Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχουν πέσει αρκετά τα χιλιοστά που έδινε ο τζίφος σε σχεση με 24 ώρες πριν για ήπειρο, για μεθαύριο.. κλασικά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Ας παρουμε πρωτα τα κοντινα και βλεπουμε για τα μακρινα😉

image.thumb.png.7eea30fe2dc40f05ac550e0470a23e96.png

image.png.16fbda5dcbaa0dad37a94efd81187c70.png

Μεγαλο στοιχημα το αυριανο.Οι δεικτες καπε ειναι καλοι για σαρωνικιωτικη γιδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Spartan είπε:

Μεγαλο στοιχημα το αυριανο.Οι δεικτες καπε ειναι καλοι για σαρωνικιωτικη γιδα

Καλημερα παιδες...Σπυρακο μου για να βγαλει καταιγιδα ο σσρωνικος αυριο πρεπει να υπαρξουν κι αλλες συγκυριες...Δεν αρκει μονο το cape που θα εχει...

Ο πανσοφος παππους απο το Περαμα...Ξερογλυφεται για αυριο και θελει να μας βαλει στην τσιτα...Μην πεφτεις στην παγιδα του...😜Η δευτερα ειναι η καλη μας μερα...Εκει εχουμε μακραν τις πιο πολλες πιθανοτητες..Ασχετα εαν θα γραψουμε παλι 1mm...😂

Τις καλημερες μου σε ολους..Και καλη δουλιτσα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα παιδες...Σπυρακο μου για να βγαλει καταιγιδα ο σσρωνικος αυριο πρεπει να υπαρξουν κι αλλες συγκυριες...Δεν αρκει μονο το cape που θα εχει...

Ο πανσοφος παππους απο το Περαμα...Ξερογλυφεται για αυριο και θελει να μας βαλει στην τσιτα...Μην πεφτεις στην παγιδα του...😜Η δευτερα ειναι η καλη μας μερα...Εκει εχουμε μακραν τις πιο πολλες πιθανοτητες..Ασχετα εαν θα γραψουμε παλι 1mm...😂

Τις καλημερες μου σε ολους..Και καλη δουλιτσα..

Η τραγωδία στη ζωή είναι πως γινόμαστε γέροι πολύ γρήγορα και σοφοί πολύ αργά.

Βενιαμίν Φραγκλίνος.

Ευτυχώς και...δυστυχώς από τα 2 παραπάνω απέχω παρά πολυ.

Υγ.Με είπες γερο,Παρασκευή αξημερωτα και εν αναμονή αυριανής γίδας? 😜

Ας αφήσουμε αυτό το σχεδόν τίποτα εδώ και βλέπουμε αύριο.

Screenshot_20200925-071514.thumb.jpg.5fb61b6c1192d7dfc871714346443a86.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2020092606_202009250634_2_stormforecast.A level 2 was issued across parts of western Italy and western Balkans mainly for excessive rainfall, large hail, tornadoes and severe wind gusts.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεράστια μείωση χιλιοστών από τζίφο. 

Αυτό που εξαφανίζει  μια μέρα πριν την κακοκαιρία 50 χιλιοστά πρεπει να είναι κατόρθωμα. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακο θα ειναι το ψυχρο μετωπο αυριο που θα μπει στη χωρα απο τα βορειοδυτικα,επηρεαζοντας δυτικα,βορεια και κεντρικα και ισως και περιοχες του βορειου Αιγαιου.Η Αττικη εχει μικρες πιθανοτητες να δει καποια συντομη βροχη αν δεν εχει προλαβει να αποδυναμωθει το μετωπο,ενω θα ειναι αισθητη η ψυχρα που θα ακολουθησει το μετωπο και επιτελους το ξεκουμπισμα της ζεστης και της μπιχλας.Θα δουμε το βραδυ περισσοτερα.Σε καθε περιπτωση θα ειναι ομορφη η δορυφορικη αφου μιλαμε για τον ορισμό του σαρωματος ψυχρου μετωπου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα παιδες...Σπυρακο μου για να βγαλει καταιγιδα ο σσρωνικος αυριο πρεπει να υπαρξουν κι αλλες συγκυριες...Δεν αρκει μονο το cape που θα εχει...

Ο πανσοφος παππους απο το Περαμα...Ξερογλυφεται για αυριο και θελει να μας βαλει στην τσιτα...Μην πεφτεις στην παγιδα του...😜Η δευτερα ειναι η καλη μας μερα...Εκει εχουμε μακραν τις πιο πολλες πιθανοτητες..Ασχετα εαν θα γραψουμε παλι 1mm...😂

Τις καλημερες μου σε ολους..Και καλη δουλιτσα..

 

Τελικα για τις 26 του μηνος ειναι αυτοι οι δεικτες σακαρε

Οπωτε πηδηξα μια ημερα καταλαθος

Ο σαρωνικος φιλε μου χτυπαει παντα εκει που δεν το περιμενεις.Την καλησπερα μου φιλε μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

 

EDE1-240.GIF?25-12

EDE0-240.GIF?25-12

Στην ζεστή πλευρά της Ευρώπης, για αρχες Οκτωβριου, μας εχει ο μ.ο. του ευρωπαικου...

Ε οχι και τοσο ζεστη,Μια χαρα ειναι ο μεσος ορος θερμοκρασιακως  μακροπροθεσμα(ειδικα οσο βλεπεις σταδιακα τα κοκκινακια της  αφρικης να σβηνουν σιγα σιγα.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εντυπωσιακο θα ειναι το ψυχρο μετωπο αυριο που θα μπει στη χωρα απο τα βορειοδυτικα,επηρεαζοντας δυτικα,βορεια και κεντρικα και ισως και περιοχες του βορειου Αιγαιου.Η Αττικη εχει μικρες πιθανοτητες να δει καποια συντομη βροχη αν δεν εχει προλαβει να αποδυναμωθει το μετωπο,ενω θα ειναι αισθητη η ψυχρα που θα ακολουθησει το μετωπο και επιτελους το ξεκουμπισμα της ζεστης και της μπιχλας.Θα δουμε το βραδυ περισσοτερα.Σε καθε περιπτωση θα ειναι ομορφη η δορυφορικη αφου μιλαμε για τον ορισμό του σαρωματος ψυχρου μετωπου.

Μακαρι να δουμε να περναει κατι προς σαρωνικο μερια

Οι δεικτες καπε θα ειναι καλοι για αυριο  εδω  γιωργο

Οσο την μπιχλα της αηδιας υπομονη και ειμαστε κοντα στο να απαλαγουμε σιγα σιγα απο την παρατεταμενη ζεστη της σκατοεποχης(καλοκαιρι)που μας τυρανναει

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους κινητικότητα απο αύριο έστω για λίγες μέρες.....και μόνο που θα πέσει η θερμοκρασία σε ποιο λογικά επίπεδα κέρδος είναι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεπω δεν ασχολειται κανενας με το αυριανο αφου προφανως ειστε χορτασμενοι απο καταιγιδαρες...🤣

Ας προσπαθησω λοιπον εγω να πω δυο πραγματα για Αττικη που ειναι το απολυτο αουτσαιντερ και τα μοντελα τις δινουν το πολυ μισο χιλιοστο,το οποιο ειναι και το πιο προφανες αφου φαινεται το ψυχρο μετωπο να αποδυναμωνεται και να "αδειαζει" στην Πινδο.

Υπαρχουν ομως 2 παραμετροι που ισως μας βοηθησουν να κανουμε την εκπληξη.

1.Υπηρξαν φορες στο παρελθον που ψυχρα μετωπα απο τα δυτικα υποεκτιμουνταν και παρολο που τα μοντελα δεν εδιναν υετο,τελικα καταφερναμε να δουμε κανονικη βροχη στα δυτικα και βορεια του νομου,με τη προσεγγιση αυτου.Αυτο σαν πιθανοτητα μπορει να λαβει χωρα το πρωι προς το μεσημερι.

2.Οι δεικτες ασταθειας ειναι σχεδον καταπληκτικοι αλλα δυστυχως δεν αρκουν απο μονοι τους να δωσουν καταιγιδες.Υπαρχει δηλαδη η απαιτουμενη ενεργεια στην ατμοσφαιρα για να προκαλεσει ανυψωση υδρατμων και συμπυκνωση αυτων λογω ψυξης,αλλα στην προκειμενη μας χαλαει τη συνταγη το ανεμολογικο πεδιο.Αν οι ψυχρες μαζες κινηθουν λιγο νοτιοτερα ισως αυτο αλλαξει(ανεμολογιο) κι επιτρεψει τελικα τη δημιουργια καταιγιδοφορων νεφων.Αυτο που χρειαζομαστε ειναι καθαρο νοτια στην επιφανεια ως νοτιοδυτικο-δυτικο ανεβαινοντας προς τα 500hpa και πανω.Αν συμβει αυτο,οι κεντρονοτιες περιοχες και κυριως τα νοτια της Αττικης και της Ευβοιας θα δουν καταιγιδες και ισως δυνατες.Αυτο για το διαστημα των προμεσημβρινων ωρων ως νωρις το απογευμα.

Ξαναλεω οτι οι πιθανοτητες ειναι κατα μας,αλλα καλο ειναι να κυνηγησουμε και την εκπληξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βλεπω δεν ασχολειται κανενας με το αυριανο αφου προφανως ειστε χορτασμενοι απο καταιγιδαρες...🤣

Ας προσπαθησω λοιπον εγω να πω δυο πραγματα για Αττικη που ειναι το απολυτο αουτσαιντερ και τα μοντελα τις δινουν το πολυ μισο χιλιοστο,το οποιο ειναι και το πιο προφανες αφου φαινεται το ψυχρο μετωπο να αποδυναμωνεται και να "αδειαζει" στην Πινδο.

Υπαρχουν ομως 2 παραμετροι που ισως μας βοηθησουν να κανουμε την εκπληξη.

1.Υπηρξαν φορες στο παρελθον που ψυχρα μετωπα απο τα δυτικα υποεκτιμουνταν και παρολο που τα μοντελα δεν εδιναν υετο,τελικα καταφερναμε να δουμε κανονικη βροχη στα δυτικα και βορεια του νομου,με τη προσεγγιση αυτου.Αυτο σαν πιθανοτητα μπορει να λαβει χωρα το πρωι προς το μεσημερι.

2.Οι δεικτες ασταθειας ειναι σχεδον καταπληκτικοι αλλα δυστυχως δεν αρκουν απο μονοι τους να δωσουν καταιγιδες.Υπαρχει δηλαδη η απαιτουμενη ενεργεια στην ατμοσφαιρα για να προκαλεσει ανυψωση υδρατμων και συμπυκνωση αυτων λογω ψυξης,αλλα στην προκειμενη μας χαλαει τη συνταγη το ανεμολογικο πεδιο.Αν οι ψυχρες μαζες κινηθουν λιγο νοτιοτερα ισως αυτο αλλαξει(ανεμολογιο) κι επιτρεψει τελικα τη δημιουργια καταιγιδοφορων νεφων.Αυτο που χρειαζομαστε ειναι καθαρο νοτια στην επιφανεια ως νοτιοδυτικο-δυτικο ανεβαινοντας προς τα 500hpa και πανω.Αν συμβει αυτο,οι κεντρονοτιες περιοχες και κυριως τα νοτια της Αττικης και της Ευβοιας θα δουν καταιγιδες και ισως δυνατες.Αυτο για το διαστημα των προμεσημβρινων ωρων ως νωρις το απογευμα.

Ξαναλεω οτι οι πιθανοτητες ειναι κατα μας,αλλα καλο ειναι να κυνηγησουμε και την εκπληξη.

Εγώ ασχολούμαι Τζορτζ...άμα βρεχει το πρωι δε θα παω για δουλειά...οπότε με νοιάζει περισσότερο από κάθε άλλη κακοκαιρια...Μόνο μη περάσει νωρίς θέλω 8 με 9 να βρεχει καταρακτωδως στα γρεβενα  γινεται;;;;😁

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2020092706_202009251945_2_stormforecast.xml

A level 2 was issued across northern Greece, eastern Northern Macedonia, Bulgaria and southern Romania mainly for severe wind gusts, tornadoes, large hail and excessive rainfall.

A level 1 was issued across Romania and southern Serbia mainly for excessive rainfall, severe wind gusts and tornadoes.

 

 

να πούμε ότι πέρα από τις κατά περιόδους ισχυρές βροχές/καταιγίδες, θα έχουμε πολύ αέρα

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

ενώ και τα τελευταία τρεξίματα υποστηρίζουν την δημιουργία μικρού πρόσκαιρου Medicane στην Αδριατική, ήδη ο στροβιλισμός είναι εμφανής πάντως.

iconeu_it1-2-19-0.png?25-22iconeu_it1-16-19-0.png?25-22

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλώς να έρθει το αυριανό να δροσίσει και μετά αλλά το μάτι πάει στα πιο μακρινά  όπου με χαρά βλέπω τον μπαστακα να στήνεται και αρκετά ανατολικά αλλά και αρκετά βόρεια που στο μυαλό μου σημαίνει ότι κάπου μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου βλέπω να έρχεται βαρύ βροχερό φθινόπωρο διάρκειας .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mεγαλη η αυξηση της ασταθειας σε σχεση με τον προχθεσινο χαρτη για την Αττικη.Υπαρχει μικρη πιθανοτητα οι σωρειτες που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στον νομο να μετατραπουν  μεταξυ 12-2 σε tcu (πυργοσωρειτες) και cb λιγο αργοτερα.Ιδωμεν... 

image.png.5a465f2ec0667b722bbcb014940b29af.png

Επικινδυνα καιρικα φαινομενα απο τον δεικτη Κ σε Αττικη και Ν.Ευβοια τη Δευτερα το απογευμα.

image.thumb.png.88318738460945bfc3ae16841fa8a6d7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μονο επικινδυνο φαινομενο στην Αττικη ειναι ο αερας....ελπιζω να μην εχουμε.ζημιες...μια κολωνα της ΔΕΗ η ενα δεντρο αν πεσει θα εχουμε.προβληματα στην ηλεκτροδοτηση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα από την μικρή δόση βροχών στα βόρεια, έχουμε ευτυχώς εναρμόνιση των Τ με την εποχή.. Κάτι είναι κ αυτό.. Το σημαντικό είναι ότι ξεκινήσαμε με συστήματα εκ δυσμάς.. Καλή αρχή για καλύτερη συνέχεια.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...