Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τουλάχιστον στις 384 ώρες δείχνει το κρύο να υπάρχει βορειοανατολικά και στην Ρωσία 

gfsnh-1-384.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε δεν μας χ . . . . ι λέω εγώ?? Εκεί που κάθε φορά νομίζουμε ότι τρώμε την τελευταία (καλοκαιρινού τύπου) θερμή εισβολή, μετά από λίγο έρχεται καινούργια. Όχι άλλο κάρβουνο...

 

gfs-1-192.png

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Βελτίωση για μεθαύριο. 

Τα ΒΔ θα έχουν άλλο ένα καλό περασμα. 

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα έχει την σημερινή ένταση στην Ήπειρο, έτσι και αλλιώς, αν και σύντομο το σημερινό ήταν ασύλληπτο ακόμα και για τα Γιάννενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα έχει την σημερινή ένταση στην Ήπειρο, έτσι και αλλιώς, αν και σύντομο το σημερινό ήταν ασύλληπτο ακόμα και για τα Γιάννενα 

20mm πιστεύω θα τα βάλει την Δευτερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν γλιτώνουμε από ότι φαίνεται την εκ νέου άνοδο της θερμοκρασίας στις αρχές του Οκτώβρη ..ας ελπίσουμε να μην φτάσει σε πολύ υψηλά για την εποχή επίπεδα....γιατί προς το παρόν έτσι φαίνεται....ας ελπίσουμε να μετριαστεί.....ή γενικά η οποιαδήποτε άνοδος να είναι πολύ πρόσκαιρη εν τέλη.....εδώ θα είμαστε να το παρακολουθούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, brit1981 είπε:

Για όποιον ενδιαφέρεται, στον κάτωθι σύνδεσμο υπάρχουν δορυφορικές εικόνες όλου του πλανήτη, καθημερινά και ανελλιπώς από τις 24 Φεβρουαρίου του 2000.

https://wvs.earthdata.nasa.gov/?LAYERS=MODIS_Terra_CorrectedReflectance_TrueColor&CRS=EPSG:4326&TIME=2002-01-07&COORDINATES=34.752342,18.966806,41.678649,28.470343&FORMAT=image/jpeg&AUTOSCALE=TRUE&RESOLUTION=250m

Μπορείς να επιλέξεις την ανάλυση της εικόνας καθώς και ποια ακριβώς περιοχή θέλεις να δεις, όσο μεγάλη ή μικρή κι αν είναι, είτε βάζοντας ακριβείς συντεταγμένες είτε διαμορφώνοντας το κόκκινο κουτάκι στο χάρτη.

Εδώ πχ είναι η δορυφορική στις 7 Ιανουαρίου του 2002 πάνω από την Ανατολική Στερεά!

image.png.02dfd6a5cf1fb2117e000123f5681d55.png

Ενδιαφέρον!!! Ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικη η κυκλοφορια για τα ανατολικα...Με συνοπτικες διαδικασιες καηκε ο Σεπτεμβριος και με τον ιδιο τροπο καιγεται ηδη και το πρωτο δεκαημερο του Οκτωβρη...

Καθε χρονο το φθινοπωρο μικραινει και η αγαπημενη μου εποχη χανεται και περνα με 2-3 κακοκαιριες..Εχει αρχισει και κουραζει πλεον...Ουτε να συννεφιασει αξιοπρεπως δεν μπορει..

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά ο Σεπτέμβρης είναι καλοκαίρι πλέον κάθε χρόνο. Αλλά άσχημο είναι που χάνεται το πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου. Εντάξει ας περιμένουμε λίγο μπας και αλλάξει κάτι αλλά μου φαίνεται απίθανο να βγάλει κάτι καλό, το πολύ πολύ καμιά κακοκαιρία της πλάκας των 6 ωρών..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάλι απορώ γιατί κοιτάω χάρτες τόσο πολύ. Γιατί ότι και να γίνει τα αποτελέσματα στο 99% των περιπτώσεων θα είναι τα εξής

Κατηγορία 1: Η διάταξη δεν βγαίνει εν τέλη ποτέ και μουφιάζει στους χάρτες.

Αυτό είναι ο κανόνας στις καθαρά δυτικές διατάξεις που καμία δεν έχει βγει ούτε στο 50 % της αρχικής ισχύος.. Μάλιστα η κακή αλλαγή γίνεται πάντα σε τέτοιες ώρες που δεν επιστρέφει πίσω όπως πρόπερσι τον χειμώνα που χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία από το 2005, που αν έβγαινε θα έκανε και το 2005 να μοιάζει με γατάκι.

 

Κατηγορία 2: Η καλή διάταξη βγαίνει. Αλλά εγώ τελικά πάλι δεν θα δω φαινόμενα για τους εξής λόγους:

Υποκατηγορία 2.1 Καλοκαιρινές αστάθειες που χάνω λόγω ατυχίας ή εξεταστικής

Σε καλοκαιρινές καταιγίδες έχουμε τα εξής. Στην Λάρισα φέτος που είχαμε αρκετές αστάθειες δεν μας πέτυχε ΚΑΜΙΑ καλή καταιγίδα, ενώ στα Γιάννενα αν και λιγότερες, τα πέτυχαν ακριβώς. Κανονικά θα ήμουν το καλοκαίρι στα Γιάννενα αλλά ο κορωνοιός το απέτρεψε αυτό.Οπότε έχασα καλές καταιγίδες λόγω κορονωιού

Το αντίστροφο που ήταν το σύνηθες, είναι να έχω καλοκαιρινή εξεταστική και να είμαι στα Γιάννενα, αλλά τότε οι καταιγίδες που αφορούσαν την Θεσσαλία πετύχαιναν την Λάρισα ΑΚΡΙΒΩΣ οπότε πάλι χαμένες ευκαιρίες...

 

Υποκατηγορία 2.2 Ισχυρά χαμηλά ή χιονιάδες που χάνω. 

Αυτή η κατηγορία μοιάζει με την προηγούμενη στους λόγους και ανήκει γενικά στην κατηγορία που βριίσκομαι πάντα στην περιοχή που έχει ΤΑ ΗΠΙΟΤΕΡΑ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ. Έχω χάσει χιονιάδες επειδή στα Γιάννενα έκανε ψείρες, ενώ στην Λάρισα το έστρωνε, αλλά τις γιορτές του 2019 έκανε το διπλάσιο+ χιόνι σε σχέση με την Λάρισα και μάλιστα σε μέρα του το gfs δεν έδινε πολύ υετό εκεί.. Οπότε πάλι τα έχασα...

 

Υποκατηγορία 2.3 Χάσιμο οποιαδήποτε διάταξης επειδή το εμβόλιο πέφτει ΠΑΝΤΑ το ΣΚ που θα γίνεται στα Γιάννενα χαμός.

Η κατηγορία αυτή είναι αποκλειστικά για διατάξεις που χάνω επειδή επιστρέφω στην Λάρισα για το εμβόλιο που κάνω για το αυτοάνοσο νόσημα. Πάντα πέφτει τις χειρότερες στιγμές, έχω χάσει και χιόνια και καταιγίδες στα Γιάννενα εξαιτίας αυτού [το εμβόλιο γίνεται μόνο από επιβλέποντα γιατρό, δεν  μπορώ να το κάνω στα Γιάννενα] Τελευταίο θύμα η σημερινή κακοκαιρία που έχασα ίσως το καλύτερο squall line όλων των ετών που ήμουν Γιάννενα.. Οπότε καταστροφή...

Οι προηγούμενες κατηγορίες αφορούσαν χάσιμο διατάξεων επειδή ήμουν πάντα σε λάθος χρόνος και σε λάθος μέρος, αλλά τι γίνεται όταν όντως θα έρθει κάτι δυνατό στην περιοχή μου? Θα είμαι έτοιμος να το απολαύσω?

ΌΧΙ🤬

Εδώ μπαίνει ο κύκλος των υποκατηγοριών 3, όπου όταν έρχεται κάτι δυνατό στην περιοχή που είμαι θα συμβούν τα εξής

1: Θα είμαι στο μάθημα

2: Θα είναι μέσα στα ξημερώματα και θα το χάσω [αν θυμάστε προχθές αναγκάστηκα και έμεινα μέχρι τις 5 το πρωί για να μην χάσω την καταιγίδα..]

3: Κακές διαθέσεις εντέρου. Κρίμα που δεν υπάρχει διάφανο ταβάνι να κοιτάω από εκεί...

 

 

ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΏ? ΠΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ?? Είναι λες και πλέον δεν υπάρχει λόγος να κοιτάω χάρτες, αφού το αποτέλεσμα θα είναι προκαθορισμένο, και το συναίσθημα ένα ή δύο, απογοήτευση και θυμός... Πλζ μην σβηστεί το μήνυμα. ήθελα πολύ να το βγάλω από μέσα μου!!! Κατευθείαν για καιροτρελοκομείο είμαι.. 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@brit1981 το μηνυμα σου μετακινηθηκε στο ανάλογο θέμα(μετεωρ.γλωσσαρι...) γιατι είναι πολύ χρησιμο το λινκ και ειναι κρίμα να χαθεί εδώ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο σεπτεμβριος φετος για πρωτος φθινοπωρινος μηνας τα εχει παει μια χαρα και με μπαστακα παρακαλω.Αλλωστε δεν θυμαμε και ποτε βαρυ φθινοπωρο απο σεπτεμβριο και επισης η εννοια πρωτοβροχια δεν αφορα τοσο αυτο τον μηνα.Παρακατω λοιπον και καθως πλεον κοιταμε τον οκτωβριο οπου εκει σιγα σιγα οι απαιτησεις θα μεγαλωνουν εξακολουθω να πιστευω βαση κυκλοφοριας οτι θα βγαλει  καλη βροχοπεριοδο καπου στο τελος του πρωτου δεκαημερου με αρχες του δευτερου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γελάνε και οι πέτρες λέμε. Και φυσικά θα βγει. Οι ζέστες δεν μαζεύονται ποτέ ακόμα κι αν φανούν στις 384 ώρες.

Χάλια λέμεεεεεεεεε

gfs-1-216.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μονο θετικο που κραταω ειναι οτι το αλλο σκ που θα μαι Τζουμερκα θα εχει και εκει εκτος συγκλονιστικου απροοπτου καλο καιρο...Για να απολαυσεις αυτη την ομορφια πρεπει να πεσεις σε περιοδο με αιθριο καιρο..Αλλιως με βροχες και ομιχλες δεν εχεις την ιδια θεα...

Τι να γραψω ρε παιδι μου...Προσπαθω να χαιδευω το μυαλο,τα ματια και τα αυτια μου...Μπας και βρω κατι πραγματικα θετικο σε αυτη την καιρικη πανωλεθρια για τον τοπο μου..

Εξυπακουεται οτι για αλλες περιοχες ο Σεπτεμβρης ηταν ιδανικος αλλα για την Αττικη ηταν αισχος...Ακομα και αλλες περιοχες των ανατολικων προσηνεμων ειδαν σοβαρες βροχες στις 8-9 Αυγουστου..Καποιες ειδαν και με τον Ιανο πριν μια βδομαδα..Η Αττικη ομως εχει να δει σοβαρη βροχη απο αρχες Ιουνιου και παλι οχι ολη...

Με συγχωρειτε εαν γινομαι γραφικος αλλα ρε παιδια..Καταιγιδακιας ειμαι και το ξερετε..Οταν το φθινοπωρο αργει και χανονται ολοκληρες βδομαδες λογικο και επομενο ειναι οτι θα εκνευριστω..

Ειλικρινα χαιρομαι που επιτελους εσκασαν συστηματα απο τα δυτικα και εβρεξε αρχικα εκει που επρεπε..Αλλα καποια στιγμη ας παρει μπρος και η ρημαδα η Αττικη...

Μεγαλωσα πια...Δεν ειμαι για να σπαω φαρμακεια...😜

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυριο μια νεα διαταραχη θα μας επηρεασει..Προσκαιρα μεν αλλα θα δωσει καλα νερα...Για μενα στο επικεντρο των καλων φαινομενων θα ειναι η δυτικη και κεντρικη Στερεα..

Για την Αττικη ουτε καν...Θα ειναι τεραστια εκπληξη εαν καταφερει να ψιχαλισει...Μονο το gfs δινει κατι ψιχουλα στο νομο καθως περναει την ολη διαταραχη λιγο νοτιοτερα...Αλλα ειναι τραγικα μονο του..Οποτε δεν το λαμβανω υποψιν μου...

Και μετα την αυριανη μερα...Ερχεται βαρετοκαιρια διαρκειας με ανοδο μαλιστα και σημαντικη της θερμοκρασιας..Οπως εγραψα και χθες οσο οι αυλωνες και οι λιμνες χτυπουν την δυτικη Ευρωπη μεχρι την Ιβηρικη χερσονησο εμεις μονιμα θα ειμαστε στον θερμο τομεα και θα μας χτυπαει ο υποτροπικος κατακεφαλα..Μετα τις 10 Οκτωβρη ισως λιγο πριν ισως λιγο μετα να αλλαξει αυτο αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα χαθουν αλλες 10 μερες με συνοπτικες διαδικασιες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε ας τους παει ως και τον Νοεμβρη ετσι,μπορει;Μετα αντικυκλωνες εκει και χιονια εδω.Ετσι κι αλλιως πρεπει να συνηθισουμε οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Δυστυχώς όλο και αυξάνονται οι πιθανότητες να ζήσουμε ένα πολύ θερμό κύμα στις αρχές του Οκτώβρη ένα καλοκαιρινό πρώτο δεκαήμερο......με θερμοκρασίες πολύ πάνω από τα κλιματικά τουλάχιστον 10-12 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά ειδικά στα 850 στο έδαφος ίσως και παραπάνω...ουσιαστικά θα μιλάμε αν συμβεί έτσι για κύμα καύσωνα για την εποχή!!

ECMOPEU00_216_2.png

ECMOPEU00_216_34.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, notios_polos είπε:

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο σεπτεμβριος φετος για πρωτος φθινοπωρινος μηνας τα εχει παει μια χαρα και με μπαστακα παρακαλω.Αλλωστε δεν θυμαμε και ποτε βαρυ φθινοπωρο απο σεπτεμβριο και επισης η εννοια πρωτοβροχια δεν αφορα τοσο αυτο τον μηνα.Παρακατω λοιπον και καθως πλεον κοιταμε τον οκτωβριο οπου εκει σιγα σιγα οι απαιτησεις θα μεγαλωνουν εξακολουθω να πιστευω βαση κυκλοφοριας οτι θα βγαλει  καλη βροχοπεριοδο καπου στο τελος του πρωτου δεκαημερου με αρχες του δευτερου.

Ε ρε που φτάσαμε επειδή κάνει 2-3 μέρες με συννεφιά και βροχές σε έναν μήνα 30 ημερών να τον χαρακτηρίζουμε και φθινοπωρινό και ότι τα πήγε καλά.....κάθε χρόνο και χειρότερα........να δεις που θα φτάσουμε σε μια δεκαετία να θωρούμε σούπερ ντούπερ κάποιον Σεπτέμβρη που δεν θα χει καύσωνα......και θα χει έστω μια μέρα συννεφιάς........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 καλημερα

  οτι κι αν γινει 10...15 οκτωβριου ( ας παει και 20 ) το κτηνος στα β, ανατολικα μας θα ψοφισει  !!! 

ας τα δωσει ολα τωρα  και να μην ξαναπατησει μεχρι τον Απριλη ...........του 2030 !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάλι θα ήθελα ίδιες διατάξεις όλον τον χειμώνα απλά ανατολικότερα χεχεχεχε. Τώρα δεν με χαλάει η ζέστη, ήδη το σπίτι άρχισε να κρυωνει, και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου αν το διατηρήσω ζεστό. Μάλιστα ακόμα και εδώ στην Λάρισα έχει πέσει η εσωτερική, τόσο ώστε να θέλω να βάλω μακρυμάνικο.

 

 

ο τζίφος εξαφάνισε τα καλά φαινόμενα για αύριο στην ήπειρο,.. ε ναι αφού θα είμαι εγώ εκεί..μ Δεν είναι καιροζωή αυτή..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...