Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ριουυυυυ...Στο 06 αρι δε σχολιασα γιατι δε με συμφερει...Ειπαμε μπαν το σαββατο..Ε οχι και απο σημερα..😜.

Αμα κανει καμια μακακια και ριξει 10mm storm total,τη βιβη λυπαμαι..

Κανα 10αρι βλεπω οντως..🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κανα 10αρι βλεπω οντως..🤪

υπαρχει περιπτωση να καταφερει να περασει εστω λιγο πιο πολυ ανατολικα και να κρατησει πριν κατεβει νοτια? μου φαινεται ακραια η στροφη που κανει προς τα δυτικα στο gfs

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ λέω σιγά  σιγά να ασχολούμαστε και με την συνέχεια δλδ μετά τον κυκλώνα που θα πιάσει την νότια Ελλάδα......από τι φαίνεται για τα βόρεια η ξηρασία συνεχίζεται .

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

υπαρχει περιπτωση να καταφερει να περασει εστω λιγο πιο πολυ ανατολικα και να κρατησει πριν κατεβει νοτια? μου φαινεται ακραια η στροφη που κανει προς τα δυτικα στο gfs

Φυσικα και υπαρχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμφωνία πλέον και των ενσεμπλ του Τζίφου για πάνω κάτω 10μμ στην Αττική... οδεύουμε προς γιγαντιαία μούφα οι Αττικάριοι... Δυτική Ελλάδα κόλαση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Λευκαδα γιατι δεν μπηκε στην ανακοινωση περι εκτακτης αναγκης? Τα τελευταια στοιχεια δινουν παρα πολυ μεγαλα υψη βροχης για εκει.

Edit: Χμμμ. Μου κανει εντυπωση που η ΕΜΥ ακολουθει το gfs για αυτο το χαμηλο και οχι το Ευρωπαικο.

Επεξεργάστηκε από fear777
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, fear777 είπε:

 

Edit: Χμμμ. Μου κανει εντυπωση που η ΕΜΥ ακολουθει το gfs για αυτο το χαμηλο και οχι το Ευρωπαικο.

Δεν ακολουθει το gfs.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Live "μάτια"  χαχα..  Πάνω κάτω μπαίνει όπως δείχνει ο τζίφος.  Ανεβαίνει Β/Α  τώρα οι φωτο οι δευτερη κ Τρίτη  δυτικά και η πρώτη  κοιτα Β Β/Α

IMG_20200917_125720.jpg

IMG_20200917_125710.jpg

IMG_20200917_125658.jpg

Είσαι εκεί??πωπω..απολαύσετε τυχερε,😁😁.Συχγωρεμενος για το τοπικ σε άλλο τοπικ😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Δεν ακολουθει το gfs.

Σιγουρα? Διοτι απο τις ανακοινωσεις κλπ μου δοθηκε η εντυπωση οτι δεχονται την πορεια του χαμηλου βασει gfs. Ισως κανω λαθος αλλα αν ακολουθουν το Ευρωπαικο θα επρεπε και η Λευκαδα να μπει σε κατασταση εκτακτης αναγκης. Επισης προληπτικα αν επαιρνα εγω αποφασεις θα εκκενωνα παραλιες περιοχες Κεφαλλονιας/Ιθακης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ η τάση του καιρού για το επόμενο 15ημερο για Θεσσαλονίκη μέχρι αρχές Οκτώβρη δηλαδή. Φαίνεται κύμα ζέστης 25-27/9 και μετά από 28 νέα πτώση με βροχές. Μακάρι να φθινοπωριάσει λίγο! Δεν αντέχω άλλο αυτήν τη ζεστάρα!

MS_2341_ens (19).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, CATHA είπε:

Συμφωνία πλέον και των ενσεμπλ του Τζίφου για πάνω κάτω 10μμ στην Αττική... οδεύουμε προς γιγαντιαία μούφα οι Αττικάριοι... Δυτική Ελλάδα κόλαση...

γιατι ολοι ξερουμε πως ο τζιφος παντα πεφτει μεσα...αττικη ειναι οτι θελει κανει ειδικα με τα νερα του σαρωνικου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, airfathaaaaa είπε:

γιατι ολοι ξερουμε πως ο τζιφος παντα πεφτει μεσα...αττικη ειναι οτι θελει κανει ειδικα με τα νερα του σαρωνικου...

δεν θα πλησιασει τοσο ανατολικα( βαση τζιφου) ουτε θα μεινει σε καλο σημειο για να προλαβουν να αναπτυχθουν καταιγιδες.

ο τζιφος δεν ειναι τοσο οτι δν το παει ανατολικα, οσο το οτι το βαζει να φευγει σφαιρα νοτια με συνεπεια και οι ανεμοι να μην ευνοουν μετα για δημιουργια καταιγιδων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Σιγουρα? Διοτι απο τις ανακοινωσεις κλπ μου δοθηκε η εντυπωση οτι δεχονται την πορεια του χαμηλου βασει gfs. Ισως κανω λαθος αλλα αν ακολουθουν το Ευρωπαικο θα επρεπε και η Λευκαδα να μπει σε κατασταση εκτακτης αναγκης. Επισης προληπτικα αν επαιρνα εγω αποφασεις θα εκκενωνα παραλιες περιοχες Κεφαλλονιας/Ιθακης.

Μα η ΕΜΥ ειναι μελος του ευρωπαικου κεντρου,ecmwf,δεν θα μπορουσε να συμβουλευθει το αμερικανικο μοντελο.Τωτα για τις ανακοινωσεις της πολιτικης προστασιας δε ξερω αν συμβουλευονται και αλλους φορεις εκτος απο την εμυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

δεν θα πλησιασει τοσο ανατολικα( βαση τζιφου) ουτε θα μεινει σε καλο σημειο για να προλαβουν να αναπτυχθουν καταιγιδες.

ο τζιφος δεν ειναι τοσο οτι δν το παει ανατολικα, οσο το οτι το βαζει να φευγει σφαιρα νοτια με συνεπεια και οι ανεμοι να μην ευνοουν μετα για δημιουργια καταιγιδων 

Με τετοια συστηματα,δεν ξερεις ομως ποτε τι.μπορει να βγει.Ανετα θα μπορουσε να βγει καταιγιδα στο Σαρωνικο κατα την προσεγγιση του συστηματος στην πελοποννησο,ακομα και σημερα τη νυχτα και να αφησει 30μμ σε διαφορες περιοχες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

δεν θα πλησιασει τοσο ανατολικα( βαση τζιφου) ουτε θα μεινει σε καλο σημειο για να προλαβουν να αναπτυχθουν καταιγιδες.

ο τζιφος δεν ειναι τοσο οτι δν το παει ανατολικα, οσο το οτι το βαζει να φευγει σφαιρα νοτια με συνεπεια και οι ανεμοι να μην ευνοουν μετα για δημιουργια καταιγιδων 

δεν υπαρχει περιπτωση καποιο band να μην περασει απο νοτια πελοποννησο και να ερθει καρφι εδω βραζει ο τοπος εκει κατω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλασαν οπως ηταν φυσικο και τα ensembles του τζιφου και μου προκαλει εμετο προσωπικα αυτη η θερμη εισβολη που φαινεται για μετα.Τελοσπαντων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, airfathaaaaa είπε:

δεν υπαρχει περιπτωση καποιο band να μην περασει απο νοτια πελοποννησο και να ερθει καρφι εδω βραζει ο τοπος εκει κατω 

σε αυτο εχεις δικιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Το βλέπω να φεύγει ο Σεπτέμβριος με ένα μηδενικό 

ens_image (21).png

Αν το πρόσεξες το όπερ και ένα ακόμη σενάριο πέφτει στους 0 βαθμούς στα 850 για 2 Οκτωβρίου 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καποια απο τα λεγομενα μεγαλα μοντελα(θα αποτυχουν παταγωδως μετα το περας του μεσογειακου κυκλώνα

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...