Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από 10 Οκτωβρίου και μετά αρχίζει η δράση. Να κλείσουμε επιτέλους και κάνα παράθυρο να ησυχάσουμε σπίτι μας, που ακούμε τον καθένα να γκαριζει σαν ουγκανος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σιγά σιγά τα μοντέλα αποκαλύπτουν το μεγαλείο του μπαστακα..προσωπικά δεν περιμένω τίποτα από τον Σεπτέμβριο με τέτοια κυκλοφορία.Επισης ο συγκεκριμένος μήνας μαλλον θα νε και μια τεράστια αποτυχία μεσοπροθεσμων μοντέλων που τον έδειχναν συνεχώς δροσερό και υετοφορο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Σιγά σιγά τα μοντέλα αποκαλύπτουν το μεγαλείο του μπαστακα..προσωπικά δεν περιμένω τίποτα από τον Σεπτέμβριο με τέτοια κυκλοφορία.Επισης ο συγκεκριμένος μήνας μαλλον θα νε και μια τεράστια αποτυχία μεσοπροθεσμων μοντέλων που τον έδειχναν συνεχώς δροσερό και υετοφορο

ΑΝ και όντως είναι πολύ απαισιόδοξα τα πράγματα ας μην προοικονομούμε βαγγέλη. Υπάρχει ένα παράθυρο σωτηρίας και αν δεν κλείσει αυτό, δεν τα παρατάμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο πιο γρήγορα αντιληφθείτε (και αναφέρομαι κυρίως στα νέα παιδιά -μέλη) οτι πλέον δεν υπάρχουν οι μεταβατικές εποχές (Άνοιξη-Φθινόπωρο), οπως τουλάχιστον  οι παλιότεροι εξ ημών είχαμε την τύχη να ζήσουμε, τόσο καλύτερη θα ειναι η ψυχική σας διάθεση.. Το βαθύ ελληνικό καλοκαίρι έχει επεκταθεί σε 5 μην πω και 6 μήνες πλέον...  Οι παλιές καλές εποχές, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί και δυστυχώς μόνο απο φωτοβολίδες ελπίζουμε.. Ετσι κι αλλιώς  όλοι ή σχεδόν όλοι, εδώ μέσα (χιονοτρελαμένοι) ζούμε καιρικά για ενάμιση άντε δυο μήνες χειμώνα και ευελπιστούμε  να σταθούμε τυχεροί...  Επομένως υπομονή και τίποτα περισσότερο. Προσωπική μου εκτίμηση, η όποια αλλαγή, θα γίνει απ τις 20 Οκτώβρη και μετά.. Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Όσο πιο γρήγορα αντιληφθείτε (και αναφέρομαι κυρίως στα νέα παιδιά -μέλη) οτι πλέον δεν υπάρχουν οι μεταβατικές εποχές (Άνοιξη-Φθινόπωρο), οπως τουλάχιστον  οι παλιότεροι εξ ημών είχαμε την τύχη να ζήσουμε, τόσο καλύτερη θα ειναι η ψυχική σας διάθεση.. Το βαθύ ελληνικό καλοκαίρι έχει επεκταθεί σε 5 μην πω και 6 μήνες πλέον...  Οι παλιές καλές εποχές, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί και δυστυχώς μόνο απο φωτοβολίδες ελπίζουμε.. Ετσι κι αλλιώς  όλοι ή σχεδόν όλοι, εδώ μέσα (χιονοτρελαμένοι) ζούμε καιρικά για ενάμιση άντε δυο μήνες χειμώνα και ευελπιστούμε  να σταθούμε τυχεροί...  Επομένως υπομονή και τίποτα περισσότερο. Προσωπική μου εκτίμηση, η όποια αλλαγή, θα γίνει απ τις 20 Οκτώβρη και μετά.. Καλό σας βράδυ!

Εντάξει βάση κυκλοφορίας είναι υπερβολικό ακόμη και αυτό που έγραψα πιο πάνω για όλο τον σεπτεμβριο,πόσο μάλλον και για Οκτώβριο.πιθανο είναι πάντως αυτό που λες Μπάμπη γιατί είχαμε ένα πολύ βροχερό 6μηνο πριν .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι τωρα εχουμε χειροτερα γεωδυναμικα σε σχεση με ολο το καλοκαιρι που περασε...

Καλως η κακως θα οπλιστουμε με υπομονη...Ισως με λιγη τυχη κοντα στις 20 του μηνα ν αλλαξουν τα καιρικα δεδομενα..Νωριτερα παντως αποκλειεται...Αντε καλη Κυριακη σε ολους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το gem εξακολουθει για τεταρτο-πεμπτο τρεξιμο να βγαζει το καλυτερο δυνατο σεναριο...Αλλα δεν το εμπιστευομαι..Αφενος γιατι μιλαμε για 180 και βαλε ωρες και αφετερου γιατι στην συγκεκριμενη χρονικα περιοδο αλλου πατα και αλλου βρισκεται..Καλη συνεχεια..Θα ρθουν τα χαμηλα και θα γινει της Ευρυδικης το καγκελο...Ειπαμε τον γαιδαρο τον φαγαμε...Αλλα πολυ μεγαλος ο φουστης...🤣Καλη κυριακη σε ολους..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δεν σχολιάσω χάρτες τις τελευταίες ημέρες γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κάτι...ελπίζω να μην αργήσει η ημέρα που θα αποκτήσουν ενδιαφέρον και θα θέλω να σχολιάσω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω αν μας βγει σε καλό το γεγονός ότι στην περιοχή της Γροιλανδίας και του βορειοανατολικού ανατολικού Καναδά θα έχει την επόμενη εβδομάδα (πολύ) χαμηλότερες από την εποχή θερμοκρασίες ....προς το παρόν αυτό που φαίνεται να συμβαίνει εξαιτίας αυτου του γεγονότος είναι η ενδυνάμωση -γιγάντωση των Ατλαντικών χαμηλών στην περιοχή της Ισλανδίας......ας ελπίσουμε να μην φάμε καμιά δυνατή ζωνική από τωρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο ίδιο έργο θεατές και φέτος; για να δούμε ..από νωρίς ξεκίνησαν τα όργανα.....παγωμένος Καναδάς για την εποχή και ταυτόχρονα θα βράζει η Σιβηρία η Αρκτική και η Ευρώπη....

ECMOPNH00_192_34.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Στο ίδιο έργο θεατές και φέτος; για να δούμε ..από νωρίς ξεκίνησαν τα όργανα.....παγωμένος Καναδάς για την εποχή και ταυτόχρονα θα βράζει η Σιβηρία η Αρκτική και η Ευρώπη....

ECMOPNH00_192_34.png

 

Καθε χρονο και χειροτερα καρντασι μου..Δυστυχως οπως τονισε και ο Μπαμπης πιο πανω,οι εποχες πλεον εχουν υποστει τεραστια αλλοιωση..Και ειδικα φθινοπωρο και χειμωνας..Ο σεπτεμβρης ειναι καλοκαιρινος,ο Οκτωβρης μεταβατικος και μενει ο Νοεμβρης να σωσει τα προσχηματα..Ο Δεκεμβρης ειναι φθινοπωρινος,ο γεναρης θυμιζει χεινωνα και ο φλεβαρης συνηθως μεταβατικος και μας προιδεαζει για την ανοιξη...Εχουμε ξαφινκες και αποτομες μεταβασεις στην καθε εποχη...Με οτι συνεπαγεται αυτο..

Δεν ξερω σε ποιο βαθμο επηρεαζομαστε απο τα καιρικα δρωμενα στην βορεια Αμερικη και τον Καναδα αλλα σιγουρα η Ευρωπη πλεον βαδιζει σε αλλα επιπεδα...Τα νουμερα και οι στατιστικες ειναι αδιαψευστος μαρτυρας..Πλεον παρακαλαμε για 5-6 χαμηλα τη σεζον και για μια δυο χιονοκαιριες για να σωσουμε τα προσχηματα...

Δυστυχως αυτα τα στοιχεια εχουμε και με αυτα θα πορευτουμε..Προς τα παρον να δουμε ποτε θα ρθουν τα πρωτοβροχια...Αλλα η σεζον ξεκιναει με τους χειροτερους οιωνους...

Δεκτο οτι ειναι νωρις αλλα καιγονται για πλακα ολοκληρα 15ενθημερα και δεν εχουμε πλεον την πολυτελεια του χρονου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς τίποτα, μηδέν.. Και εκεί λες, θα πάω να δω χάρτες cfs για τον χειμώνα.. Αλλά ούτε εκεί τίποτα το ενδιαφέρον, για το μάτι.. Βαριέμαι απίστευτα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιο σεναριο απο το 6αρι του τζιφου με σοβαρη διαταραχη κοντα στις 20 του μηνα...Αλλα σε τετοιες ωρες μεχρι να ρθουν,εγω θα χω βγαλει ραστα μαλλια..Να χαμε να λεγαμε...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ωραιο σεναριο απο το 6αρι του τζιφου με σοβαρη διαταραχη κοντα στις 20 του μηνα...Αλλα σε τετοιες ωρες μεχρι να ρθουν,εγω θα χω βγαλει ραστα μαλλια..Να χαμε να λεγαμε...

Σάκη είναι ένα ακραία ανατολικό σενάριο.ισως κάποια διαταραχή μέσα σ αυτόν τον μήνα να καταφέρει να ξεγλιστρησει αλλά θεωρώ ότι ακόμη κι αν γίνει η οποία λίμνη η το οποίο οργανωμένο χαμηλό θα κολησει αρκετά πιο δυτικά και δεν θα μπορεί να περάσει ανατολικά.οποτε προσωπική μου άποψη είναι ότι για πολλές ακόμη μέρες αν κάποια περιοχή δει κανονικό φθινόπωρο θα είναι δυτικά της Πίνδου και μονο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φοβερή συστηματάρα ακριβώς πριν τελειώσει ο τρέξιμο ο τζίφος για τα δυτικά, και πιο πριν για όλη την χώρα. Υπομονή χρειάζεται. Αλλά για εμένα το αγαπημένο μου διάστημα κάηκε ολοσχερώς [1-15/9]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Τουμπιασε το αικον.. άρα κατευθείαν οι πρώτες 17 μέρες χάνονται... Στο δι@ολο!!!

Μιχαήλ μου στα Γιάννενα θα είσαι η στη Λάρισα?αν είσαι στα Γιάννενα συνέχισε να το ψάχνεις μπας και...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

Μιχαήλ μου στα Γιάννενα θα είσαι η στη Λάρισα?αν είσαι στα Γιάννενα συνέχισε να το ψάχνεις μπας και...

10 του μήνα ανεβαίνω φίλε Γιάννενα. θα δείξει.

 

χαχα το τζεμ επιμένει, αλλά λογικά θα τουμπιάσει

 

 

χάλια μαύρα ο ευρωπαίος...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερες...Με το ευρωπαικο εχουμε τρεις επιλογες...Η κοβουμε τους χαρτες η καληνυχτιζουμε τον σεπτεμβρη η κανουμε εξορκισμο στο μοντελο...

Ποσο επικαιρος ειναι ο Πασχαλης ο Τερζης...Να πιασει θεε μου μια βροχη,μια καταιγιδα..Τις καληνυχτες μου..Υπομονη παιδες...Καλη και δημιουργικη εβδομαδα σε ολους!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το έχω πάρει απόφαση για το Σεπτέμβρη...τώρα εάν κάνει καμία έκπληξη μετά τις 20 με το καλό να έρθει αλλά δεν το βλέπω για να είμαι ειλικρινής...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το gem οπως αναμενοτανε τουμπιασε..Στο πρωινο τρεξιμο οχι μονο εξαφανισε την οποια προοπτικη λιμνης αλλα εμφανιζει πλεον ενα απο τα χειροτερα σεναρια...

Και εφοσον πλεον δεν υπαρχει κανενα μοντελο να δειχνει εστω και ενδειξεις διαταραχης,αποχαιρεταμε επισημα και το δευτερο δεκαημερο....

Αναμενομενο ηταν..Τα ρεστα μας θα τα παιξουμε στο τριτο δεκαημερο αλλα με τις πιθανοτητες να παρουμε το τριτο το μακρυτερο...Αντε καλημερες...

 

Υ.γ.Ο σεπτεμβρης πλεον αποδεδειγμενα ειναι ο χειροτερος καιρικα μηνας του ετους...Ζεστη,υγρασια και παντελης ελλειψη βροχης!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Ιβηρικη χερσονησος ξεκαθαρα βασει κυκλοφοριας θα ειναι η κερδισμενη τον σεπτεμβριο κυριως υετικα...Ελπιζω τουλαχιστον αυτη η σιχαμενη κυκλοφορια ν αλλαξει προς το τριτο δεκαημερο η εστω αρχες Οκτωβρη....Μεχρι τοτε μαλλον θα πρεπει ν ασχοληθουμε με αλλα σκηνικα...Με το αριστερο ξεκιναμε...Χανεται ενας μηνας ετσι για πλακα στο τσακ μπαμ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...