Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές Οκτωβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλησιάζει από δυτικά η κακοκαιρία Κίρκη – Εικόνα από τον νυχτερινό ουρανό
Σύνταξη άρθρου: Α. Καραγιαννίδης, Κ. Λαγουβάρδος
ΕΑΑ – Πεντέλη, Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020, 20:00
 

Πλησιάζει από τα δυτικά το βαρομετρικό χαμηλό που θα προκαλέσει την κακοκαιρία Κίρκη στη χώρα μας κατά το διήμερο 28-29/10/2020. Στην εικόνα που ακολουθεί φαίνεται η θέση των νεφώσεων που το συνοδεύουν, όπως τις κατέγραψε ο μετεωρολογικός δορυφόρος στο υπέρυθρο φάσμα, το βράδυ της Τρίτης 27/10.

Πηγή: meteo.gr - https://www.meteo.gr/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά στην Ελλάδα ......ξεκινήσαμε με ήλιο και πολλές νεφώσεις δυτικά....θερμοκρασία γύρω στους 12 βαθμούς.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρονια πολλά Ελλάδα από την ηλιόλουστη και διαυγή προς το παρόν ακριτική  Δωδεκάνησο....Μια εικόνα από webcam Ροδου

http://dagilberto.gr/rodos-live-camera/?lang=el

Σε λίγες ώρες το καιρικό σκηνικό θα είναι εντελώς διαφορετικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά και χρόνια πολλά και καλά στην πατρίδα μας την Ελλάδα μας!! Εκ μέρους όλου του φόρουμ και όλων των παιδιών ένα τεράστιο ευχαριστώ και όλες τις τιμές του κόσμου σε αυτούς που έδωσαν την ζωή τους τότε για να είμαστε εμείς τώρα ελεύθεροι να ζούμε και να έχουμε την πολυτέλεια τώρα να σχολιάζουμε τον καιρό................

Στα του θέματος ..καμία απολύτως κακοκαιρία εδώ στην περιοχή της Ημαθίας ....μετά την πρωινή συννεφιά ηλιοφάνεια τώρα και θερμοκρασία στους 18.......!!! ένας από τους χειρότερους Οκτώβρηδες για εδώ.......ας ελπίσουμε ας ευχηθούμε και ας προσευχηθούμε για να επανέλθει η κανονικότητα και η φυσιολογικότητα όσο το δυνατόν ποιο σύντομα....χάνονται μέρες πλέον....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

filyroΘεϊκή καμερα

Φιλυρο προς δυτικα - βορειοδυτικά 

 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι ενώ η νότια Ελλάδα έχει ποιο φυσιολογικό καιρό εδώ μια φωτό χίλιες λέξεις.. 28 Οκτωβρίου πότισμα τα φυτά να μην ξεραθούν  με ήλιο κοντομάνικο 22 βαθμούς  και πεταλούδες να κάνουν πάρτυ  

558B6C08-D216-4B44-B448-6D6A0DE2BFB7.jpeg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα πριν 80 χρόνια, οι απέναντι πλαγιές του Γράμμου μούγκριζαν υπό τον ήχο των πυροβόλων.  

Ζήτω η Ελλάδα. Ζήτω το έθνος. 

αρχείο λήψης.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεσσαλονίκη σήμερα 

Η Σίνδος (με τους μαύρους αριθμούς) είναι πιο βορειοδυτικά 

IMG_20201028_160548.png

Επίσης το 13.4 - 21.6 είναι το Επταπύργιο

11.9 - 21.6 το Νοεσις

12.7 - 21.9 η Νέα Κρηνη

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες...Νεφωσεις τοπικες,ψυχρα νωρις το πρωι και ηλιοφανεια κυριως..Μετα τα λυτρωτικα 26.2mm εχθες,επιστροφη στην βαρετοκαιρια για 10 μερες τουλαχιστον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8.3c-18.7c χτες  ενώ δεν εριξε σταγονα .εως ναουσσα  ισως και βορειοτερα στα νοτια του νομου  ψιλοεριξε αλλα εδώ τιποτα.νοτιας λοιπον και την νυχτα  επεσε εως 11c.σημερα θα ζεστανει και άλλο πιστευω καθως τωρα είναι 16.2c.μια εικονα προχτεσινη από την πολη.

RrlcvNO.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 27/10/2020 at 3:23 ΜΜ, heavy snow είπε:

Αν δεν υπαρχουν συνθηκες αναστροφης και επικρατει ολη την ημερα συννεφια η βροχη η χιονι οι θερμοκρασιες στο λεκανοπεδιο των ιωαννινων στα ιδια υψομετρα δεν πρεπει να ειναι περιπου οι ιδιες με πολυ μικρες διαφορες??

Ναι έτσι ακριβώς, δεν θα διαφέρουν πολύ. Ο μόνος λόγος που θα είναι λίγο χαμηλότερη και πάλι στα προαστια είναι επειδή  η θερμοκρασία δεν θα ανεβαίνει λόγω της αστικής θερμονησίδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 βαθμοί αυτήν την ώρα μέγιστη εδω... 

Πάμε πάλι από τα ίδια για καμιά 10αρια μέρες.... Της βαρετοκαιριας το καγκελο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να δώσω και εγώ μια αναφορά όχι της Κίρκης αλλά της Φρίκης που ζούμε στα βόρεια το τελευταίο διάστημα ...  Ασθενή βροχή τα ξημερώματα είχαμε που μουσκεψε τους δρόμους γύρω στα 0,2 μμ... O σταθμός μου δεν κατέγραψε κάτι γιατί μετράει από 0,4  μμ 

Όλη μέρα ήλιο με θερμοκρασία 13,4 - 23,2 στον σταθμό μου

Νοεσις 23,2

Κέντρο 23,4

Κάτω Πυλαία 23,6

Άλλαξα και την γωνία της κάμερας να κοιτάει βόρεια προς την πόλη για να έχουμε πλήρη εικόνα του ουρανου της Θεσσαλονίκης 

7e224596bcc7c59f_1603981356480.thumb.jpg.d49b40eed59f965401db3a8c20737f4c.jpg

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, freeze είπε:

Να δώσω και εγώ μια αναφορά όχι της Κίρκης αλλά της Φρίκης που ζούμε στα βόρεια το τελευταίο διάστημα ...  Ασθενή βροχή τα ξημερώματα είχαμε που μουσκεψε τους δρόμους γύρω στα 0,2 μμ... O σταθμός μου δεν κατέγραψε κάτι γιατί μετράει από 0,4  μμ 

Όλη μέρα ήλιο με θερμοκρασία 13,4 - 23,2 στον σταθμό μου

Νοεσις 23,2

Κέντρο 23,4

Κάτω Πυλαία 23,6

Άλλαξα και την γωνία της κάμερας να κοιτάει βόρεια προς την πόλη για να έχουμε πλήρη εικόνα του ουρανου της Θεσσαλονίκης 

7e224596bcc7c59f_1603981356480.thumb.jpg.d49b40eed59f965401db3a8c20737f4c.jpg

Πολύ πιο ωραία είναι τώρα η κάμερα

Κορδελιο μέγιστη 23.9

Ωραιόκαστρο 21.4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους.... 

Ήλιος ήλιος ήλιος ήλιος..... 

Είμαι σίγουρος πως το 2020 είναι η χρονιά με τη μεγαλύτερη ηλιοφάνεια... Μακάρι να υπήρχε κάποιος φορέας που θα μπορούσε να μας το πει με μετρήσεις... Η κατάσταση είναι ονειρεμένη για όλο τον υπόλοιπο κόσμο εκτως απο εμας που είμαστε λάτρεις των καιρικών φαινομένων.... 

Στους 15.1 ελαχιστη ο σταθμος μου πριν λιγο

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καλημέρα σε όλους.... 

Ήλιος ήλιος ήλιος ήλιος..... 

Είμαι σίγουρος πως το 2020 είναι η χρονιά με τη μεγαλύτερη ηλιοφάνεια... Μακάρι να υπήρχε κάποιος φορέας που θα μπορούσε να μας το πει με μετρήσεις... Η κατάσταση είναι ονειρεμένη για όλο τον υπόλοιπο κόσμο εκτως απο εμας που είμαστε λάτρεις των καιρικών φαινομένων.... 

Στους 15.1 ελαχιστη ο σταθμος μου πριν λιγο

 

 

48 μερες βροχης και 62 μερες με νεφωσεις...Οποτε καταλαβαινεις γιωργαρε...Αθλιοτητα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

48 μερες βροχης και 62 μερες με νεφωσεις...Οποτε καταλαβαινεις γιωργαρε...Αθλιοτητα!!!

Στις 62 μερες περιλαμβανονται και οι μερες βροχης να φανταστω.. απο που προκυπτουν τα παραπανω Σακουλινο;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Στις 62 μερες περιλαμβανονται και οι μερες βροχης να φανταστω.. απο που προκυπτουν τα παραπανω Σακουλινο;;

Απο τα στατιστικα του σταθμου στην καλλιθεα..Οι 48 μερες ειναι μερες με υετο..Τρεις βεβαια εξ αυτων ειναι απο υγρασια..δηλαδη το 0.2mm...Αρα 45 μερες βροχης..

Οι μερες με νεφωσεις ειναι απο τις μετρησεις του Ε.Α.Α..Αυτα δεν τα βρισκεις στον εκαστοτε σταθμο..Για την ακριβεια δεν εχουμε προσβαση εμεις..Απλα εγω εχω τις ακρουλες μου..Και μεσω mail λαμβανω τις αναλογες μετρησεις..😉..Τα παραπανω νουμερα αντιστοιχουν στην Καλλιθεα...

Οι 62 μερες με νεφωσεις περιλαμβανουν και τις ημερες με βροχοπτωση η οποιας μορφης μετρησιμου υετου..Υγρασια,χαλαζι χιονι,βροχη κτλ..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...