Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Δεν διασπώνται σε κομματια...

Διαβασε στο ιντερνετ . Απλα χανουν ισχύ ...

Δεν ειναι απλο χαμηλο ψυχρο που θα κανει προεκτασεις κτλ...

Τελος παντων . Δεν γραφω ποτε μονο για να γραφω. Η γραφω πραγματα που τα εχω ψαξει πολυ και εχω παρατηρησει πολυ ή δεν γραφω καθολου. 

Πηγαινε σε παρακαλω δες στις εικονες εκανα thread για την διαταραχη που ισως βοηθισει να καταλαβεις τι λεω με εικονες τους συστήματος οπως και αναλυσεις απο μοντελα.

Καλη συνέχεια.

Προφανώς και δεν διασπάτε σε άλλα "κομμάτια" ο κυκλώνας...έτσι είναι....

επίσης ο Ζορμπάς ισως συμπεριφέρθηκε περισσότερο σαν χαμηλό ποιο γενικευμένο(ίσως εδώ μπερδεύεται ο φίλος γιατί προκάλεσε ποιο γενικευμένα φαινόμενα σε περισσότερες περιοχές αλλά σαφώς λιγότερα σε ένταση και διάρκεια) ενώ ο Ιανός όχι(ποιο κοντά σε κυκλώνα τροπικό) αφού είχε πολύ χαμηλή πίεση στο κέντρο του και ήταν  ποιο περιορισμένος σε έκταση αλλά έκανε σαφώς πολύ μεγαλύτερες ζημιές και καταστροφές λόγο της δύναμής  του....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προφανώς και δεν διασπάτε σε άλλα "κομμάτια" ο κυκλώνας...έτσι είναι....

επίσης ο Ζορμπάς ισως συμπεριφέρθηκε περισσότερο σαν χαμηλό ποιο γενικευμένο(ίσως εδώ μπερδεύεται ο φίλος γιατί προκάλεσε ποιο γενικευμένα φαινόμενα σε περισσότερες περιοχές αλλά σαφώς λιγότερα σε ένταση και διάρκεια) ενώ ο Ιανός όχι(ποιο κοντά σε κυκλώνα τροπικό) αφού είχε πολύ χαμηλή πίεση στο κέντρο του και ήταν  ποιο περιορισμένος σε έκταση αλλά έκανε σαφώς πολύ μεγαλύτερες ζημιές και καταστροφές λόγο της δύναμής  του....

Επισης σε αυτα που ειπες να προσθέσω οτι ο ζορμπας δημιουργηθηκε μετα απο ψυχρη εισβολη στο ιονιο.

Ο ιανος απο υφεση που λειτουργησε ως το μεσο για την δημιουργία του  σε ευνοϊκές συνθηκες παντα. Δηλαδη ο ιανος ηταν τροπικος κατα το πλείστον.

Η διαφορα αυτη αλλαζει τελειως και τα φαινόμενα που προκαλουν . Ο ζορμπας πιο μεγαλης εκτασης ενω ο ιανος πιο μεγαλης εντασης. 

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλη μια διαφωνία από τα μοντέλα....γφσ ευρωπαίος δεν ανεβάζουν ουτε πρόσκαιρα τις θερμοκρασίες σε επίπεδα μίνι καύσωνα πάνω από 20 στα 850......το δίδημο που κέρδισε στον κυκλώνα τζεμ και ικον(μαζί με ναύτη και χτεσινοβραδινό Ιάπωνα) δίνουν έστω πρόσκαιρο μινι καύσωνα για τα δεδομένα της εποχής με 20+ στα 850 για 1-2 μέρες μετά τις 144.....για να δούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Επισης σε αυτα που ειπες να προσθέσω οτι ο ζορμπας δημιουργηθηκε μετα απο ψυχρη εισβολη στο ιονιο.

Ο ιανος απο υφεση που λειτουργησε ως το μεσο για την δημιουργία του  σε ευνοϊκές συνθηκες παντα. Δηλαδη ο ιανος ηταν τροπικος κατα το πλείστον.

Η διαφορα αυτη αλλαζει τελειως και τα φαινόμενα που προκαλουν . Ο ζορμπας πιο μεγαλης εκτασης ενω ο ιανος πιο μεγαλης εντασης. 

Ακριβώς πολύ σωστά......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, teo_73 είπε:

Καλημερουδια! Μαλλον εγω δε το αποτυπωσα καλα ωστε να γινει απολυτως κατανοητο. Τα παρακατω τα ξερεις και τα κατανοεις,αλλα να εξηγησω πιο αναλυτικα και με εικονες,τι εννοω σε οποια παιδια δεν εγινε κατανοητο το προηγουμενο ποστ μου.

Να το πω αλλοιως και θα συμφωνησω μαζι σου οτι δεν υπηρχε διαφορετικο προφιλ,αλλα δημιουργηθηκε συγκλιση μεταξυ των θερμων και υγρων μαζων με τις πιο ψυχρες που συναντησε εκει και που ερχονταν απο Α και ελαφρως ΒΑ σε καποιες περιοχες.Εκει λοιπον και σε τοπικο επιπεδο υπηρχε πολυ μεγαλη ασταθεια με αποτελεσμα να συμβει οτι συνεβη. Σε εμας πχ δεν εβρεξε επειδη ταξιδεψαν οι νεφωσεις απο το Ν.Ιονιο μεχρι την Αττικη.Απλα δημιουργηθηκαν οι συνθηκες για αναπτυξη κατακορυφων νεφων λογω των θερμων και υγρων νοτιων ανεμων στη συγκρουση με τους πιο ψυχρους ΒΒΑ.Αν θυμαστε εκει που δημιουργειτε αυτη η συγκλιση (στην παρακατω εικονα) βγηκαν και 2 πυρηνες στον Ν.Ευβοικο μεχρι τη Κεα.

image.png.2290e40b1c43fb358b060fdb2dee42c1.png

Μετα το μεσημερι ομως δεν ειχαμε αυτη τη συγκλιση καθως αυτη μεταφερθηκε νοτιοτερα στις Κυκλαδες και ιδιαιτερα στη Ναξο.Το Χ αυτο καθαυτο επηρεαζε τις περιοχες που στροβιλιζοταν (Κρητη) οπως επηρεαζε τις γυρω περιοχες απο το Ιονιο. Ομως ολες οι αλλες περιοχες που δεν ηταν στην εμβελεια στροβιλισμου των νεφωσεων του Χ δεν επηρεαστηκαν απο αυτο καθ'αυτο,αλλα απο τη συγκρουση-συγκλιση μεταξυ 2 ψυχροτερων αεριων μαζων.

Τωρα το πρωι που ειδα το ποστ εψαξα να σου πω την αληθεια,μηπως καποιος τα εχει πει καπως καλυτερα απο μενα που δεν ειμαι μετεωρολογος.Βρηκα 2 δηλωσεις που με καλυπτουν και ισως γινουν πιο κατανοητα αυτα που γραφω.

image.png.090204bc7c2ab0e5ae214f7aca9e4ec2.png

http://ziakopoulos.blogspot.com/2020/09/blog-post_19.html#more

image.png.50b6f207afed589f28d841f7664505ce.png

Λεκκας στο https://www.cnn.gr/ellada/story/235092/giati-epnixe-tin-thessalia-o-ianos-sovares-zimies-kai-sygklonistikes-eikones-apo-psila

Καλημερα Τεο.Ο Ζιακοπουλος το ιδιο λεει,οτι οι βροχες ηταν αποτελεσμα των ιδιαιτερα ασταθων μαζων του χαμηλου.Επιφανειακη συγκλιση ανεμων παντα υπαρχει σε ενα συστημα που στροβιλιζεται,ΟΧΙ ομως θερμων και ψυχρων μαζων στην προκειμενη περιπτωση.

Τωρα για αυτο που γραφει ο Λεκκας απο κατω,εγω στους χαρτες δεν ειδα κανενα "δευτερο συστημα" με καμια διαφορετικη θερμοκρασια!

Εχω ενα σωρο χαρτες να παραθεσω,αλλα δεν προλαβαινω τωρα.Αν καταφερω θα το κανω το.μεσημερι ή αργα το βραδυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σας ...το Ευρωπαϊκό πνίγει μετα το κεντρικό και νότιο ιόνιό απο τον ιανο και το βόρειο τωρα μαζι με την ήπειρο την αλλη εβδομαδα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Καλημέρα σας ...το Ευρωπαϊκό πνίγει μετα το κεντρικό και νότιο ιόνιό απο τον ιανο και το βόρειο τωρα μαζι με την ήπειρο την αλλη εβδομαδα

Ωραίο ασχετα αν δε βγει

 

 

Screenshot_20200920-115208_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα διαγράμματα του Αμερικανικού μοντέλου δείχνουν μέχρι το τέλος πάνω από τον μέσο όρο την θερμοκρασία....

ens_image (28).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Θανάση και ο φίλος από το Κιλκίς  μην συνεχίζεται άλλο για τις καλλιέργειες είμαστε εκτός θέματος....ένα μήνυμα έφτανε....

 

 

Οκ,αλλά τυχόν απορίες για χάρτες και καιρό που τις ρωτάμε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κυκλοφορία φαίνεται να είναι ιδανική για τα δυτικά Από το ΣΚ και έπειτα. Το μόνο που μένει είναι να είμαστε τυχεροί, και ας ελπισουμε για κάποιο διάστημα μέσα στον χειμώνα να έχουμε ανάλογη κυκλοφορία που θα μας χαρίσει εδώ πραγματικά χειμωνιάτικες εικόνες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα Τεο.Ο Ζιακοπουλος το ιδιο λεει,οτι οι βροχες ηταν αποτελεσμα των ιδιαιτερα ασταθων μαζων του χαμηλου.Επιφανειακη συγκλιση ανεμων παντα υπαρχει σε ενα συστημα που στροβιλιζεται,ΟΧΙ ομως θερμων και ψυχρων μαζων στην προκειμενη περιπτωση.

Τωρα για αυτο που γραφει ο Λεκκας απο κατω,εγω στους χαρτες δεν ειδα κανενα "δευτερο συστημα" με καμια διαφορετικη θερμοκρασια!

Εχω ενα σωρο χαρτες να παραθεσω,αλλα δεν προλαβαινω τωρα.Αν καταφερω θα το κανω το.μεσημερι ή αργα το βραδυ

Επιφανειακη συγκλιση οπως εννοειτε αυτη (δλδ στα 10μ) δεν ειχαμε στη Καρδιτσα και οπουδηποτε αλλου σε Θεσσαλια και Στερεα. Παντου υπηρχε ΑΒΑ ρευμα μεχρι το Ιονιο που στροβιλιζοταν το Χ.Μαλιστα καποιοι σταθμοι εμφανισαν και ΒΔ.

image.png.2e24549c531800706ef5ee09acc6caed.png

image.png.c6de9b5d9444f188d0a2d0e1f6bb7f6b.png

Πριν εβαλα 2 χαρτες της ανωτερης ατμοσφαιρας,οπου απο κει και πιο πανω δημιουργηθηκε το εκρηκτικο μιγμα για να πεσει αυτο το νερο στη επιφανεια.Απο κει και πανω δλδ μας ενδιεφερε η συγκλιση. Αυτοι οι χαρτες στο προηγουμενο ποστ ειναι χαρακτηριστικο παραδειγμα νομιζω στη προσπαθεια να δειξω τι εννοω.

Το ''δευτερο συστημα'' μετεφρασε το και αν θες σε πιο κρυα ατμοσφαιρα.Το Χ εκει εστελνε ζεστους νοτιαδες.Φυσικα δεν υπαρχει ραδιοβοληση για να δουμε αυτη τη διαφορα μεταξυ των περιοχων.

Ολα αυτα τα λεω,με οτι μου προσφερουν οι χαρτες προ λιγων ωρων,και με την υποψια οτι κατι τετοιο μπορει να συνεβη.Δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος γιατι δεν υπαρχουν δεδομενα απο εκεινες τις ωρες,και για εκεινες τις περιοχες στην ανωτερη ατμοσφαιρα που θα ηθελα.

Μπορει να κανω και λαθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει καμια "πιο κρυα ατμοσφαιρα" και καμια συγκρουση μαζων με διαφορετικη θερμοκρασια Τεο.

 

IMG_20200920_145526.jpg

IMG_20200920_145424.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαίος φέρνει κακοκαιρία ξανά τις τελευταίες μέρες του μήνα με φθινοπωρινά αυτή τη φορά χαρακτηριστικά αλλά προς το παρόν είναι μόνος του... θυμίζει πάντως ένα χτεσινό τρέξιμο αν δεν κάνω λάθος του τζίφου που έδινε κάτι παρόμοιο στις 300 ώρες ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάπου εδώ έρχεται ο Δάσκαλος να συμπληρώσει τις γνώσεις μας και να μας διαφωτίσει αναφέροντας έναν παράγοντα που οι περισσότεροι δεν είχαμε αντιληφθεί! Τη μεταφορά θετικού στροβιλισμού και την πτώση της πίεσης που προκάλεσε ως επακόλουθο!

http://ziakopoulos.blogspot.com/2020/09/blog-post_20.html?m=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 minutes ago, sakis13 said:

Ναι γιατι οταν κανει καλα βγαινουν..🤔😂

μου επεσε το τασακι στο πατωμα απο τα γελια τρομαρα σου,..χαχαχαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ναι γιατι οταν κανει καλα βγαινουν..🤔😂

Εγω λεω το Νοέμβριο οπως έριξαν μαύρο καποτε στο μεγκα να ρίξουν και στο τζιφο και ας τον ανοιξουν παλι το Μάιο...κρίμα θα ναι να πάθουμε νευρικό κλονισμό το χειμωνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εγω λεω το Νοέμβριο οπως έριξαν μαύρο καποτε στο μεγκα να ρίξουν και στο τζιφο και ας τον ανοιξουν παλι το Μάιο...κρίμα θα ναι να πάθουμε νευρικό κλονισμό το χειμωνα 

ε ναι, ας παθαίνω νευρικό κλονισμό μόνο εγώ δηλαδή την θερμή περίοδο🤣 Αλλά θέλω να βλέπω όλες τις λεπτομέρειες σε χάρτες. χεχε. ισοβαρείς cape κτλ, που άλλο μοντέλα δεν μας δείχνουν σε καλή ανάλυση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...