Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Νομιζω????

Δυστυχως οπως θα διαβασεις εδω ειναι πραγματικοτητα η αυξηση θερμοκρασιας στα Γιαννενα τους καλοκαιρινους μηνες...2 βαθμοι +

Ισως τον ειχε και καθηγητη ο Μιχαηλ.

https://geonews.gr/συνέντευξη-με-τον-άρη-μπαρτζώκα-καθηγ/

Ναι τους έχω και τους 2 καθηγητές, με τον τελευταίο θα κάνουμε και την πτυχιακή εργασία, αλλά δεν θα αφορά την Ήπειρο😅 Περιμένω απάντηση, αλλά λογικά θα καταρρίψουμε την Εύβοια και θα την κάνουμε θάλασσα.

 

Πάντως ΄άλλη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι πλέον ο χειμώνας είναι πιο ξηρός και από το καλοκαιρι, λες και περιμένουμε το καλοκαίρι για να έρθει υετός στα Γιάννενα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, BrainA είπε:

Χωρίς να θέλω να σε αποπαρω, πιθανολογώ ιστορικοτατων διαστάσεων πανελλαδικό χιονιά τύπου beach snow (που ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ όταν δεν ****με το κλιμα) μόλις πας Αμερική. Έως τότε καλέ μου φίλε τα διαγράμματα θερμοκρασιών και υετου τα βλέπω πολύ περίεργα....

 

ΥΓ Ο Οκτώβρης και ο Σεπτέμβρης πάντα ήταν μήνες καλοκαιρινοι. Από παιδάκια το θυμόμαστε αυτό, τίποτα δεν άλλαξε.

Στα γρεβενα ο Οκτώβρης δεν ηταν καλοκαιρινός παντα...απλά ειχε μεγαλες διαφορες απο μερα σε μερα ισως δηλαδη να χε τη μια μέρα 25 βαθμους και την αλλη 12 και να βρέχε και ο Σεπτέμβρης το ιδιο αλλα ελαχιστα πιο θερμός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Στα γρεβενα ο Οκτώβρης δεν ηταν καλοκαιρινός παντα...απλά ειχε μεγαλες διαφορες απο μερα σε μερα ισως δηλαδη να χε τη μια μέρα 25 βαθμους και την αλλη 12 και να βρέχε και ο Σεπτέμβρης το ιδιο αλλα ελαχιστα πιο θερμός

Έχοντας ζήσει από τα 1200 του Παίκου, τα 400 του Φιλύρου, τα 200 του επταπυργίου και στα 350 της χώρας Αμοργού,  νομίζω ότι παρόλο το μικρο της μέγεθος η Ελλάδα έχει  αρκετές διαφορές στο κλίμα. Για να μην κουράζω νομίζω ότι ο Σεπτέμβριος είναι καλοκαίρι παντού αλλά ο Οκτώβριος έχει δυο πρόσωπα. Συνεχίζει καλοκαιρινός στα νότια και φθινοπωρινός στα βόρεια. Ακραίες τιμές, οι πάχνες στο Πάικο από τέλη Σεπτέμβρη και τα μπάνια στην Αμοργό μέχρι αρχές Νοέμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχες για οσο παει το ματι κυριως στην δυτικη Ελλαδα..Αλλα τα φαινομενα προσκαιρα θα περνουν και ανατολικοτερα και θα επηρεαζουν και περιοχες κυριως απο Φθιωτιδα και βορειοτερα..

Ισως αυριο οπως ειχα αναφερει και τις προηγουμενες μερες εχουμε ενα προσκαιρο περασμα και στην Αττικη..

Κατα τα αλλα το αλλο σκ αν και μακρυα τα μοντελα μας βγαζουν κακοκαιρια εκ νεου που επηρεαζει πολλα τμηματα της χωρας...Φανταζομαι στα Τζουμερκα που θα ειμαι θα σταζουν τα παντα...Σχεδον καθημερινα βροχες μεχρι 4-5 Οκτωβρη..Δε νομιζω να υπαρχει καλυτερο μερος για να απολαυσεις την βροχη...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παλικαρι ο τζιφος με 30 ενσεμπλς πλεον ,   για να πιανει τα παντα ολα  !!!

καπου στα βορειοδυτικα

γεμισε κορδονια ο τοπος .....

Diagramme GEFSι

 

καλησπερα !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, INUIT είπε:

παλικαρι ο τζιφος με 30 ενσεμπλς πλεον ,   για να πιανει τα παντα ολα  !!!

καπου στα βορειοδυτικα

γεμισε κορδονια ο τοπος .....

Diagramme GEFSι

 

καλησπερα !!

Ποιας περιοχής είναι? Καλησπέρα 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τι να σου πω βρε Χρηστο, ενα κλικ στην τυχη εκανα.....καπου κοντα στα Γρεβενα αν διαβαζω σωστα το χαρτη  😉....

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βασικά τα ενσέμπλς είναι του παραλληλου του τζίφου, απλά τα άλλα από ότι φαίνεται τα πέταξαν. θα τα δούμε πως θα πάνε και αυτά, πάντως έχουν καλύτερη ανάλυση, καθώς  στο Medicane έδειχναν και τις υπόλοιπες ισοβαρείς, όχι σαν τα πάλια που με τα βίας έδειχναν το 1005

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, INUIT είπε:

τι να σου πω βρε Χρηστο, ενα κλικ στην τυχη εκανα.....καπου κοντα στα Γρεβενα αν διαβαζω σωστα το χαρτη  😉....

Όντως κοντα σε εμενα ειναι με βάση τις συντεταγμενες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παλιακο φθινοπωρο λοιπον με σχεδον 20.μερες σερι βροχη στΑ Δυτικα στα καπακια του Ιανου....ετσι πρεπει και ετσι μαθαμε τα πρωτοβροχια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΩΩΩΩ αλλαγές στον τζιφο!! Ανανέωση...gfsv12  η αναβάθμιση...και .31 σενάρια πλέον στα ανασάμπλ και μάλιστα στις 0,25 μοίρες από αν θυμάμαι καλά 0,5 ή 1 μοίρα που έτρεχαν....!!!! το θέμα είναι να υπάρξει και βελτίωση ουσιαστική στο μοντέλο....να γίνει ξανά ο παλιός καλό αγαπημένος τζίφος που μας δίνει όλους τους παραμέτρους ελεύθερα ...για να δούμε 

προς το παρόν το 12άρι του μας δίνει ένα καλό πέρασμα το Σαββάτο και για 2-3 μέρες φθινοπωρινές θερμοκρασίες ....και μετά αν και ξανανεβαίνει η θερμοκρασία δεν λείπουν και τα σενάρια με βροχές.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, maria είπε:

thessaloniki tha xoume tipota?? de mporo alli kserailaaaaa

Ένα περασματάκι το Σαββάτο από ότι βλέπω στα ανσάμπλ....φυσικά κάποιος γνώστης από Σαλόνικα ίσως διαφωτίσει περισσότερο την ερώτησή σου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Ένα περασματάκι το Σαββάτο από ότι βλέπω στα ανσάμπλ....φυσικά κάποιος γνώστης από Σαλόνικα ίσως διαφωτίσει περισσότερο την ερώτησή σου....

Είδαμε και το σημερινό πως πέρασε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Είδαμε και το σημερινό πως πέρασε... 

ε σύμφωνα με τους χάρτες καμία σχέση με το σήμερα είναι πολύ ποιο δυνατό το μέτωπο πού ποιο οργανομένο δες χάρτη σήμερα και χάρτη διατάξεων τι θα μας πλησιάσει στα βορειοδυτικά του Σαββάτου...το θέμα είναι ότι η Σαλόνικα άλλες φορές σε παρόμοιο καιρό δεν ρίχνει τίποτα και άλλες έχει ένα καλούτσικο περασμα από το μέτωπο....πάντως ότι και να ναι δεν φαίνεται κάτι δυνατό ούτως ή άλλως..και θα είναι φυσικά πολύ πρόσκαιρο για όλη τη κεντρική Μακεδονία....σ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

ε σύμφωνα με τους χάρτες καμία σχέση με το σήμερα είναι πολύ ποιο δυνατό το μέτωπο πού ποιο οργανομένο δες χάρτη σήμερα και χάρτη διατάξεων τι θα μας πλησιάσει στα βορειοδυτικά του Σαββάτου...το θέμα είναι ότι η Σαλόνικα άλλες φορές σε παρόμοιο καιρό δεν ρίχνει τίποτα και άλλες έχει ένα καλούτσικο περασμα από το μέτωπο....πάντως ότι και να ναι δεν φαίνεται κάτι δυνατό ούτως ή άλλως..και θα είναι φυσικά πολύ πρόσκαιρο για όλη τη κεντρική Μακεδονία....σ

Μακάρι να κάνει κάτι... Αλλιώς θα φύγει με μηδενικό ο Σεπτεμβριος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι τους έχω και τους 2 καθηγητές, με τον τελευταίο θα κάνουμε και την πτυχιακή εργασία, αλλά δεν θα αφορά την Ήπειρο😅 Περιμένω απάντηση, αλλά λογικά θα καταρρίψουμε την Εύβοια και θα την κάνουμε θάλασσα.

 

Πάντως ΄άλλη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι πλέον ο χειμώνας είναι πιο ξηρός και από το καλοκαιρι, λες και περιμένουμε το καλοκαίρι για να έρθει υετός στα Γιάννενα...

Όντως πριν μια ώρα πήρα την επιβεβαίωση και η διπλωματική μου εργασία θα έχει αυτό το θέμα. Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον!

41 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μακάρι να κάνει κάτι... Αλλιώς θα φύγει με μηδενικό ο Σεπτεμβριος

Σήμερα και γώ περίμενα κάποιες καταιγίδες στην κεντρική μακεδονία που δεν βγήκαν.. ωστόσο όπως είπε και ο Σώτος το Σάββατο είναι άλλη υπόθεση Φυσικά κύριο λόγο θα έχουν τα δυτικά, και έπειτα τα βόρεια, αλλά 5-10 χιλιοστά μπορεί να βγάλει στην κεντρική Μακεδονία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως είναι λογικό το φθινόπωρο ξεκινά πάντα από τα δυτικά β.δυτικα.Καλως να ορίσει οπότε😁.Επίσης πολύ σημαντικό η αναβάθμιση του τζιφου,το συγκεκριμένο μοντέλο τουλάχιστον το προσπαθεί κάθε χρονο.και φέτος μας δίνει το πολύ σημαντικό εργαλείο των περισσοτέρων και με καλύτερη ανάλυση ανσμπλ .εύγε τζιφε θα βγάλουμε τα μάτια μας φέτος...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Όπως είναι λογικό το φθινόπωρο ξεκινά πάντα από τα δυτικά β.δυτικα.Καλως να ορίσει οπότε😁.Επίσης πολύ σημαντικό η αναβάθμιση του τζιφου,το συγκεκριμένο μοντέλο τουλάχιστον το προσπαθεί κάθε χρονο.και φέτος μας δίνει το πολύ σημαντικό εργαλείο των περισσοτέρων και με καλύτερη ανάλυση ανσμπλ .εύγε τζιφε θα βγάλουμε τα μάτια μας φέτος...😋

Φέτος θα είναι η πιο πονοκεφαλάτη μοντελοχρονιά. να μου το θυμηθείς αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Φέτος θα είναι η πιο πονοκεφαλάτη μοντελοχρονιά. να μου το θυμηθείς αυτό.

Mακαρι Μιχαήλ.οσο πιο δύσκολα τόσο πιο καλά🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα μακρινά το κύριο του ευρωπαϊκού εξάφάνισε όποιες ζέστες φαινόνταν μέχρι το προηγούμενο τρέξιμο και πλέον έχει δροσερές καταστάσεις για αρχές Οκτωβρίου.

Πολυ μακριά βέβαια αλλά θα το παρακολουθούμε.

ECE1-216.GIF?24-12

ECE0-216.GIF?24-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...