Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές Οκτωβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στα Γιάννενα ψιλοσυννεφιασε κάτι σαν αστάθεια. Αντέχεται με κοντομανικο οριακά από εμένα χωρίς ήλιο, αλλά σίγουρα προτιμώ το λεπτό μπιουφανακι 

IMG_20201010_154218.jpg

IMG_20201010_154242.jpg

Κρυουλιαρη!!!! Χαχαχα!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Κρυουλιαρη!!!! Χαχαχα!!! 

Άστα να πάνε φίλε. Κάτω από 25 βαθμούς κρυώνω.! να φανταστείς δεν έχω βερμούδες στη ντουλάπα μου, ακόμα και το καλοκαίρι φοράω μακριά παντελόνια, και την ίδια κάλτσα φοράω καλοκαίρι χειμώνα.  Βέβαια τον χειμώνα μπορεί να φοράω και 2 ζευγάρια ταυτόχρονα για έξτρα ζεστασιά.😀 Αγαπημένη θεωρητική διακύμανση θερμοκρασίας 26-33 βαθμοί για έξω για σχετικές υγρασίες Λάρισας.

Είμαι καιρόφιλος που λατρεύει την ζέστη, και σιχαίνεται το κρύο, αλλά για το χιόνι κάνουμε εξαίρεση, ας κάνει όσο κρύο χρειάζεται εκεί, αλλά προφανώς εκεί σε στρωμένο χιόνι βάζω μποτάκια 2 ζευγάρια κάλτσες 2 παντελόνια [δεν έχω ειδικά ισοθερμικά]τρεις μπλούζες από αυτές 2 φούτερ και 1 απλή μακρυμάνικη  το χοντρό μπουφάν, κασκόλ, αλλά ΟΧΙ σκουφάκι γιατί μου σπάει τα νεύρα🤣

Αυτά. Τώρα τα έμαθες όλα😅

 

Υ.Γ. Ωραία ημερομηνία για τους OSDakies σήμερα. 10-10-2020 

Σόρυ για το οφ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λες και ο χρόνος δεν πέρασε για τα σύννεφα στην ίδια θέση με πριν! Αυτή την στιγμή :

IMG_20201010_192857.jpg

IMG_20201010_192653.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26,6 η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχωρι .... όλο το μεσημέρι θυμίζει αρχές καλοκαιριού αλλά ευτυχώς με το που πάει να δύσει ο ήλιος η θερμοκρασία πέφτει σε ποιο φυσιολογικά επίπεδα ... στους 19 τώρα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

26,6 η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχωρι .... όλο το μεσημέρι θυμίζει αρχές καλοκαιριού αλλά ευτυχώς με το που πάει να δύσει ο ήλιος η θερμοκρασία πέφτει σε ποιο φυσιολογικά επίπεδα ... στους 19 τώρα ...

Οι κάμποι αναστεναζουν Σωτο... Και η Σίνδος 26,6 C έγραψε μέγιστη αλλά και ο Λαγκαδάς 25,7 C ....βέβαια με 7,6 C ελάχιστη 

Και ο δικός μου σταθμός στον κάμπο της Θέρμης 25,5 C 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, freeze είπε:

Οι κάμποι αναστεναζουν Σωτο... Και η Σίνδος 26,6 C έγραψε μέγιστη αλλά και ο Λαγκαδάς 25,7 C ....βέβαια με 7,6 C ελάχιστη 

Και ο δικός μου σταθμός στον κάμπο της Θέρμης 25,5 C 

 

Αν αυτές οι θερμοκρασίες σας φαίνονται υψηλές γιατί τότε οι μετεωρολόγοι στα δελτια καιρού αναφέρουν ότι η θερμοκρασία θα κυμανθεί στα κανονικά για την εποχή επίπεδα? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Αν αυτές οι θερμοκρασίες σας φαίνονται υψηλές γιατί τότε οι μετεωρολόγοι στα δελτια καιρού αναφέρουν ότι η θερμοκρασία θα κυμανθεί στα κανονικά για την εποχή επίπεδα? 

Δεν μας φαίνονται .... Είναι υψηλές .... Απλά προφανώς το κανονικά για την εποχή επίπεδα που λένε ,  είναι θερμοκρασιακό εύρος και όχι μια τιμή ... Τώρα αν είναι για την εποχή από 20 έως 26 ..εεεεε είμαστε μέσα αλλά στα ανώτατα όρια ....  Αν και η Θεσσαλονίκη κέντρο λογω θαλάσσιας αυρας είχε 24 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Αν αυτές οι θερμοκρασίες σας φαίνονται υψηλές γιατί τότε οι μετεωρολόγοι στα δελτια καιρού αναφέρουν ότι η θερμοκρασία θα κυμανθεί στα κανονικά για την εποχή επίπεδα? 

χαχαχα.....οι μετεωρολόγοι απλά αναφέρουν μέσε τιμές....αν πρόσεξες δίνουν πολλές φορές μέγιστες για παράδειγμα 24-25 βαθμούς αλλά σε τοπικά επίπεδα σε εσώκλειστες πεδιάδες και κάμπους οι μέγιστες πιάνουν 2 και 3 βαθμούς παραπάνω....σε καμία περίπτωση οι 26 και 27 βαθμοί μέγιστη δεν θεωρούνται άκρος φυσιολογικές τιμές για 10 Οκτώβρη....είναι μεν κοντά στα κανονικά αλλά τουλάχιστον 1-2 και 3 καμιά φορά βαθμούς πάνω........αυτό μπορείς να το καταλάβεις άνετα αν συννεφιάσει για παράδειγμα την επόμενη μέρα με τις ίδιες θερμοκρασίες στα 850 οι μέγιστες τέτοια εποχή μετά βίας θα πιάσουν τους 20-22 βαθμούς  ....εκτός φυσικά αν υπάρχει τοπικός καταβάτης άνεμος..εκείνη είναι άλλη περίπτωση...

επίσης όσο περνάνε τα χρόνια τόσο αλλάζουν τα δεδομένα....θυμάμαι χαρακτηριστικά την δεκαετία του 90 όποτε η θερμοκρασίες προβλεπόταν να πιάσουν τους 35 με 36 βαθμούς μιλούσαν για μίνι καύσωνα ...και όταν έπιανε 37-38  για καύσωνα......ενώ τα τελευταία χρόνια μιλάνε για συνθήκες μινι καύσωνα στους 37-38 και  μόνο αν ξεπεράσει τους 39-40 για καύσωνα.........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοκαιρία στην Πολίχνη με έντονη ηλιοφάνεια ενώ η Τ κυμάνθηκε από 10 έως 26 σήμερα! Κατά τα άλλα η μέρα ήταν τέλεια καθώς βγήκα μια απογευματινή βόλτα σήμερα! Τέτοιες μέρες είναι υπέροχες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 βαθμοι με 71% υγρασια τωρα εδω στο Ηρακλειο Αττικης.....λιγες μονο νεφωσεις ειχαμε σημερα στον Αττικο ουρανο.....γευση φθινοπωρου.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαμηλές θερμοκρασίες τις πρωινές ώρες του Σαββάτου

Σύνταξη άρθρου: Στρ. Βουγιούκας, Κ. Λαγουβάρδος
Ε.Α.Α. – Πεντέλη, Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2020, 10:00

Σε χαμηλά επίπεδα κυμάνθηκαν οι θερμοκρασίες τις πρώτες πρωινές ώρες του Σαββάτου 10/10, ιδιαίτερα σε περιοχές της Δυτικής Μακεδονίας. Στον πίνακα που ακολουθεί παρουσιάζονται οι 8 χαμηλότερες ελάχιστες θερμοκρασίες, σύμφωνα με το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr.

Min_T_Oct10.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

χαχαχα.....οι μετεωρολόγοι απλά αναφέρουν μέσε τιμές....αν πρόσεξες δίνουν πολλές φορές μέγιστες για παράδειγμα 24-25 βαθμούς αλλά σε τοπικά επίπεδα σε εσώκλειστες πεδιάδες και κάμπους οι μέγιστες πιάνουν 2 και 3 βαθμούς παραπάνω....σε καμία περίπτωση οι 26 και 27 βαθμοί μέγιστη δεν θεωρούνται άκρος φυσιολογικές τιμές για 10 Οκτώβρη....είναι μεν κοντά στα κανονικά αλλά τουλάχιστον 1-2 και 3 καμιά φορά βαθμούς πάνω........αυτό μπορείς να το καταλάβεις άνετα αν συννεφιάσει για παράδειγμα την επόμενη μέρα με τις ίδιες θερμοκρασίες στα 850 οι μέγιστες τέτοια εποχή μετά βίας θα πιάσουν τους 20-22 βαθμούς  ....εκτός φυσικά αν υπάρχει τοπικός καταβάτης άνεμος..εκείνη είναι άλλη περίπτωση...

επίσης όσο περνάνε τα χρόνια τόσο αλλάζουν τα δεδομένα....θυμάμαι χαρακτηριστικά την δεκαετία του 90 όποτε η θερμοκρασίες προβλεπόταν να πιάσουν τους 35 με 36 βαθμούς μιλούσαν για μίνι καύσωνα ...και όταν έπιανε 37-38  για καύσωνα......ενώ τα τελευταία χρόνια μιλάνε για συνθήκες μινι καύσωνα στους 37-38 και  μόνο αν ξεπεράσει τους 39-40 για καύσωνα.........

Επειδή είμαι κάπως μεγαλύτερος ηλικιακά (υποθέτω), θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την τελευταία σου παράγραφο 🙂. Στη δεκαετία του 80 και σέ γενικες γραμμές μέχρι τα μέσα του 90 δεν γινόταν κατάχρηση του όρου καύσωνας (Ο όρος δε "μίνι καύσωνας" δεν υπήρχε καν🤪). Θυμάμαι τότε τους αγαπημενους μετεωρολογους των κρατικών καναλιών να μιλάνε για καύσωνα μόνο όταν το θερμόμετρο πλησίαζε ή ξεπερνούσε τους 40 βαθμούς. Όταν ή θερμοκρασία ήταν γύρω στους 35 με 39 μιλούσαν απλά για ζέστη. Όταν μπήκαν στο παιχνίδι οι μετρήσεις ακροαματικότητας και αργότερα τα click τότε άρχισαν οι "μίνι και μαξι" καυσωνες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεπω τις θερμοκρασιες στα πεδινα Βορειας Ελλαδας κ Θρακης κ μου τρεχουν τα σαλια....σημερα το πρωι ειχαν και 2αρια και 3αρια ελαχιστες 

Και εμεις εδω παλευουμε για το 18.5 ... κ το ιεωρουμε κ ωραια δροσια !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες...81% υγρασια και ελαχιστη στους 17.7..Τωρα ειμαστε στους 17.9.Αιθριος καιρος,γαλανος ουρανος και σε λιγο ο κιτρινιαρης θα κανει και παλι της επανεμφανιση του...Παναθεμα τον!!!Ψωφα,κολλα covid και στο καλο...😂

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γύρω στους 14 η ελάχιστη,  ήλιος φυσικά στο Κρυονέρι . Δεν την παλεύω άλλο... κοιτάω χάρτες όχι για βροχές και κρύο αλλά για το πότε θα ζήσουμε μια συννεφιασμένη μέρα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, 17 η ελάχιστη εδώ στην παραθαλάσσια νότια Χαλκίδα. Στους 19.5 τώρα με άπνοια, 82% υγρασία και βέβαια τον κιτρινιαρη να δεσπόζει στον ουρανό...

Καλή Κυριακή σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θα προτεινω στους γνωστους μου στην εμυ,να βγαζουν εκτακτο πλεον και στις συννεφιες...Επισης και το 112 θα πρεπει να ενεργοποιειται σε συννεφιασμενες μερες..😂

Το πιο αδιαφορο φθινοπωρο που θυμαμαι..Για την περιοχη μου τουλαχιστον σιγουρα...

Μακαρι να μας λυπηθει ο θεος και να βρεξει εστω και προσκαιρα τα ξημερωματα της Τριτης...Δεν θελω να σκεφτω αλλη εκδοχη..Αντε καλη Κυριακη...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! 10,5 η ελάχιστη εδώ στο Μακροχωρι πριν λίγες ώρες ! Στους 19 τώρα με ηλιοφάνεια φυσικά και καθόλου σύννεφα . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ελάχιστη 17 τώρα στους 21,5 με τα τζιτζίκια να συνεχίζουν απτόητα βλέποντας να ξεδιπλώνεται άλλη μια καλοκαιρινή μέρα μπροστά τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...