Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές medicane Ιανός/Cassilda 16-19/09/2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω το θέμα για να γράφουμε από εδώ και πέρα εδώ τις αναφορές για το medicane. Κατά πάσα πιθανότητα το πιο ισχυρό medicane που θα μας επηρεάσει τα τελευταία χρόνια. Έβαλα και σήμερα σαν ημέρα, μιας και ήδη υπάρχει η διαταραχή και θα βάζουμε δορυφορικές ή και άλλα. Προσοχή όπου χτυπήσουν τα φαινόμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε για το δεύτερο medicane σε σύντομο χρονικό διάστημα μετά το Ζορμπά. Όσο και να μας εξιτάρουν τα ακραία καιρικά φαινόμενα, χρειάζεται πολύ προσοχή, οργάνωση και σωστή ενημέρωση ώστε να μην έχουμε απώλειες σε ανθρώπινες ζωές, αξιοποιώντας την προηγούμενη εμπειρία που έχουμε ως προς τη διαχείριση και αντιμετώπιση τόσο ακραίων καιρικών φαινομένων. Όσων αφορά την περιοχή μου, αν βρεθούμε στο επίκεντρο του συστήματος, θέλω να δω τι βροχή θα βάλει η Πολιανή και κυρίως ο βροχομετρικός σταθμός που έχουμε εγκαταστήσει στον Ταΰγετο μέσα στο Ρίντομο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

( δεν βολευει και η σατ να βλεπουμε ολοκληρη την τροπικη διαταραχη.... ειναι μεταξυ λιβυης, ελλαδας, και ιταλιας...)

οπως φαινεται μια χαρα παει ΒΔ-Β-ΒΑ η αναπτυξη. ακομα υστερει νοτια...

sat3.png

li5.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

( δεν βολευει και η σατ να βλεπουμε ολοκληρη την τροπικη διαταραχη.... ειναι μεταξυ λιβυης, ελλαδας, και ιταλιας...)

οπως φαινεται μια χαρα παει ΒΔ-Β-ΒΑ η αναπτυξη. ακομα υστερει νοτια...

sat3.png

li5.png

Εδώ φαινεται ολόκληρη https://en.sat24.com/en/gr/infraPolair

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εχει ταχυτητες ανεμων ισοδυναμες με τροπικη καταιγιδα προς το παρον.

65-75 km/h

 

WMBds158.png

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στο νοτιο τμημα του ενα  χαμηλο ψηλοτερα  εκοβε την οποια αναπτυξη του ωστοσο αυτο θα εξαφανιστει οπου ναναι οποτε και θα δουμε να αναπτυσσεται πολυ πιο γρηγορα. φαινεται και στην δορυφορικη αμα δει κανεις νοτια του κεντρου

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ από εχθές αναγκαστικά κοιτάω την υπέρυθρη δορυφορική εικόνα λόγω άσχημης θέσης. Από αύριο όμως θα δούμε ολόκληρη ημέρα την Κασίλντα σε ορατή. ΝΑ δούμε πότε θα γίνει και το Landfall., Αυτό που ξέρω είναι ότι τα επόμενα βράδια θα κοιμάμαι και θα ξυπνάω ανά 2ωρα, για να αποθηκεύω και να βλέπω τις δορυφορικές ασταμάτητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Μεσσήνιος είπε:

Πάμε για το δεύτερο medicane σε σύντομο χρονικό διάστημα μετά το Ζορμπά. Όσο και να μας εξιτάρουν τα ακραία καιρικά φαινόμενα, χρειάζεται πολύ προσοχή, οργάνωση και σωστή ενημέρωση ώστε να μην έχουμε απώλειες σε ανθρώπινες ζωές, αξιοποιώντας την προηγούμενη εμπειρία που έχουμε ως προς τη διαχείριση και αντιμετώπιση τόσο ακραίων καιρικών φαινομένων. Όσων αφορά την περιοχή μου, αν βρεθούμε στο επίκεντρο του συστήματος, θέλω να δω τι βροχή θα βάλει η Πολιανή και κυρίως ο βροχομετρικός σταθμός που έχουμε εγκαταστήσει στον Ταΰγετο μέσα στο Ρίντομο.

Στο ριντομο;;;!! Υψόμετρο; Λινκ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Δεν εχει οργανωθεί ακομα...

Eίναι από σήμερα αυτό, αλλά πιο νωρίς υποθέτω 12Utc

Πάντως έχουν σταματήσει τα πολλά ηλεκτρικά. Παραδόξως, αυτό δειχνει ότι είναι πιο κοντά σε τροπική διαταραχή σε σχέση με εχθές.  Πάντα αναρωτιόμουν γιατί οι τυφώνες έχουν λίγα σχετικά ηλεκτρικά. Τελικά φταίει που έχουν μεγάλες θερμοκρασίες πιο ψηλά λόγω θερμού κέντρου. ωστόσο δεν γνωρίζω ακόμα πως λειτουργεί επακριβώς αυτό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

EΕίναι από σήμερα αυτό, αλλά πιο νωρίς υποθέτω 12Utc

Φαινεται η χαμηλη και μεσαια περιστροφη αλλα ψηλα ακομα ειναι οτι ναναι. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υψισυννεφια καλυψε 100% τον Αττικο ουρανο !!!!! Γλιτωσαμε 2.ωρες ηλιοφανειας επιτελους !!!!!

Παρολαυτα προλαβε να ανεβει παλι 30αρια στο κεντρο και 29.5 εδω....

Στους 27 τωρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

σαν να αρχίζει να δημιουργεί μάτι!!

https://en.sat24.com/en/gr/infraPolair

Αυτο θα ελεγα. Αρχιζει και κλεινει γυρω απο το κεντρο επιτελους.

Screenshot_2020-09-16-18-17-35-613_com.opera.browser.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Αυτο θα ελεγα. Αρχιζει και κλεινει γυρω απο το κεντρο επιτελους.

Screenshot_2020-09-16-18-17-35-613_com.opera.browser.jpg

Ρε δεν είναι πανέμορφο>??😍

Ειλικρινά αν δείχνει τόσο κουκλί από τώρα αύριο τέτοια ώρα πως θα είναι!! Και πόσο μάλλον στο πικ του!! Ανυπομονώ!~

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... καλησπέρα στην ομάδα .... δεν είχαν κάτι ενδιαφέρον καιρικά οι προηγούμενες ημέρες εδώ ..... το γνωστό μελτέμι 5-6 bf Β - ΒΑ διευθύνσεων και θερμοκρασίες  από 23 - 28 C χοντρικά ..... η υγρασία δεν ξεπέρασε καμμία ημέρα το 60 % ...... αυτό που θα είχε ενδιαφέρον να αναφερθεί είναι ότι από την Κυριακή το βράδυ μέχρι και χθες το βράδυ , κατά τις νυχτερινές ώρες οι άνεμοι αντί να πέσουν αντίθετα ανεβαίνουν 1 - 2 bf σε σχέση με την ημέρα ..... το ότι διατηρείτε το μελτέμι το βράδυ είναι χαρακτηριστικό και προιονίζει ότι και την επόμενη θα έχει δυνατό μελτέμι και πράματι αυτό συμβαίνει ..... το πολύ περίεργο είναι ότι το μελτέμι το βράδυ ξεπερνά αυτό της ημέρας ..... 

..... και κάτι ακόμη .... ζήτημα εάν έκανε 2 ημέρες μπονάτσα εδώ από τέλος Ιουλίου μέχρι σήμερα......(εννοώντας κάτω από 3 bf ....)....και οι επικρατέστεροι άνεμοι ήταν ΒΑ - Β με ελάχιστες εξαιρέσεις ( 5 - 6 ημέρες ) ......

..... για τώρα η θερμοκρασία είναι 23.5 C με υγρασία 58 % ..... 

..... και η καιρική εικόνα πριν λίγο .....

600684980_16092020(6).thumb.JPG.3a9be1320110f6f0c60afda73e5859e8.JPG

16_09_2020_(2).thumb.JPG.da6f3c2d6e58148cf7f0b92e743f0614.JPG

ΥΓ.... μάλλον δεν περιμένουμε κάτι extreme εδώ ..... θα ενημερώνω για οτιδήποτε αξιόλογο ....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ρε δεν είναι πανέμορφο>??😍

Ειλικρινά αν δείχνει τόσο κουκλί από τώρα αύριο τέτοια ώρα πως θα είναι!! Και πόσο μάλλον στο πικ του!! Ανυπομονώ!~

Ειναι . Και εγω ανυπομονώ για αυριο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Φαινεται η χαμηλη και μεσαια περιστροφη αλλα ψηλα ακομα ειναι οτι ναναι. 

 

Για δες αυτό το βίντεο δορυφορικής που βγήκε πριν λίγο. Πλέον νομίζω ότι η περιστροφή κάθε στρώματος βρίσκεται σε φάση όχι όπως πριν 2 ώρες. Λογικά πρέπει να βάθυνε αρκετά τώρα

 

 

Επίσης έχω δει αυτή την δορυφορική να μπαίνει κατά καιρούς εδώ. Μήπως τυχαίνει να ξέρεις λινκ ή κάποιος άλλος? 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για δες αυτό το βίντεο δορυφορικής που βγήκε πριν λίγο. Πλέον νομίζω ότι η περιστροφή κάθε στρώματος βρίσκεται σε φάση όχι όπως πριν 2 ώρες. Λογικά πρέπει να βάθυνε αρκετά τώρα

 

 

Επίσης έχω δει αυτή την δορυφορική να μπαίνει κατά καιρούς εδώ. Μήπως τυχαίνει να ξέρεις λινκ ή κάποιος άλλος? 

 

https://www.weather2day.co.il/content/154/potential-medicane-mediterranean-sea-weather-news-15-09-2020

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Επίσης έχω δει αυτή την δορυφορική να μπαίνει κατά καιρούς εδώ. Μήπως τυχαίνει να ξέρεις λινκ ή κάποιος άλλος? 

Καλησπέρα! Εγώ βλέπω κι από εδώ....

https://www.windy.com/el/-Δορυφόρος-satellite?satellite,36.866,18.929,7

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...