Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

landfall σε ήπειρο-αιτολοακαρνανία

icon-14-45.png?16-06

 

 

σε παρακαλώ βγες μια φορά!! να πληρωθούν όλες οι μούφες που έχω φάει στο κεφάλι τόσα χρόνια!!!!!

εγω ξαναλεω οτι ακραιο βορειο σεναριο θεωρω αιτολοακαρνανια. δεν γινεται να μη νεχει μυριστει κανενα μοντελο τοσο βορεια τροχια.

μην τρελενεσαι. αυριο θα ειμαστε πιο βεβαιοι αλλωστε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

και τελος το wind shear οπως ηταν στην τελευταια μετρηση.

( που επισης ειναι  λόγος που χανει τα τροπικα χαρακτηριστηκα το συστημα οταν περασει αιγαιο αφου το wind shear δεν ειναι ευνοϊκό.

 

wm7shr (1).gif

Χάρτες με wind shear μπορείς να δεις και εδώ  https://www.lightningwizard.com/maps/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

εγω ξαναλεω οτι ακραιο βορειο σεναριο θεωρω αιτολοακαρνανια. δεν γινεται να μη νεχει μυριστει κανενα μοντελο τοσο βορεια τροχια.

μην τρελενεσαι. αυριο θα ειμαστε πιο βεβαιοι αλλωστε. 

δεν διαφωνώ και εγώ έτσι πιστεύω. Απλά έχω την στιγμή μου με το αικον τώρα😅

Και τώρα τα περιμένω όλα, όταν μέχρι προχθές τζίφος ούκμο ευρωπαίος πετούσαν χαρταετό, και το αικον το είχε δει ήδη πως θα βγει το πράγμα. Έχω ένα παράδειγμα με ένα medicane που βγήκε πριν ~3 χρόνια τέλη Φλεβάρη, χωρίς να το δει κανένας άλλος ακόμα και μέχρι το νάουκαστ [στο νάουκαστ το είχε ο ευρωπαίος όχι ο τζίφος] 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αικον όπως Τζεμ .άρα όσο πιο βόρεια στο Ιόνιο τόσο πιο στασιμο ξεσκίζει δυτική στερεά β.δυτικη πελλοπονησο Ιόνιο και παραλία Ηπείρου και μετά λόγω ηπειρωτικοτητας περνώντας ανατολικά χάνει ισχύ και τροπικά χαρακτηριστικά και επηρεάζει κυρίως Θεσσαλία ενώ ψυγματα φτάνουν μέχρι και σ εμάς...το άλλο σενάριο που υποστηρίζεται κυρίως από παιο το υπεραναλυσαμε πιο πριν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν διαφωνώ και εγώ έτσι πιστεύω. Απλά έχω την στιγμή μου με το αικον τώρα😅

Και τώρα τα περιμένω όλα, όταν μέχρι προχθές τζίφος ούκμο ευρωπαίος πετούσαν χαρταετό, και το αικον το είχε δει ήδη πως θα βγει το πράγμα. Έχω ένα παράδειγμα με ένα medicane που βγήκε πριν ~3 χρόνια τέλη Φλεβάρη, χωρίς να το δει κανένας άλλος ακόμα και μέχρι το νάουκαστ [στο νάουκαστ το είχε ο ευρωπαίος όχι ο τζίφος] 

δες 0.25 ιταλιας. δεν παει οσο βορεια φαινοταν .  αλλα ναι αιτολοακαρνανια

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Αικον όπως Τζεμ .άρα όσο πιο βόρεια στο Ιόνιο τόσο πιο στασιμο ξεσκίζει δυτική στερεά β.δυτικη πελλοπονησο Ιόνιο και παραλία Ηπείρου και μετά λόγω ηπειρωτικοτητας περνώντας ανατολικά χάνει ισχύ και τροπικά χαρακτηριστικά και επηρεάζει κυρίως Θεσσαλία ενώ ψυγματα φτάνουν μέχρι και σ εμάς...το άλλο σενάριο που υποστηρίζεται κυρίως από παιο το υπεραναλυσαμε πιο πριν

το τζεμ το ειδα πριν δεν εχει τοσο σχεση με ικον. απλα το περναει απο βορεια πελοποννησο. η τροχια του μοιαζει πιο πολυ με νοτια παρα με βορεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

δες 0.25 ιταλιας. δεν παει οσο βορεια φαινοταν .  αλλα ναι αιτολοακαρνανια

ναι αυτό κάνω.. όντως αυτό βλέπω. ε να μην το πάει βορειότερα στο 12αρι?😅😭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Ρε συ Γιώργο ειδικά το ευρωπαϊκό το τερματίζει με το Αιγαίο .στα Δωδεκάνησα το στέλνει 

Μονο το ευρωπαικο το βγαζει στον αργολικο και μετα κινειται νοτια εκφυλιζομενο.Πηγαινε στο meteologix και κοιτα και τα υπολοιπα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιο ασθενές μέχρι στιγμής το medicane τσον τζίφο, ίδια θέση, δεν νομίζω να μετακινηθεί βορειότερα βάσει διάταξης

 

αυξήθηκε κατά 5mb.. τέλος πάντων..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά με φοβίζουν οι καταστάσεις για Εύβοια Αττική. Ειδικά η Εύβοια ήδη μια φορά είχαμε καταστροφές. Ωραίο σαν φαινόμενο, αλλά πρέπει να οργανωθεί το κράτος. 

Για Εύβοια θελω γνώμη έμπειρων μελών

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πιο ασθενές μέχρι στιγμής το medicane τσον τζίφο, ίδια θέση, δεν νομίζω να μετακινηθεί βορειότερα βάσει διάταξης

πιο δυνατο το βρισκω.. θα δειξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

πιο δυνατο το βρισκω.. θα δειξει

κοίτα τους ανέμους, είναι πιο ασθενέίς αν δεις σύγκριση άρα έχει μικρότερη βαροβαθμίδα. προς το παρόν τουλάχιστον [30h]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

κοίτα τους ανέμους, είναι πιο ασθενέίς αν δεις σύγκριση άρα έχει μικρότερη βαροβαθμίδα. προς το παρόν τουλάχιστον

εχεις δικιο. βασικα πανω απ οτο κεντρο ΒΑ εχει ιδια ενταση αλλα οχι στην ιδια εκταση με πριν. ειναι οντως λιγοτερο δυνατο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι βήμα έκανε το αικον στο 6αρι ακριβώς τα ανάποδα κάνει ο τζίφος. ΚΛΑΨ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ότι βήμα έκανε το αικο στο 6αρι ακριβώς τα ανάποδα κάνει ο τζίφος. ΚΛΑΨ.

αυτο με προβληματιζει. αμα δουμε οτι και ο ευρωπαιος δεν αλλαζει αλλα ουτε και τα υπολοιπα τοτε το ικον πρεπει να αλλαξει. αλλιως τι να πω ολα ειναι για πεταμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

αυτο με προβληματιζει. αμα δουμε οτι και ο ευρωπαιος δεν αλλαζει αλλα ουτε και τα υπολοιπα τοτε το ικον πρεπει να αλλαξει. αλλιως τι να πω ολα ειναι για πεταμα

ε ναι κλασισκά τελευταία στιγμή θα μάθουμε. Πάντως η λογική λέει ότι είσαι σε καλύτερη μοίρα από ότι εγώ, αν και εσύ κινδυνεύεις περισσότερο από το δυτικά-ανατολικά και όχιμ από το βόρεια-νότια.

Βέβαια υπάρχει και το γαλλικό που ακόμα δείχνει ελάχιστη πίεση 1008 MB εκεί και αν έχει κλάμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...