Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτα απο ολα .Καλο μηνα ευχομαι

Μπηκαμε ημερολογιακα στον πρωτο μηνα του φθινοπωρου.Αν και καιρικα ο σεπτεμβριος  δεν μας μπηκε με το δεξΙ(προς το παρων)

Ελπιζουμε ολοι μας  σε ενα διαφορετικο  μοτιβο σταδιακα, με θερμοκρασιες ποιο κοντα στις κλιματικες τιμες,αλλα και με βροχες φυσικα μακροπροθεσμα

Αισιοδοξος δεν ειμαι να σας πω την αληθεια για μεγαλα πραγματα.Αλλα καποιες καιρικες εκπληξεις μπορει να μας τις δωσει  το καλοκαιρινο του προσωπειο που φοραει παντα.

Παμε γερα και οτι μας βγει παιδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οριστικό τέλος η κακοκαιρία από όλα τα μοντέλα πλέον.. το αικον πήρε σώβρακα για ακόμη μια φορά όταν έδειχνε το χειρότερο δυνατό σενάριο.. Ειλικρινά δεν περίμενα να φτάναμε σε μη κακοκαιρία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ μυρίζονται πρόωρο μπαστακα (αντικυκλωνα στα β.ανατολικα για όσους δεν ξέρουν την δική μας καιρική αργκό😛)ανομβρία σχετική δροσιά στα ανατολικά και αυξημένες βροχές στα δυτικά είναι αυτά που πιστεύω ότι φέρνει ο μπαστακας αν επικρατήσει τελικά.Επισης όπως ξέρουμε ο συγκεκριμένος εμποδισμος κρατάει από 20 μέρες μέχρι 1.5 μήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Μιχαήλ μυρίζονται πρόωρο μπαστακα (αντικυκλωνα στα β.ανατολικα για όσους δεν ξέρουν την δική μας καιρική αργκό😛)ανομβρία σχετική δροσιά στα ανατολικά και αυξημένες βροχές στα δυτικά είναι αυτά που πιστεύω ότι φέρνει ο μπαστακας αν επικρατήσει τελικά.Επισης όπως ξέρουμε ο συγκεκριμένος εμποδισμος κρατάει από 20 μέρες μέχρι 1.5 μήνα.

Τέτοιο αντικυκλωνα δεν είχαμε και το 2018 το φθινόπωρο???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Τέτοιο αντικυκλωνα δεν είχαμε και το 2018 το φθινόπωρο???

Δεν έχει σημασία Θανάση.σεπτεμβριος και Οκτώβριος ήταν ξηροί και ζεστοί και το 2018 αλλά και το 2019 με διαφορετικά αποτελέσματα στους χειμώνες που ακολούθησαν.Απλα επειδή και η άνοιξη αλλά και το καλοκαίρι ήταν ήπια έως δροσερά και πολύ υετοφορα θεωρώ ότι κάπου πρέπει να κάνει ένα διαλλειμα.Και συνήθως αυτό το διαλλειμα γίνεται με τον συγκεκριμένο εμποδισμο που ανέφερα πιο πανω,αλλά δεν έχει καμία σχέση και δεν μπορεί να συσχετιστεί το τώρα με τον Δεκέμβριο η τον Γενάρη και γενικά με τον χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ενώ ειχαμε λίμνες, όλες οι καταιγίδες έφευγαν νότια μου. Έκανα υπομονή 1 χρόνο από πέρσι από το περσινό αισχρό καλοκαίρι, και τελικά από μούφες πρέπει να κάνω πάλι έναν χρόνο υπομονή..  ΑΝ φτάσει 20 Σεπτεμβρίου για κακοκαιρία, αυτό πλέον πολύ δύσκολα θα είναι θερμικές καταιγίδες αν και όχι αδύνατο... Τελευταία μου ευκαιρία για να ζήσω λοιπόν έναν σωστό χειμώνα στα Γιάννενα και για μια σωστή χιονοκαταιγίδα με δυτική διάταξη.. 6 χρόνια ήμουν εκεί και μόνο στο πρώτο έτος παραλίγονα γίνει το καλό, αλλά φυσικά δεν έγινε.. Φέτος έχω μεγάλες ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ  απαιτήσεις. Χαρούμενος καιρικά έχω χρόνια ολόκληρα να νιώσω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ενώ ειχαμε λίμνες, όλες οι καταιγίδες έφευγαν νότια μου. Έκανα υπομονή 1 χρόνο από πέρσι από το περσινό αισχρό καλοκαίρι, και τελικά από μούφες πρέπει να κάνω πάλι έναν χρόνο υπομονή..  ΑΝ φτάσει 20 Σεπτεμβρίου για κακοκαιρία, αυτό πλέον πολύ δύσκολα θα είναι θερμικές καταιγίδες αν και όχι αδύνατο... Τελευταία μου ευκαιρία για να ζήσω λοιπόν έναν σωστό χειμώνα στα Γιάννενα και για μια σωστή χιονοκαταιγίδα με δυτική διάταξη.. 6 χρόνια ήμουν εκεί και μόνο στο πρώτο έτος παραλίγονα γίνει το καλό, αλλά φυσικά δεν έγινε.. Φέτος έχω μεγάλες ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ  απαιτήσεις. Χαρούμενος καιρικά έχω χρόνια ολόκληρα να νιώσω...

Εγω τι να πω ρε Μιχαηλ μου..??12  χρονια χωρις ιστορικο χιονι,3 μηνες χωρις καταιγιδα της προκοπης και 10 χρονια χωρις πρωταθλημα..🤐

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Ήπειρος θα Φλεγεται για πολυ καιρό ακόμα... 

Από την άλλη τα ανατολικά για άλλη μια φορά θα έχουν δροσιά.... 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλύτερα το φθινόπωρο να έχουμε αντικυκλώνα. Αυξάνονται έτσι οι πιθανότητες για δυνατό χειμώνα. Όχι ότι είναι στάνταρ αλλά ναι έτσι πάει συνήθως. Το μόνο που με τίποτα δε μπορεί να κάνει είναι ψυχρό και υετοφόρο φθινόπωρο να ακολουθηθεί από επίσης ψυχρό και υετοφόρο χειμώνα. Αυτό παίζει μόνο το 2011-12 να έγινε και πάλι ο Σεπτέμβρης μέχρι τις 20 ήταν καλοκαίρι, 20 Σεπτέμβρη - 15 Οκτώβρη ήταν άνοιξη, ενώ και 20 Νοέμβρη - 20 Δεκέμβρη είχε ήπιες Τ και ηλιοφάνεια.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

υποτυπώδης λίμνη από τζίφο σε 12αρι, σαν αυτό που δίνει ο ευρωπαίος. gfs-13-120.png?12

Βέβαια εννοείται πως το αικον δεν την δίνει ούτε αυτή. Βέβαια και να βγει, η Λάρισα δεν θα έχει καμία σχέση, μόνο με τα ορεινά κατά κύριο λόγο.. Βαρετοκαιρία ...

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μονο θετικο ειναι οτι θα πεσουν οι θερμοκρασιες κοντα στα κλιματικα η και λιγο παραπανω αλλα δεν φαινεται για την ωρα κατι ακραιο απο θεμα ζεστης...Βεβαια δεν φαινεται ουτε καποια κακοκαιρια...Θ αργησει πολυ να βγει κατι γενικευμενο...Τοπικα φαινομενα και ισως μονο στα δυτικα στο πρωτο δεκαημερο..

Υπαρχει απ ολους αναμονη...Μπηκε σεπτεμβρης και ολοι βιαζομαστε να ερθει και στην πραξη το φθινοπωρο...Αλλα γελιομαστε..Αφενος γιατι ο σεπτεμβρης σχεδον παντα φερεται ως καλοκαιρινος μηνας και αφετερου γιατι δεν λεμε να το εμπεδωσουμε αυτο..Καλο βραδυ και υπομονη..Τον γαιδαρο τον φαγαμε..Η ουρα εμεινε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Καλο μήνα σπυρετο.Καλο μήνα και στην ουσία καλή σεζόν παίδες😀.Αρχίζει το δικό μας 7μηνο.

Επιτελους ρε βαγγο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλο μηνα παιδια σιγα σιγα θα αρχισει και το καιρικο ενδιαφερον....να πουμε οτι αν οντως τελικα εχουμε ενα ελαφρυ λα νινια η μεσογειος θα εχει 60% πιθανοτητες να ειναι η ευνοημενη περιοχη του χειμωνα...περιμενουμε και αναμενουμε τα πρωτοβροχια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ήθελα πολύ να δω την συνέχεια του ευρωπαιου

 

18αρι, πάλι λίμνη, χαμός στην Ήπειρο..

gfs-13-96.png?18

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μια ματία στα πρωινά (σε όσα έχουν ανανεώσει) δεν βλέπω κάτι άξιο σχολιασμού για την περιοχή μου πέρα από την πτώση της θερμοκρασίας το ΣΚ σε κανονικά για την εποχή επίπεδα.

Θέλω αλλαγή της κυκλοφορίας και φθινόπωρο αλλά φοβάμαι ότι θα περιμένω αρκετά ακόμη...

ΥΓ. Λέω να κοψω σιγά-σιγά τον τζίφο για την ψυχική μου υγεία...(όχι ότι τα άλλα είναι φοβερά και τρομερά αλλά δυστυχώς το μοντέλο που μεγάλωσα και αγάπησα δεν υπάρχει πλέον...)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα ήθελα πολύ να δω την συνέχεια του ευρωπαιου

 

18αρι, πάλι λίμνη, χαμός στην Ήπειρο..

gfs-13-96.png?18

Modele GFS - Carte prévisions

Το εξαφανίσε Μιχαήλ. Μην αγχώνεσαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...