Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές Οκτωβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Η ανομβρία στην Αττική έσπασε τελικά με εντυπωσιακό και σχετικά βίαιο τρόπο σε αρκετές περιοχές της...!!!

Δυστυχως δεν εβρεξε παντου καρντασι μου..Ανατολικα και νοτια εκτος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aιγαλεω 53,6mm....Aνω Κορυδαλλος 42,7mm....Περιστερι 41mm....Καλλιθέα 39mm....Nικαια 38mm....Mενιδι 34,2mm....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν έβγαζα βίντεο εκείνη τη στιγμη που απλά είχα μείνει με το στομα ανοιχτο άνετα θα το συγκρινα με τυφωνες μικρής κατηγορίας στην Αμερική 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Δυστυχως δεν εβρεξε παντου καρντασι μου..Ανατολικα και νοτια εκτος..

Εκει δλδ που ηταν μεσα σε καθε σχεδον συστημα απο την αρχη του χρονου....ευνοημενοι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, sakis13 said:

Μπραβο,σωστος...Παντως αυτος ο σταθμος επειδη ημουν παλια στο μετεοκλαμπ,πολλες φορες ειχαμε κανει νυξη για τα χιλιοστα...Τελος παντων..

5 πανω,5 κατω δεν εγινε κατι..Εδω ειναι το θεμα...Βρεχει σπανια πλεον και οταν βρεχει χανω χιλιοστα..Πανω απο 20 χαθηκαν στην Καλλιθεα μονο σημερα...Αρχισε παλι βροχη..

Καλημέρα. Δικός μου είναι ο σταθμός και δεν νομίζω να "κλέβει". Αντιθέτως, στις περισσότερες κακοκαιρίες έχω παρατηρήσει ότι γράφει λιγότερα mm από κάποιους γειτονικούς σταθμούς. Εν πάσει περιπτώσει χθές έριξε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πάρα μα πάρα πολύ νερό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Aιγαλεω 53,6mm....Aνω Κορυδαλλος 42,7mm....Περιστερι 41mm....Καλλιθέα 39mm....Nικαια 38mm....Mενιδι 34,2mm....

Πολλες τοπικοτητες..Εγω 39mm,νεα σμυρνη και νεος κοσμος 21mm..

Ακομα και στη νικαια ενας σταθμος γραφει 15.2mm μολις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Όπως έκανε κι αυτό 

 

IMG-bcff014e357df60ea86b9e01ee994652-V.jpg

τα δεντρα ειναι δεντρα το να ξυλωσει καγκελο μεσα σε τσιμεντο απλα και μονο με τον αερα ειναι καπως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Εκει δλδ που ηταν μεσα σε καθε σχεδον συστημα απο την αρχη του χρονου....ευνοημενοι.....

Κώστα επέτρεψε μου να διαφωνήσω για την περιοχή μου η οποία υετικά φέτος διανύει μία από τις χειρότερες περιόδους των τελευταίων ετών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Aragorn είπε:

Καλημέρα. Δικός μου είναι ο σταθμός και δεν νομίζω να "κλέβει". Αντιθέτως, στις περισσότερες κακοκαιρίες έχω παρατηρήσει ότι γράφει λιγότερα mm από κάποιους γειτονικούς σταθμούς. Εν πάσει περιπτώσει χθές έριξε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πάρα μα πάρα πολύ νερό.

Μα δε μιλησα φιλε για τον δικο σου σταθμο..Το παιδι που αναφερω εχει σταθμο στο αιγαλεω και λεγεται Δημητρης και οχι θανασης...Γι αυτο αλλωστε ειπα στον φιλο σε παραθεση.."μπραβο σωστος"...Ανηκε για πολλα χρονια στο μετεοκλαμπ..Αλλωστε ξερω και το παιδι που τον εχει...Κανενα θεμα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, airfathaaaaa said:

τα δεντρα ειναι δεντρα το να ξυλωσει καγκελο μεσα σε τσιμεντο απλα και μονο με τον αερα ειναι καπως

Σπάσανε τσιμεντένιες κολόνες της ΔΕΗ μπες εδώ

 

https://www.protothema.gr/greece/article/1054339/epelasi-tis-kakokairias-htupaei-tin-attiki-10000-keraunoi-se-liges-ores-plimmures-se-kerkura-kefalonia/π

 

 

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Αυτος κλεβει...Ειναι διαπιστωμενο και δεν τον αναγνωριζει κανεις..Εχουν γινει παλαιοτερα και συστασεις στον δημητρη που εχει τον σταθμο...Παντα,καθε χρονο γραφει τα περιασοτερα χιλιοστα στο Αιγαλεω και με διαφορα..

Μάλλον έχεις μπερδευτεί Σάκη. Ο σταθμός http://aigaleo-davis2.meteoclub.gr/ είναι του Aragon και σ' αυτόν αναφέρεσαι ότι ''κλέβει'' στη σελίδα 40 στο 6ο μήνυμα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Άλλη μια ψευτοκακοκαιρια εδώ των 3 ωρών. Βέβαια είχε ρίξει καλά στον Ιανό οπότε εντάξει δεν πειράζει και τόσο. Λογικά πρέπει να περιμένουμε τον Νοέμβρη για σωστή φθινοπωρινή κακοκαιρία 3-4 ημερών. Ο Οκτώβρης είναι μεταβατικός μήνας αφού πλέον ο Σεπτέμβρης είναι ξεκάθαρα καλοκαίρι..

Υπερβαλλεις, ενας θερμος Σεπτέμβρης δεν καθοριζει την γενική εικονα του....απλα το γεγονος οτι περυσι εκανε θερμό οκτωβριο και φετος θερμο Σεπτεμβριο και μισο οκτωβρη  δημιουργει την αισθηση της "καλοκαιροποιησης του φθινοπωρου",παρολα αυτα τις προηγούμενες χρονιες μια χαρα φθινοπωρα εκανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σεπτέμβρη χωρίς ζέστη δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά πάντως. Και εννοώ στο σύνολο του, όχι να κάνει κανονικές Τ τις τελευταίες 4 μέρες ξέρω 'γω. Σεπτέμβρη πάντα το A/C είναι ανοιχτό στο σπίτι άρα είναι καλοκαίρι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... πριν από λίγο οι εικόνες από Μαρμάρι με θέα τον Νότιο Ευβοϊκό και τις Ανατολικές Ακτές της Αττικής ......

1286015336___13_10_2020.thumb.jpg.97ed6566ddeb5c72f4b5db2acfeed9e8.jpg

917522941_ANATO___13_10_2020.thumb.jpg.61b1242fe8487e14e75a99ee98d3a91e.jpg

..... ΥΓ...... γύρισε πουνέντης (Δυτικός) και ''χορεύουν'' όλα στο λιμάνι ...... θερμοκρασία 20.5 C  με 68 % υγρασία και  super φθινοπωρινό σκηνικό ανεκτίμητης αξίας .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Υπερβαλλεις, ενας θερμος Σεπτέμβρης δεν καθοριζει την γενική εικονα του....απλα το γεγονος οτι περυσι εκανε θερμό οκτωβριο και φετος θερμο Σεπτεμβριο και μισο οκτωβρη  δημιουργει την αισθηση της "καλοκαιροποιησης του φθινοπωρου",παρολα αυτα τις προηγούμενες χρονιες μια χαρα φθινοπωρα εκανε

Η τάση πάντως είναι να αυξάνονται συνεχώς οι θερμοί μήνες μέσα στο φθινόπωρο ... εκεί που έκανε ένα πολύ θερμό Σεπτέμβρη καλοκαιρινό μια φορά στα 10 χρόνια τώρα κάνει 4-5 .... το ίδιο και για τον Οκτώβρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είχα χρόνια να ζήσω τέτοια καταιγίδα.. Να σε πλησιάζει ένα συνεχόμενο βουητό και ηλεκτρικά κάθε δευτερόλεπτο και ούτε... 10 μέρες είμαι πια ξανα πίσω μόνιμα στην Αθήνα και ξεκινήσαμε καλά. Ελπίζω και σε δυνατή συνέχεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Σεπτέμβρη χωρίς ζέστη δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά πάντως. Και εννοώ στο σύνολο του, όχι να κάνει κανονικές Τ τις τελευταίες 4 μέρες ξέρω 'γω. Σεπτέμβρη πάντα το A/C είναι ανοιχτό στο σπίτι άρα είναι καλοκαίρι..

Ο μεσος ορος του σεπτεμβρη στον βολο ειναι 22.9 βαθμούς για την 25ετια 1957-1983 και αν δεις στον σταθμό στο λιμανι οι πιο ζεστοι σεπτεμβρηδες ειναι του 15 με μ.ο 24.2 και ο φετινος με 23.9,ο αμεσως επομενος θερμοτερος εχει μεσο ορο 23 δηλαδη ακριβως στο μεσο ορο,απο βροχες παλι στα κλιματικα ειμαστε γενικά κα τα τελευταια χρονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα .  Ωραία η νύχτα που πέρασε , με υπερθέαμα ηλεκτρικών πολυ βροντή και αέρα σε φάση θύελλας κάποιες στιγμές ... βροχή δυνατή αυξομειουμενη συνεχώς... χωρίς ομως κάτι το τρομερό...καθώς καμία καταιγίδα δεν πέρασε μέσα απο το χωριό .... . 28mm μεχρι στιγμής  με πλεον συνεχή ασθενή βροχή Θερμοκραςια τώρα 9,7c.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Η τάση πάντως είναι να αυξάνονται συνεχώς οι θερμοί μήνες μέσα στο φθινόπωρο ... εκεί που έκανε ένα πολύ θερμό Σεπτέμβρη καλοκαιρινό μια φορά στα 10 χρόνια τώρα κάνει 4-5 .... το ίδιο και για τον Οκτώβρη 

Για βολο που το εχω ψαξει αρκετα μπορω να πω ότι ο οκτωβρης εχει υποστει μεγαλυτερη ζημια απο τον Σεπτέμβρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, marios_angelos είπε:

Περιοχή Ερυρθου Σταυρου Αμπελόκηποι

IMG_20201013_082304.jpg

IMG_20201013_082250.jpg

Ουαου ...πρέπει να έριξε τρελό ανεμοβρόχι και στον άξονα Πανόρμου-Ερυθρού (στην αθηναική μου γειτονιά).  Κρίμα που ο κοντινός σταθμός Αμπελόκηποι είναι off για να δούμε και χιλιοστά.  Πάντως ο ομοίως κοντινός σταθμός του Ψυχικού δείχνει ένα μάλλον πενιχρό 15.2 χιλιοστά.  ΓΙα να δούμε εάν απόψε το βράδυ κάνει κάτι και εδώ στη Ρόδο

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...