Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου θύμισε τη γνωστή παροιμία η κόρη μου: Ο Οκτώβρης κρύο στρώνει κι η μαμά χαλιά απλώνει.... Σόρρυ για το οφφ αλλά μου βγηκε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν να μου φαίνεται λίγο καλύτερο το 12αρι. Εντάξει η άνοδος είναι κλειδωμένη αφού είναι κορδόνι όλα τα σενάρια αλλά υπάρχει μια σχετική διχογνωμία για το πότε θα αρχίσει η πτώση αφού υπάρχουν σενάρια που ρίχνουν τη Τ από τις 6 του μήνα και φαίνεται και από την καμπύλη που κάνει ο μέσος όρος. Για το μετά αυξήθηκαν λιγάκι τα υετο-σεναρια και ο μέσος όρος πήγε στα κλιματικά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μακάρι να βγει η κακοκαιρία στις αρχές της επόμενης εβδομάδας, πολύ ισχυροί δείκτες αστάθειας!

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά στα Ανατολικά πάμε για μετά τις 15/10  έστω για λίγα mm .Σαν αίσθηση βλέποντας τους χάρτες νομίζω ότι θα περιμένουμε πολύ περισσότερο για κάτι αξιόλογο.Τα Δυτικά θα έχουν ευκαιρίες να σπάει η μονοτονία .Ας περιμένουμε λοιπόν ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε πρώτη φάση να πέσουν λίγο περισσότερο οι Τ, τα φθινοπωρινά σκηνικά τα έχω περισσότερο συνδεδεμένα στο μυαλό μου με τον Νοέμβρη. Ο Οκτώβριος είναι πιο μεταβατικός τουλάχιστον στο πρώτο μισό. 15αρια μέγιστες και συνεχές ψιλόβροχο είναι για Νοέμβρη..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και το ευρωπαικό δίνει ισχυρό πέρασμα στην Ήπειρο, με πάνω από 1000αρι cape. απλά επειδή θα είναι νύκτα δεν έχουμε την θέρμανση του εδάφους ως το μέσο που θα απελευθερώσει αυτό το cape, αλλά το ψυχρό μέτωπο.

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/greece/precipitation-total/20201007-1200z.html

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/greece/mu-cape/20201006-1800z.html

 

Βέβαια υπάρχει αρκετός χρόνος ώστε να χαλάσει εκ νέου τελείως, ειδικά εφόσον έχω τη δυνατότητα να το παρακολουιήσω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περίεργο...ίδιος ο τζίφος με το ούκμο στις 144 ....και γενικά θυμίζει λίγο από τα άλλα μοντέλα.....το καλό είναι ότι υπάρχει περίπτωση η πτώση να έρθει νωρίτερα ..και να μην κρατήσει τόσο πολύ ο καύσωνας για την εποχή....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Περίεργο...ίδιος ο τζίφος με το ούκμο στις 144 ....και γενικά θυμίζει λίγο από τα άλλα μοντέλα.....το καλό είναι ότι υπάρχει περίπτωση η πτώση να έρθει νωρίτερα ..και να μην κρατήσει τόσο πολύ ο καύσωνας για την εποχή....

Aμην ρε φιλε

Βαρεθηκα να βλεπω κοκκινακια του καλοκαιριου στους μετεωρολογικους  χαρτες

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η λογικη λεει οτι αυριο θα δω βροχη στον Καταρρακτη Αρτας οπου και θα μεινουμε..Εστω και αν ειναι κατι προσκαιρο και ασθενες,θα νοιωσω για λιγο πως ειναι το φθινοπωρο...Απο κει και περα,οι χαρτες δεν παραπεμπουν σε κατι αξιολογο..Εχω ομως την αισθηση οτι θα μετριασουν τον καυσωνα για την εποχη..Τοσο σε ενταση οσο και σε διαρκεια...Τις καλημερες μου!!!Και καλο μηνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Η λογικη λεει οτι αυριο θα δω βροχη στον Καταρρακτη Αρτας οπου και θα μεινουμε..Εστω και αν ειναι κατι προσκαιρο και ασθενες,θα νοιωσω για λιγο πως ειναι το φθινοπωρο...Απο κει και περα,οι χαρτες δεν παραπεμπουν σε κατι αξιολογο..Εχω ομως την αισθηση οτι θα μετριασουν τον καυσωνα για την εποχη..Τοσο σε ενταση οσο και σε διαρκεια...Τις καλημερες μου!!!Και καλο μηνα...

ο.τι  καλυτερο Σακη   , καλη διαμονη !!

καλο μηνα  !!!

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, INUIT είπε:

ο.τι  καλυτερο Σακη   , καλη διαμονη !!

καλο μηνα  !!!

Να σαι καλα Χρηστακο μου...Αυριο θα εχετε και το αναλογο φωτογραφικο υλικο απο μενα και τον Μητσο..Πρωτα ο θεος το σαββατο λεμε να παμε για κορυφη μιας και ο καιρος θα ειναι βελτιωμενος..Καλο μηνα φιλαρακι..

Ο τζιφος βγαζει κακοκαιρια στις 8-9 του μηνα...Να χαμε να λεγαμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο νέος τζίφος μόνος του προς το παρόν καλός φέρνει λίμνη και βροχές μετά τις 144....προς το παρόν κανένα άλλο μοντέλο..να δούμε ο ευρωπαίος....που αν έχουν βαση τα χτεσινοβραδινά ανσάμπλ λογικά και αυτός θα είναι χάλια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ωραία κακοκαιρία ο τζίφος για δευτεροτριτη. λογικά κατι βγάζει το ούκμο, αν και δεν  βγάζει  την δεύτερη. χάλια μαυρα το τζεμ [διαταξιακα]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, oasis είπε:

Γκρινιάζουμε εδώ στην Ελλάδα δείτε και Μόσχα...

ens_image.php?geoid=110100&var=201&run=0&date=2020-10-01&model=gfs&member=ENS&bw=1

Και αυτο ειναι ο ορισμός της κλιματικης αλλαγης. Να ειναι το κατωτερο οριο 4 βαθμους πανω απο τα κλιματικα 12 μερες...

Καλα ειμαστε εδω που αγγιζουμε μεσο ορο που και που. 

Εκει θα εχει ενδιαφέρον να κοιταμε διαγράμματα να δουμε ποσο καιρο θα τους ψηνει( για τα δικα τους δεδομενα ψησιμο ειναι)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι ανατολικοί γκρινιάζουν όπως γκρινιαζαμε εμείς πέρσι και πρόπερσι με τους συνεχόμενους βακους και τα χαμηλά στο Αιγαίο. Λογικό!! Έτσι είναι ο καιρός.. Κάνει κύκλους.. Φέτος φαίνεται εμμονή για δυτικό καιρό.. Και μάλλον έτσι θα πάμε όλο το χειμώνα.. Ίσως έχουμε κάτι ανάλογο με το 17-18!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Οι ανατολικοί γκρινιάζουν όπως γκρινιαζαμε εμείς πέρσι και πρόπερσι με τους συνεχόμενους βακους και τα χαμηλά στο Αιγαίο. Λογικό!! Έτσι είναι ο καιρός.. Κάνει κύκλους.. Φέτος φαίνεται εμμονή για δυτικό καιρό.. Και μάλλον έτσι θα πάμε όλο το χειμώνα.. Ίσως έχουμε κάτι ανάλογο με το 17-18!

όντως έτσι είναι. Αλλά  ο κύκλος δυτικού καιρού πλέον είναι πολύ μικρότερος από τον ανατολικό, δυστυχώς για εμάς εδώ.. Και εγώ ελπίζω σε έναν χειμώνα παρομοια με αυτόν του 17-18, πολλές χαμένες ευκαιρίες η αλήθεια είναι για τα Γιάννενα, αλλά τα βουνά είχαν σίγουρα το περισσότερο χιόνι των τελευταίων ετών. ειδικά της Πίνδου. Όχι σαν πέρσι που τον Φεβρουάριο είχαμε 3 cm στα 2300 μέτρα του Σμόλικα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

όντως έτσι είναι. Αλλά  ο κύκλος δυτικού καιρού πλέον είναι πολύ μικρότερος από τον ανατολικό, δυστυχώς για εμάς εδώ.. Και εγώ ελπίζω σε έναν χειμώνα παρομοια με αυτόν του 17-18, πολλές χαμένες ευκαιρίες η αλήθεια είναι για τα Γιάννενα, αλλά τα βουνά είχαν σίγουρα το περισσότερο χιόνι των τελευταίων ετών. ειδικά της Πίνδου. Όχι σαν πέρσι που τον Φεβρουάριο είχαμε 3 cm στα 2300 μέτρα του Σμόλικα...

Άμα βγεί τέτοιος χειμώνας τα κεντροβόρεια έχουν ευκαιρίες ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Άμα βγεί τέτοιος χειμώνας τα κεντροβόρεια έχουν ευκαιρίες ;

περισσότερες από τις περσινές προφανώς. απλά θα υπάρχουν και διαστήματα ήπιου καιρού/βροχερού

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...