Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές Οκτωβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλα 14mm στον Ποταμό Κέρκυρας τα ξημερωματα από ισχυρή καταιγίδα.... Η τρέχουσα κακοκαιρία άφησε ήδη 149mm στο βροχομετρο μου εκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Πάλι από εφαρμογές βλέπεις?

16.1 το κορδελιο

Ωραιοκαστρο 13.1

Μετεοθες 17.3

Πως γίνεται να είχες 9?

Ακόμα και ο βασιλιάς της αναστροφής Λαγκαδας 10 βαθμους ειχε

Πολίχνη μένω και η Πολίχνη έχει σημαντικές διαφορές στη θερμοκρασία! Είναι ψηλά γι'αυτό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Αλλα 14mm στον Ποταμό Κέρκυρας τα ξημερωματα από ισχυρή καταιγίδα.... Η τρέχουσα κακοκαιρία άφησε ήδη 149mm στο βροχομετρο μου εκει

Και μέχρι το Σάββατο θα έχουν πέσει άλλα τόσα εκεί .

 

Φθινοπωρινά χρώματα.

IMG_20201014_174012.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έβρεξε τη νύχτα σήμερα στο Αγρίνιο και ψιχάλισε το πρωί.....4,5mm ο υετός και 32,1mm χθες.....συνολικά κακοκαιρίας.....54,6mm αρκετά καλά για την γενέτειρα πόλη.....

Στη Χόχλια έριξε 3mm+ (40mm η κακοκαιρία) και η θερμοκρασία κυμάνθηκε από 8-14,5οC....κοντά 12οC τώρα....κρύο ε?

Μελίσσια 14,9 - 23,2οC.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Πολίχνη μένω και η Πολίχνη έχει σημαντικές διαφορές στη θερμοκρασία! Είναι ψηλά γι'αυτό!

Σιγά το ψηλά.. 90 μ υψομετρο έχετε...Το Ωραιοκαστρο στα 270 μ είχε 13.8, δεν γίνεται εσείς να είχατε 9

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπέρα και καλό φθινόπωρο ελπίζω ......

 

Ζήσαμε απίστευτες στιγμές χθές, εδώ στο ΝΈΟ Ηράκλειο, με ανεμοστρόβιλο να περνά τα χαράματα από Άνω Καλογρέζα- Νέο Ηράκλειο και να ξηλώνει ό,τι βρει στο πέρασμα του .... Πολλές οι ζημιές, μια αμυγδαλιά κατεστραμμένη μετράω εγω, ΄δεντρο άνω των90 ετών υπόψη, ζημιές σε αυτοκίνητα, πτώσεις ΄δεντρων, κλειστοί δρόμοι, ηλιακοί σπασμένοι, τέντες σχισμένες, και 3 τραυματίες μεταξύ άλλων .....δεν είχαμε ρεύμα και τηλέφωνο μέχρι και σήμερα το πρωί επίσης ....

Ενα φαινόμενο, που αποδεικνύει κατά την ταπεινή μου άποψη το ότι το κλίμα μας γίνεται τροπικό- θερμό τους βροχερούς μήνες λόγω της ανόδου της θερμοκρασίας.... Ο χειμώνας, πλέον δε θα είναι όπως τον ξεραμε, αλλά μόνο επεισόδια θα έχουμε χειμώνα, ειδικά για την κεντρική και νότια χώρα....

δείτε διαγράμματα Οκτωβρίου, δεν υπάρχει πουθενά ψύχος, μόνο κύματα ζέστης φαίνονται ακόμα στον ορίζοντα, ακόμα και για τέλη Οκτώβρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

καλησπέρα και καλό φθινόπωρο ελπίζω ......

 

Ζήσαμε απίστευτες στιγμές χθές, εδώ στο ΝΈΟ Ηράκλειο, με ανεμοστρόβιλο να περνά τα χαράματα από Άνω Καλογρέζα- Νέο Ηράκλειο και να ξηλώνει ό,τι βρει στο πέρασμα του .... Πολλές οι ζημιές, μια αμυγδαλιά κατεστραμμένη μετράω εγω, ΄δεντρο άνω των90 ετών υπόψη, ζημιές σε αυτοκίνητα, πτώσεις ΄δεντρων, κλειστοί δρόμοι, ηλιακοί σπασμένοι, τέντες σχισμένες, και 3 τραυματίες μεταξύ άλλων .....δεν είχαμε ρεύμα και τηλέφωνο μέχρι και σήμερα το πρωί επίσης ....

Ενα φαινόμενο, που αποδεικνύει κατά την ταπεινή μου άποψη το ότι το κλίμα μας γίνεται τροπικό- θερμό τους βροχερούς μήνες λόγω της ανόδου της θερμοκρασίας.... Ο χειμώνας, πλέον δε θα είναι όπως τον ξεραμε, αλλά μόνο επεισόδια θα έχουμε χειμώνα, ειδικά για την κεντρική και νότια χώρα....

δείτε διαγράμματα Οκτωβρίου, δεν υπάρχει πουθενά ψύχος, μόνο κύματα ζέστης φαίνονται ακόμα στον ορίζοντα, ακόμα και για τέλη Οκτώβρη...

Για δες καλύτερα.....πρώτον στις καιρικές εικόνες ανεβάζω συνέχεια χιονισμένες περιοχές και εικόνες από Αλπεις, Πυρρηναία και απ' οπου αλλου στην Ευρώπη, η οποία διάγει κρύο το πρώτο μερος του φθινοπώρου, με ρεκόρ κιολας χαμηλών θερμοκρασιών.....ήδη η μια αποθήκη δινει ρέστα και φέτος....ξεκίνησε και η Σιβηρία τις τελευταίες ημέρες δυνατά και τα μπλοκαρίσματα στα Ουράλια θα φέρει χιονια και πολύ ψυχος εκεί για το επόμενο 20ήμερο τουλάχιστον....η Σκανδιαναβία ήδη άρχισε με ψυχος και χιόνια επίσης σήμερα....σταδιακά και περισσότερο.....τα στοιχεία πολύ καλά και με ενίσχυση στις προβλέψεις για La Nina.....

Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο που λέει "GEFS 6-10 Day Forecast SNOD Change INIT: ooz 10/12/2020 FCST: 10/18/2020 to 10/22/2020 aer WiRrsm -18 @ 12 21 18 12 -15 21"

Mελίσσια 21οC τωρα και 42& υγρασία....

ΥΓ Σταύρο στις μετεωρολογικές ειδήσεις έβαλα ένα άρθρο του Θ.Κολυδά που μιλάει για το φαινόμενο που σας επληξε, με τίτλο ανεμοστρόβιλος ή εντονο καθοδικό ρεύμα στο Νέο Ηράκλειο;;;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά! Με ηλιοφάνεια μίλησε η ημέρα σήμερα εδώ στην δυτική Ημαθία και ζεστουλα για την εποχή το μεσημέρι.. 26,3 βαθμούς μέγιστη ενώ η ελάχιστη με αερα έπεσε στους 15,6 βαθμούς νωρίς το πρωί ...13,5 από τις 14 μέρες του μήνα με ήλιο !!! Ποιο φυσιολογικά δεν γίνεται .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μολις μιλησα με τον κουμπαρο μου οου μενει στην πλατεια Μπομποτινου κατω απο την Μαρινιυ Αντυπα.Παιδια μου περιεγραψε ασσ6ληπτες καταστασεις.Στεγες ολοκληρες που τις ξηλωσε και τις πεταξε σε απεναντι κτιρια,σχεδον ολα τα δεντρα της πλατειας ξεριζωθηκαν ή εσπασαν σαν οδοντογλυφιδες οπως μου ειπε,καγκελα ξεριζωθηκαν απο το τσιμεντο,ενα ιπταμενο καδρονι περασε μεσα απο τη μπαλκονοπορτα και τρυπησε 2 τοιχους.Και βαζω κατα λεξη το πως μου περιεγραψε το φαινομενο."Ηταν σαν να εσκουζαν χιλια μωρα,αποκοσμος ήχος και μετα νομιζαμε οτι γινοταν σεισμος".Με τετοια περιγραφη πραηματικα δεν ξερω σε τι ριπες πρεπει να εφτασαν οι ανεμοι,τα 200χλμ φανταζουν λιγα...

Σταυρακα(ορεσιβιε) αν ηταν μερα θα θρηνουσατε θυματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο τις ζημιες που αναφερθηκαν δεν αποκλειεται να μιλαμε για ανεμοστροβιλο κατηγοριας f2 με ταχυτητες ανεμων απο 180 ως 250χλμ/ωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Απο τις ζημιες που αναφερθηκαν δεν αποκλειεται να μιλαμε για ανεμοστροβιλο κατηγοριας f2 με ταχυτητες ανεμων απο 180 ως 250χλμ/ωρα

ξεκάθαρα. και αυτό που ανέβασε ο χελμός πριν με το σκυλάκι μου κάνει δύσκολο το να είναι micorburst, γιατί έτσι μιλάμε για καθοδικό ρεύμα, σε συνδυασμό φυσικά με μια παράλληλη συνιστώσα, που θα ήταν αδύνατο να πετάξει ένα σκυλί  από την μία ταράτσα σε ένα μπαλκόνι. Πρέπει να υπάρχει η συνιστώσα του αέρα προς τα πάνω για να εμποδίσει το σκυλί να πέσει γρήγορά λόγω βάρους. Βέβαια πάλι έχει σημασία η διαφορά ύψους των μπαλκονιών αυτών την οποία δεν γνωρίζω... Αλλά αν ήταν στο ίδιο επίπεδο, η το ένα μόνο 2-3 μέτρα κάτω δεν μπορεί να μεταφέρθηκε έτσι το καημένο το σκυλάκι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπαρχει προς το παρον ενα βιντεο απο τη περιοχη που ειναι κακης ποιοτητας και ανεστραμενο αλλα μπορει καποιος να δει στα πρωτα 15'' τη κινηση που κανουν καποια αντικειμενα. Σεβαστες ολες οι αποψεις και ειδικα του κ Κολυδα (που πολυ σωστα αναρωτιεται και δεν ειναι απολυτος) αλλα τεινω να πιστεψω απο τις αναφορες των παιδιων,τις εικονες που εχω δει,αλλα και απο αυτο το βιντεο οτι τη περιοχη τη χτυπησε ανεμοστροβιλος και οχι κατι αλλο. 

Τα φαινομενα αυτα ειναι ολο και συχνοτερα τα τελευταια 5-10 χρονια μεταξυ του 37 και 41 παραλληλου στη Μεσογειο τους μηνες Οκτωβρη και Νοεμβρη.Τα ολο και πιο ζεστα νερα δημιουργουν τις καταλληλες συνθηκες για την εκδηλωση τους.Δεν ειναι ομως μονο η Μεσογειος. Φετος οι Αμερικανοι χρησιμοποιησαν το Ελληνικο αλφαβητο γιατι τους τελειωσε το δικο τους στην ονοματοδοσια τυφωνων της Καραιβικης. 

Ισως τις επομενες μερες βρεθουν καποια βιντεο απο καμερες της περιοχης η απο ανθρωπους που το απαθανατισαν live.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγκλονιστικες εικονες που ταιριαζουν με.τις αναφορες των παιδιων....ακραια πραγματα που καλο ειναι να μην επαναληφθουν...

Παγιωνονται σιγα σιγα οι ελαχιστες στους 16 βαθμους και καπως εναρμονιζονται τα πρωινα με την εποχη....

Οι μεγιστες.τσιμπανε βεβαια καθως μετα τη χθεσινη εκπληξη ο ηλιος συνεχιζει ακαθεκτος αλλα ευτυχως δροσιζει απο νωρις....

Με 25 νταν μεγιστη σημερα εχω ηδη 19.5 και επιτελους φθινοπωρινο απογευματοβραδο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μολις μιλησα με τον κουμπαρο μου οου μενει στην πλατεια Μπομποτινου κατω απο την Μαρινιυ Αντυπα.Παιδια μου περιεγραψε ασσ6ληπτες καταστασεις.Στεγες ολοκληρες που τις ξηλωσε και τις πεταξε σε απεναντι κτιρια,σχεδον ολα τα δεντρα της πλατειας ξεριζωθηκαν ή εσπασαν σαν οδοντογλυφιδες οπως μου ειπε,καγκελα ξεριζωθηκαν απο το τσιμεντο,ενα ιπταμενο καδρονι περασε μεσα απο τη μπαλκονοπορτα και τρυπησε 2 τοιχους.Και βαζω κατα λεξη το πως μου περιεγραψε το φαινομενο."Ηταν σαν να εσκουζαν χιλια μωρα,αποκοσμος ήχος και μετα νομιζαμε οτι γινοταν σεισμος".Με τετοια περιγραφη πραηματικα δεν ξερω σε τι ριπες πρεπει να εφτασαν οι ανεμοι,τα 200χλμ φανταζουν λιγα...

Σταυρακα(ορεσιβιε) αν ηταν μερα θα θρηνουσατε θυματα...

Γιώργο δεν έχει ξαναγίνει τέτοιος χαλασμός ..... Πευκα πενήντα ετών ξεριζώθηκαν σε λίγα δευτερόλεπτα, και η εικόνα αυτή της ισοπέδωσης είναι γενική στην περιοχή....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Γιώργο δεν έχει ξαναγίνει τέτοιος χαλασμός ..... Πευκα πενήντα ετών ξεριζώθηκαν σε λίγα δευτερόλεπτα, και η εικόνα αυτή της ισοπέδωσης είναι γενική στην περιοχή....

Θα παω απο κει την παρασκευη να δω την εικονα Σταυρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μια τελευταια φωτογραφια απο την χθεσινη καταιγιδαρα απο τον καλο φιλο Γιαννη Σταματακη,που καταφερε να πιασει διπλο κεραυνο..

IMG-949c1ca6b6c3b7281bf24e11c80ffcca-V.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ποιος εισαι ρε μεγαλε??Ο Χαρδαλιας..😜

Χαχαχα...η γειτονια που μεγαλωσα ειναι ρε μπαγλαμα..θελω να δω τι εγινε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Χαχαχα...η γειτονια που μεγαλωσα ειναι ρε μπαγλαμα..θελω να δω τι εγινε

Να πας αγορι μου να θυμηθεις τα καλα σου χρονια..😜..Αληταμπουρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εάν αυτα που γίνανε στις 6μιση το πρωί στο Ν. Ηράκλειο γίνονταν μέρα η μία ώρα μετά που πάνε τα παιδιά σχολείο δε θέλω να σκέφτομαι τι θα θρηνουσαμε σήμερα...... Αυτά καλό είναι να μην γίνονται.... Μόνο εκεί κατά το Χαροκόπειο γίνονται αποδεκτα.... 😅

Στα δικά μας τωρα

Τι άλλο από ήλιο και σήμερα... 

Να πω ότι κουράστηκα, ότι μου χει στρίψει, ότι θέλω να βάλω μαύρες κουρτίνες στο σπίτι να μη βλέπω τον καταραμένο ήλιο???? Έχει καταντήσει αηδιαστικό..... 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημερινός Σμόλικας, με την πρώτη χιονο-πασπάλα του μήνα....14/10/20....3/3 χιονάνθρωπε των βορείων αττικο-συνόρων!!

Η εικόνα ίσως περιέχει: βουνό, ουρανός, φύση και υπαίθριες δραστηριότητες, κείμενο που λέει "Τασος Κοστουλης"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, ORESIVIOS said:

Γιώργο δεν έχει ξαναγίνει τέτοιος χαλασμός ..... Πευκα πενήντα ετών ξεριζώθηκαν σε λίγα δευτερόλεπτα, και η εικόνα αυτή της ισοπέδωσης είναι γενική στην περιοχή....

Ακόμα προσπαθουν να μας πεισουν για μπουρίνια και για καθοδικα ρευματα , μιλάμε για ταχυτητες που ξεριζώνουν στέγες, ξεριζώνουν δέντρα με ρίζες που σηκώνουν και την ασφαλτο, ξηλώνονται κάγκελα από μπαλκόνια εκσφενδονιζονται περγκολες μέχρι και τσιμεντα να έχουν αποκοπει και να ταξιδευουν μετρα και θόρυβο που δεν μπορείς να περιγραψεις κάτι αντίστοιχο, δεν υπάρχει άνθρωπος που να ξυπνήσε χθες το πρωί σε αυτη τη γειτονιά του Ηρακλείου που περιλαμβανει περιπου 30 οικοδομικά τετράγωνα και όχι 10 που ακουω  και να μην έχει παθει έστω και μια ζημιά... Θα πρεπει οι επιστημονες να δώσουν την απαραίτητη προσοχη σε αυτό που συνέβη  με σωστές μελέτες και να μιλήσουν με στοιχεία και όχι με είκασιες , αυτά είναι προειδοποιητικα σημάδια και θα τα βρουμε συντομα μπροστά μας και όχι στις 6 το πρωι που δεν κυκλοφορεί ψυχή.Δυστυχως ακόμα δεν μπορώ να βρω ένα βίντεο που να απεικονίζει την βιαιότητα του ανεμοστρόβιλου, το γεγονός πως το ρευμα κόπηκε δευτερολεπτα πριν την εκδήλωση του φαινομένου δεν βοηθάει καθώς αρκετές κάμερες ασφαλείας λειτουργουν με ρευμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...