Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στους 13,0 ακριβως η ελαχιστη θερμοκρασια στα Γιαννενα στον σταθμο του Ε.Α.Α

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24.3 ελαχιστη αποψε

Λίγο πάνω από τους 30 τωρα

10.3 ελαχιστη στα Καλάβρυτα στα 730μ 

9.4 στο Παος Καλαβρύτων στα 640μ 

15.6 στον Ποταμό Κέρκυρας σε 0 υψομετρο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ΒΑ άνεμος κρατάει σε πολύ καλύτερα επίπεδα την θερμοκρασία σε σχέση με εχθές εδώ στα νότια της Χαλκίδας, 28,5 βαθμούς τώρα, 30,4 βαθμούς εχθές τέτοια ώρα...

29.9 τώρα, 32,2 εχθες αντίστοιχη ώρα.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 νταν δαφνη.. επειδη βλεπω γενικα λιγο απαισιοδοξια με μακροπροθεσμα αλλα και μοντελα γενικα ..ενα εχω να πω ολα θα πανε καλα θα εχουμε πολυ γεματο χειμωνα

δεν ξερω αλλα οταν εχω αυτη την αισθηση εχουμε χειμωνα την ειχα το 14-15 16-17 και 18-19 και την εχω παλι χαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι χωρίς ρεύμα..... Βράζω εδώ και 15 λεπτα.... Φέτος δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά μου έχουν κόψει το ρεύμα 20 φορες μέσα στο καλοκαίρι..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Όμορφες στιγμές Χόχλιας....
Καλημέρες, με 14οC ελάχιστη θερμοκρασία!! 

Τα φύλλα των δέντρων, έχουν ήδη αρχίσει να κιτρινίζουν....

IMG_20200902_201702.jpg

IMG_20200902_201713.jpg

IMG_20200902_201612.jpg

IMG_20200902_201601.jpg

IMG_20200902_201548.jpg

IMG_20200902_201539.jpg

IMG_20200902_201529.jpg

Και στα θεοδώριανα το ίδιο έχουν  αρχίσει να κιτρινίζουν...Γιατί όμως τόσο νωρίς;

δεν θυμάμαι τα τελευταία 5 χρόνια να έχει ξανασυμβεί.. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/9/2020 at 7:01 ΜΜ, teo_73 είπε:

Η οποια Βλυχαδα τυγχανει σημερα να εχει βγει απο το metar.Τα συμπερασματα δικα σου.

Επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με το φόεν του Θριασίου και δεδομένης της ορογραφικής πολυπλοκότητας της περιοχής τα δικά μου συμπεράσματα είναι οτι οποιαδήποτε περιοχή από το Θριάσιο μέχρι και τη Κινέτα πρέπει να εξεταστεί εξονυχιστικά και σε βάθος χρόνου ώστε να κατανοήσουμε πως συμπεριφέρεται. Αν ένα πράγμα έχω μάθει για το Θριάσιο είναι πως έχει πολλές εκπλήξεις, εξάλλου για μένα είναι από τις ελάχιστες περιοχές στην Ελλάδα όπου θεωρώ οτι θα είχε νόημα να έμπαιναν σταθμοί σχεδόν σε κάθε σπιθαμή του.

Πχ όπως βλέπουμε παρακάτω η Βλυχάδα πέρα από το βουνό στα Β της έχει και στα ΝΑ της τη συνέχεια του ορεινού όγκου. Θεωρητικά λοιπόν και με νότια συνιστώσα θα μπορούσε να δώσει φόεν. Μένει να δούμε φυσικά τη διεύθυνση που αυτό το φόεν με Ν συνιστώσα θα είναι πιο δυνατό.

 

giphy.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κουνηθήκαμε κι εδώ λιγάκι αλλά ντάξει όλα καλά..!! Πάει πέρασε.. πιο δυνατούλης ήταν το χειμώνα εκείνος απ' τις Ερυθρές.. μου φάνηκε εμένα έτσι..

Αναφέρω ελάχιστη 25.2°C και μέγιστη 34.5°C σήμερα από Χρυσούπολη Περιστερίου.. ουφφ κοντεύουμε παιδιά που θα πάει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με το φόεν του Θριασίου και δεδομένης της ορογραφικής πολυπλοκότητας της περιοχής τα δικά μου συμπεράσματα είναι οτι οποιαδήποτε περιοχή από το Θριάσιο μέχρι και τη Κινέτα πρέπει να εξεταστεί εξονυχιστικά και σε βάθος χρόνου ώστε να κατανοήσουμε πως συμπεριφέρεται. Αν ένα πράγμα έχω μάθει για το Θριάσιο είναι πως έχει πολλές εκπλήξεις, εξάλλου για μένα είναι από τις ελάχιστες περιοχές στην Ελλάδα όπου θεωρώ οτι θα είχε νόημα να έμπαιναν σταθμοί σχεδόν σε κάθε σπιθαμή του.

Πχ όπως βλέπουμε παρακάτω η Βλυχάδα πέρα από το βουνό στα Β της έχει και στα ΝΑ της τη συνέχεια του ορεινού όγκου. Θεωρητικά λοιπόν και με νότια συνιστώσα θα μπορούσε να δώσει φόεν. Μένει να δούμε φυσικά τη διεύθυνση που αυτό το φόεν με Ν συνιστώσα θα είναι πιο δυνατό.

Aδερφε δε μπορω αν σου πω  κατι αλλο για να σου αλλαξω γνωμη.Τα μονα που μπορω να σου απαντησω  ειναι οτι σε βαθος χρονου εχουμε δει πως συμπεριφερεται μια περιοχη αναλογως τους ανεμους.Ξερουμε μεχρι που φτανουν οι αυρες,ποια μερη και με ποιους ανεμους φοενιαζουν.Οταν χτυπησε 39.5c η Βλυχαδα ο ανεμος της ηταν ΝΔ.Δλδ ερχοταν απο θαλασσα βαση γραφηματος της.

Η Βλυχαδα οπως βλεπει καποιος στον χαρτη  στα ΝΑ της δεν εχει κανενα βουνο παρα μονο το κολπο της Ελευσινας.Καμια παραλιακη περιοχη της δυτικης Αττικης που βλεπει Σαρωνικο δε φοενιαζει με ΝΑ η με ΝΔ ανεμο.

Screenshot_6.thumb.jpg.c0689ad35ca58bd317baa7b6747069f3.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός ο σεισμούλης , συγχρόνως ερχόντουσαν μηνύματα από το 112 για πυρκαγιά και τώρα μάλλον περιμένουμε τις σειρήνες για τα καταφύγια. 

Κατά τα άλλα η Θ κοντά στους 28 και περιμένουμε τον αυριανό  βοριά να μας δροσίσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλός ο σεισμούλης , συγχρόνως ερχόντουσαν μηνύματα από το 112 για πυρκαγιά και τώρα μάλλον περιμένουμε τις σειρήνες για τα καταφύγια. 

Κατά τα άλλα η Θ κοντά στους 28 και περιμένουμε τον αυριανό  βοριά να μας δροσίσει. 

Χαχαχαχα ισχύει.... Κι εμένα λίγο πριν το σεισμό μου ερχόντουσαν μηνύματα για τον κινδυνο πυρκαγιας  από αυριο... Περιμένω μέχρι το βράδυ να ακούσω σειρήνες πολέμου από το Λυκαβηττό.. 😂😂😂

Εδω ζέστη άπνοια και 31.5 αυτήν την ώρα εν αναμονή του βοριά που θα ριξει την υγρασία και θα δροσίσει κάπως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, teo_73 said:

Aδερφε δε μπορω αν σου πω  κατι αλλο για να σου αλλαξω γνωμη.Τα μονα που μπορω να σου απαντησω  ειναι οτι σε βαθος χρονου εχουμε δει πως συμπεριφερεται μια περιοχη αναλογως τους ανεμους.Ξερουμε μεχρι που φτανουν οι αυρες,ποια μερη και με ποιους ανεμους φοενιαζουν.Οταν χτυπησε 39.5c η Βλυχαδα ο ανεμος της ηταν ΝΔ.Δλδ ερχοταν απο θαλασσα βαση γραφηματος της.

Η Βλυχαδα οπως βλεπει καποιος στον χαρτη  στα ΝΑ της δεν εχει κανενα βουνο παρα μονο το κολπο της Ελευσινας.Καμια παραλιακη περιοχη της δυτικης Αττικης που βλεπει Σαρωνικο δε φοενιαζει με ΝΑ η με ΝΔ ανεμο.

Screenshot_6.thumb.jpg.c0689ad35ca58bd317baa7b6747069f3.jpg

 

 

 

 

Βάλε στο google earth συνεχίζεται στα ΝΑ της ο ορεινός όγκος. Ειδικά αν ο σταθμός είναι τοποθετημένος Β από το κέντρο της Βλυχάδας αν είχε Ν συνιστώσα μπορεί θεωρητικά να δώσει φόεν καθώς σε κάποια σημεία πρόσεξα φτάνει τα 130 μέτρα το τελείωμα του ορεινού όγκου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χόχλια Ευρυτανίας....μια καθημερινή αγκαλιά, στο ελατόδασος που μας περιβάλλει....στιγμές μοναδικές, μέσα από τους μαχαλάδες του χωριού μας....14,1-27,9οC η κύμανση της θερμοκρασίας σήμερα (26-64%, η υγρασία)....

ΥΓ Βασιλάκη θα δείξει η φύση στην πορεία, γιατί άρχισαν τόσο νωρίς να κιτρινίζουν τα φύλλα....πολλά μαθαίνουμε ακόμη από αυτή!!

IMG_20200903_193801.jpg

IMG_20200903_193745.jpg

IMG_20200903_193734.jpg

IMG_20200903_193717.jpg

IMG_20200903_193814.jpg

IMG_20200903_193700.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South Athens είπε:

Βάλε στο google earth συνεχίζεται στα ΝΑ της ο ορεινός όγκος. Ειδικά αν ο σταθμός είναι τοποθετημένος Β από το κέντρο της Βλυχάδας αν είχε Ν συνιστώσα μπορεί θεωρητικά να δώσει φόεν καθώς σε κάποια σημεία πρόσεξα φτάνει τα 130 μέτρα το τελείωμα του ορεινού όγκου. 

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου αλλα ο σταθμος ειναι τοποθετημενος παραπλευρως της Ολυμπιας οδου στα 68μ μολις,και η αποσταση του απο τη θαλασσα ειναι γυρω στα 650 προς ΝΑ κατευθυνση.Και επιπλεον ο ανεμος ηταν ΝΔ.Αν θες τη γνωμη μου για μενα η τοποθετηση ενος σταθμου διπλα στο οδοστρωμα,σε δρομο ταχειας κυκλοφοριας με τη πισσα να βραζει κοντα στους 50c (εκεινη τη μερα) ειναι λαθος. Θα τον προτιμουσα σε ενα χωρο με γρασιδι η χωμα κατω και σε ευλογη αποσταση απο εκει.Ισως και να εχει τοποθετηθει οπως λεω σε εναν χωρο μεσα εκει.Δε το ξερω.Ξερω οτι η αποσταση απο τον δρομο ειναι μικρη.

Τωρα που το καλοσκεφτομαι φοεν οδοστρωματος μπορει να ειχε με νοτια.

image.png.cf40e7b0513df1d3e088e9d230292c73.png

image.png.2c7b86e846299951aa98935b01322b56.png

image.thumb.png.37ae7670c57da399d14243fcdba6e7d9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...