Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές medicane Ιανός/Cassilda 16-19/09/2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 33.8mm στη Σέττα από πού προέκυψαν? Παρακολουθώ εδώ και κανα 3ωρο την κάμερα από Πισσώνα μαζί με πολλές άλλες κάμερες, σπαστό καιρό βλέπω έχει η κεντρική Εύβοια με χαμηλές νεφώσεις νοτίου ρεύματος που απλά σου δίνουν την εντύπωση ότι θα φέρουν χαλασμό αλλά από πάνω τους έχει ανοίγματα. Μπας και καναν συντήρηση σταθμού όπως στο Ζερίκι χθες? Γτ και στο Ζερίκι έγιναν δοκιμές και έδειξε 30μμ η κονσόλα τα οποία βέβαια σβήστηκαν αργότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρέχει ασταμάτητα, έστω και με διακυμάνσεις στην Πάτρα, από το ξημέρωμα. 20,8 και 90% υγρασία.

Αναμένουμε την είσοδο του Ιανού στον Πατραϊκό κόλπο προς το απόγευμα, αν είδα καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Τα 33.8mm στη Σέττα από πού προέκυψαν? Παρακολουθώ εδώ και κανα 3ωρο την κάμερα από Πισσώνα μαζί με πολλές άλλες κάμερες, σπαστό καιρό βλέπω έχει η κεντρική Εύβοια με χαμηλές νεφώσεις νοτίου ρεύματος που απλά σου δίνουν την εντύπωση ότι θα φέρουν χαλασμό αλλά από πάνω τους έχει ανοίγματα. Μπας και καναν συντήρηση σταθμού όπως στο Ζερίκι χθες? Γτ και στο Ζερίκι έγιναν δοκιμές και έδειξε 30μμ η κονσόλα τα οποία βέβαια σβήστηκαν αργότερα.

Είχε νωρίτερα κάθετες μεγάλες αναπτύξεις προς τα εκεί. Δεν ξέρω βέβαια ακριβώς τι παίζει .

Και το πρωί γύρω στις 8 είχε πάλι αναπτύξεις προς τα εκεί . Πάντα λέω με ότι βλέπω-όσο βλέπω από Κρυονέρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kouvanos είπε:

Μουφιζει η φαση για Αττικη....ουτε ανεμους ουτε βροχη μονο αραιη συννεφια κ τωρα ηλιος!!! Λαμπρος καλοκαιρινος...εντωμεταξυ εχει εκτοξευτει η υγρασια...

Δεν πειραζει την επομενη φορα....κριμα ομως μας περασε ξωφαλτσα

Δε μουφιαζει Γιωργαρε..Θα ριξει καλο νερο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ξαναφούντωσε ο Παγασητικός, δείτε πράμα!! https://map.blitzortung.org/#9.21/39.2682/23.2438

Μαζί τα λέγαμε για τον Ανατολικό άνεμο και τον βόλο πριν λίγες μέρες ;😀 Καλή απόλαυση ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλεια βροχή τώρα, κάθετη και με καλή ένταση, η καλύτερη της ημέρας, και σκοτάδι φυσικά. Καλό φθινόπωρο!! (προσωρινά βασικά γιατί επιστρέφει πάλι ο εμετός των 20 στα 850).. Τα 6άρια δίνουν γύρα στα 30mm, λογικά θα τα φτάσουμε. Σκάνε κεραυνοί και στην στεριά πλέον..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο διευθυντής ερευνών του Αστεροσκοπείου Αθηνών, Κώστας Λαγουβάρδος μίλησε στον realfm 97,8 και στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου για τον "Ιανό". 

Όπως είπε το κέντρο του έχει φτάσει στην ξηρά, περίπου κοντά στην Λευκάδα, όπου συνεχίζουμε να έχουμε έντονα φαινόμενα και παραμένουν πολύ ενισχυμένοι οι άνεμοι σε αυτά τα νησιά και στις ακτές. "Έχουμε βροχές και σε πολλές περιοχές, όπου περιμένουμε να ενταθούν. Οι περιοχές αυτές είναι αρκετά ανατολικά από το κέντρο του δηλαδή και στη νότια Θεσσαλία, ανατολική Στερεά, πολύ ισχυρές βροχές στη Φθιώτιδα και στην Πελοπόννησο φυσικά" τόνισε. "Το κομμάτι της Θεσσαλίας και νοτιότερα θα δεχθεί μεγάλα ύψη βροχής και σήμερα και αύριο μέχρι το μεσημέρι" συμπλήρωσε. "Και για την Αττική περιμένουμε να έχουμε αρκετές βροχές από το μεσημέρι και μετά. Ορισμένα σενάρια δίνουν αρκετά μεγάλα ύψη βροχής και μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα" σημείωσε.

"Όσο μπαίνει το μάτι του κυκλώνα στην ξηρά, οι άνεμοι θα εξασθενήσουν" ανέφερε. "Με ανησυχούν πολύ τα ύψη βροχής των επομένων ωρών, αυτά είναι ικανά να δημιουργήσουν πλημμυρικά επεισόδια σε αρκετές περιοχές" υπογράμμισε. "Έχουμε 24 ώρες μπροστά μας που θέλουν πολύ προσοχή" πρόσθεσε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γαβαλου Αιτωλοακαρνανιας  και Λαμπεια Ερυμανθου με 119mm οι τριψηφιοι μεχρι στιγμης.

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχοθύελλα και στον Τύρναβο παρά τον ισχυρό ΒΑ άνεμο. Βγήκε πιο βόρεια και από ότι φαίνεται θα επηρεαστεί καλά η Θεσσαλία..

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, korfalonas said:

Γαβαλου Αιτωλοακαρναιας  και Λαμπεια Ερυμανθου με 119mm οι τριψηφιοι μεχρι στιγμης.

Έχω πολύ άγχος για το τι θα γίνει πέριξ του Αγρινίου. Ο γαμπρός μου έχει ακτινίδια και σ' έναν μήνα μαζεύει. Αν ρίξει κανένα χαλάζι ή αν ο αέρας φτάσει σε τρελλα μποφόρ, τον βλέπω να πηγαίνει μετανάστης στα ορυχεία του Βελγίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τι γίνεται στην Θεσσαλία, δεν περίμενα τέτοια ηλεκτρική δραστηριότητά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Στα 126μμ ο σταθμος του φιλου Γιαννη στη Λευκαδα ως τωρα

Αυτός Γιώργο είναι σε μια παραλία κοντά στην πόλη της Λευκάδας, όμως νομίζω ότι δε μετράει σωστά, γιατί ο άλλος σταθμ,ός που βρίσκεται στη μαρίνα της πόλης και είναι Davis έχει καταγράψει 47mm. Ο δικός μου, που είναι επίσης  Davis, είναι στο Πλατύστομα, κεντρινή ορεινή Λευκάδα,και είναι αυτός εδώ

Επί τη ευκαιρία, έχουμε φτάσει αισίως τα 93 mm για την τρέχουσα μέρα.

Storm total: 141 mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

Εδώ τίποτα...εάν δεν κάνει κάτι το βράδυ και αύριο το πρωί βλέπω να με μπανάρετε μαζί με τον Σάκη...

image.thumb.png.8a3450e370eb3c9fb7ead58d47fb02dd.png

Συνοδοιπορε ετσι..Στις χαρες και στις λυπες μαζι..😜Εσυ τουλαχιστον ειδες καλα χιλιοστα 8-9 αυγουστου...Εγω εχω να δω καλο νερο δυο μηνες και βαλε..Αρα το μπαν μου θα ναι επ αοριστον..😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κέντρο του κυκλώνα φαίνεται ότι κανεί οπισθοχώρηση και δεν μπαίνει στη Αιτωλοακαρνανία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...