Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Να σου πω την αληθεια δεν διαβαζω προγνωσεις εμυ..

νεώτερα μετά την αθερινα γιατί καίει λάδια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, CATHA said:

Στην Αττική η ΕΜΥ κινδυνεύει με γελοιοποίηση εάν δεν αλλάξει το μοτίβο του καιρού... η επίσημη πρόγνωση δίνει καταιγίδες και το Ευρωπαικό στο πρωινό τρέξιμο για σήμερα 2μμ... Οχι πως το meteo τα πηγε καλύτερα... από τα ξημερώματα βλέπει  καταιγίδες αλλά δεν έχει πέσει σταγόνα...

Δεν περιμενα να βρεξει απο σημερα το πρωι προσωπικα γιατι  υετο το gfs δινει απο σημερα βραδυ και επειτα. Απορω γιατι το meteo λεει για βροχες απο σημερα το πρωι... Γιατι  υετο το gfs δινει απο σημερα βραδυ και επειτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Να σου πω την αληθεια δεν διαβαζω προγνωσεις εμυ..

Εγω προγνωσεις ΕΜΥ διαβαζω οταν εχουμε ΒΔ ανεμο σε ψυχρη ξεροεισβολη και εναποθετω ολες μου τις ελπιδες εκει μπας και πουν για καμια νιφαδα.. 🤣

Βλεπω μονο τους χαρτες πλεον και δεν διαβαζω ουτε αρθρα ουτε τιποτα  (ενω μεχρι πριν δυο χρονια εβλεπα και αρθρα δυστυχως!) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Μπαίνει καυσωνιδι στα καπάκια η μας δουλεύει ξανά το πρώην μοντέλο ?

δεν μας δουλευει :Ρ ας ελπιζουμε να μετριαστει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Θα μου πεις μετά από τέτοιο "καταιγιδατο" καλοκαίρι να μην κάνει και μια θέρμη ράχη ξαναμανα? 

Σταματα τη γκρινια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το πιο αστειο στην ολη υποθεση του "ασυμπτωματικου" για την αττικη ιανου, οπως και αρκετων αλλων παρομοιων φιασκων -ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ- του παρελθοντος (τελευταια η προ μηνων χιονοεισβολη που περιμεναμε η οποια τελικα ηταν 10 νιφαδες στα υπερ βορεια προαστεια) ο μονος που εχει μεσα 100% ειναι η εφαρμογη του καιρου στο iPhone. 

Με τις ελαχιστες μετεωρολογικες γνωσεις προβλεψης που εχω και τις οποιες εχω μαθει μεσα απο τα φορουμ θεωρω οτι οσο αφορα την αττικη η βροχη που θα πεσει (αν πεσει τελικα) δε θα ειναι τιποτα παραπανω απο μια φθινοπωρινη μπορα. 

Υ.Γ. Για site του στυλ meteo.gr ή καποια group στο fb επιδοξων μετεωρολογων που αποσκοπουν μονο τα views στα live που κανουν (εχθες συγκεκριμενος "μετεωρολογος" σε live μιλαγε και φωναζε σαν να γινεται ο χαλασμος Κυριου και στο πλανο απο πισω του το κυματακι ηταν μικροτερο απο τα μελτεμια του αυγουστου στις κυκλαδες). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πράγματα είναι απλά.  Ο Ιανός βάσει μοντέλων θα έμπαινε κορινθιακο.  Απλα (βάσει μοντέλων πάλι)  δεν μπαίνει και βγάζει τη λεγόμενη  εμμονή στη Ζάκυνθο.  Ας κοιταμε τα θετικά,  το ότι εχει τεράστια πλοκάμια και πολλές περιοχές περνούν κομμάτια της πίτας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πες τα Χρυσοστομε...οσο και να μη μας αρεσει ο Ιανος εκανε αυτο ακριβως που λεει ο φιλος ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ...βαραει αλυπητα τις ιδιες και τις ιδιες περιοχες και δεν εκανε ουτε ενα τραφακι προς Πατραικο Κοριμθιακο Σαρωνικο...πολυ πολυ καλυτερα βεβαια η μουφα και να υποφερουμε απο λιακαδα κ υψηλη υγρασια παρα να εχιυμε πλημμυρες τυπου Μανδρας....

Αντε καλο μπανακι αν προλαβω θα τη ριξω τη βουτια Λουτσαρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρήκα λίγο χρόνο να γράψω. 

Είμαι διακοπές (επιτέλους)  και δεν μ αρέσει να προβάλλω την πρ. Ζωή μου αλλά μερικές φορές δεν θα πάθω κ τπτ.  

Ήμουν "που λες" Λευκάδα Δευτέρα κτλ ακούω τυχαία για τον κυκλώνα,  μπαίνω φορουμ,  διαβάζω λίγο τις προβλέψεις κ μέχρι εκεί..  Τυχαίνει βρίσκω χρόνο προχθές βράδυ,  μπαινω,  διαβάζω για προβλέψεις κ λεω ας κοιταξω κ χάρτες..  Κοιταω λοιπόν χάρτες νομίζω το 18αρι ηταν της Τετάρτης  κ με απλα λόγια βλεπω το μάτι πως αντί για κορινθιακο κανει μιση μοίρα πεις Β. Ιονιο δλδ προς τα πάνω,  κ λεω "α ωραία θα πιάσει κ Πάργα"  όπου κ είμαι τωρα.  

Συνεχίζω λοιπόν κ χτες κτλ κ βλεπω χάρτες κ βλεπω πως μεσα πέφτουν οι χάρτες όσο αναφορά τις 18ωρες ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΊΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ,  ποσο μαλλον σε κυκλωνα που δεν ξέρει κανενας τι κ πως... 

Και τα λεω ολα αυτα διότι αναρωτιέμαι!!!!   1)Πως ειναι δυνατόν να γκρινιάζουμε οι Αθηναίοι όταν ποτε κατω απο τις 24 ωρες δεν έδειξε να μας έρχεται;  προφανώς διότι μια ζωη κοιτάμε στους χάρτες οτι μας συμφέρει!! 

2) πως είναι δυνατόν η πολ. Προστασία να μην βγάζει έκτακτο και για περιοχές όπως π.χ. Η Λευκάδα η Πάργα τα Γιάννενα το Καρπενήσι κτλ θέλοντας να πω οτι "βρε γιούργια,  ξέρετε πως με μισή μοίρα αλλαγής πορείας θα χτύπησει αλλες περιοχές;;  Το ξέρουν προφανώς αφού συνεργάζονται με τους μετεωρολόγους..  Τότες ΓΙΑΤΙ;;  Οταν έρχεται κάτι δυνατό,  ασχέτως τι δείχνουν τα μοντέλα,  θα πρέπει να είναι ολη η χώρα σε επιφυλακή,  βλ Ζορμπά,  βλ Ιανό κτλ. 

3) οπως δείχνει το 06αρι, τελικά τι έκανε ο Ιανός;  οτι διαφαινόταν στα αρχικα τρεξίματα Κυριακής , ηρθε στα δυτικά κ θα φύγει νότια με μια βολτα μισης μοιρας προς Βόρεια. Και να νιώθουμε τυχεροί που είναι τεράστιος κ έβρεξε ως τόσο μακριά αοο το κέντρο του.  (χωρίς να σημαίνει πως έτσι έπρεπε να γίνει,  απλά αυτό βγηκε..  Κ Ίδωμεν στο 12αρι που βγαίνει τώρα.) 

Αυτά ήθελα να πω κ ο λόγος είναι διότι σαν Αθηναίος και εγώ κανω τα ίδια λάθη κ βλέπω οτι θέλω,  ενω τώρα που είμαι λόγο διακοπών δυτικά,  τα ειδα πιο χαλαρά, κ χωρίς πολλά πολλά,  κοιτώντας ως τρία   6ωρα μπροστά, με άνεση αντιλαμβανομουν που βαδίζει ο Ιανός.   

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας μπει και αυτος ο  πολυ βελτιωμενος χαρτης ασταθειας του Eυρωπαιου ελπιζοντας να μας κανει το χατηρι μεταμεσονυχτια. (του δινουμε και κανα 2ωρο αβατζο)

image.png.bde93b5771e8637dc40f810bc688ccdd.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτος ο χαρτης δειχνει να ξυπναει ο κοιμωμενος γιγαντας που λεγεται Σαρωνικος....προς το παρον κοιμαται τον υπνο του δικαιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όπως φαίνεται μετά την  πρόσκαιρη, αλλά σημαντική εξασθένιση η κασίλντα θα ενισχυθεί εκ νέου όταν μπει στην θάλασσα και φαινεται να περνάει δυτικά αρχικά και έπειτα νότια της Κρήτης, σε κάποια μοντέλα πηγαίνει παράλληλα και τελικά λίγο πριν την Κύπρο εξασθενεί πλήρως. Φυσικά η ενίσχυση δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που ήταν, το πιο ακραίο σενάριο είναι κοντά σε 100αρι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Μιχάλη εδώ μια Έφη είχαμε παλιά. Ήρθε καμία Κασιλντα τωρα?

..... είναι το καλλι - τεχνικό ψευδώνυμο της Έφης .....😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και σιγά σιγα πάμε για το μετά.Μια πρώτη εικόνα είναι ότι κάτι πάει να γίνει προς το τέλος του μήνα μπας και βραχουμε κι εμείς οι στεγνοί εδώ πάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικα η κασιλντα ξεφτίλισε τα μοντελα.

Η αττικη  καμια σχεση με τις προβλεψεις. 

Ειναι η φυση της διαταραχης τετοια ομως που αλλαζει διαρκως τις προβλεψεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...