Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαινουμε σιγα σιγα σε μα ενδιαφερουσα εποχη(φθινοπωρο)

Εντυπωσιακη αλλαγη και απο τα ανσαμπλς του τζιφου

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

1.δεν υπήρχε απόλυτος καμία βαρετοκαιρια στην Θεσσαλονίκη από Μάρτιο και έπειτα.2.απο την άλλη το ότι τα ανατολικά ηπειρωτικά βάζουν τα περισσότερα μμ το φθινόπωρο δεν σημαίνει ότι φθινόπωρο στα βόρεια σημαίνει ξεραιλα.3.ακομη τίποτα δεν κλείδωσε και μπορούν τα βόρεια να πάρουν μερίδιο από αυτό το ακραίο καιρικό φαινόμενο που μας έρχεται.4 θεωρώ ότι θα βγει από την αρχή πιο ενισχυμένο που αυτόματος θα σημαίνει και πιο βόρεια πορεία...αυτά και στέλνω αγωνιστικούς καιρικους χαιρετισμους στον σακη13😁😁

Και τον χειμώνα να πάρουμε, πάλι περισσότερα έχουν...  

Χειμωνάς 18-19

Μετεοθες 74 mm

Καλλιθέα 260 mm

Χειμωνάς 19-20

Μετεοθες 70 mm

Καλλιθέα 128 mm

Δεν έχω κανένα θέμα με την Αθήνα για να μην παρεξηγηθώ...τελος παντων, ας κλείσει εδώ γιατί εχ(ω)υομε βγει off

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

1.δεν υπήρχε απόλυτος καμία βαρετοκαιρια στην Θεσσαλονίκη από Μάρτιο και έπειτα.2.απο την άλλη το ότι τα ανατολικά ηπειρωτικά βάζουν τα περισσότερα μμ το φθινόπωρο δεν σημαίνει ότι φθινόπωρο στα βόρεια σημαίνει ξεραιλα.3.ακομη τίποτα δεν κλείδωσε και μπορούν τα βόρεια να πάρουν μερίδιο από αυτό το ακραίο καιρικό φαινόμενο που μας έρχεται.4 θεωρώ ότι θα βγει από την αρχή πιο ενισχυμένο που αυτόματος θα σημαίνει και πιο βόρεια πορεία...αυτά και στέλνω αγωνιστικούς καιρικους χαιρετισμους στον σακη13😁😁

Βρε παιδιά πλάκα κάνετε τα ανατολικά βάζουν περισσοτερα χιλιοστά το φθινόπωρο? εκτός αν εννοείτε ανατολική Ελλάδα [νησιά ανατολικού Αιγαίου σε σχέση με βόρεια χώρα] Μια ζωή τα δυτικά ειδικά το φθινόπωρο βάζουν τα περισσότερα mm και όσο προχωράμε στο φθινόπωρο-χειμώνα αυξάνονται τα χιλιοστά [γενικά για υετό μιλάω και μόνο για χιόνι ή μόνο βροχή] που πέφτουν στα ανατολικά [προσήνεμα εδώ]  

 

αικον 9ζ ίδια ισχύς medicane Μέχρι τις 30 ώρες που φτάνει το τρέξιμο, και πιο βόρεια σε σχέση με 6αρι

iconeu_euw-2-30-0.png?15-14

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ε όχι και δεν υπάρχει λόγος... Χάχα 

Πες μου πόσα βάλατε τα 2 προηγούμενα Φνινοπωρα για να σου πω και εγω, εμεις περισυ

Φθινόπωρο  18'

Μετεοθες 34 mm (meteothess.gr)        Κορδελιό 31 mm                                   Καλλιθεα, Αθήνα 81 mm (+ περίπου 50 mm χαμένα που είναι καταγεγραμμενα στις βλάβες του σταθμού) 

Φθινόπωρο 19'

Μετεοθες 80 mm (Meteothess.gr) 

Κορδελιό  79 mm

Καλλιθέα 162 mm (αν δεν κάνω λάθος είχες πει ότι έχει χάσει και πάρα πολλά mm) 

Να προσθέσω πως όλοι οι σταθμοί του ΕΑΑ μέσα στην Θεσσαλονίκη, ήταν στους top 10 με τον λιγότερο υετο το 2019 με το Κορδελιό τελευταίο με 332 mm...Αν θυμάμαι καλά, το top 5 αποτελείται από 4 σταθμους της Θεσσαλονικης

Φιλικά πάντα, δεν έχω κανένα θέμα με κανεναν

Βρε Χρηστακο...Ξερω οτι πριν τις ασταθειες ειχε πεσει πολυ ανομβρια στη σαλονικα.Εμεις εδω κατω πριν το καλοκαιρι και κυριως τα δυο προηγουμενα χρονια σπαγαμε το ενα υετικο ρεκορ μετα το αλλο αλλα ετσι ειναι ο καιρος φιλαρακι..

Εννοειται καρντασι μου,κουβεντα κανουμε αλλα την κοβουμε γιατι ειμαστε εκτος θεματος..

Και γω στη θεση σου θα γκρινιαζα...Εγω θελω να βρεχει καθε μερα..😜

Απλα εστω και το καλοκαιρι εστω και προσκαιρα εσπασε η ανομβρια..Δες τη θετικη πλευρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

1.δεν υπήρχε απόλυτος καμία βαρετοκαιρια στην Θεσσαλονίκη από Μάρτιο και έπειτα.2.απο την άλλη το ότι τα ανατολικά ηπειρωτικά βάζουν τα περισσότερα μμ το φθινόπωρο δεν σημαίνει ότι φθινόπωρο στα βόρεια σημαίνει ξεραιλα.3.ακομη τίποτα δεν κλείδωσε και μπορούν τα βόρεια να πάρουν μερίδιο από αυτό το ακραίο καιρικό φαινόμενο που μας έρχεται.4 θεωρώ ότι θα βγει από την αρχή πιο ενισχυμένο που αυτόματος θα σημαίνει και πιο βόρεια πορεία...αυτά και στέλνω αγωνιστικούς καιρικους χαιρετισμους στον σακη13😁😁

Ανταποδιδω καρντασι μου...😉.Μακαρι να βραχει ολη η χωρα αξιολογα..Αλλα θα μου επιτρεψεις να βρεθω στο επικεντρο..😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βρε παιδιά πλάκα κάνετε τα ανατολικά βάζουν περισσοτερα χιλιοστά το φθινόπωρο? εκτός αν εννοείτε ανατολική Ελλάδα [νησιά ανατολικού Αιγαίου σε σχέση με βόρεια χώρα] Μια ζωή τα δυτικά ειδικά το φθινόπωρο βάζουν τα περισσότερα mm και όσο προχωράμε στο φθινόπωρο-χειμώνα αυξάνονται τα χιλιοστά [γενικά για υετό μιλάω και μόνο για χιόνι ή μόνο βροχή] που πέφτουν στα ανατολικά [προσήνεμα εδώ]  

 

αικον 9ζ ίδια ισχύς medicane Μέχρι τις 30 ώρες που φτάνει το τρέξιμο, και πιο βόρεια σε σχέση με 6αρι

iconeu_euw-2-30-0.png?15-14

Αν θυμαμαι καλά είχες πει ότι είναι προπομπός των πρώτων 30 ωρών του 12ζ icon? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Αν θυμαμαι καλά είχες πει ότι είναι προπομπός των πρώτων 30 ωρών του 12ζ icon? 

Συνήθως ναι, αλλά έχω παρατηρήσει και διαφορές. Δηλαδή πες ότι στο 6ζ έχει το medicane σε μια θέση, και στο 9z το έχει λίγο βορειότερα. Μπορεί το 12ζ να είναι όντως βορειότερα από το 6ζ, αλλά νοτιότερα από το 9ζ ή ακόμα να είναι βορειότερα από το 6ζ και όσο βόρεια το 9ζ, αλλά δυτικότερα από αυτό.

Οπότε γενικά ισχύει ναι, αλλά έχω δει και περιπτώσεις να μην ισχύει καθόλου. Απλά ας κάνουμε αναμονή μια ωρίτσα. Σημαντικό είναι να βελτιωθούν και τα υπόλοιπα μοντέλα που δίνουν λίγα πράγματα. Ακόμα και τα πιο άκυρα. Πχ το ναβτζεμ είναι χάλια. πρέπει να αλλάξει. και το γαλλικό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ανταποδιδω καρντασι μου...😉.Μακαρι να βραχει ολη η χωρα αξιολογα..Αλλα θα μου επιτρεψεις να βρεθω στο επικεντρο..😄

Ναι ρε φιλαρα μου...στο κέντρο του νταρτς..😛.περιμένω αικον με ανυπομονησία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Συνήθως ναι, αλλά έχω παρατηρήσει και διαφορές. Δηλαδή πες ότι στο 6ζ έχει το medicane σε μια θέση, και στο 9z το έχει λίγο βορειότερα. Μπορεί το 12ζ να είναι όντως βορειότερα από το 6ζ, αλλά νοτιότερα από το 9ζ ή ακόμα να είναι βορειότερα από το 6ζ και όσο βόρεια το 9ζ, αλλά δυτικότερα από αυτό.

Οπότε γενικά ισχύει ναι, αλλά έχω δει και περιπτώσεις να μην ισχύει καθόλου. Απλά ας κάνουμε αναμονή μια ωρίτσα. Σημαντικό είναι να βελτιωθούν και τα υπόλοιπα μοντέλα που δίνουν λίγα πράγματα. Ακόμα και τα πιο άκυρα. Πχ το ναβτζεμ είναι χάλια. πρέπει να αλλάξει. και το γαλλικό

ουκμο και γαλλικο να αλλαξουν. αυτα μενουν. το ναβτζεμ παντα ηταν οτι ναναι.

μιχαλη ξερεις πως κοιταμε SSTs και shear για να δουμε πως θα φερθει η διαταρραχη αυτη αναλογως την πορεια της;

ακυρο, SST ειναι sea surface temperature. ειμαστε οκ 

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

ουκμο και γαλλικο να αλλαξουν. αυτα μενουν. το ναβτζεμ παντα ηταν οτι ναναι.

μιχαλη ξερεις πως κοιταμε SSTs και shear για να δουμε πως θα φερθει η διαταρραχη αυτη αναλογως την πορεια της;

όχι φίλε δυστυχώς  δεν κοιτάω γιατί δεν τα έχω ψάξει καθόλου αυτά. Σόρυ που δεν ανταποκρίνομαι στις προσδοκίες μου. Και όμως στο μεταπτυχιακό  δεν έχουμε κάνει σχεδόν καθόλου από την κλασσική μετεωρολογία παρά 1 μάθημα. Οπότε προς το παρόν αρκετά πράγματα είναι μόνο από δικό μου ψάξιμο. Και τα medicanes/huriccanes δεν τα έχω ψάξει καθόλου ακόμα😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

όχι φίλε δυστυχώς  δεν κοιτάω γιατί δεν τα έχω ψάξει καθόλου αυτά. Σόρυ που δεν ανταποκρίνομαι στις προσδοκίες μου. Και όμως στο μεταπτυχιακό  δεν έχουμε κάνει σχεδόν καθόλου από την κλασσική μετεωρολογία παρά 1 μάθημα. Οπότε προς το παρόν αρκετά πράγματα είναι μόνο από δικό μου ψάξιμο. Και τα medicanes/huriccanes δεν τα έχω ψάξει καθόλου ακόμα😅

απο οσο εχω καταλαβει ο ιτροπικες διαταραχες θελουν μικρο wind shear . οχι πολυ αλλιως σπαει την οποια αναπτυξη. το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω σε χαρτες την παραμετρο

SST ειναι η Τ στην θαλασσα που ειναι μια χαρα επαρκης.

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

όχι φίλε δυστυχώς  δεν κοιτάω γιατί δεν τα έχω ψάξει καθόλου αυτά. Σόρυ που δεν ανταποκρίνομαι στις προσδοκίες μου. Και όμως στο μεταπτυχιακό  δεν έχουμε κάνει σχεδόν καθόλου από την κλασσική μετεωρολογία παρά 1 μάθημα. Οπότε προς το παρόν αρκετά πράγματα είναι μόνο από δικό μου ψάξιμο. Και τα medicanes/huriccanes δεν τα έχω ψάξει καθόλου ακόμα😅

προσπαθω να στειλω μηνυμα και δε ναφηνει :Ρ λεει οτι δεν δεχεσαι μηνυματα . ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα που ισως γνωριζεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

απο οσο εχω καταλαβει ο ιτροπικες διαταραχες θελουν μικρο wind shear . οχι πολυ αλλιως σπαει την οποια αναπτυξη. το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω σε χαρτες την παραμετρο

SST ειναι η Τ στην θαλασσα που ειναι μια χαρα επαρκης.

Ξέρω τι είναι το SST βρε🤣 Απλά δεν ξέρω ακόμα την ακριβή διαδικασία δημιουργίας των τυφώνων, περιγραφικά, αλλά και με εξισώσεις. Έχω πολλά πράγματα ακόμα να μάθω. Για το wind shear δεν είμαι σίγουρος. Από όσο ξέρω χρειάζεται ένα καλό wind shear για να έχεις τις αρχικές κυκλικές κινήσεις αέρα, απλά να μην είναι υπερβολικά έντονες γιατί μπορεί εν τέλη να "χαλάσουν" με επιφύλαξη αυτό. ισχύει για του ανεμοστρόβιλους, απλά θεωρώ ότι μπορεί να ισχύει παρομοίως για τους τυφώνες σε μεγάλη κλίμακα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

προσπαθω να στειλω μηνυμα και δε ναφηνει :Ρ λεει οτι δεν δεχεσαι μηνυματα . ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα που ισως γνωριζεις

Κάτσε θα σβήσω και θα σου στείλω επιβεβαίωση Απλά ίσως να απαντήσω το βράδυ γιατί έχω αρκετό διάβασμα δυναμικής μετεωρολογίας😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Κάτσε θα σβήσω και θα σου στείλω επιβεβαίωση Απλά ίσως να απαντήσω το βράδυ γιατί έχω αρκετό διάβασμα δυναμικής μετεωρολογίας😉

Απλα θα ηθελα να ρωτησω, για να βλεπουμε το Wind shear θα πρεπει να βλεπουμε εν τελη ανεμους(ταχυτητες και διευθυνσεις)στα 850-200 hpa απλα; και θα βγαζουμε μονοι μας συμπερασμα; ή υπαρχει συγκεκριμενη μοναδα μετρησης του και χαρτες αναλυσης του;

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Απλα θα ηθελα να ρωτησω, για να βλεπουμε το Wind shear θα πρεπει να βλεπουμε εν τελη ανεμους(ταχυτητες και διευθυνσεις)στα 850-200 hpa απλα; και θα βγαζουμε μονοι μας συμπερασμα; ή υπαρχει συγκεκριμενη μοναδα μετρησης του και χαρτες αναλυσης του;

Υπάρχει μονάδα μέτρησης η οποία στην ουσία βγαίνει απλά με τον τυπικό τρόπο, δηλαδή αν πχ έχεις ίδια κατεύθυνση , αλλά διαφορετική ένταση ανέμου ανάμεσα από 2 στρώματα με μια απόσταση δ Τότε είναι U2-U1/δ kai oi μονάδες είναι σε 1/s. Επίσης πολλαπλασιάζεται το αποτέλεσμα συνήθως με τον αριθμό 1000 για να βγαίνει από 0 έως 8 το αποτέλεσμα.

βέβαια σε πιο δύσκολε περιπτώσεις δεν είναι να τα υπολογίζεις όλα μόνο σου😛

Vertical+Wind+Shear+3+Reinisch_85.515.jpg

Δεν έχω δει χάρτες πχ του gfs, αλλά έχω δει εδώ πχ τώρα που έψαχνα [και όντως είδα αυτό που λες για το wind shear και τους τροπικούς κυκλώνες.]

windshear14_anim2.gifhttp://www.worldwindsinc.com/windshear.htm

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Υπάρχει μονάδα μέτρησης η οποία στην ουσία βγαίνει απλά με τον τυπικό τρόπο, δηλαδή αν πχ έχεις ίδια κατεύθυνση , αλλά διαφορετική ένταση ανέμου ανάμεσα από 2 στρώματα με μια απόσταση δ Τότε είναι U2-U1/δ kai oi μονάδες είναι σε 1/s. Επίσης πολλαπλασιάζεται το αποτέλεσμα συνήθως με τον αριθμό 1000 για να βγαίνει από 0 έως 8 το αποτέλεσμα. Δεν έχω δει χάρτες πχ του gfs, αλλά έχω δει εδώ πχ τώρα που έψαχνα

βέβαια σε πιο δύσκολε περιπτώσεις δεν είναι να τα υπολογίζεις όλα μόνο σου😛

Vertical+Wind+Shear+3+Reinisch_85.515.jpg

 [και όντως είδα αυτό που λες για το wind shear και τους τροπικούς κυκλώνες.]

windshear14_anim2.gifhttp://www.worldwindsinc.com/windshear.htm

 

ισως βρηκα κατι και ναι ηταν ευνοικα στο σημειο που δημιουργηθηκε η διαταρραχη. ωστοσο οσο θα πλησιαζει στην ελλαδα θα ειναι λιγοτερο ευνοικοι οι παραγοντες. το θεμα ειναι να προλαβει να αναπτυχθει αρκετα εως τοτε.

 

wm7shr.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

ισως βρηκα κατι και ναι ηταν ευνοικα στο σημειο που δημιουργηθηκε η διαταρραχη. ωστοσο οσο θα πλησιαζει στην ελλαδα θα ειναι λιγοτερο ευνοικοι οι παραγοντες. το θεμα ειναι να προλαβει να αναπτυχθει αρκετα εως τοτε.

 

wm7shr.gif

Αυτός ο χάρτης είναι για τώρα, έχει και συνέχεια? καθώς μπορεί να συνεχίσει να επεκτείνεται πχ το πρασινάκι προς την χώρα μας όσο έρχεται. Δε νξέρω. ωραίο αυτό πάντως!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτός ο χάρτης είναι για τώρα, έχει και συνέχεια? καθώς μπορεί να συνεχίσει να επεκτείνεται πχ το πρασινάκι προς την χώρα μας όσο έρχεται. Δε νξέρω. ωραίο αυτό πάντως!

ρωτησα καποια ατομα πιο σχετικα. οτιδηποτε κατω απο 30 kts ειναι σχετικα ευνοικο.

γιαυτο και ειναι αρκετα πιθανο να επαληθευτει ακομα και το ακραιο ικον. 

ο χαρτης ειναι σημερινος ναι. συνεχεια δεν καταφερα να δω αν εχει ειναι λιγο δυσκολη η σελιδα του

δεν εχει. ειναι οι μετρησεις που εχουν γινει τελευταια φορα και ανανεονονται ανα 12 ωρες; αυτ οδεν το γνωριζω. και εγω τωρα το εψαξα αρκετα δεν εχω συνηθισει ακομα

http://tropic.ssec.wisc.edu/real-time/windmain.php?&basin=europe&sat=wm7&prod=shr&zoom=&time=

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

ρωτησα καποια ατομα πιο σχετικα. οτιδηποτε κατω απο 30 kts ειναι σχετικα ευνοικο.

γιαυτο και ειναι αρκετα πιθανο να επαληθευτει ακομα και το ακραιο ικον. 

ο χαρτης ειναι σημερινος ναι. συνεχεια δεν καταφερα να δω αν εχει ειναι λιγο δυσκολη η σελιδα του

http://tropic.ssec.wisc.edu/real-time/windmain.php?&basin=europe&sat=wm7&prod=shr&zoom=&time=

A μάλιστα τώρα κατάλαβα γιατί δεν έχει συνέχεια. Στην ουσία είναι Live δεδομένα με βάση τον meteosat. Οπότε θα βλέπουμε πως ανανεώνει ο ίδιος ο χάρτης με τις ώρες. ξέρεις κάτι. Μόλις βρήκες αυτό που έψαχνες😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για να κλεισω απο το (μαλλον) οφφ τοπικ, οσο υπαρχει υγρασια  καθ'υψος και περναει απο ζεστα νερα( που θα περασει στα πιο ζεστα , του νοτιου ιονιου) θα δυναμωνει πιθανοτατα.

μενει να δουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξεκίνησε το αικον. φαίνεται ήδη μια εξασθένιση. Λογικό από την μία με το 978αρι του 6αριού. να δούμε πόσο όμως. Για εμένα οπωσδήποτε θέλω να δω κάτι κάτω από 995 mb και μόνο αν πάμε κάτω από 989 mb θα είναι ανώτερο του ζορμπά. Ωστόσο ο ζορμπάς ήταν μεγαλύτερος σε έκταση οπότε αν φτάναμε 989 mb στην προκειμένη περίπτωση θα είχαμε ισχυρότερους ανέμους από τον Ζορμπά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...