Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα μέχρι τα 1150μ. η Δίρφυς κάτασπρη. Μιλάμε για πολύ χιονοχάλαζο. Πρέπει να το δεις για να το πιστέψεις. Δυστυχώς οδηγώ προς Αθήνα και δεν κατάφερα να τραβήξω καλή φωτο. 

Screenshot_2020-09-13-18-48-43-586_kr.co.ladybugs.fourto.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ πάλι στα Γιάννενα είναι γνωστό πλέον πως δεν ισχύει το όταν θα ξεκινήσει αν βρέχει θα σταματήσει σε 6 μήνες [φθινόπωρο χειμώνας, όπως έλεγαν και οι παλιοί] Αλλά όταν θα ξεκινήσει να βγαίνει ο ήλιος θα συννεφιάσει σε 6 μήνες... Έχει καταντήσει το καλοκαίρι να έχει περισσότερη συννεφιά εδώ παρά τον χειμώνα [αν και πλέον και τα καλοκαίρια μουφιάζουν...]

 

32.7 μέγιστη και ο σάπιος βορειοανατολικός βουίζει ... Φυσικά ούτε σύννεφο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Σίγουρα μέχρι τα 1150μ. η Δίρφυς κάτασπρη. Μιλάμε για πολύ χιονοχάλαζο. Πρέπει να το δεις για να το πιστέψεις. Δυστυχώς οδηγώ προς Αθήνα και δεν κατάφερα να τραβήξω καλή φωτο. 

Screenshot_2020-09-13-18-48-43-586_kr.co.ladybugs.fourto.jpg

ΜΕ τέτοια διάταξη σήμερα? Ειλικρινά νόμιζα ότι κάποια πλάκα είναι. Πότε έγινε αυτό? Στην δορυφορική εικόνα δεν είδα κάτι που να εξηγεί τόσο μεγάλη έκταση χαλαζιού ! [αλλά το πιο παλιό frame είναι στις 17.30 και δεν ξέρω πότε έγινε], 

Πάντως τεράστια έκπηξη.😱

Φυσικά δεν μιλάμε για χιονοχάλαζο, αλλά για χαλάζι, δεν νοείται χιονοχάλαζο με +12 στα 850.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η δύση μας πριν λίγο, εδώ στα Μελίσσια....21,7-27,8οC σήμερα....αλλά τσίμπησε η υγρασία όμως....

Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, σύννεφο και υπαίθριες δραστηριότητες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγιστες θερμοκρασιες σημερα απο τους 6 σταθμους του Ε.Α.Α στην θρακη...Οσους εχει αυτη την στιγμη το meteo.

Ιμερος 32,4

Διδυμοτειχο 32,5

Ξανθη 32,7

Ορεστιαδα 31,9

Μεταξαδες 30,8

Σαμοθρακη 30,8

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Στους 33.2 εφτασε η μεγιστη στην Καλλιθεα.30.5 τωρα..Δεν ξερω εαν οντως εφτασε τοσο ψηλα αλλα τη ζεστη οντως την νοιωθεις...

Για να μην ανοίγω εγώ κλιματιστικό ουτε τη μέρα εδώ  δεν έχει πια ζέστη.... Και νιώθω και καλά ψυχολογικά οσο οι μεγιστες μένουν κάτω από τους 30...

Η εσωτερική είναι κάτω από τους 27 έστω και οριακά την ημέρα ενώ τη νύχτα πέφτει στους 25....

Στους 24.8 αυτήν την ώρα και 59% υγρασία με τον άνεμο πιο χαλαρά πλέον στα 2-3μποφωρ από τα 8αρια του μεσημεριου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33,4 βαθμοί η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχώρι......τύφλα να έχει ο Ιούλιος....με το καλό όμως της υπόθεσης να είναι η χαμηλή υγρασία και άρα η λογική αίσθηση ζέστης..απλά κούρασε υπερβολικά φτάσαμε μέσα Σεπτέμβρη......τουλάχιστον τα βράδια πλέον η δροσιά είναι χορταστική..στους 22,7 τώρα με αεράκι να μπαίνει και να δροσίζει τα σπίτια μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21.5 - 33.6 σήμερα στο Κορδελιο, τώρα 27.3

Ωραιοκαστρο  21.6 - 31.1, τωρα 24.3

Μεση θερμοκρασία Σεπτεμβρίου μέχρι τωρα

Κορδελιό 27.3, + 5.5 βαθμους από τα κλιματικά του σταθμού της ΕΜΥ στην Μικρα (υποθέτω πως είναι γύρω στα 7-8 χλμ απόσταση) 

Ωραιοκαστρο 25.2

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχως σταματησε εδω και λιγη ωρα ο δυνατος Α.ΒΑ 

Δεν αφηνε και την θερμοκρασια να πεσει...Στους 24,1 τωρα...Οσο ειχαμε και τον ιουλιο - αυγουστο τετοια ωρα...και μη χειροτερα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουφ ! Μολις τελειωσα τακτοποιηση μπαλκονιου για αυριο που θα λειπω ως τις 18.00-19.00 ... απτα λιγα που ειδα θα ειναι η πι9 ανεμωδης ημερα για την Αττικη με ριπες στα 8 μποφορ....

24.8 τωρα και ελαφρυ βοριαδακι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ΜΕ τέτοια διάταξη σήμερα? Ειλικρινά νόμιζα ότι κάποια πλάκα είναι. Πότε έγινε αυτό? Στην δορυφορική εικόνα δεν είδα κάτι που να εξηγεί τόσο μεγάλη έκταση χαλαζιού ! [αλλά το πιο παλιό frame είναι στις 17.30 και δεν ξέρω πότε έγινε], 

Πάντως τεράστια έκπηξη.😱

Φυσικά δεν μιλάμε για χιονοχάλαζο, αλλά για χαλάζι, δεν νοείται χιονοχάλαζο με +12 στα 850.

Εγώ να δεις.. Πλάκα π έπαθα..  Εχω φάει τα καλοκαίρια μου παιδί στα Τζουμέρκα,  κ τόσο πολύ χαλάζι μαζεμένο;;   βέβαια άλλες εποχές οι τωρινές με πιο ακραία φαινόμενα.  Για μια ακόμη φορα respect στη Δίρφυς!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eνας χαμουλης έξω από τον αέρα και επική δροσιά..... Τις τελευταίες μέρες κάνω τρελό ύπνον όταν με πάρει ο ύπνος απο τον θόρυβο που κάνουν οι τρελές ριπες βορια.... 

Φέτος πρέπει να έχουν σπάσει πολλά ρεκόρ όσον αφορά τις ημέρες με βορια αλλά κυρίως την ένταση.... Αυτός είναι και ο λόγος του ανύπαρκτου θερμοκρασιακα καλοκαιριού στα ανατολικά... Εδώ μόλις 4 φορές(αν δεν απατώμαι) η θερμοκρασία πέρασε τους 35 βαθμους από την 1η Ιουνίου έως σημερα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λυσσομανά ο ΒΒΑ τις 1-2 τελευταίες ώρες εδώ στα Μελίσσια.....χαμός κατά διαστήματα....23,5οC και 54% υγρασία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ said:

Εγώ να δεις.. Πλάκα π έπαθα..  Εχω φάει τα καλοκαίρια μου παιδί στα Τζουμέρκα,  κ τόσο πολύ χαλάζι μαζεμένο;;   βέβαια άλλες εποχές οι τωρινές με πιο ακραία φαινόμενα.  Για μια ακόμη φορα respect στη Δίρφυς!! 

Η σταθμοι της Διρφυς δεν εγραψαν τιποτα παντως και το βορειο ρευμα ηταν ασθενικοτατο για να βγει τοσος υετος.Σιγουρα δεν ειναι καποιο παιχνιδι ηλιου νεφων που φωτιζει τα βραχια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχως μαζεψα....γκαζωνει και γαζωνει πλεον εξω με 50αρια ριπες στο χαλαρο...οταν γινεται αυτο νυχτιατικα σημαινει οτι η επομενη ημερα θα ειναι Μυκονος....

Ομορφη δροσια παντως τωρα που ειμαι ησυχος με τα πραγματα ορμητικος Βοριας να σαρωνει τα παντα...

24.2 και 48% υηρασια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, ssalonikios είπε:

Εμένα πάντως αυτή η ζέστη δεν μου κάνει εντύπωση. Πάντα το πρώτο δεκαπενθημερο του Σεπτέμβρη ήταν καλοκαιρινό, κάποιες χρονιές έδωσε και καταιγίδες, αλλά ποτέ δεν θυμάμαι να είχαμε κάποια αξιόλογη πτώση στη θερμοκρασία προς το φθινοπωρινό πριν τις 18 του μήνα. 

Τέλος πάντων, στη Λητή 16 βαθμούς σήμερα το πρωί, σχεδόν 33 το μεσημέρι. 

5.5 βαθμοί διαφορά με Ωραιόκαστρο? Πως γίνεται? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

5.5 βαθμοί διαφορά με Ωραιόκαστρο? Πως γίνεται? 

Προφανως ο σταθμος ειναι σε αναστροφικο μερος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Σίγουρα μέχρι τα 1150μ. η Δίρφυς κάτασπρη. Μιλάμε για πολύ χιονοχάλαζο. Πρέπει να το δεις για να το πιστέψεις. Δυστυχώς οδηγώ προς Αθήνα και δεν κατάφερα να τραβήξω καλή φωτο. 

Screenshot_2020-09-13-18-48-43-586_kr.co.ladybugs.fourto.jpg

Απιστευτο...Και απο τετοια αποσταση οπως βλεπουμε στην φωτογραφια φαινεται μεγαλος ο ογκος του χιονιου αναμεσα στα βραχια...λες και βλεπω τα τζουμερκα χιονισμενα τον χειμωνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

5.5 βαθμοί διαφορά με Ωραιόκαστρο? Πως γίνεται? 

Η αναστροφη η ενας απο τους πολλους σταθμους που απλα γραφουν οτι θελουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Η αναστροφη η ενας απο τους πολλους σταθμους που απλα γραφουν οτι θελουν...

Τελικά ναι, αναστροφή ειναι...13 έγραψε ο Λαγκαδας

Κορδελιό τωρα 26.8

Ωραιοκαστρο 24.6

Λαγκαδας 19.9

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έδεσα το τραπέζι και τις καρέκλες στο βορινο μπαλκόνι μου πάνω στα κάγκελα.... 

Έβαλα στο νότιο μπαλκόνι όλες τις γλάστρες και έδεσα και την ντουλάπα η οποία είναι ασηκωτη μεν αλλά ο βοριας πάλι εδώ και ώρες δεν αστειεύεται.... Ηδη από το μεσημέρι έχω 60αρες ριπες δηλαδή 8 μποφωρ και εκεί που περιμένεις να πέσει τη νύχτα γίνεται έξω πανικός... Φανταστείτε 6ο όροφο χωρίς εμποδισμο πουθενά μπροστά μου και φάτσα στο βορια... Δε στέκεσαι απλά στο μπαλκόνι.... 

Γίναμε Κυκλάδες φέτος στην Αττική ειδικά στην Ανατολική... Στο Λαύριο μου λέει μια ξαδέρφη που έχει εξοχικό δεν έχουν κάτσει έξω στη βεράντα σαν άνθρωποι φέτος  να πιουν καφέ από τη λύσσα του βορια. 

Πραγματικά θα κάτσω μετά το τέλος και του Σεπτέμβρη να βρω τα δεδομένα του σταθμου μου που αφορούν την ταχύτητα του ανέμου και να τα παραθέσω αναλυτικά... Θα έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.... Γενικά το 2020 εδώ σε μένα είναι τρομερά ανεμωδες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...