Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιχαήλ νομίζω στο έχω ξαναρωτησει,αν υποθέσουμε ότι βγαίνει ισχυρό μεντικειν υπάρχει έστω και σαν ακραίο σενάριο να έρθει έστω και εξασθενημένο Σποράδες πρώτο πόδι κτλ ...και αν ναι ρίξε αν έχεις όρεξη και το πώς.ετσι για το λολ και για να διεκδικισω το πρώτο μεντικειν της ζωής μου επί χαρτου,μετά τα χιόνια γιατί όχι και αυτό?😛😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Μιχαήλ νομίζω στο έχω ξαναρωτησει,αν υποθέσουμε ότι βγαίνει ισχυρό μεντικειν υπάρχει έστω και σαν ακραίο σενάριο να έρθει έστω και εξασθενημένο Σποράδες πρώτο πόδι κτλ ...και αν ναι ρίξε αν έχεις όρεξη και το πώς.ετσι για το λολ και για να διεκδικισω το πρώτο μεντικειν της ζωής μου επί χαρτου,μετά τα χιόνια γιατί όχι και αυτό?😛

εεε κάνε ότι θες ρε χαχαχα. εννοείται😛

Βελτιώθηκε βλέπω το ευρωπαικό, καλό νέο. Δεν θέλ να δω το 18αρι το αικον, γιατί δεν γίνεται καλύτερο από αυτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

εεε κάνε ότι θες ρε χαχαχα. εννοείται😛

Βελτιώθηκε βλέπω το ευρωπαικό, καλό νέο. Δεν θέλ να δω το 18αρι το αικον, γιατί δεν γίνεται καλύτερο από αυτό

Μία εκτίμηση για εδώ? Χειρότερο - καλύτερο σενάριο για mm? Αν μπορείς φυσικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μία εκτίμηση για εδώ? Χειρότερο - καλύτερο σενάριο για mm? Αν μπορείς φυσικά 

Νομίζω πως δεν έχει και πολύ νόημα Χρήστο.. Αν δημιουργηθεί το medicane και περάσει νότια πχ Πελοποννησο, στα βόρεια δεν θα έχει σχεδόν τίποτα, ίσως συννεφιά. Επειδή έχει υψηλές Τ στα 500 όσο πιο βόρεια το medicane τόσο λιγότερα φαινόμενα αστάθειας θα έχει η Θεσσαλονίκη. Όμως όσο πλησιάζει θα επηρεάζεται και η θεσσαλονίκη από την τροπική διαταραχή. Αν δεν δημιουργηθεί καθόλου το medicane θα έχουμε χαμηλές σχετικά Τ στα 500, οπότε θα έχουμε την κλασσική αστάθεια στα κεντροβόρεια. 

 

προσωπικά θεωρώ δύσκολο να πέσουν πολλά χιλιοστά, επειδή το ενδιάμεσο σενάριο αφήνει ανεπηρέαστη θεσσαλονίκη είτε από αστάθειες είτε από medicane. Θα δείξει και αύριο.

Για εμένα το σενάριο του ευρωπαικού είναι το πιο ρεαλιστικό. Διαταραχή τροπική μεν, ασθενής και σχετικά νότια δε. Με πολλά φαινόμενα από την Στερεά και κάτω.

 

βελτιωμένος ο Μ.Ο. του ευρωπαίου

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπηκα σπιτι..Αν και ηπια λιγο παραπανω..Δεν θα παρασυρθω...Το gem με πνιγει,ο ευρωπαιος βελτιωθηκε,ο μεσος ορος του τζιφου καλος..Αυριο λογικα θα τουμπιασει και το κυριο...Δεν γραφω κατι αλλο..Δεν στολιζω...Απλα αναμενω και αν κλειδωσει...🙉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αναμενόμεμνη η εξασθένιση από αικον, να δούμε πόσο πιο ασθενές θα γίνει. 

 

 

20 Mb πιο ρηχό το medicane στο 18αρι του αικον, κατώτερο αρκετά σε σχέση με τον ζορμπά...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μοντέλα φαίνεται σε γενικές γραμμές να συμφωνούν ότι θα βγει χαμηλό , πάντα η φάπα καραδοκεί βεβαίως . Γενικα οτι επρεπε να δειξουν το εδειξαν .

Για την πορεία του χαμηλού είναι νωρίς ακόμη. Όσο πιο βόρεια κινηθεί τόσο λιγότερα νερα θα πέσουν .  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ακόμα ένα τραγικό τρέξιμο από τον τζίφο. Δεν θέλει με τίποτα να τουμπιάσει ο ***** Βελτίωση υπάρχει, αλλά ασήμαντη...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εμενα δυνατο μου φαινεται αυτο που δημιουργείται  . δεν ξερω . θα δειξει αμα θα αντεξει και θα ενισχυθεί οσο πλησιαζει. οι ανεμοι θα παιξουν ρολο αν θα του αφησουν περιθωρια 

li.png

st.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο τζιφος μονο και το ukmo δεν συμφωνουν καθολου.το ποσο θα βαθυνει η διαταρραχη θα εξαρτηθει απο το ποσο γρηγορα θα κινηθει στο νοτιο ιονιο και ποσο νοτια/βορεια.

20091700_1412.gif

20091706_1418.gif

20091706_1412.gif

20091712_1412.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σα να μου ξυπνάνε αναμνήσεις ξαφνικά από εκείνον το Ζορμπά.... θυμάμαι το τι περάσαμε με δ' αύτον.. το τι αγωνία ήταν αυτή, τρέξιμο στο τρέξιμο κι από βράδυ βράδυ.. η αγωνία μου αλλά και η επιθυμία μου ήταν ανάλογη με εκείνη για έναν ιστορικό χιονιά..

Σαφώς και είναι πολύ απρόβλεπτο σύστημα το medicane όσο αφορά τη πορεία του.. βλέπουμε μια διαφορά στα μοντέλα και στις πολύ κοντινές μας ώρες, ακόμη και στις 24h σχετικά με αυτό.... μικροδιαφορά στη πορεία του Ζορμπά υπήρξε θυμάμαι ακόμη κι όταν ήδη βρισκόταν πάνω από τη χώρα μας.. βλέπουμε και στη δορυφορική παράλληλα, ζωντανά τη διαταραχή.. βλέπουμε πως εξελίσσεται κι αναλόγως, αύριο θα γίνουμε σοφότεροι λογικά σχετικά με αυτή..

Η μάχη είναι δύσκολη αλλά ξέρεις ότι μπορεί.. ο Ζορμπάς σίγουρα μας έμαθε πράγματα τότε! Επίσης είναι γεγονός ότι και τότε, αν θυμάμαι καλά, απ' τα μικρότερα μοντέλα ξεκίνησε η όλη ιστορία.. από έναν ψίθυρο που έγινε κουβέντα και στο τελος πραγματικότητα..

Ελπίζω κι εύχομαι το καλύτερο!!! Καλό βράδυ και ΚΑΛΟ επιτέλους ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τεράστιες αλλαγές από τζίφο, όπως είπαν και οι πιο πάνω, αικον πάλι φοβερό, το ούκμο βέβαια δεν βγάζει κάτι ακόμα, θα περιμένουμε. Λογικά μέσα στην ημέρα, θα ξέρουμε.

σημαντική εξασθενιση από τζεμ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα....Γεια σου τζιφο Κομανετσι...

Αφοβα πλεον..Υψωστε τα λαβαρα της καταιγιδας...Στολιστε δρομους και μπαλκονια...Διαλαλειστε το παντου..Επεσε και το τελευταιο καστρο..Ο Τζιφος εαλω..!!!!😂

Παρτα ολα,παρτα ολα παρτα οπωσδηποτε......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαφώς θετικότατος ο πρωινός απολογισμός, ας δούμε και ευρωπαϊκό αργότερα, αλλά ακόμη θα αλλάξουν πράγματα οπότε παραμένω συγκρατημένος, υπομονή μέχρι αύριο που θα έχουμε πολύ καλύτερη εικόνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά!!Και ο Ιάπωνας συνεχίζει να δίνει κυκλώνα στο Ιόνιο....και μάλιστα στάσιμο από τις 60 έως τις 84 ώρες..!!! χαχαχα

JMAOPIT00_72_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο Ευρωπαίος στις 72 ώρες κάτι παρόμοιο ποιο εξασθενημένο αλλά από το τίποτα που έδινε μέχρι χτες το πρωί

ECMOPIT00_72_2.png

ECMOPEU00_72_1.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...