα εβαλα που λειτουργει αυτες τις μερες κανονικα.Εχει ολες τις καταγραφες.

http://penteli.meteo.gr/stations/grevena/

 

Ο σταθμός μπορεί να λειτουργεί κανονικά αλλά το βροχόμετρο να είναι χαλασμένο βουλωμένο από κάτι το παραμικρό ...ο κάθε σταθμός πρέπει να επιβλέπεται από άτομα που γνωρίζουν να είναι κοντά και άμεσα προσβάσιμα έστω με σκάλες .... εγώ που επιβλέπω τον σταθμό εδώ του Μακροχωρίου που βρίσκεται 50 μέτρα από το σπίτι μου όποτε αντιλαμβάνομαι ότι ενώ βρέχει με ραγδαιότατα ο σταθμός δεν καταγράφει ραγδαιοτητα η καθόλου υετο πάω κατευθείαν και το καθαρίζω με σκάλα παρότι μπορεί να είναι καθαρισμένος την προηγούμενη μέρα .... ο αέρας μπορεί να μεταφέρει διαφορα σκουπίδια φύλλα κτλ η ένα πουλί να κάτσει πάνω στο ανεμόμετρο κτλ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Ο σταθμός μπορεί να λειτουργεί κανονικά αλλά το βροχόμετρο να είναι χαλασμένο βουλωμένο από κάτι το παραμικρό ...

Οποτε Γρεβενα δεν υπαρχει καταγραφη απο καποιον αλλο σταθμο online??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγκλονιατικες εικονες κ περιγραφες και ειδικα αυτη του ανθρωπου με το σταθμο στη Σεττα....

Δυστυχως οταν μιλαμε για απωλεια ανθρωπινων ζωων τα νουμερα.πανε περιπατο....μακαρι να μην εριχνε τιποτα και να ζουσαν οι 4 συνανθρωποι μας....

Στην Αττικη βροντες μπουμπουνητα κ καταιγιδα βορειου ρευματος τα ξημερωματα...

7.2 μμ ο σταθμος του Γιωργη 9.8 μμ ο γειτονικος Βυρωνας και κατα μεσο ορο ξανα 10-15 μμ....

Καταπληκτικη δροσια ελαχιστη την ωρα των φαινομενων 18.5 (!!!!!) Και τωρα παρα τον ηλιο που ψευτοφανηκε δεν μπορει με.τιποτα να ζεστανει 27.βαθμους με.το ζορι....

Ενω ενισχυθηκε την τελευταια ωρα το μελτεμι με 30-40αρες ριπες....

Για να δουμε θα εχουμε 2ο γυρο για σημερα η θα τα διαλυσει - σαρωσει ολα ο Βοριας ;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες μετά την βροχη και τα γύρω βουνά κατεβάζουν ακόμη νερά σε μια βόλτα που έκανα με το αμάξι . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακοκαιρία - Εύβοια: Απίστευτες εικόνες στη Χαλκίδα με εκατοντάδες νεκρά πουλιά στην παραλία

image.png.357bedc6d0f1c5a9bac177cdfde3f498.png

Οι πολλοί κεραυνοί και η ένταση της βροχής είναι οι αιτίες του θανάτου των πουλιών - Γέμισε με δεκάδες νεκρά ψάρια η παραλία του Αγίου Νικολάου στην Κόρινθο

Δείτε φωτογραφίες:

https://www.protothema.gr/greece/article/1033569/kakokairia-apisteutes-eikones-sti-halkida-me-ekatodades-nekra-poulia-stin-paralia/

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τι να πει κανεις για τη καιρικη βια που εζησε η κεντρικη Ευβοια.

ποτε δεν μπορουμε με ακριβεια σε τετοια συστηματα να ξερουμε που θα κατσει η μπιλια. Και εκει που καθεται παντα ειναι αδιστακτη. Καλο κουραγιο στους παθόντες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στιγμές χαλάρωσης και προβληματισμού, στη νότια Εύβοια....παραλία Νημπορειού, ανήμερα της τραγωδίας από τη θεομηνία της νύχτας, λίγα χλμ πιο βόρεια από εδώ!!!

IMG_20200809_133103.jpg

IMG_20200809_133049.jpg

IMG_20200809_133038.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματική θλίψη για τους νεκρούς από το τρομερά βίαιο πέρασμα της υπερκαταιγιδας.... 

Αυτην την ώρα βρίσκομαι στο κατάστρωμα του καράβιου από Ηγουμενίτσα για Κέρκυρα.... Τρομερή ζέστη και υγρασία που με τη μάσκα γίνεται αφόρητη..... 

33 βαθμους έγραψε το αμάξι μου στο λιμάνι και υπολογίζω υγρασία τουλάχιστον 50-55%

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Αττικη τρομερη μαυριλα εδω και καμια ωρα παπαλα ο ηλιος και ενα θεμα ειναι τι και πως μπορει να επιβιωσει απο νεφικα καθως ενισχυεται ολοενα το μελτεμι....

26.6 τωρα με αισθηση 1-1.5 βαθμο χαμηλοτερη.....δεν θυμαμαι αλλο τετοιο Αυγουστο στο 1ο 10ημερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε βρε παιδιά έλεος με τις διαγραφές μηνυμάτων. Εντάξει. Δεν υπάρχουν αποστειρωμένα threads πουθενά..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ε ρε παιδιά έλεος με τις διαγραφές μηνυμάτων. Εντάξει. Δεν υπάρχουν αποστειρωμένα threads πουθενά..

Οχι πολιτικα εδω μεσα Γιαννη. Ξερουμε τι μπορει να ξεκινησει απο ενα αθωο ποστ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...