Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές medicane Ιανός/Cassilda 16-19/09/2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jhonny είπε:

Αυτός Γιώργο είναι σε μια παραλία κοντά στην πόλη της Λευκάδας, όμως νομίζω ότι δε μετράει σωστά, γιατί ο άλλος σταθμ,ός που βρίσκεται στη μαρίνα της πόλης και είναι Davis έχει καταγράψει 47mm. Ο δικός μου, που είναι επίσης  Davis, είναι στο Πλατύστομα, κεντρινή ορεινή Λευκάδα,και είναι αυτός εδώ

Επί τη ευκαιρία, έχουμε φτάσει αισίως τα 93 mm για την τρέχουσα μέρα.

Storm total: 141 mm

Για αυτον στο πλατυστομα εγραφα Γιαννη,που εχεις σαν υπογραφη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρεόπολη , ισχυρή καταιγίδα εδώ και μισή ώρα περίπου, με αρκετά μπουμπουνητα...  Τώρα κόπασε αλλά έχουμε βαριά μαύρη συννεφιά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρίξε λίγη βροχή να πέσει η θερμοκρασία...δεν είναι κατάσταση αυτή έχουμε καταντήσει Τζακάρτα 28 βαθμούς 70 τις εκατό υγρασία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, oasis είπε:

Μόλις θα έγραφα ότι Δυτικά της Λαμία πρέπει να γίνεται χαμός όπως φαίνεται και από την κάμερα .

https://www.meteocam.gr/LamiaDaoukliotis

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει ασταμάτητα να ρίχνει πολύ νερό στην Καρδίτσα μέχρι στιγμής έχουμε 

Σταθμός έξω από την πόλη 41 χιλ(σίγουρα έχουν πέσει παραπάνω 

Μουζακι 75 χιλ

Λίμνη Πλαστήρα 159 χιλ

Επεξεργάστηκε από dondinos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, oasis είπε:

https://map.blitzortung.org/#7.46/39.618/22.388

γύρω γύρω καταιγίδες και στην μέση ο Μιχαήλ!!!!!!

Είμαι Γιάννενα, αλλά καλη προσπάθεια😂

 

>Βέβαια θα προτιμούσα να είμαι στην Λάρισα, πιο καλά από εδώ είναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψιλό πανικός πρέπει να γίνεται στην περιοχή του Αλμυρού, βλέπω εδώ και αρκετή ώρα ηλεκτρικές εκκενώσεις στο ραντάρ.

22 βαθμοί τώρα με καταιγίδα και πολύ ισχυρό ανατολικό βάσει του αεροδρομίου της Νέας Αγχιάλου.

http://www.hnms.gr/emy/el/observation/sa_teleytaies_paratiriseis_stathmou?perifereia=Thessaly&poli=Volos_Aghialos

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 minutes ago, korfalonas said:

Γαβαλου Αιτωλοακαρνανιας  και Λαμπεια Ερυμανθου με 119mm οι τριψηφιοι μεχρι στιγμης.

Και μόλις τώρα και ο δικός μου Πλατύστομα Λευκάδας

101 mm

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις πληγές του άρχισε να μετράει από την νεροποντή η ευρύτερη περιοχή του Αγρινίου και πιο συγκεκριμένα τα χωριά της  Μακρυνείας όπως η Γαβαλού με 123 mm και συνεχίζει κατά διαστήματα..ένα θετικό οι άνεμοι όπου δεν ξεπέρασαν τα 6-7 bf..η παρακάτω εικόνα είναι τραβηγμένη από το χωριό Άγιος Ανδρέας Μακρυνείας!!!

FB_IMG_1600428561206.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ωραιοκαστρο τωρα... 

Webcam (2).jpg

Πνιγήκατε κι εσείς! Βέβαια είχαν υπάρξει από πριν οι σχετικές προβλέψεις οπότε θα ήσασταν κι εσείς προετοιμασμένοι για τον παρόντα καιρό. 

Κεφαλονιά (όπως κι αλλού βέβαια) συνεχίζεται ο χαμός: https://www.kefaloniapress.gr/live-cameras/article/69776/argostoli_live_camera/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Eismeer Luftchen είπε:

Ο διευθυντής ερευνών του Αστεροσκοπείου Αθηνών, Κώστας Λαγουβάρδος μίλησε στον realfm 97,8 και στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου για τον "Ιανό". 

Όπως είπε το κέντρο του έχει φτάσει στην ξηρά, περίπου κοντά στην Λευκάδα, όπου συνεχίζουμε να έχουμε έντονα φαινόμενα και παραμένουν πολύ ενισχυμένοι οι άνεμοι σε αυτά τα νησιά και στις ακτές. "Έχουμε βροχές και σε πολλές περιοχές, όπου περιμένουμε να ενταθούν. Οι περιοχές αυτές είναι αρκετά ανατολικά από το κέντρο του δηλαδή και στη νότια Θεσσαλία, ανατολική Στερεά, πολύ ισχυρές βροχές στη Φθιώτιδα και στην Πελοπόννησο φυσικά" τόνισε. "Το κομμάτι της Θεσσαλίας και νοτιότερα θα δεχθεί μεγάλα ύψη βροχής και σήμερα και αύριο μέχρι το μεσημέρι" συμπλήρωσε. "Και για την Αττική περιμένουμε να έχουμε αρκετές βροχές από το μεσημέρι και μετά. Ορισμένα σενάρια δίνουν αρκετά μεγάλα ύψη βροχής και μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα" σημείωσε.

"Όσο μπαίνει το μάτι του κυκλώνα στην ξηρά, οι άνεμοι θα εξασθενήσουν" ανέφερε. "Με ανησυχούν πολύ τα ύψη βροχής των επομένων ωρών, αυτά είναι ικανά να δημιουργήσουν πλημμυρικά επεισόδια σε αρκετές περιοχές" υπογράμμισε. "Έχουμε 24 ώρες μπροστά μας που θέλουν πολύ προσοχή" πρόσθεσε.

Ήταν σωστή η γραμματική σου παρατήρηση στο τέλος, αλλά βλέπω την αφαίρεσες...(;)

Μου αρέσει η φωτογραφία σου στο άβαταρ! Ένα φλιτζάνι ζεστό ρόφημα (μάλλον καφές;) δίπλα στο τζάμι, στολισμένο με σταγόνες βροχής! Δίνει την αίσθηση φθινοπωρινής θαλπωρής κι απόλαυσης!

 

Εδώ στη Λήμνο, όπως προβλέπονταν άλλωστε, επικρατούν λίγες μόνο νεφώσεις ελαφρώς πυκνότερες προς τα νοτιοδυτικά μακριά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

170mm στον ερασιτεχνικο σταθμο της Φυλακτης στη λιμνη Πλαστηρα http://www.meteo-plastira.gr/..καθολου απιθανο μιας και εκει ειναι το επικεντρο δηλαδη τα πρωτα ορεινα της νοτιοανατολικης Πινδου με ταση σημαντικης μειωσης προς τα δυτικοτερα.Βεβαια πρoσωπικα λαμβανω υποψιν μονο τους σταθμους Davis για τον απλουστατο λογο οτι κοστιζουν 10 φορες παραπανω και σαν αξιοπιστια δεν θεωρω οτι πρεπει να μπαινουν στο ιδιο τσουβαλι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκτός από τις καταστροφές που βλέπουμε κοντά στο κέντρο του κυκλώνα και είναι αναμενόμενες υπό μια έννοια ,τεράστια καταστροφή θα είναι να πέσουν 100mm σε πεδινές περιοχές της Θεσσαλίας και της Αν. Στερεάς . Οι καλλιέργειες βαμβακιού θα καταστραφούν .Σίγουρα με την μη κίνηση του χαμηλού προς τα ανατολικά γλιτώσαμε τα χειρότερα .

*Η Ελλάδα είναι η 9η χώρα στον κόσμο σε παραγωγή βάμβακος και αποτελεί το No.4 εξαγωγικό μας προϊόν .

133μμ στο χωριό Κωφοί στο όρος Όθρυς ( Σύνορα Μαγνησίας -Φθιώτιδας)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Ιλιον υγρασία χωρίς αέρα,ήλιος και ζέστα!!!

Μέσα στο σπίτι εχω τις δικές μου συνθήκες...

Ευχομαι τ απογευμα να ανοιξω μπαλκονοπορτα να παιρνω μυτιές!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Limnostorm said:

Ήταν σωστή η γραμματική σου παρατήρηση στο τέλος, αλλά βλέπω την αφαίρεσες...(;)

Μου αρέσει η φωτογραφία σου στο άβαταρ! Ένα φλιτζάνι ζεστό ρόφημα (μάλλον καφές;) δίπλα στο τζάμι, στολισμένο με σταγόνες βροχής! Δίνει την αίσθηση φθινοπωρινής θαλπωρής κι απόλαυσης!

 

Εδώ στη Λήμνο, όπως προβλέπονταν άλλωστε, επικρατούν λίγες μόνο νεφώσεις ελαφρώς πυκνότερες προς τα νοτιοδυτικά μακριά.

Δεν την αφαίρεσα! Δεν ξέρω πού πήγε. Μήπως έφταιγε το "π@ν@θεμα και το έβγαλαν οι μοντς;

Δεν ξέρεις πόσο γουστάρω βροχή, πολλή ψύχρα και καναπέ με νετφλιξ. Υπομονή, λίγοι μήνες έμειναν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...