Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, [weathermaniac] said:

Έχει κλειδώσει φίλε. Φυσικά έχει κλειδώσει αφού θα λείπω το ΣΚ🤬

Ας ελπίσουμε  να βγει κάτι ανάλογο τον χειμώνα και θα δούμε την Πίνδο νυφούλα.

Έτσι. Κάτσε Λάρισα Μιχάλη 😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Έτσι. Κάτσε Λάρισα Μιχάλη 😋

Κυριακή επιστρέφω Γιάννενα, ελπίζω να συμβεί ένα δευτερεύον καιροπάρτι την Δευτέρα😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

Παιδια σορυ για το οφ τοπικ αλλα 1χιλιοστο βροχης με τι ισοδυναμει;

1 λιτρο σε ενα τετραγωνικο μετρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

1 λιτρο σε ενα τετραγωνικο μετρο

Η ενας τονος στο στρεμα (ειναι της μοδας πλεον ακουγεται πιο βαρυ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2020092406_202009221947_2_stormforecast.xmlA level 2 was issued across the southern Adriatic and northern Ionian Sea and adjacent coastlines mainly for excessive rainfall and to the lesser degree for large to very large hail, severe wind gusts and tornadoes.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου αρέσει ο μ.ο. του ευρωπαϊκού για μακριά, αλλά ακριβώς επειδή είναι μακριά ελπίζω ότι θα αλλάξει προς το καλύτερο, διαφορετικά θα μας υποδεχτεί ο Οκτώβρης ντυμένος Σεπτέμβριος (στις πρώτες μέρες του...).

EDE1-240.GIF?23-12

EDE0-240.GIF?23-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα για σημερα θεσσαλια και βορεια ευβοια βλεπετε να υπαρχουν εντομα φαινομενα;ετοιμαζομαι για ευβοια απο καρδιτσα γι αυτο ρωταω.να ξεκινησω η μπα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Snowjunky είπε:

Καλημερα για σημερα θεσσαλια και βορεια ευβοια βλεπετε να υπαρχουν εντομα φαινομενα;ετοιμαζομαι για ευβοια απο καρδιτσα γι αυτο ρωταω.να ξεκινησω η μπα;

Δεν φαίνεται κάτι για βόρεια Εύβοια σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για εδώ πάντως ο μακρινός μο του ευρωπαίου παίρνει ακατέβατο 10αρι, ειδικά αν ήταν χειμώνας

EDM1-240.GIF?23-12

 

τέτοια θέλουμε για να δούμε σοβαρα χιόνια τον χειμώνα εδώ, και σοβαρές βροχές το φθινόπωρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

για εδώ πάντως ο μακρινός μο του ευρωπαίου παίρνει ακατέβατο 10αρι, ειδικά αν ήταν χειμώνας

EDM1-240.GIF?23-12

 

τέτοια θέλουμε για να δούμε σοβαρα χιόνια τον χειμώνα εδώ, και σοβαρές βροχές το φθινόπωρο

Εμένα μου φαίνεται πολύ δυτικά όλο αυτό ακόμη και για Γιάννενα ρε Μιχάλη (νομίζω φαίνεται καλύτερα στον χάρτη όλης της Ευρώπης που έβαλα παραπάνω). Καλά εμείς εδώ θα ψηθούμε εάν βγει κάτι τέτοιο...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Εμένα μου φαίνεται πολύ δυτικά όλο αυτό ακόμη και για Γιάννενα ρε Μιχάλη (νομίζω φαίνεται καλύτερα στον χάρτη όλης της Ευρώπης που έβαλα παραπάνω). Καλά εμείς εδώ θα ψηθούμε εάν βγει κάτι τέτοιο...

και όμως Δημήτρη, σε ένα τέτοιο μέγεθος αυλώνα, και με αυτή την κλίση, η θέση του είναι ιδανική. Όχι πως θα βγει βέβαια, αλλά θα ξαναβάζω ως παράδειγμα εκείνο το τρομερό 6αρι του τζίφου που έδινε τα εκατοντάδες χιλιοστά σε χιόνι στην Πίνδο από τα 1000 και πάνω, και εδώ άφηνεπολύ χιόνι, αλλά το γύριζε σε βροχή, αν έβγαινε. 

 

Κοίτα θέση αυλώνων στο εικονικό τρέξιμο τότε και στον μο τώρα

EDM1-240.GIF?23-12gfs-0-108.png?6

 

 

εδώ το τρέξιμο

http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?jour=18&mois=1&annee=2019&heure=6&archive=1&mode=0&ech=6&runpara=0&carte=0

 

όχι πως έχει σημασία, θα αλλάξει 1000 φορές, απλά το αναφέρω πως για Γιάννενα και δυτική χώρα γενικότερα η κυκλοφορία του ευρωπαικού είναι η καλύτερη δυνατή, μπορεί να αφήσει πολλές μέρες με τριψήφια χιλιοστά η κάθε μέρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω έχει σε όλα τα στρώματα δυτικό stream και γαλάζιο CAPE, έχει βγει και ήλιος. Θα βγάλει τίποτα αργότερα, έστω και κάτι μικρό ή μπα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 hours ago, [weathermaniac] said:

Κυριακή επιστρέφω Γιάννενα, ελπίζω να συμβεί ένα δευτερεύον καιροπάρτι την Δευτέρα😃

Χωρίς να θέλω να σε αποπαρω, πιθανολογώ ιστορικοτατων διαστάσεων πανελλαδικό χιονιά τύπου beach snow (που ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ όταν δεν ****με το κλιμα) μόλις πας Αμερική. Έως τότε καλέ μου φίλε τα διαγράμματα θερμοκρασιών και υετου τα βλέπω πολύ περίεργα....

 

ΥΓ Ο Οκτώβρης και ο Σεπτέμβρης πάντα ήταν μήνες καλοκαιρινοι. Από παιδάκια το θυμόμαστε αυτό, τίποτα δεν άλλαξε.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ΥΓ Ο Οκτώβρης και ο Σεπτέμβρης πάντα ήταν μήνες καλοκαιρινοι. Από παιδάκια το θυμόμαστε αυτό, τίποτα δεν άλλαξε.

Παντως το μονο σιγουρο ειναι πως στα Γιαννενα τα καλοκαιρια τωρα ειναι πιο ζεστα σε σχεση με παλαιοτερες εποχες...🤬 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, heavy snow said:

Παντως το μονο σιγουρο ειναι πως στα Γιαννενα τα καλοκαιρια τωρα ειναι πιο ζεστα σε σχεση με παλαιοτερες εποχες...🤬 

Έτσι είναι αφού έτσι το νομίζεις 😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Έτσι είναι αφού έτσι το νομίζεις 😋

Νομιζω????

Δυστυχως οπως θα διαβασεις εδω ειναι πραγματικοτητα η αυξηση θερμοκρασιας στα Γιαννενα τους καλοκαιρινους μηνες...2 βαθμοι +

Ισως τον ειχε και καθηγητη ο Μιχαηλ.

https://geonews.gr/συνέντευξη-με-τον-άρη-μπαρτζώκα-καθηγ/

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, heavy snow said:

Νομιζω????

Δυστυχως οπως θα διαβασεις εδω ειναι πραγματικοτητα η αυξηση θερμοκρασιας στα Γιαννενα τους καλοκαιρινους μηνες.

Ισως τον ειχε και καθηγητη ο Μιχαηλ.

https://geonews.gr/συνέντευξη-με-τον-άρη-μπαρτζώκα-καθηγ/

Ε αφού αυτό πιστεύεις όλα καλά. Παρέα είμαστε εδώ δεν είμαστε βουλευτές για να επιχειρηματολογουμε 😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Ε αφού αυτό πιστεύεις όλα καλά. Παρέα είμαστε εδώ δεν είμαστε βουλευτές για να επιχειρηματολογουμε 😊

Ε ναι ο καθενας ας πιστεψει οτι θελει...Εγω θα πιστεψω τον συγκεκριμενο επιστημονα.Καθηγητή Μετεωρολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων🙂

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...