Jump to content
thanossnow

Χειμώνας 2020-2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Εγώ θέλω να βγει τουλάχιστον ένα από τα παρακάτω για έναν ονειρικο χειμωνα

Α) 250 mm 

Β) Να το στρώσει 60 εκ. μέχρι τις βαρκες

Β) Εναν χειμώνα σαν του 2018/2019 (λίγο καλυτερο) 

Καλύτερα ένας χειμώνας σαν του 2018/19 παρά ο περσινός που μας έβγαλε το λάδι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 18/8/2020 at 1:55 ΠΜ, WEATHER-FUN είπε:

Η Ήπειρος σε κρύο και χιόνια είναι περίπου σαν τη Θεσσαλία. Τι όχι;

Η  Ήπειρος σε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ χειμώνες είναι πιο κρύα και χιονίζεται και περισσότερο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Η  Ήπειρος σε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ χειμώνες είναι πιο κρύα και χιονίζεται και περισσότερο. 

Πχ η Πρέβεζα είναι ζεστή. Ίσως τα Γιάννενα (ο νομός Ιωαννίνων δηλαδή) να κάνουν το κρύο και τα χιόνια. Ωστόσο δε θα άντεχα να ζω εκεί. Εδώ Θεσσαλονίκη μένω και δεν αντέχω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 22/8/2020 at 1:09 ΠΜ, billipiros12 είπε:

Η  Ήπειρος σε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ χειμώνες είναι πιο κρύα και χιονίζεται και περισσότερο. 

αν και ξέρεις την λατρεία μου για την Ήπειρο Βασίλη, εδώ θα διαφωνήσω.. Η πεδιάδα επειδή είναι κλειστή μπορεί να κάνει απίστευτες αναστροφές για τα υψόμετρά της. Στην Λάρισα έχουμε 2 φορές επίσημα στοιχεία ελάχιστη λίγο κάτω από -20 βαθμούς [μετά από χιονιά και σε ξαστεριά] , και η θέση της γεωγραφικά βοηθά στο να βλέπει εύκολα χιόνια [μιλώντας για όλη την Θεσσαλία] πχ μπορεί να δει χιόνι με τον κλασσικό τρόπο χαμηλού από Ιόνιο προς τα ανατολικά, ή σταθερού χαμηλού με κέντρο την Πελοπόννησο ή λίγο βορειότερα ή νοτιότερα, ή ακόμα και χωρίς χαμηλό με καθαρό ανατολικό ρεύμα και κάποιο υετό από τον θερμαικό [λιγότερος υετός εκεί για τα πεδινά, πολύς για το Πήλιο-Κίσσαβο Όλυμπο στα προσήνεμα αυτών]

Η διάταξη που δεν μπορεί να δει χιόνι η Θεσσαλία όπως και καμία άλλη περιοχή, είναι αυτός ο δυτικός χιονιάς που όλοι ψάχνουμε, όπου από φυσικής άποψης μπορεί να προκαλέσει τις μεγαλύτερες νιφάδες χιονιού. Και αυτό γιατί οι δυτικοί χιονιάδες έχουν πιο υψηλές θερμοκρασίες γενικά, αλλά στα ψηλά οι θερμοκρασίες παραμένουν χαμηλές, άρα έχεις και συνένωση εύκολη μεταξύ των νιφάδων και καταιγιδοφόρα νέφη. Αυτό σε συνδυασμό με την ορεογραφία της Πίνδου μπορεί να οδηγήσει στην δυνητικά ισχυρότερη δυνατή χιονόπτωση της χώρας, αλλά δεν έρχεται ποτέ  καταραμένο δυτικός χιονιάς!!

 

αυτό που πρέπει να έχει η Ήπειρος σε κάθε χειμώνα και είναι το φυσιολογικό, είναι οι μεγαλύτερες τιμές υετού στην χώρα. Κάτι το οποίο ειδικά πέρσι ήταν το αντίθετο της πραγματικότητας δυστυχώς. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

αν και ξέρεις την λατρεία μου για την Ήπειρο Βασίλη, εδώ θα διαφωνήσω.. Η πεδιάδα επειδή είναι κλειστή μπορεί να κάνει απίστευτες αναστροφές για τα υψόμετρά της. Στην Λάρισα έχουμε 2 φορές επίσημα στοιχεία ελάχιστη λίγο κάτω από -20 βαθμούς [μετά από χιονιά και σε ξαστεριά] , και η θέση της γεωγραφικά βοηθά στο να βλέπει εύκολα χιόνια [μιλώντας για όλη την Θεσσαλία] πχ μπορεί να δει χιόνι με τον κλασσικό τρόπο χαμηλού από Ιόνιο προς τα ανατολικά, ή σταθερού χαμηλού με κέντρο την Πελοπόννησο ή λίγο βορειότερα ή νοτιότερα, ή ακόμα και χωρίς χαμηλό με καθαρό ανατολικό ρεύμα και κάποιο υετό από τον θερμαικό [λιγότερος υετός εκεί για τα πεδινά, πολύς για το Πήλιο-Κίσσαβο Όλυμπο στα προσήνεμα αυτών]

Η διάταξη που δεν μπορεί να δει χιόνι η Θεσσαλία όπως και καμία άλλη περιοχή, είναι αυτός ο δυτικός χιονιάς που όλοι ψάχνουμε, όπου από φυσικής άποψης μπορεί να προκαλέσει τις μεγαλύτερες νιφάδες χιονιού. Και αυτό γιατί οι δυτικοί χιονιάδες έχουν πιο υψηλές θερμοκρασίες γενικά, αλλά στα ψηλά οι θερμοκρασίες παραμένουν χαμηλές, άρα έχεις και συνένωση εύκολη μεταξύ των νιφάδων και καταιγιδοφόρα νέφη. Αυτό σε συνδυασμό με την ορεογραφία της Πίνδου μπορεί να οδηγήσει στην δυνητικά ισχυρότερη δυνατή χιονόπτωση της χώρας, αλλά δεν έρχεται ποτέ  καταραμένο δυτικός χιονιάς!!

 

αυτό που πρέπει να έχει η Ήπειρος σε κάθε χειμώνα και είναι το φυσιολογικό, είναι οι μεγαλύτερες τιμές υετού στην χώρα. Κάτι το οποίο ειδικά πέρσι ήταν το αντίθετο της πραγματικότητας δυστυχώς. 

Μιχαήλ οι πεδινές πόλεις της Θεσσαλίας ακόμα και το χειμώνα ανεβάζουν αρκετά τη θερμοκρασία. Αναστροφές βαράνε δυνατές. 

Τέλος τα βουνά τής Ήπείρου βάζουν πολύ πιο πολύ χιόνι από τα βουνά της δυτικής θεσαλλίας. 

Στο μόνο που κατ εμε νικάει η Θεσαλλια είναι το αρκετό χιόνι σε χαμηλά υψόμετρο. Πχ Τρικαλα, Καρδίτσα. 

Καλά για βροχή δεν το συζητάω, υπερτερεί κατά πολυ η Ήπειρο. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο αφορα τις θερμοκρασιες ο παρακατω χαρτης ειναι αρκετα κοντα στην πραγματικοτητα σαφως υπαρχουν και τα μικροκλιματα αλλα σαν γενικη εικονα ειναι αρκετα καλος.

image.png.59df42f2f168af0a9d7f98521140749d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, korfalonas είπε:

Οσο αφορα τις θερμοκρασιες ο παρακατω χαρτης ειναι αρκετα κοντα στην πραγματικοτητα σαφως υπαρχουν και τα μικροκλιματα αλλα σαν γενικη εικονα ειναι αρκετα καλος.

image.png.59df42f2f168af0a9d7f98521140749d.png

Πολυ χοντροκομενος ο χάρτης... Δηλαδή τα 3/4 της Άρτας που είναι ορεινά είναι στα ίδια με την Αττική... 

 

Συγνώμη αλλά μεγάλη χαζομάρα ο εν λόγω χάρτης... 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/23/2020 at 7:29 PM, billipiros12 said:

Πολυ χοντροκομενος ο χάρτης... Δηλαδή τα 3/4 της Άρτας που είναι ορεινά είναι στα ίδια με την Αττική... 

 

Συγνώμη αλλά μεγάλη χαζομάρα ο εν λόγω χάρτης... 

Eχεις ενα δικιο αλλα περισσοτερο εχει να κανει με τις θερμοκρασιες στα ιδια υψομετρα,αλλα και το καθε χρωμα εχει ενα ευρος η Αττικη ειναι μια ανασα απ το κοκκινο ενω η Αρτα μια ανασα απ το κιτρινο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 23/8/2020 at 11:05 ΠΜ, [weathermaniac] είπε:

Αυτό σε συνδυασμό με την ορεογραφία της Πίνδου μπορεί να οδηγήσει στην δυνητικά ισχυρότερη δυνατή χιονόπτωση της χώρας, αλλά δεν έρχεται ποτέ  καταραμένο δυτικός χιονιάς!!

Η πραγματικοτητα δειχνει οτι οι ισχυροτερες χιονοπτωσεις στη χωρα πεφτουν στα ημιορεινα-ορεινα της Ευβοιας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η πραγματικοτητα δειχνει οτι οι ισχυροτερες χιονοπτωσεις στη χωρα πεφτουν στα ημιορεινα-ορεινα της Ευβοιας!

Τα μεγάλα ύψη χιονιού στην ορεινή Εύβοια θεωρώ ότι δεν προκύπτουν τόσο από την ένταση των χιονοπτώσεων όσο από τη διάρκειά τους. Κι αυτό διότι σε καιρούς Β-ΒΑ ρεύματος, τα ορεινά της κεντρ. Εύβοιας είναι τα πρώτα που θα επηρεαστούν αλλά και τα τελευταία που θα έχουν βελτίωση (συγκριτικά με τους νομούς Μαγνησίας, Φθιώτιδας, Βοιωτίας, Αττικής).  Εύκολα μπορεί να σπάει ο καιρός στην ανατολική Στερεά μετά από 2 μέρες βακόκαιρού και η Δίρφυς να έχει υετό για ακόμη μία μέρα

Αν μιλήσουμε για πυκνότητα χιονιού, νομίζω ότι το χιόνι του νοτιά δεν συγκρίνεται. Μάλλον δεν έχεις βιώσει χιονιάδες σε Τρίκαλα και Καρδίτσα με εγκλωβισμό, θερμό μέτωπο από δυτικά και νιφάδες σε μέγεθος μανταρινιού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Τα μεγάλα ύψη χιονιού στην ορεινή Εύβοια θεωρώ ότι δεν προκύπτουν τόσο από την ένταση των χιονοπτώσεων όσο από τη διάρκειά τους. Κι αυτό διότι σε καιρούς Β-ΒΑ ρεύματος, τα ορεινά της κεντρ. Εύβοιας είναι τα πρώτα που θα επηρεαστούν αλλά και τα τελευταία που θα έχουν βελτίωση (συγκριτικά με τους νομούς Μαγνησίας, Φθιώτιδας, Βοιωτίας, Αττικής).  Εύκολα μπορεί να σπάει ο καιρός στην ανατολική Στερεά μετά από 2 μέρες βακόκαιρού και η Δίρφυς να έχει υετό για ακόμη μία μέρα

Αν μιλήσουμε για πυκνότητα χιονιού, νομίζω ότι το χιόνι του νοτιά δεν συγκρίνεται. Μάλλον δεν έχεις βιώσει χιονιάδες σε Τρίκαλα και Καρδίτσα με εγκλωβισμό, θερμό μέτωπο από δυτικά και νιφάδες σε μέγεθος μανταρινιού.

1.Δε μιλησα για.μεγαλα υψη λογω διαρκειας, ουτε για μεγεθος νιφαδας.Μιλησα για ισχυροτερες χιονοπτωσεις,δηλαδη χιονοπτωσεις με μεγαλυτερη ραγδαιοτητα.

2 Εχω βιωσει καθε ειδους χιονοπτωσης.

3.Λογω εμπειριας ξερω που οδηγουν αυτες οι συζητησεις ειδικα οταν ο αλλος βγαζει αυθαιρετα συμπερασματα.Οποτε ληγει εδω απο εμενα,επιμενοντας σε αυτο που ειπα αρχικα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να κλεισω,για οσα παιδια δεν γνωριζουν,παγκοσμιως οι ισχυροτερες χιονοπτωσεις σημειωνονται σε περιοχες οπου η ψυχρη μαζα περναει πανω απο υδατινους ογκους,θαλασσες ή μεγάλες λίμνες.Τα σκηπτρα μεγαλυτερης χιονοπτωσης σε ενα 24ωρο σε παγκοσμιο επιπεδο,τα κραταει μια περιοχη στην Ιταλια επηρεαζομενη απο το sea effect της αδριατικης και μετα περιοχες της Ιαπωνιας με παρομοιο μηχανισμο απο τη θαλασσα της Ιαπωνιας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 23/8/2020 at 11:05 ΠΜ, [weathermaniac] είπε:

αν και ξέρεις την λατρεία μου για την Ήπειρο Βασίλη, εδώ θα διαφωνήσω.. Η πεδιάδα επειδή είναι κλειστή μπορεί να κάνει απίστευτες αναστροφές για τα υψόμετρά της. Στην Λάρισα έχουμε 2 φορές επίσημα στοιχεία ελάχιστη λίγο κάτω από -20 βαθμούς [μετά από χιονιά και σε ξαστεριά] , και η θέση της γεωγραφικά βοηθά στο να βλέπει εύκολα χιόνια [μιλώντας για όλη την Θεσσαλία] πχ μπορεί να δει χιόνι με τον κλασσικό τρόπο χαμηλού από Ιόνιο προς τα ανατολικά, ή σταθερού χαμηλού με κέντρο την Πελοπόννησο ή λίγο βορειότερα ή νοτιότερα, ή ακόμα και χωρίς χαμηλό με καθαρό ανατολικό ρεύμα και κάποιο υετό από τον θερμαικό [λιγότερος υετός εκεί για τα πεδινά, πολύς για το Πήλιο-Κίσσαβο Όλυμπο στα προσήνεμα αυτών]

Η διάταξη που δεν μπορεί να δει χιόνι η Θεσσαλία όπως και καμία άλλη περιοχή, είναι αυτός ο δυτικός χιονιάς που όλοι ψάχνουμε, όπου από φυσικής άποψης μπορεί να προκαλέσει τις μεγαλύτερες νιφάδες χιονιού. Και αυτό γιατί οι δυτικοί χιονιάδες έχουν πιο υψηλές θερμοκρασίες γενικά, αλλά στα ψηλά οι θερμοκρασίες παραμένουν χαμηλές, άρα έχεις και συνένωση εύκολη μεταξύ των νιφάδων και καταιγιδοφόρα νέφη. Αυτό σε συνδυασμό με την ορεογραφία της Πίνδου μπορεί να οδηγήσει στην δυνητικά ισχυρότερη δυνατή χιονόπτωση της χώρας, αλλά δεν έρχεται ποτέ  καταραμένο δυτικός χιονιάς!!

 

αυτό που πρέπει να έχει η Ήπειρος σε κάθε χειμώνα και είναι το φυσιολογικό, είναι οι μεγαλύτερες τιμές υετού στην χώρα. Κάτι το οποίο ειδικά πέρσι ήταν το αντίθετο της πραγματικότητας δυστυχώς. 

Εκτός από όλα τα παραπάνω, δεν υπάρχει μέρος σε όλη την Ελλάδα που να βάζει χίονι με εγκλωβισμό ψυχρής αέριας μάζας στο βαθμό που γίνεται στην περιοχή της Θεσσαλίας. Πολύ εντυπωσιακό αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Εκτός από όλα τα παραπάνω, δεν υπάρχει μέρος σε όλη την Ελλάδα που να βάζει χίονι με εγκλωβισμό ψυχρής αέριας μάζας στο βαθμό που γίνεται στην περιοχή της Θεσσαλίας. Πολύ εντυπωσιακό αυτό.

σωστά το ξέχασα τελείως αυτό φίλε thanks! Ένα από τα καλύτερα παραδείγματα είναι η Υπατία που πρόλαβε πρόσκαιρα χα χιονίσει στην Λάρισα ακόμα και με πάνω από 0 στα 850, ωστόσο στο έδαφος είχαμε αρνητικές θερμοκρασίες. Μετά το γύρισε σε παγωμένη βροχή βέβαια, άλλο ένα εντυπωσιακό φαινόμενο που μπορεί να συμβεί σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 23/8/2020 at 1:14 ΜΜ, billipiros12 είπε:

Στο μόνο που κατ εμε νικάει η Θεσαλλια είναι το αρκετό χιόνι σε χαμηλά υψόμετρο. Πχ Τρικαλα, Καρδίτσα. 

 

Οταν μιλαμε για καλες χιονοπτωσεις ηπειρος vs θεσσαλια εξαρταται για ποιες περιοχες μιλαμε.

Οι δυνατες χιονοπτωσεις δεν αφορουν ολη την θεσσαλια αλλα το δυτικο της κομματι...θα χιονισει και σε αλλες περιοχες οπως την λαρισα αλλα καμια σχεση με την δυτικη θεσσαλια σε ποσοτητα και συχνοτητα...Και ενα + παραπανω για την δυτικη θεσσαλια ειναι οτι μπορει να βαλει καλα χιονια ακομη και με κακοκαιρια Β.Α τυπου.Μπορει δηλαδη να χιονιζει και να στρωνει χιονι στην δυτικη θεσσαλια και στις υπολοιπες περιοχες της θεσσαλιας να μην κανει τιποτα η απλα να εχει λιγα τοπικα φαινομενα.

Στην ηπειρο παλι τα χιονια Β.Α τυπου αφορουν τις ανατολικες περιοχες οπως μηλια μετσοβου - μετσοβο κλπ και οι χιονοπτωσεις απο ιονιο φτανουν συνηθως ως τα 400- 300 μετρα.Σπανια χαμηλοτερα.Εννοειται θα χιονιζονται τα Γιαννενα αλλα δεν φτανουν την δυτικη θεσσαλια στις χιονοπτωσεις.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 27/8/2020 at 3:25 ΜΜ, thanasismtrk είπε:

Στην Υπατία και εδω έκανε πολύ καλό εγκλωβισμό......όλη μέρα χιονίζε στο πλατύ πότε δεν το γύρισε σε παγωμένη βροχή....με -1 θερμ εδάφους 

Είχατε 3 βαθμούς κάτω στα 850 φίλε  τότε και για αυτό δεν το γύρισε σε παγοβροχή σε εσάς ποτέ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Θέλω ένα 2013 με 3 βαθμους χαμηλότερη θερμοκρασία. 

Το τετράμηνο δεκ-γεν-φλεβ-μαρτης είχαν πεσει στο χωριό 2.311mm!!!! 

Τρομερές βροχές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

 Θέλω ένα 2013 με 3 βαθμους χαμηλότερη θερμοκρασία. 

Το τετράμηνο δεκ-γεν-φλεβ-μαρτης είχαν πεσει στο χωριό 2.311mm!!!! 

Τρομερές βροχές

Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε πόσο μάλλον από το φοβερό 2005. Πρέπει να γίνει επιτέλους!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειχαμε τον χειροτερο χειμωνα σε δυτικη και βορεια ελλαδα...Ειχαμε βαρεθει να βλεπουμε ολο τον χειμωνα χορταρια στην βασιλιτσα και το ιονιο ειχε πεσει σε ληθαργο.

Τωρα ας κανει τα αντιθετα..Να ξυπνησει το ιονιο με ψυχρο καιρο και συνεχομενες πυκνες χιονοπτωσεις ως χαμηλα σε ηπειρο - μακεδονια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ειχαμε τον χειροτερο χειμωνα σε δυτικη και βορεια ελλαδα...Ειχαμε βαρεθει να βλεπουμε ολο τον χειμωνα χορταρια στην βασιλιτσα και το ιονιο ειχε πεσει σε ληθαργο.

Τωρα ας κανει τα αντιθετα..Να ξυπνησει το ιονιο με ψυχρο καιρο και συνεχομενες πυκνες χιονοπτωσεις ως χαμηλα σε ηπειρο - μακεδονια...

 τελευταίος μου χειμώνα στα Γιάννενα Μίλτο.. Θέλω πολύ να ζήσω ένα 2012-13 στα Γιάννενα αυτόν τον χειμώνα. Μόνο το 17-18 είχαμε πραγματικαά καλό χειμώνα στην Ήπειρο [από τα χρόνια  που μένω Γιάννενα ως φοιτητής/μεταπτυχιακός], και ας μην είχαμε κάποια μεγάλη χιονόστρωση στα Γιάννενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 τελευταίος μου χειμώνα στα Γιάννενα Μίλτο.. Θέλω πολύ να ζήσω ένα 2012-13 στα Γιάννενα αυτόν τον χειμώνα. Μόνο το 17-18 είχαμε πραγματικαά καλό χειμώνα στην Ήπειρο [από τα χρόνια  που μένω Γιάννενα ως φοιτητής/μεταπτυχιακός], και ας μην είχαμε κάποια μεγάλη χιονόστρωση στα Γιάννενα.

Τελευταιος χειμωνας😢

Εχω συνηθισει τις χειμωνιατικες αναφορες σου απο τα Γιαννενα Μιχαηλ με τις απιστευτες αναλυσεις...Απο μενα ενα μεγαλο respect για τις αναλυσεις των καιρικων φαινομενων που επηρεασαν την ηπειρο τους προηγουμενους χειμωνες και εχω μαθει πολλα πραγματα γενικα για τον καιρο απο τα γραπτα σου.👍 

Μακαρι Μιχαηλ να ειναι ο καλυτερος χειμωνας..
  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Τελευταιος χειμωνας😢

Εχω συνηθισει τις χειμωνιατικες αναφορες σου απο τα Γιαννενα Μιχαηλ με τις απιστευτες αναλυσεις...Απο μενα ενα μεγαλο respect για τις αναλυσεις των καιρικων φαινομενων που επηρεασαν την ηπειρο τους προηγουμενους χειμωνες και εχω μαθει πολλα πραγματα γενικα για τον καιρο απο τα γραπτα σου.👍 

Μακαρι Μιχαηλ να ειναι ο καλυτερος χειμωνας..
  

Ευχαριστώ πολύ φίλε για τα καλά σου λόγια! Αν και δεν είναι 100% σίγουρο, πιστεύω πως κατά 99% θα έχω φύγει από τα Γιάννενα οριστικά μέχρι το επόμενο καλοκαίρι.. Ωστόσο φυσικά καιρικές αναλύσεις ειδικά για την περιοχή που φοίτησα και αγάπησα  δεν θα σταματήσουν ποτέ!

Αρχικά στο ιστοσελίδα του  πανεπιστημίου, μπορείς να βλέπεις προγνώσεις για  τον καιρό των Ιωαννίνων. Μιας και είμαι δευτεροετής μεταπτυχιακός, εγώ και οι συμφοιτητές μου θα βγάζουμε τις προγνώσεις για το λεκανοπέδιο εκεί, αλλά φυσικά πάντα μεγαλύτερες αναλύσεις στον σχολιασμό χαρτών, μιας και το άλλο κατευθύνεται στην ενημέρωση του γενικού πληθυσμού, και όχι μόνο σε καιρόφιλους.

 

Για αυτό λοιπόν, κάνω δεήσεις για ένα ψυχρό μέτωπο από Ιόνιο, με χιόνια όπως το 2005!!👃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Τελευταιος χειμωνας😢

Εχω συνηθισει τις χειμωνιατικες αναφορες σου απο τα Γιαννενα Μιχαηλ με τις απιστευτες αναλυσεις...Απο μενα ενα μεγαλο respect για τις αναλυσεις των καιρικων φαινομενων που επηρεασαν την ηπειρο τους προηγουμενους χειμωνες και εχω μαθει πολλα πραγματα γενικα για τον καιρο απο τα γραπτα σου.👍 

Μακαρι Μιχαηλ να ειναι ο καλυτερος χειμωνας..
  

Έχει βαπτιστεί γιαννιώτης ο Μιχαήλ μίλτο. 

Η καρδία του πλέον χτυπάει στην ήπειρο. 

Σε όποιον ξένο τόπο και να πάει η ψυχή του θα βρίσκεται στα Γιάννενα. 

 

5804cf611dc524a5778b461d.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...