Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εμπιστεύομαι γενικά το ICON στον υετό, τις φετινές μούφες τις έχει βρει όταν οι υπόλοιποι έταζαν πλημμύρες, αλλά αυτό το πράγμα είναι ακραίο..

accprecip_20200914_06_120.thumb.jpg.55b6d4430f3be9d5cadd1cf61e19c91a.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίος ο Βρετανός! Τώρα το είδα . Βέβαια οι ώρες πλησιάζουν. Μια καραμπόλα είναι όλα σε λιγοτερο απο 48 ωρες .Τι θα γίνει στον Ατλαντικό,πως θα κινηθεί το χαμηλό στα ανοιχτά της Ισπανίας και αν τελικά αυτό αφήσει χώρο για το χαμηλάκι στην Σύρτη.Μεχρι το βράδυ αυτό θα έχει ξεκαθαρίσει .

SmartSelect_20200914-142647_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπισθοχώρηση του αικον όσον αφορά την αρχική ισχύ του μεντικειν στα δυτικά οπότε και το κύριο βάρος στη συνέχεια πεφτει στα βόρεια και ανατολικά κατι που δείχνουν σχεδον όλα τα μοντέλα.ωραια ξεκινάμε φέτος ,έχει ενδιαφέρον τελικά αυτή η τροπική διαταραχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

Οπισθοχώρηση του αικον όσον αφορά την αρχική ισχύ του μεντικειν στα δυτικά οπότε και το κύριο βάρος στη συνέχεια πεφτει στα βόρεια και ανατολικά κατι που δείχνουν σχεδον όλα τα μοντέλα.ωραια ξεκινάμε φέτος ,έχει ενδιαφέρον τελικά αυτή η τροπική διαταραχη

πάντως ακόμα και έτσι βγάζει κάτι. Ο τζίφος δίνει μηδέν φαινόμενα από τροπική διαταραχή, στην ουσία δεν υπάρχει. καθαρά φαινόμενα αστάθειας δίνει [και όχι ιδιαίτερης δυναμικής..]

 

μάλιστα βλέπω ότι το αικον την ξαναενισχύει.. τι να πω, σε 18 ώρες υποτίθεται ξεκινάει η δημιουργίας της [εκεί που θεωρητικά αρχίζει να αποκτάει πιο τροπικά χαρακτηριστικά]

 

 

τρελάθηκε το αικον!!!

icon-0-60.png?14-12icon-14-84.png?14-12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που έβγαλε το αικον κάνει τον ζορμπά να μοιάζει με αστείο. Αν είναι δυνατόν!!! Η πρώτη φορά που το αικον είναι μαζί μας. ΒΓΕΣ Πιο τρελό και από το 00αρι του περιμένω να δω μεγάληγ ανάλυση να δω mb..

 

Πνίξιμο πανελλαδικό, αλλά η Θεσσαλία χάνεται από τον χάρτηicon-12-180.png?14-12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτό που έβγαλε το αικον κάνει τον ζορμπά να μοιάζει με αστείο. Αν είναι δυνατόν!!! Η πρώτη φορά που το αικον είναι μαζί μας. ΒΓΕΣ Πιο τρελό και από το 00αρι του περιμένω να δω μεγάληγ ανάλυση να δω mb..

Xαχα πιασε κοκκινο.Μακαρι να σας το κανει.Γενικα μακαρι να κανει κατι δυνατο καπου αλλα να βραχει και μεγαλο μερος της χωρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

!!!!!!...ολική επαναφορά εις διπλούν από αικον .πανίσχυρη τροπική διαταραχη ,πρέπει εάν είναι να πάει σε κάτι τόσο οργανωμένο να υπάρχει έστω και μικρή οπισθοχώρηση και από κάποιο αλλο-α μοντέλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Xαχα πιασε κοκκινο.Μακαρι να σας το κανει.Γενικα μακαρι να κανει κατι δυνατο καπου αλλα να βραχει και μεγαλο μερος της χωρας.

Ειλικρινά δεν  με πειράζει να την με επηρεάσει, αρκεί να δημιουργηθεί να δω την δορυφορική!!. Αλλά αν έβγαινε αυτό, επιστρέφω από Γιάννενα σούμιτι για Λάρισα. Α για μια στιγμή το ξέχασα δεν μπορώ, έχω επιτήρηση😭 Ας το κάνει όμως και βλέπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ειλικρινά δεν  με πειράζει να την με επηρεάσει, αρκεί να δημιουργηθεί να δω την δορυφορική!!. Αλλά αν έβγαινε αυτό, επιστρέφω από Γιάννενα σούμιτι για Λάρισα. Α για μια στιγμή το ξέχασα δεν μπορώ, έχω επιτήρηση😭 Ας το κάνει όμως και βλέπουμε

Θεωρεις οτι γινεται να συμβει? 

Οι θαλασσα στο ιονιο ζεστη σχετικα ακομα, 

Ωστόσο δεν ξερω τις προϋποθέσεις δημιουργιας τροπικης διαταραχής. Σιγουρα οι ανεμοι καθ' ύψος πρεπει να πληρουν πολλες προϋποθέσεις και να υπαρχει μια αρχικη διαταραχή. 

Για παράδειγμα οσον αφορα τροπικες διαταραχές στον Ατλαντικό πρεπει να εχουμε tropical waves κινουμενα σε ευνοικες συνθηκες . Στην Μεσόγειο δεν εχω ιδεα εαν υπάρχουν οι συνθηκες αυτες περα απο θερμοκρασία θαλασσας που ειναι ευνοϊκή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ειλικρινά δεν  με πειράζει να την με επηρεάσει, αρκεί να δημιουργηθεί να δω την δορυφορική!!. Αλλά αν έβγαινε αυτό, επιστρέφω από Γιάννενα σούμιτι για Λάρισα. Α για μια στιγμή το ξέχασα δεν μπορώ, έχω επιτήρηση😭 Ας το κάνει όμως και βλέπουμε

Σου έχω ένα βίντεο ειδικά για εσένα στο θέμα με τα βίντεο από καταιγίδες 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Θεωρεις οτι γινεται να συμβει? 

Οι θαλασσα στο ιονιο ζεστη σχετικα ακομα, 

Ωστόσο δεν ξερω τις προϋποθέσεις δημιουργιας τροπικης διαταραχής. Σιγουρα οι ανεμοι καθ' ύψος πρεπει να πληρουν πολλες προϋποθέσεις και να υπαρχει μια αρχικη διαταραχή. 

Για παράδειγμα οσον αφορα τροπικες διαταραχές στον Ατλαντικό πρεπει να εχουμε tropical waves κινουμενα σε ευνοικες συνθηκες . Στην Μεσόγειο δεν εχω ιδεα εαν υπάρχουν οι συνθηκες αυτες περα απο θερμοκρασία θαλασσας που ειναι ευνοϊκή.

Σίγουρα δεν πιστεύω ότι μπορεί να βγει τέτοιο τέρας. Ωστόσο θέλω να είμαι ειλικρινής, και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψαχτεί σχεδόν καθόλου με τις τροπικές διαταραχές. Αυτό που ξέρω όμως είναι πως στην Μεσόγειο μπορούν να δημιουργηθούν με διαφορετικό τρόπο από ότι ένας κλασσικός τυφώνας στους ωκεανούς. Σε εμάς συμβαίνει όταν μια ψυχρή εισβολή πέφτει στην θάλασσα και δημιουργεί αρχικά ένα κλασσικό χαμηλό, όμως εδώ λόγω θερμών νερών υποστηρίζεται η δημιουργία medicane. Αλλά όπως είπα υπάρχουν πολλά σε αυτό που δεν τα ξέρω δυστυχώς.

 

8 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Σου έχω ένα βίντεο ειδικά για εσένα στο θέμα με τα βίντεο από καταιγίδες 😉

θα το ελένξω φίλε λίγο πιο μετά, ευχαριστω!!

 

 

ομγ!! Κάτω από 980 mb!!!

iconeu_it1-2-87-0.png?14-17

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οτι και να βγει παντως η δημοσιογραφια στα χειροτερα της...βγηκε ο μαρουσακης και ειπε πιθανος σχηματισμος κυκλωνα και τωρα ολοι λενε ερχεται κυκλωνας

με ρωτα η μανα μου ερχεται τυφωνας?..τι να πω καποια πραγματα ολοι τα θεωρουν ιδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρεπει να δουμε οτι υπαρχει αρκετη υγρασια στα στρωματα της ατμόσφαιρας και οχι μεγαλη ταχυτητα ανεμων κατα την δημιουργία της διαταραχης για να εχουμε τροπικη κυκλογεννεση. Δεν πιστευω τιποτα ακομα προσωπικα . 

Δεν υπαρχει και μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ θαλασσας και μεγαλυτερου υψομετρου. 

 

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο τζίφος όμως μας γειώνει,. όχι απλά δεν πηγαίνει προς αικον, αλλά χειροτερεύει ΚΑΙ αλλο!!!🤐

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Δεν θα μιλησω,δεν θα στολισω....🙊

Δε μιλας γιατι περιμενεις τον τζιφο βρε μικρο λαμογιο😜Σε βλεπω να ξεσαλωνεις μεσα στα επομενα τρεξιματα.😉

Υγ. Τωρα ποσο θα ειναι για μας (Αττικαριους-Ευβοιωτες) ολο αυτο που φτιαχνεται ειναι αλλη υποθεση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...