Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Κλιματικές ιδιαιτερότητες περιοχών Ελλάδος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτο το θέμα για να μπορούμε να συζητάμε τις κλιματικές συμπεριφορές διαφόρων περιοχών της χώρας μας.Το βρισκω πολυ ενδιαφέρον να μιλάνε τα μέλη για τις ιδιομορφίες των περιοχών τους,τη γεωγραφία τους σε σχεση με τον καιρο.κτλ.

Αφορμή στάθηκε το σημερινό μου "ψάξιμο" για την περιοχή της Λητης που αναφερει ο φιλος @ssalonikios.Ψαχνοντας λοιπον να δω πιυ ειναι η περιοχη,περιπλανηθηκα στον χαρτη και αναρωτηθηκαν πως ειναι δυνατον οι περιοχες αυτες στα βορεια της θεσσαλονικης,στο Κιλκις κλπ,να μην εχουν τις χιονοκαλυψεις και τα χιονια που εχουν οι περιοχες των γειτονικων Σκοπιων για παραδειγμα.Πιστευω οτι οι οροσειρες που βρισκονται βορεια του Κιλκις και της Σαλονικας εμποδιζουν το κρυο και τα βαλκανικα μετωπα να φτασουν στις περιοχες αυτες.Αν δεν υπηρχαν,πιστευω πως το κλιμα εκει θα ηταν 2 με 3 βαθμιυς ψυχροτερο σε.μεσους ορους και με πολλα περισσοτερα χιονια.Τελοσπαντων ανοιγω το θεμα και οποιος θελει μπορει να μιλαει για την περιοχη του ωστε να μαθαινουμε και οι υπολοιποι,ακομα και σε πολυ τοπικο επιπεδο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Ωραίο θέμα Γιώργο...Στα γρεβενα αξιοσημείωτο είναι ότι χιονιζει ακομα και με 0 στα 850 αλλά όταν βγαζει βορειοανατολικό με μειον 6 στα 850 εχουμε γυρω στους 4 βαθμούς...περίεργο και ομως αληθινο...άπειρες οι φορες που χιονιζει σε μηδενικό υψόμετρο σύμφωνα με μοντελα και Μετεωρολογους στη δυτικη μακεδονια με μειον 6 και βορειοανατολικό αλλα στα γρεβενα εχουμε το πολυ χιονονερο με 3 βαθμους ...Εχω ζησει μια χρονιά αλλα δε θυμάμαι ποια νομιζω το 2009 στη κοζανη να χει μειον 1 και χιονι και στα γρεβενα 9 βαθμους και ψιλόβροχο και οχι δεν ερχοταν η κρυα μάζα γιατι μας περασε απο πανω η κρυα μάζα τη νύχτα αλλα η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο τους 7 βαθμους καθολου

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Galanto είπε:

 Ωραίο θέμα Γιώργο...Στα γρεβενα αξιοσημείωτο είναι ότι χιονιζει ακομα και με 0 στα 850 αλλά όταν βγαζει βορειοανατολικό με μειον 6 στα 850 εχουμε γυρω στους 4 βαθμούς...περίεργο και ομως αληθινο...άπειρες οι φορες που χιονιζει σε μηδενικό υψόμετρο σύμφωνα με μοντελα και Μετεωρολογους στη δυτικη μακεδονια με μειον 6 και βορειοανατολικό αλλα στα γρεβενα εχουμε το πολυ χιονονερο με 3 βαθμους ...Εχω ζησει μια χρονιά αλλα δε θυμάμαι ποια νομιζω το 2009 στη κοζανη να χει μειον 1 και χιονι και στα γρεβενα 9 βαθμους και ψιλόβροχο και οχι δεν ερχοταν η κρυα μάζα γιατι μας περασε απο πανω η κρυα μάζα τη νύχτα αλλα η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο τους 7 βαθμους καθολου

Ευχαριστω Αντωνη.Γι αυτο το ανοιξα το θεμα.Για να δουμε και τα διαφορα περιεργα οπως αυτο που αναφερεις.Μηπως δημιουργειται καποιο ειδος καταβατη που σας ανεβαζει τις Τ με β.ανατολικο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ευχαριστω Αντωνη.Γι αυτο το ανοιξα το θεμα.Για να δουμε και τα διαφορα περιεργα οπως αυτο που αναφερεις.Μηπως δημιουργειται καποιο ειδος καταβατη που σας ανεβαζει τις Τ με β.ανατολικο;

Ξέρω εγώ ρε Γιώργο πολύ περίεργο...εχει μια μικρή οροσειρά κατά μήκος απο φλωρινα Πτολεμαΐδα και Κοζάνη που κόβει αρκετα τα φαινόμενα που έρχονται από ανατολικα αλλα να κόβει και το κρυο τόσο πολύ;;..ειναι πολύ περιεργο κατάβασης απο που ;;; απο ανατολικα άδεια ειναι τα γρεβενα πεδιάδα (οροπεδια δηλαδη πεδιαδα δεν υπαρχει χαχα)εχουμε...

Έχουμε το δυτικό που φέρνει αρκετό κρυο απο τη πινδο και χιονιζει και με μηδεν αλλα απο ανατολικα δε ξερω..

Επισης τα γρεβενα κανουν έναν από τους καλύτερους εγκλωβισμούς κρυου ..γι αυτό εχουν και αρκετές χρονιές χιονοκαταιγιδες τη στιγμη που στη βασιλιτσα στη βάση ριχνει χιονονερο η εχει 0 στα γρεβενα έχει μειον και ριχνει τα άντερα του..Πιο μεγάλη χιονοκαταιγιδα Υπατία με διάφορα...Πιο δυνατή το 2010

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Έχουμε το δυτικό που φέρνει αρκετό κρυο απο τη πινδο και χιονιζει και με μηδεν αλλα απο ανατολικα δε ξερω..

 

Καλησπερα Αντωνη.Υπαρχει περιπτωση να εχεις παρατηρησει οτι με τον ΒΑ ανεμο υπαρχει αυξηση της υγρασιας που σου ανεβαζει τις θερμοκρασιες? Να σου δωσω ενα παραδειγμα απο τη περιοχη μου.Εχω χιονιστει αρκετες φορες με -5 και -6 (μεχρι 0c στο εδαφος στην ενταση των φαινομενων) στα 850 με ΒΔ επιφανειας και μεχρι τα 850, αλλα καμια με καθυψος ΒΑ και θερμοτερο των -8 που μου εκτοξευει την υγρασια. Εκει θελω -9 γεματο για να μηδενισω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Καλησπερα Αντωνη.Υπαρχει περιπτωση να εχεις παρατηρησει οτι με τον ΒΑ ανεμο υπαρχει αυξηση της υγρασιας που σου ανεβαζει τις θερμοκρασιες? Να σου δωσω ενα παραδειγμα απο τη περιοχη μου.Εχω χιονιστει αρκετες φορες με -5 και -6 (μεχρι 0c στο εδαφος στην ενταση των φαινομενων) στα 850 με ΒΔ επιφανειας και μεχρι τα 850, αλλα καμια με καθυψος ΒΑ και θερμοτερο των -8 που μου εκτοξευει την υγρασια. Εκει θελω -9 γεματο για να μηδενισω.

Τεο δε το χω παρατηρήσει να σου πω την αλήθεια αλλα θα το παρατηρήσω... αλλά δε θα έπρεπε να χει θάλασσα απο βορειοανατολικα για να μου ανεβαζει υγρασία; ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, ssalonikios είπε:

Η εισροή ψύχους (μπλε βέλος) στην περιοχή μας αναγκαστικά γίνεται μέσω της Γευγελής, γιατί δυτικά "βρίσκει" στο Πάικο , ανατολικά στη Σιδηρόπετρα. Ο κρύος αέρας συμπιέζεται ανάμεσα στα 2 βουνά και αναπτύσσει μεγάλη ταχύτητα ρίχνοντας κατακόρυφα τη θερμοκρασία ακόμα και σε μηδενικά υψόμετρα (Βαρδάρης). Τώρα αν δεν υπήρχαν αυτά τα βουνά στα βόρεια σύνορα μας, ποιος ξέρει ? Σίγουρα δεν θα υπήρχε ο Βαρδάρης , το κρύο δεν θα ήταν "συγκεντρωμένο" και θα φυσούσε απο διάφορες διευθύνσεις (ΒΔ , Β , ΒΑ) με χαμηλότερες ριπές. Αυτό ίσως να είχε σαν αποτέλεσμα τα χωριά στην κοιλάδα του Αξιού να έβλεπαν χιόνι πολύ πιο σπάνια , γιατί επωφελούνται από αυτή την ένταση που έχει ο Βαρδάρης. Κατά τη γνώμη μου, αν γκρεμίζαμε τα βουνά θα είχαμε χαμηλότερες θερμοκρασίες κυρίως το φθινόπωρο και στις αρχές της άνοιξης, ίσως και περισσότερες καταιγίδες το καλοκαίρι, όμως τα χιόνια θα ανέβαιναν ψηλότερα.

Inked1_LI.jpg

Ο βαρδαρης βοηθαει απλα στην επιφανειακη μεταφορα ψυχους.Οποτε με καποια συστηματα πιυ περνανε νοτιως της Θεσσαλονικης κραταει πολυ χαμηλα τη θερμοκρασια και μπορει να χιονισει ακομα και με 0 στα 850.Αυτα ομως ειναι σχετικα σπανια γεγονοτα.Αυτο που υποθετω εγω ειναι οτι ολοκληρα μετωπα απο τα Βαλκανια "φρεναρονται" στις οροσειρες που δειχνεις και ετσι χιονιζουν ολες τις περιοχες βορειοτερα και οχι τη Μακεδονια.Αν δεν υπηρχαν πιστευω οτι θα χιονιζε πολυ περισσοτερο.

Παρομοιο ειναι το προβλημα με την οροσειρα Διρφυος-Ξηροβουνιου στην Ευβοια και μετα της παρνηθας-Πεντελης που κοβουν πολυ υετο απο το λεκανοπεδιο της Αθηνας.Κι εκει επισης αν δεν υπηρχαν αυτα τα τειχη θα χιονιζε πολυ περισσοτερο στην Αθηνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης φιλε σαλονικιε ο καναλισμος στον οποιο αναφερεσαι δε παιζει ρολο στην πτωση της θερμοκρασιας αλλα στην ενταση των ανεμων,του Βαρδαρη στην προκειμενη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τεο δε το χω παρατηρήσει να σου πω την αλήθεια αλλα θα το παρατηρήσω... αλλά δε θα έπρεπε να χει θάλασσα απο βορειοανατολικα για να μου ανεβαζει υγρασία; ;;

Τη θαλασσα νομιζω πρεπει να την αποκλεισουμε λογω αποστασης αλλα κυριως λογω συνιστωσας.Αν παρατηρησεις οτι ισχυει με ΒΑ η αυξημενη υγρασια οι λογοι αυτης θα πρεπει να αναζητηθουν αλλου.Ισως καποιος ανοδικος ανεμος μεταφερει μεγαλα ποσοστα υγρασιας,σε αυτην την οροσειρα που ειπες πριν και με τον ΒΑ αυτη η υγρασια που μεταφερετε στα 1000 -1500 στη συνεχεια να σε στοχευει.Δες και αυτο περι αυρας κοιλαδων και βουνων.

image.png.7e1698341161fd2d7f82f6a5d902c517.png

Screenshot_7.thumb.jpg.92085508f78d89a079cb4aba1547817c.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίες αναλύσεις παιδιά. Αύριο θα εξηγήσω γιατί το δυτικό ρεύμα στα Γιάννενα ειδικά σε χιονιαδες σαν αυτόν στα τέλη του  Ιανουαρίου του 2005 μπορούν να δώσουν πρόσκαιρα χιονοπτώσεις στα 500 μετρα ακόμα και με λίγο πάνω από 0C στα 850 hpa χωρίς να έχει προηγηθεί ο οποιοσδήποτε εγκλωβισμός ψύχους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Επισης φιλε σαλονικιε ο καναλισμος στον οποιο αναφερεσαι δε παιζει ρολο στην πτωση της θερμοκρασιας αλλα στην ενταση των ανεμων,του Βαρδαρη στην προκειμενη.

Μα ακριβως για αυτό που λες Γιώργο πέφτει και πολύ και γρήγορα η θερμοκρασία ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Μα ακριβως για αυτό που λες Γιώργο πέφτει και πολύ και γρήγορα η θερμοκρασία ...

Ναι τωρα που το ξαναδιαβασα μαλλον το ιδιο λεμε με τον σαλονικιο..🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα εξηγήσω τώρα για ποιον λόγο στα Γιάννενα όταν επικρατεί δυτικό-νοτιοδυτικό ρεύμα [σε όλα τα στρώματα της τροπόσφαιρας] μπορούμε να έχουμε χιονοπτώσεις με θερμοκρασίες πρόβλεψης στα 850Hpa μεγαλύτερες από αυτές που θα έδινε κανείς για χιονοπτώσεις στο υψόμετρο των Ιωαννίνων [και όχι μόνο].

 

Αυτό που είναι απαραίτητο να ξέρουμε για να μπορέσω να γίνω κατανοητός είναι ο ορισμός της δυνητικής/δυναμικής θερμοκρασίας. Είναι η θερμοκρασία που θα αποκτήσει ένας θύλακας αέρα, αν τον μεταφέρουμε αδιαβατικά στην μέση στάθμη της θάλασσας. Δηλαδή αν ένας θύλακας αέρα έχει μια θερμοκρασία Τ1 στα 1400 μέτρα, τότε μεταφέροντας τον προς την επιφάνεια η θερμοκρασία του αυξάνεται με αδιαβατικό τρόπο μέχρι να φτάσει την Τ επιφανειας, έστω Τ2.. Αυτή η Τ2 θα είναι μεγαλύτερη από την Τ1. ΟΙ Τ1/2 είναι οι πραγματικές θερμοκρασίες, όμως ο θύλακας αέρα ο οποίος χαρακτηρίζεται από αυτές τις 2 Τ έχει πάντα μόνο ΜΙΑ  δυναμική θερμοκρασία Θ.

Αν έχουμε 2 θύλακες αέρα με διαφορετικές Θ, τότε ο θύλακας αέρα που θα έχει την χαμηλότερη Θ σημαίνει πως αν μετακινήσουμε τους 2 θύλακες αέρα σε οποιοδήποτε υψόμετρο [αρκεί να είναι στο ίδιο] τότε αυτός με την μικρότερη δυναμική θερμοκρασία θα έχει πάντα μικρότερη πραγματική θερμοκρασία.

 

Τώρα τι ισχύει γενικά? Γενικά ισχύει πως η Θ μεγαλώνει με το ύψος [όχι όμως σε συνθήκες ατμοσφαιρικής αστάθειας-καταιγίδων] Δηλαδή γενικά έχουμε ένα διάγραμμα όπως στην παρακάτω εικόνα

1331354974_potentialtemperature.JPG.be9bee3996f18c19e8a5509f1f986f4f.JPG

Οπότε πάμε λοιπόν στην περιοχή της Πίνδου και ειδικά στην Ήπειρο. Αν έχουμε ένα στρώμα αέρα  με πάχος 1.5 km πχ [για να πιάσουμε τα 850 Hpa, και έστω ότι βρίσκεται από 0 έως 1000m]το οποίο ανεβαίνει την οροσειρά μέσω δυτικού-νοτιοδυτικού ρεύματος. Από την στιγμή που ανεβαίνει ολόκληρο και με δεδομένο πως οι σχετικές υγρασίες καθ’ ύψος στο στρώμα είναι παρόμοιες [και το στρώμα είναι ακόρεστο δηλαδή ότι όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία του μειώνεται με την ξηρή αδιαβατική θερμοβαθμίδα περίπου 10oC/km] τότε ολόκληρο το στρώμα κατά την άνοδό του δέχεται αδιαβατική εκτόνωση, άρα η θερμοκρασία του πέφτει παντού. Όμως έχουμε πει πως οι δυνητικές θερμοκρασίες είναι χαμηλότερες όσο πέφτει το υψόμετρο.

Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει πως όταν το στρώμα αυτό έχει ανέβει πχ κατά 1000 μέτρα και άρα θα βρίσκεται πλέον στο επίπεδο 1000-2500 μέτρα, το αποτέλεσμα είναι πως στο ύψος των 850Hpa~1500 μέτρα υψόμετρο, θα έχουμε το κομμάτι του αέρα που βρισκόταν στα 500 μέτρα όταν βρισκόταν στην θάλασσα και όχι τον «φυσικό» αέρα των 1500 μέτρων.

Όμως γνωρίζουμε πως η Θ500<Θ1500 και άρα η θερμοκρασία στα 1500 μέτρα με το δυτικό ρεύμα εφόσον έχει ανεβεί το στρώμα αυτό του αέρα, θα είναι χαμηλότερη από αυτή την οποία βλέπουμε στα μοντέλα. Το ίδιο ισχύει φυσικά για όλο το στρώμα. Άρα ξαφνικά μπορεί να έχεις 2 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία παντού σε αυτό το στρώμα από πάνω σου. Το οποίο φυσικά οδηγεί σε χιονοπτώσεις ακόμα και με οριακά θετικές Τ στα 850 [βάσει μοντέλων].

Όμως μην ξεγελιόμαστε, στην πραγματικότητα δεν είναι θετικές οι Τ στα 850, αλλά κρύβονται πίσω από μια «μάσκα» Δεν υπάρχουν μαγικά στο χιόνι. Για να έχεις χιόνι, υπάρχει ένας κανόνας που αν δεν πληρείται από τις υπάρχουσες τροποσφαιρικές συνθήκες δεν χιονίζει. Και αυτός είναι πως η μέση θερμοκρασία της διαδρομής της νιφάδας θα πρέπει να έχει 0 βαθμούς ή κάτω.

Για μεγαλύτερη κατανόηση έχω κάνει ένα σχήμα με το Ιόνιο και την Πίνδο [πολύ πολύ χοντρικά] Στην μία βάζω νότιο-νοτιοανατολικό ρεύμα που είναι παράλληλο στην ουσία με τον άξονα της Πίνδου, άρα αφήνει ανεπηρέαστες τις θερμοκρασίες σε όλα τα ύψη πολύ χοντρικά, και στην άλλη περίπτωση δυτικό-νοτιοδυτικό, κάθετα στην Πίνδο που ρίχνει τις θερμοκρασίες. Θεωρητικά για λόγους ευκολίας λέμε πως έχουμε πχ στο Ιόνιο ακριβώς τις ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας σε όλο το ύψος και τις 2 περιπτώσεις, ώστε να κάνουμε μια σύγκριση των 2 περιπτώσεων στην Πίνδο. Τα νούμερα δεν τα έχω υπολογίσει, δεν είναι απαραίτητο, και θα πάρει πολύ χρόνο, οπότε τα  γράφω καθαρά για λόγους ευκολίας και τίποτε άλλο. Υποθέστε πως τα  Γιάννενα βρίσκονται μέσα στην λακούβα της Πίνδου με το δεύτερο σετ των θερμοκρασιών

1183904028_ioanninawestsnowdiagramm.thumb.JPG.74851212d9772d36609d1ccaa1282343.JPG

 

Υ.Γ Αυτό είναι μια καθαρά δική μου προσπάθεια να ερμηνεύσω αυτά που βλέπουμε στους λίγους δυτικούς χιονιάδες από την πλευρά της θερμοκρασίας, και τα έχω ερμηνεύσει με βάση έναν συνδυασμό των μέχρι στιγμής μου γνώσεων. Για αυτό και το παραπάνω δεν είναι ακριβές [πχ σε κάποια φάση από ένα ύψος και μετά το στρώμα θα γίνει κορεσμένο, και μάλιστα όχι όλο και κάτι τέτοιο οδηγεί σε μεγάλη αύξηση της πολυπλοκότητας της ερμηνείας]. Προς το παρόν είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω😅

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΠΟΥ ΕΥΝΟΕΙ ΣΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΩΝ ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Στην δορυφορικη φωτογραφια φαινονται χιονοστρωσεις απο τα 700 περιπου μετρα στις πιο δυτικες περιοχες της ηπειρου στον νομο της θεσπρωτιας και πιο χαμηλα οι χιονοστρωσεις στον νομο ιωαννινων ως τα 500 μετρα περιπου που φαινεται χιονισμενο και το λεκανοπεδιο των ιωαννινων.

http://www.meteovolos.gr/thesis.pdf

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερο μικροκλιμα εχουν και τα ορεινα χωρια της κεντρικης Ανδρου, ειδικα η Άρνη(400-500μ) και η Βουρκωτη(600-650μ)...ο κανονας ειναι τις μερες με μελτεμι να σχηματιζεται χαμηλη νεφωση εκει που προκαλει πυκνη ομιχλη ειδικα στη Βουρκωτη ξαφνιαζοντας τους τουριστες, την ιδια ωρα που οι παραλιες του νησιου απολαμβανουν λιακαδα...η υγρασια παντα ειναι στο 100% αυτες τις μερες εκει πανω και η θερμοκρασια 10-12c  χαμηλοτερη απο τα χαμηλα σημεια του νησιου...η δορυφορικη σημερα...και η κλασικη  καλοκαιρινη οψη αυτων των 2 χωριων..

Screenshot_20210716-013402_Chrome.jpg

kinimatografika girismata gia megali himera july 2015 VANGLOUK ANDROSFILM (6).jpgΒουρκωτη

 

Screenshot_20210716-013157_Facebook.jpg

Αρνη

 

 

Screenshot_20210716-013222_Facebook.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλειο θέμα, πως το είχα χάσει!!

Μιας και ίσως έχετε παρατηρήσει τι καυσωνάκιας είμαι σκέφτομαι να κάνω μια ανάλυση για την κλιματική ιδιαιτερότητα και το θερμό δυναμικό του Θριασίου που και σήμερα έδωσε την μέγιστη Αττικής (39.8) και μαζί με Άργος (39.9) τις μέγιστες στην επικράτεια. Την περιοχή την ξέρω καλά. Ειδικά Σκαραμαγκά/Ασπρόπυργο που έχω δουλέψει κιόλας στο παρελθόν. 

Απλά σε δεύτερο χρόνο γιατί το κόβω να με απολύουν αν δεν σταματήσουν σύντομα οι ζέστες. Την γλιτώνω επειδή είμαι τηλεργασία και υποτίθετε τώρα που σας γράφω πρέπει να στέλνω reports στη δουλειά χαχα.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...