Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές Οκτωβρίου 2020

Recommended Posts

Πετρουπολη εχθες μετα την καταιγιδα..

IMG-f4826edc08735853b51287767ed71337-V.jpg

Το πρωτο περασμα της καταιγιδας απο την Αθηνα εχθες το μεσημερι..

IMG-05d1d5690f13d1371c4beeff372df6a5-V.jpg

8.3c-18.7c χτες  ενώ δεν εριξε σταγονα .εως ναουσσα  ισως και βορειοτερα στα νοτια του νομου  ψιλοεριξε αλλα εδώ τιποτα.νοτιας λοιπον και την νυχτα  επεσε εως 11c.σημερα θα ζεστανει και άλλο πιστευω καθως τωρα είναι 16.2c.μια εικονα προχτεσινη από την πολη.

RrlcvNO.jpg

On 27/10/2020 at 3:23 ΜΜ, heavy snow είπε:

Αν δεν υπαρχουν συνθηκες αναστροφης και επικρατει ολη την ημερα συννεφια η βροχη η χιονι οι θερμοκρασιες στο λεκανοπεδιο των ιωαννινων στα ιδια υψομετρα δεν πρεπει να ειναι περιπου οι ιδιες με πολυ μικρες διαφορες??

Ναι έτσι ακριβώς, δεν θα διαφέρουν πολύ. Ο μόνος λόγος που θα είναι λίγο χαμηλότερη και πάλι στα προαστια είναι επειδή  η θερμοκρασία δεν θα ανεβαίνει λόγω της αστικής θερμονησίδας.

21 βαθμοί αυτήν την ώρα μέγιστη εδω... 

Πάμε πάλι από τα ίδια για καμιά 10αρια μέρες.... Της βαρετοκαιριας το καγκελο

15.4 - 23.7 στο Κορδελιό...Τέλη Οκτωβριου...

13.9 - 21.3 στο Ωραιόκαστρο

Μέχρι τωρα

Να δώσω και εγώ μια αναφορά όχι της Κίρκης αλλά της Φρίκης που ζούμε στα βόρεια το τελευταίο διάστημα ...  Ασθενή βροχή τα ξημερώματα είχαμε που μουσκεψε τους δρόμους γύρω στα 0,2 μμ... O σταθμός μου δεν κατέγραψε κάτι γιατί μετράει από 0,4  μμ 

Όλη μέρα ήλιο με θερμοκρασία 13,4 - 23,2 στον σταθμό μου

Νοεσις 23,2

Κέντρο 23,4

Κάτω Πυλαία 23,6

Άλλαξα και την γωνία της κάμερας να κοιτάει βόρεια προς την πόλη για να έχουμε πλήρη εικόνα του ουρανου της Θεσσαλονίκης 

7e224596bcc7c59f_1603981356480.thumb.jpg.d49b40eed59f965401db3a8c20737f4c.jpg

Edited by freeze

31 λεπτά πριν, freeze είπε:

Να δώσω και εγώ μια αναφορά όχι της Κίρκης αλλά της Φρίκης που ζούμε στα βόρεια το τελευταίο διάστημα ...  Ασθενή βροχή τα ξημερώματα είχαμε που μουσκεψε τους δρόμους γύρω στα 0,2 μμ... O σταθμός μου δεν κατέγραψε κάτι γιατί μετράει από 0,4  μμ 

Όλη μέρα ήλιο με θερμοκρασία 13,4 - 23,2 στον σταθμό μου

Νοεσις 23,2

Κέντρο 23,4

Κάτω Πυλαία 23,6

Άλλαξα και την γωνία της κάμερας να κοιτάει βόρεια προς την πόλη για να έχουμε πλήρη εικόνα του ουρανου της Θεσσαλονίκης 

7e224596bcc7c59f_1603981356480.thumb.jpg.d49b40eed59f965401db3a8c20737f4c.jpg

Πολύ πιο ωραία είναι τώρα η κάμερα

Κορδελιο μέγιστη 23.9

Ωραιόκαστρο 21.4

Καλημέρα σε όλους.... 

Ήλιος ήλιος ήλιος ήλιος..... 

Είμαι σίγουρος πως το 2020 είναι η χρονιά με τη μεγαλύτερη ηλιοφάνεια... Μακάρι να υπήρχε κάποιος φορέας που θα μπορούσε να μας το πει με μετρήσεις... Η κατάσταση είναι ονειρεμένη για όλο τον υπόλοιπο κόσμο εκτως απο εμας που είμαστε λάτρεις των καιρικών φαινομένων.... 

Στους 15.1 ελαχιστη ο σταθμος μου πριν λιγο

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καλημέρα σε όλους.... 

Ήλιος ήλιος ήλιος ήλιος..... 

Είμαι σίγουρος πως το 2020 είναι η χρονιά με τη μεγαλύτερη ηλιοφάνεια... Μακάρι να υπήρχε κάποιος φορέας που θα μπορούσε να μας το πει με μετρήσεις... Η κατάσταση είναι ονειρεμένη για όλο τον υπόλοιπο κόσμο εκτως απο εμας που είμαστε λάτρεις των καιρικών φαινομένων.... 

Στους 15.1 ελαχιστη ο σταθμος μου πριν λιγο

48 μερες βροχης και 62 μερες με νεφωσεις...Οποτε καταλαβαινεις γιωργαρε...Αθλιοτητα!!!

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

48 μερες βροχης και 62 μερες με νεφωσεις...Οποτε καταλαβαινεις γιωργαρε...Αθλιοτητα!!!

Στις 62 μερες περιλαμβανονται και οι μερες βροχης να φανταστω.. απο που προκυπτουν τα παραπανω Σακουλινο;;

14 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Στις 62 μερες περιλαμβανονται και οι μερες βροχης να φανταστω.. απο που προκυπτουν τα παραπανω Σακουλινο;;

Απο τα στατιστικα του σταθμου στην καλλιθεα..Οι 48 μερες ειναι μερες με υετο..Τρεις βεβαια εξ αυτων ειναι απο υγρασια..δηλαδη το 0.2mm...Αρα 45 μερες βροχης..

Οι μερες με νεφωσεις ειναι απο τις μετρησεις του Ε.Α.Α..Αυτα δεν τα βρισκεις στον εκαστοτε σταθμο..Για την ακριβεια δεν εχουμε προσβαση εμεις..Απλα εγω εχω τις ακρουλες μου..Και μεσω mail λαμβανω τις αναλογες μετρησεις..😉..Τα παραπανω νουμερα αντιστοιχουν στην Καλλιθεα...

Οι 62 μερες με νεφωσεις περιλαμβανουν και τις ημερες με βροχοπτωση η οποιας μορφης μετρησιμου υετου..Υγρασια,χαλαζι χιονι,βροχη κτλ..

Edited by sakis13

Χθες και προχτές, έβρεξε στη Λήμνο τοπικά, στη Μύρινα έριξε 13,8mm βροχής.

Σήμερα είχαμε ένα σύντομο πέρασμα λίγης ποτιστικής βροχής στη Μύρινα, της τάξης των 2,4mm. Πολύ νερό στα δυτικά του νησιού που οριακά επηρέασε λίγο περισσότερο το λιμάνι της Μύρινας!

Τώρα επικρατεί ηλιοφάνεια εδώ, ενώ καταιγίδες μαίνονται στα νότια και τα βόρεια-βοειοανατολικά του νησιού.

Βαρδάρης σήμερα στον Εύοσμο αλλά και συννεφιά .Μια φρεσκάδα φθινοπωρινή δίνει ο καιρός σήμερα κυρίως λόγω ανέμου.18,5 βαθμοί στο σταθμό μου με 47 % υγρασία, άνεμο Β-ΒΔ 3-4 μποφώρ.Καλημέρα.

Καλημέρα,

14.3 η ελάχιστη εδώ στη Χαλκίδα, στους 20 βαθμούς τώρα με αραιή συννεφιά και κατά διαστήματα ενισχυμένο ΒΔ άνεμο.

21.5 τώρα μέγιστη... 

6 μήνες κοντομάνικο και βερμουδα ούτε στο Κουβέιτ 

Καλό σκ παιδιά.. λίγα ύποπτα σύννεφα αστάθειας στα β και α του νομού ίσως βγάλει τοπικά κάτι...

Ευτυχώς τελείωσα με τα ξύλα από το βουνό και τώρα δυνάμωσε ο αέρας.........

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σεισμός δυνατος

Πράγματι πολυ ισχυρός και με διάρκεια

Πολυ ισχυρος σεισμος με επικεντρο τη Σαμο δυστυχως ευχομαι μονο να μην εχουμε απωλειες....

7 Ρίχτερ σχεδόν στη Σαμο

Edit 6.6 ριχτερ

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...