Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές Οκτωβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!!Στους 15.2 αυτη την ωρα η θερμοκρασια..Ηλιος και γαλανος ουρανος..Ρε ουτε ενα συννεφο στον ουρανο...

Τρια ειναι τα χρωματα που πρεπει να κυριαρχησουν εκει πανω..Μαυρο,γκρι και πρασινο...

Σε λιγο οπως παμε θα τραγουδαω απο το πρωι μεχρι το βραδυ τη συννεφουλα του Νιονιου...

20201015_081005.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Άλλη μια μέρα με καταγάλανο ουρανό ξημέρωσε... (15,2 βαθμούς η ελάχιστη με 85% υγρασία).

image.thumb.png.312ecf40bfb7e98beb3d44875a3a3a71.png

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα!!Στους 15.2 αυτη την ωρα η θερμοκρασια..Ηλιος και γαλανος ουρανος..Ρε ουτε ενα συννεφο στον ουρανο...

Τρια ειναι τα χρωματα που πρεπει να κυριαρχησουν εκει πανω..Μαυρο,γκρι και πρασινο...

Σε λιγο οπως παμε θα τραγουδαω απο το πρωι μεχρι το βραδυ τη συννεφουλα του Νιονιου...

20201015_081005.jpg

Κατάντια να βλέπουμε μόνο μπετά από το μπαλκόνι...... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Κατάντια να βλέπουμε μόνο μπετά από το μπαλκόνι...... 

Aστα Βασιλη μου..Ευελπιστω οταν αυξηθει η οικογενεια πρωτα ο θεος να την κανω για κρυονερι...Αν μπορουσα και ημουν ελευθερος θα χα φυγει για Μελισσουργους...Και Πραμαντα δεν θα με χαλαγε...Μακρυα απο αθηνα φιλε..Οσο πιο μακρυα..😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14,6 η ελαχιστη στα Μελίσσια.....

5οC στη Χόχλια.....2,3οC η Ποταμιά!!!

Την καλημερα μου σε ολους....

ΥΓ Ερχεσαι στα λογια μου Σάκη....και του χρόνου χωριο....τα φωναζα απο Χοχλια και με περιεπαιζες αγορινα μου....χεχε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Καλημέρα! Στους 13.3 η ελάχιστη το πρωί στο λιμάνι, στους 18-19 τώρα..

τουλαχιστον αρχισε να κανει ψυχρα τα πρωινα και εκει !...στα γιαννενα εντελως φθινοπωρινο το σκηνικο με ομιχλωδες τοπιο και ενα ελαφρυ ψιλοβροχο και την θερμοκρασια στους 12 βαθμους...η ελαχιστη στους 7.9

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

τουλαχιστον αρχισε να κανει ψυχρα τα πρωινα και εκει !...στα γιαννενα εντελως φθινοπωρινο το σκηνικο με ομιχλωδες τοπιο και ενα ελαφρυ ψιλοβροχο και την θερμοκρασια στους 12 βαθμους...η ελαχιστη στους 7.9

Εδώ και μερικές μέρες μέχρι και 12-1 είναι καλά, μετά πιάνει κάπως ζέστη αλλά όχι σαν καλοκαίρι. Εντάξει έχει φύγει η ζέστη, έχει στρώσει και η εσωτερική. 22 το πρωί, μέχρι 24 το μεσημέρι. Κάνα φθινοπωρινό σκηνικό για 3-4 μέρες συνεχόμενες θέλουμε τώρα, όχι άλλες ψεύτικες "κακοκαιρίες" των 4 ωρών..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εδώ και μερικές μέρες μέχρι και 12-1 είναι καλά, μετά πιάνει κάπως ζέστη αλλά όχι σαν καλοκαίρι. Εντάξει έχει φύγει η ζέστη, έχει στρώσει και η εσωτερική. 22 το πρωί, μέχρι 24 το μεσημέρι. Κάνα φθινοπωρινό σκηνικό για 3-4 μέρες συνεχόμενες θέλουμε τώρα, όχι άλλες ψεύτικες "κακοκαιρίες" των 4 ωρών..

εντωμεταξυ ποσο καιρο συνεχομενο εχει ηλιο εκει ? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

εντωμεταξυ ποσο καιρο συνεχομενο εχει ηλιο εκει ? 

Μετά τον Ιανό έχει βρέξει άλλες 4 φορές, αλλά λίγο και για λίγες ώρες..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμείς εδώ στη Σαλόνικα είμαστε πάλι οι άτυχοι της υπόθεσης μας τάζανε ήλιο για σήμερα και τελικά έχει συννεφιά! Τι να πει κανείς;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ Χαλκίδα το λες και προχωρημένο καλοκαίρι σήμερα (27,5 η μέγιστη) και αύριο αναμένεται να φτάσει και τους 29 βαθμούς το μεσημέρι.

Υπομονή... έτσι κι αλλιώς έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια.

image.thumb.png.157b989f2efe88bd182829411249a77d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Εμείς εδώ στη Σαλόνικα είμαστε πάλι οι άτυχοι της υπόθεσης μας τάζανε ήλιο για σήμερα και τελικά έχει συννεφιά! Τι να πει κανείς;

Είμαστε άτυχοι που έχουμε συννεφιά Οκτώβριο μήνα? 🤔🤔

Ωραιοκαστρο (270 m) 15.3 - 21.1, 20.7 τωρα

Κορδελιο (24 m) 14.2 - 22.4, 22.2  τωρα 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4,8 με 11.5 η μεγιστη θερμοκρασια σημερα στα 1240 μετρα του Μετσοβου.

55 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Εμείς εδώ στη Σαλόνικα είμαστε πάλι οι άτυχοι της υπόθεσης μας τάζανε ήλιο για σήμερα και τελικά έχει συννεφιά! Τι να πει κανείς;

Λιγο υπομονη τωρα για τον ηλιο..δεν το λες ατυχια για λιγη συννεφια...παντως εισαι τυχερος μιας και τις επομενες μερες φαινεται οτι θα εχεις πολλες μερες ηλιοφανειας.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα ... 12,0 C - 24,1 C η διακίμανση σημερα στον σταθμό μου... Με ήλιο ξεκινήσαμε την μέρα και αρκετή ζέστη αλλά γύρω στις 12 παρα συννεφιασε και εσωσε την μέρα ... Τώρα πάλι ήλιος καθως διαλύθηκε η συννεφιά με ΑΝΑ άνεμο.... Η βερμουδιτσα μετά τις 12 και μεχρι της 17:00 φοριέται 

Nοεσις  24,6 C

Κάτω Πυλαία   25 C

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O Αγγελος εκανε περιστροφη το βιντεακι του διορθωνωντας παραλληλα και την εικονα και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο πλεον.Μπραβο στο παιδι.

Και μερικες πολυ χρησιμες πληροφοριες απο τον ιδιο.

 Ένα μικρό δωράκι για καληνύχτα, διόρθωσα λίγο την εικόνα στο βίντεο και τα αντικείμενα φαίνονται πιο καθαρά. Πείραξα τον ήχο ώστε να ακούγεται μόνο ο ανεμοστρόβιλος. Τι εννοώ με αυτό; Έχω αφήσει μόνο τις πολύ χαμηλές συχνότητες κάτω απο τα 200Hz. Εδώ να πω ότι οι ανεμοστρόβιλοι εκπέμπουν ήχους που είναι οριακά στην ευαισθησία του ανθρώπου και κυρίως infrasounds. Θα επανέλθω το Σαββατοκύριακο με ένα βίντεο που θα αναλύω το φάσμα αλλά και τις κινήσεις των αντικειμένων. Στο φάσμα φαίνεται ότι η ένταση του ήχου στις υπερχαμηλές συχνότητες είναι ασύγκριτα ισχυρότερη απο τις άπο όλες τις άλλες συχνότητες με συγκεκριμένες συχνότητες να κυριαρχούν.

Στο 0:25 με 0:40 περνάει ακριβώς μπροστά μου εκεί που κοιτάει η κάμερα αλλά δε φαίνεται καλά. Το καταλαβαίνω όμως απο τα εξής στοιχεία:

- Εκείνη την στιγμή ακούστηκε ένας δυνατός ήχος που εντόπισα ότι είναι περίπου στα 1700Hz ο οποίος μου είχε κάνει εντύπωση την ώρα που τράβαγα το βίντεο και για αυτό έστρεψα την κάμερα προς αυτή την κατεύθυνση. Στο παρόν βίντεο τον έχω φιλτράρει.

- 0:38 Υπάρχει ένα μακρινό φως το οποίο κρύβεται εντελώς για λίγα δευτερόλεπτα και σε εκείνο το σημείο που είναι το φως είναι στην ευθεία απο το σημείο που πέρασε όπως διαπίστωσα την επόμενη μέρα.

- Τα αντικείμενα που τράβαγα λίγα δευτερόλεπτα όταν κοίταγε η κάμερα στον ουρανό πιο πριν φαίνεται ξαφνικά να πέφτουν κάτω με μεγάλη ταχύτητα στα δεξιά του πλάνου.

- Άλλα αντικείμενα στο ύψος του καλωδίου στα αριστερά του πλάνου και ακριβώς πάνω απο το φως που κρύφτηκε κινούνται προς νοτια νοτιοδυτικά κατεύθυνση ακριβώς αντίθετη απο αυτή που θα είχε ένα καθοδικό ρεύμα γιατί λόγο του ανέμου στα υψηλότερα στρώματα θα έπρεπε να έχει κατεύθυνση προς Βορειοανατολικά (ισχυρός νοτιοδυτικός άνεμος). Ο ανεμοστρόβιλος λοιπόν λόγω τις κίνησης των αντικειμένων και λαμβάνοντας υπόψη ότι απο την δικιά μου γωνία έβλεπα την μια του πλευρά έπρεπε να έχει φορά αντίθετη των δεικτών του ρολογιού...

https://www.facebook.com/angelos.lampiris

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραια η δορυφορικη..Η Ηπειρος θα δει αξιολογα φαινομενα και ενα αξιοπρεπες περασμα οπως και η δυτικη Μακεδονια.Εχω την αισθηση οτι με λιγη τυχη θα επηρεαστει και η δυτικη Στερεα..Ισως τα φαινομενα πιο τοπικα και εξασθενημενα να φτασουν μεχρι και τα ενδοτερα του ηπειρωτικου κορμου..Ισως σε τμηματα θεσσαλιας,δυτικα κυριως,κεντρικη Στερεα καθως και σε περιοχες της κεντρικης Μακεδονιας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχως επειδη εκανα προσφατα format στο κινητο μου μεχρι να επανελθει εχει καποια θεματα..Δεν μπορω ακομα να ανεβασω καποια βιντεακια..Οποιος θελει ας δει στο you tube το βιντεο με τιτλο"Το Ιονιο φλεγεται"..Ενα λεπτο ασυλληπτων φωτορυθμικων πριν το ψυχρο μετωπο εισελθει στην Πελοποννησο την δευτερα το βραδυ..

Υ.γΕυχαριστω θοδωρακο που το ανεβασες για μενα..

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...